BERGD0LMO UITBLINKER IN CHAMPIONS LEAGUE (9fe -v/yi.. HAT!RICK 7 DECEMBER 2002 NUMMER 9 AjAX LIFE Door Martin van Zaanen „Voor dit Ajax is het bereiken van de tweede ronde al een hoogtepunt op zich", opent de Noorse centrale verdediger. „Onze kansen om door te gaan naar de kwartfinale zijn niet supergroot, maar kansloos zijn we niet. Valencia, Arsenal en AS Roma; uitstekende tegenstanders, die op zich meer kwaliteit hebben dan wij. Maar dat we dit bereikt heb ben, heeft ons mentaal zeker een stap verder gebracht. Ons geloof in eigen kunnen is zeer toegenomen." Op ons verzoek neemt de koele penaltyspe cialist nog even de eerste ronde door. „De eer ste wedstrijd, thuis tegen Lyon winnen; heer lijk. Dat Sonny Anderson ver in de tweede helft voor me kwam en de 2-1 scoorde, daar heb ik alleen wel stevig van gebaald. De uit nederlaag tegen Inter van 1-0 vond ik niet terecht. 0-0 Uit tegen Rosenborg was gezien het spelbeeld verdiend, maar met de 1-1 thuis tegen hen konden we onmogelijk tevreden zijn." „Die 0-2 uitzege bij Lyon was natuurlijk per fect, daarmee plaatsten we ons in ieder geval voor de UEFA Cup.Tenslotte was 1-2 thuis ver liezen tegen Inter onnodig, maar omdat mijn oude duppie Lyon op 1-1 hield, kwam het als nog goed en zitten we nu in de tweede ronde." „Natuurlijk hebben wij kansen in de tweede ronde." De met enig fortuin behaalde 1-1 in en tegen Valencia onderstreept de mening van Andre Bergdplmo (31): „De Cham pions League is een snelcursus topvoetbal. Voel jij je helemaal fit? „Ja, inmiddels wel. Toen ik nèt bij Ajax kwam, heb ik direct aangegeven dat ik niet volledig fit was. Ik had slechts twee wed strijden met het Finse nationale team gespeeld. De voorbereiding op het seizoen heeft als doel om fysiek fit te worden, maar dat had ik dus helemaal gemist. Ik moest hier meteen vol aan de bak. We speelden twee keer per week. Daar moest ik echt aan wennen, ook al omdat ik bij Liverpool niet vaak speelde." Heb je ooit overwogen om met een injec tie te spelen? „Nooit. Een injectie werkt niet bij een hamstering-blessure. Als je last van je maag hebt, neem je toch ook geen tablet waardoor je hoofdpijn verdwijnt? Tegen woordig komt het ook niet meer zo vaak voor dat een speler met een injectie gaat voetballen. Dat is meer iets van 30 jaar geleden." Het is 31 augustus 1986. In het Olympisch Sta dion krijgt Ajax de kans revanche te nemen voor een matige competitiestart. De eerste wedstrijd werd nog wèl gewonnen, met 0-3 bij Haarlem. Maar de week daarop ging FC Den Haag verrassend met een 2-3 zege in het Olympisch Stadion aan de haal. In de weten schap dat regerend landskampioen PSV wel goed van start was gegaan, moest Ajax dus winnen van de Eindhovenaren. Dat gebeurde met de nieuwelingen Amn Winter en Rob Witschge in de ploeg. Winter speelde een prima wedstrijd tegen PSV-vedette Ruud Gul- lit. Witschge openbaarde zich als een 'echte' linksbuiten. Mede door hun impulsen won Ajax verdiend met 3-0. Hoe heb je de wedstrijd tegen Valencia beleefd? „We zaten helemaal niet in de wedstrijd. De basisdingen gingen verkeerd en we leden veel te veel balverlies." Bergdglmo in de Ajax-muur tijdens de ontmoeting met AS Roma in 2001. SLECHT SLAPEN ESergdplmo lijkt als hij voetbalt ijs in z'n ade ren te hebben. Eén van de redenen is dat hij altijd perfect voorbereid is, de avond voor een duel heeft hij in gedachten die hele wedstrijd al doorgenomen. Niet eens zozeer