AJAX IN STERKSTE GROEP CHAMPIONS LEAGUE destinofütbol Valencia: combinatie van Italiaanse degelijkheid en Hollandse schoonheid Arsenal weer koploper Controversieel gelijkspel AS Roma Commentaren op loting Ajax Life nummer 8 23 november 2002 '*K <0^ AMSTERDAM - Met de landskampioenen van Spanje, Engeland en Neder land, aangevuld met AS Roma, is groep B ongetwijfeld de sterkste groep c«~s van de tweede fase van de Champions League. Het is dan ook geen won der dat Arsenal-manager Arsène Wenger, direct na de loting verklaarde dat'de clubs die zich in deze groep kwalificeren, kunnen in één ruk doorstomen naar de finale'. Ajax is van het kwartet de grote outsider, maar geen enkele tegen stander zal de Amsterdammers onderschatten. Ajax begint komende woensdag met een uitwedstrijd tegen waarschijnlijk de sterk ste van alle deelnemers, Valencia. De Span jaarden wonnen in de eerste fase van de Champions League vijf van de zes wedstrij den en hebben in het verleden bewezen ook een club als Arsenal de baas te kunnen. In de kwartfinales, twee jaaT geleden, wonnen The Gunners op Highbury (2-1), maaT verlo ren later de return in Mestalla (1-0) en wer den door de 'uit-tel-regel' uitgeschakeld. Ook Ajax speelde ooit in een Europacup kwartfinale tegen Arsenal (1970/71) en won toen eveneens (3-0,0-1). Afgelopen weekend slaagden slechts Ajax en Arsenal er in hun competitiewedstrijd te winnen. AS Roma moest Internazionale een gelijkspel toestaan en een ongeconcen treerd Valencia verloor zeer verrassend van Osasuna. Op deze pagina bericht Ajax Life over de meest recente stand van zaken bij alle tegenstanders. VALENCIA - Ajax' eerste tegenstander in de tweede ronde van de Champions League, Valencia, heeft zich in relatief korte tijd ontpopt tot een grote Europese topploeg, waarmee iedereen tegenwoordig rekening houdt. In het seizoen 1999/2000 meldde de huidige landskampioen uit de 'Levant'zich voor het eerst op het miljoenenbal van de UEFA en van meet af aan werd vlug duide lijk dat Valencia geen bijrol wenste in Europa. Sterker nog: de ploeg van de toenma lige trainer Cu per reikte tot de finale, waarin het werd uitgeschakeld door Real Madrid (3-0). Een jaar later, dus in 2001 stond de aankomende tegenstander van Ajax weer in de finale. Dit keer schakelde Bayern München de Spaanse club uit. Doot Peter Wemelink Dit seizoen zijn de verwachtingen in het Mestalla-stadion groter dan ooit. In de natio nale competitie maakt Valencia een zeer solide en sterke indruk. En ook in Europa doet de Spaanse club goede zaken en bleef onge slagen in de eerste ronde van de Champions League. In groep B imponeerde Valencia tegen Liverpool (2-0, 0-1) en het zwakke FC Basel (6-2). De ploeg van trainer Rafa Benitez sloot de laatste wedstrijd in de eerste ronde met verve af (3-0 tegen Spartak Moskou), waarmee het eerste werd in de poule. Daar mee was de doelstelling van Valencia-trainer Rafa Benitez verwezelijkt, hoewel de in Madrid geboren oefenmeester ook moest toegeven 'nog niet helemaal tevreden te zijn over de kwalificatie-reeks': „De 2-2 in Bazel was onnodig". Het maakt duidelijk dat de trainer geen concentratieverlies duldt. Ondanks dat schoonheidsfoutje, bleven de Spanjaarden al acht wedstrijden ongeslagen in Europa. De huidige landskampioen heeft een uitge balanceerd elftal met 25 gelijke selectiespe- lers. die in kracht niet voor elkaar onder doen. In de laatste poulewedstijd tegen Spartak speelden zelfs zeven spelers mee, die niet tot de'basis elf'horen. Trainer Benitez raakte aan het begin van het seizoen 'slechts' drie spelers kwijt, waardoor zijn kampioensploeg redelijk in tact bleef. 