M V ifti 1 M t %i l Woensdag 27 november 2002 Valencia CF-Ajax 1-1 (0-0) LITMANEN FAAS WILKES I, AMPION Mede door deze gunstige speling van het lot overleefde Ajax de 'Hel van Mestalla' en bleef het knap in de eerste wedstrijd van de tweede ronde overeind. Maar duidelijk is dat het niveau waarop Ajax in Europa moet acteren, héél hoog is. Ronald Koeman: „Eigenlijk heb ben we het niet verdiend hier met een punt weg te komen. Valencia is een fantastische ploeg. Zij zijn veel verder dan wij en bevinden zich op een niveau, waar wij graag naar toe willen. Tegen die achtergrond is het 1-1 gelijk spel een prima resultaat." 11 Uniek beeld van Ronald Koeman. Op de laatste training, één dag voor de wedstrijd tegen Valencia, roept hij stilletjes de hulp van hogere machten in. Het zou helpen. 5 X O 88. Zlatan Ibrahimovic o-i, 90+2. Angulo 1-1 Valencia CF: Canizares, Curro Torres, Ayala, Pellegrino, Carboni (73. Fabio Aurelio), Angulo, Albelda (83. De Los Santos), Baraja, Vicente, Mista (63. Sanchez), Carew Ajax: Didulica, Trabelsi, Bergdplmo, Chivu, Maxwell, Galasek, Van der Vaart, Pienaar (70. De Jong), Van der Meyde, Litmanen (58. Zlatan Ibrahimovic), Mido (84. Boukhari) Scheidsrechter: Gilles Veissière (Frankrijk) Toeschouwers: 45.000 Gele kaart: Galdsek, De Jong, Mido, Chivu (Ajax) Aiax Life nummer 9 7 december 2002 I Valencia is een échte voetbalstad. Op nog geen drie kilometer van Mestalla ligt het sta dion van Levante. De tweede club van de Spaanse sinaasappelstad is momenteel lijst aanvoerder van de Segunda Division. Ajax- fans kennen Levante vooral vanwege het feit dat Johan Cruijff er ooit een blauwe maan dag voetbalde. In 1980 speelde hij er een tien tal duels in het rood/blauw. Ajax is weer hot in Europa, nu de club er in is geslaagd de tweede ronde van de Champions League te bereiken. De Spaanse nieuwsgie righeid naar de actuele stand van zaken in Amsterdam bleek al, toen Ajax op dinsdag ochtend landde op de lokale luchthaven. Diverse cameraploegen en reporters wacht ten de Ajax-delegatie op. Vooral Ronald Koe man gold de belangstelling. Behalve over de komende krachtmeting met de kampioen van Spanje, moest Koeman ook vragen beant woorden over een eventueel toekomstige baan als trainer van FC Barcelona. Over dat onderwerp hield de trainer van Ajax wijselijk zijn mond. Later op de dag gaf Koeman een eveneens dmk bezochte officiële persconfe rentie. De Ajax-trainer genoot zichtbaar van de entourage en maakte er geen geheim van, zich in Spanje zeer op z'n gemak te voelen: „Hier heerst een sfeer die wij in Nederland niet kennen. Dat bevalt me. In Spanje is ieder een met voetbal bezig en daarom vind ik het iedere keer weer prettig om er te zijn. Dit is een fantastisch land." De aansluitende training maakte duidelijk wat de oefenmeester bedoelde. Tientallen Spaanse fans bevolkten de eretribune van Mestalla, puur uit nieuwsgierigheid naar de Hollandse tegenstander. In Lyon, Milaan en Rosenborg trainde Ajax in een veel rustiger omgeving. De aanwezige Spanjaarden werden verrast door David Endt. De teammanager van Ajax had een zak met speciale Ajax-speldjes bij zich en deelde die uit. Victor Sikora trainde apart met Pim van Dord. De vleugelspeler testte zijn hamstring, maar al snel bleek dat hij niet zou kunnen spelen. Koeman intussen oefende met drie mogelijke basisformaties; twee varianten hadden Litmanen als diepe spits en bij de andere vorm speelden Mido en Zlatan voorin. Op de tribunes werd volop gegist naar de mogelijke basisopstelling, ook