de kwali teiten van z'n tegenstanders, maar meer de mogelijke spelsituaties: „Wat doe ik als er een voorzet bij de eerste paal komt, wat doe ik als Trabelsi mee naar voren gaat, wat doe ik als mijn spits de bal in z'n voeten vraagt en dan plots de diepte in sprint; dat soort dingen." De nacht na een wedstrijd slaapt hij altijd slecht. „En al helemaal als ik niet goed heb gespeeld. Je begrijpt dat ik na de thuiswed strijd tegen Lyon de hele nacht aan het spo ken ben geweest. Pas tegen zevenen viel ik in slaap, maar ja, toen werden de kinderen weer wakker, dus dat schoot ook niet op." Presteren in de CL èn in de competitie, het hoeft volgens de geroutineerde Berg dpi mo geen probleem te zijn. „We hebben een grote selectie en Ronald Koeman weet als geen ander wanneer je als speler rust nodig hebt. t Wat dat betreft moet je ook eerlijk tegen jezelf zijn; nu even wat minder of nu even I niet. Het mooie is, Koeman ziet dat heel snel. 1 Heeft hij een soort van extra zintuig voor. Als i je even rust nodig hebt, heeft hij dat al in de gaten voordat je het zelf weet." REALISTISCH „Zodra de loting bekend was, ben ik gaan rekenen; wat is er mogelijk, waar kunnen we punten halen? Ik denk dat we in de drie thuis duels zes punten moeten kunnen halen en dan kijken wat we in de uitduels bijeen kun nen sprokkelen. Met de 1-1 die we nu tegen Valencia behaalden, kunnen we alleen maar blij zijn. Als we thuis AS Roma verslaan, wie weet wat er dan nog kan gebeuren." „Maar", haast hij zich te zeggen, „we moeten realistisch blijven, we hebben het voor een groot deel te danken aan mijn oude club Rosenborg dat we de tweede ronde bereik ten." Thuis tegen Inter trad Ajax aan met een elftal waarvan de gemiddelde leeftijd 22,5 was. Bergdplmo: „Dat kan een nadeel zijn. Neem die twee momenten van Nigel de Jong. Hij speelde op zich een goede wedstrijd, maar op cruciale ogenblikken troefden die Italiaanse spitsen hem af. Dat gebeurt hem nu nooit meer, dat weet ik zeker. Voor dit jonge Ajax is de Champions League dan ook een snelcur sus topvoetbal. Een voordeel van zo'n jeug dige ploeg is dat we fris spelen, dingen doen die tegenstanders niet verwachten. Dat kan soms heel goed uitpakken." Iedere editie praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Ditmaal met Jari Litmanen. NAAM Bergdplmo zit in inmiddels in zijn derde sei- Andre Bergdplmo als balgoochelaar tijdens de wedstrijd Ajax - Rosenborg. zoen bij Ajax. „Met Rosenborg speelden we ieder jaar Champions League, waarin we ook vaak leuke dingen deden, maar ik wilde gewoon naar een topclub. Qua naam was Ajax dat nog. Qua prestaties niet meer, maar ik kon me niet voorstellen dat die niet meer terug zouden keren. Die verwachting lijkt nu uit te komen, ja. Vorig jaar de dubbel, dat zit er dit seizoen ook zeker in en wie weet wat we in de CL kunnen bereiken." Vooruitblikkend op het duel tegen AS Roma: die ploeg is geen onbekende voor Ajax. Augustus 2001 speelde Ajax ook tegen ze, in Berlijn. „De laatste oefenwedstrijd voordat de competitie weer begon", vertelt Bergdolmo. „Ze waren de regerend landskampioen, maar veel deden we niet voor ze onder, ook al verlo ren we met 1-2. We traden met een verdedi gend concept aan, wat we toen ook nodig hadden. Gewoon omdat er weinig vertrou wen was, we waren net thuis door Celtic weg gespeeld in de derde voorronde van de Cham pions League."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 4