door de delegatie van Valencia die uiteraard present was. Hoogtepunt van de oefensessie was de quasi-nonchalante wreeftrap van Ronald Koeman. Achteloos schoot hij een bal letje, staand bij de zijlijn, over ruim veertig meter in een leeg doel. Het leverde hem een spontaan applaus op. Drie uur voor de aftrap wordt duidelijk dat Victor Sikora niet fit genoeg is om te spelen. En düs moet een eerste voorlopige opstelling die Koeman die middag had afgegeven, wor- De sportkranten AS en Marca gaven ieder hun eigen beoordeling van Valencia-Ajax. Het is opmerkelijk te zien dat beide kranten diverse spelers als beste aanduiden. Met name Joey Didulica wordt door beide partijen als uitblinker gezien. Zij waren erbij. En toch ook weer niet. Drie uur voor de wedstrijd poseren Jan van Halst en Victor Sikora - die beiden geen reserve waren - in de catacomben van het Mestalla Stadion met een foto van Faas Wilkes. De Nederlander was aan het einde van de veertiger jaren een grote held in Valencia. Rechts de trotse PR-directeur Antonio Corupauif. den veranderd. Want daarop prijkt wel dege lijk Sikora's naam. De UEFA-verplichting wordt door de trainers niet serieus genomen, de 's middags opgegeven voorlopige opstel lingen, blijken geen graadmeter voor wat er écht gaat gebeuren. Omdat er voor hem niets te doen valt, dwaalt Sikora, samen met Jan van Halst, door de catacomben van het stadion. Het duo gaat op zoek naar wat Nederlandse voetbalhistorie in Mestalla en stuit bij deze tocht op de portret ten van John Rep - in Spanje geschreven als Repp - alsmede trainer Guus Hiddink. Op voorspraak van Van Halst wordt de PR-direc- teur van Valencia verzocht ook nog het por tret van Faas Wilkes te gaan zoeken. „Dat hoort natuurlijk, want Faas was een grote", aldus de kale middenvelder. Uiteindelijk lukt het en poseren de Ajacieden trots met de foto van de ongeëvenaarde dribbelkoning. Als een viertal uren later de tweede helft van de wedstrijd zich ontvouwt, ontpopt Joey Didulica zich tot de redder van Ajax. De Aus tralische doelman, in de eerste helft nog onzeker, verricht een aantal miraculeuze red dingen: vrije trappen ranselt hij uit z'n doel, gevaarlijke voorzetten plukt hij uit de lucht en ook van dichtbij ingeschoten ballen houdt hij uit zijn kooi. Pas in de blessuretijd is een schuiver van Angulo ook hem te machtig. Het duurt vervolgens even, maar uiteindelijk beseft iedereen bij Ajax, dat een puntende- ling bij de kampioen van Spanje een prachtig resultaat is. Valencia is immers één van de beste ploegen van Europa. Didulica: „leder een heeft vanavond keihard gewerkt. Nie mand heeft verzaakt, al lag het tempo waarin het duel zich afspeelde veel hoger dan we gewend zijn. Dit was pas mijn vierde duel in de Champions League en dat merkte ik aan alles. Gelukkig heeft de verdediging mij ook op de been geholpen. Wat een prachtige avond." Dat kon gelukkig ook André Bergdplmo zeg gen. De Noor zorgde halverwege de tweede helft voor de nodige opschudding door de bal, in het eigen strafschopgebied nog wel, plot seling op te rapen zónder dat de scheidsrech ter had gefloten: „Trabelsi maakte een over treding en ik zag de arm van de scheidsrech ter wijzen. 'Vrije trap' dacht ik en daarom pakte ik de bal.Toen Rafael van der Vaart woe dend op me afkwam, begreep ik dat er hele maal niet door de arbiter, maar vanaf de tri bunes was gefloten. Gelukkig loste hij het goed op door alsnog een vrije trap aan Valen cia toe te kennen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 9