'Werklust' is volgens Benitez de sleutel van alle succes in Mestalla. „De enorme toewij ding van de spelers verbaast me continue", zei hij nog onlangs. De 42-jarige trainer wil daarom ook geen grote sterren naar Valencia halen. „Die verstoren de zó belangrijke che mie in de selectie." De echte sleutel van het succes is de strikte blokvorming in zijn elftal. Het 'Italiaanse' verdedigingsblok valt daarbij het meest in het oog. Benitez blijkt goed te hebben opgelet toen hij aan het eind van de jaren '80 stage liep bij het grote AC Milan van Sacchi. „Valencia heeft een Italiaanse verdedi ging en een Hollandse aanval", zei hij ooit. De trainer kijkt enorm uit naar de ontmoeting met Ajax in het eigen Mestalla-stadion. „Snelheid en combinatievoetbal, zoals Ajax dat al decennialang beheerst, is de absolute schoonheid van het voetbal." Daarom begrijpt Rafa Benitez de kritiek van veel lokale media niet als zou Valencia te behoudend spelen. „Dit is een elftal dat gemaakt is om zorgvuldig en georganiseerd te spelen, en te winnen. Valencia is juist in de aanval sterk. Wij hebben niet voor niets al 17 doelpunten gemaakt in Europa." Afgelopen zondag faalde Valencia, waar Ajax juist wèl succesvol was. Afgeleid door alle Europese wedstrijden verloor de Spaanse kampioen voor 15.292 kijkers met 1-0 bij het laaggeplaatste Osasuna in Pamplona. De enige treffer van de wedstrijd viel al na 8 minuten en kwam van het hoofd van Ivan Rosaso, die doelman Canizares kansloos liet. Opstelling Valencia: Canizares Curro Torres (Juan Sanchez, 75), Ayala, Pellegrino, Fabio Aurelio Albeida, Baraja Rufete (Angulo, 46), Aimar (Mista, 25), Vicente Carew. De 'basis'van Valencia CANIZARES CURROTORRES AYALA PELLEGRINO CARBONI BARAJA ALBELDA RUFETE AIMAR 'KILLY' GONZALEZ CAREW LONDEN - Na een moeiteloze 3-0 zege op stadgenoot Tottenham Hotspur is Arsenal weer koploper in de Premier League. The Cunners profiteerden van een misstap van de komende tegenstander van Vitesse in de UEFA Cup, Liverpool, dat zondag niet verder kwam dan 0-0 in de thuiswedstrijd tegen Sunderland. Belangrijkste man van de 131ste Londense- derby op Highbury was scheidsrechter Mark Riley die in het eerste half uur Spurs' midden velder Simon Davies tot twee maal toe ten onrechte een gele kaart gaf. Met tien man deed Tottenham daarna nooit meer een poging de wedstrijd te winnen en beperkte zich tot het voorkomen van meer schade. Dat lukte want na een snelle openingsgoal van Henry (13) scoorden in de tweede helft nog uitsluitend LjungbeTg (55) en Wiltord (70). Arsenal heeft nu in 53 League-wedstrijden op rij gescoord, een absoluut Engels record! Manager Arsène Wenger was na afloop zeer tevreden: „Een fantastische prestatie. We waren scherp, geconcentreerd, kalm en zeer beweeglijk. Daardoor kregen we kans na kans. Toen zij met tien man kwamen te spe len, hebben we rustig en professioneel de wedstrijd uitgespeeld." Voormalig Ajax-ster Dennis Bergkamp viel al vroeg in de wedstrijd uit. De aanvaller was dizzy geraakt na een botsing, vroeg in de wedstrijd. Giovanni van Bronckhorst maakte na een langdurige blessure zijn rentree in de Premier League. Kanu ontbrak in de selectie, even als de geblesseerden Edu en doelman David Seaman. Net als tegen PSV werd Seaman vervangen dooT de Zweedse doel man Rami Shaaban die in beide wedstrijden niet werd gepasseerd. Opstelling Arsenal: Shaaban, Luzney, Cygan, Campbell, Cole Wiltord, Gilberto, Vieira (Van Bronckhorst, 74), Ljungberg Bergkamp (Pires, ROME - Net als vier dagen eerder tegen Ajax werd Internazionale ook af gelopen zaterdag in Rome 'gered' door een forse arbitrale blunder. Dankzij een treffer van Buruk Okan slaagde de 'ex-Ajax tegenstander' er in, AS Roma een gelijkspel af te dwingen. De controversiële tTeffer van de Turk in de 89ste minuut, zorgde voor emotionele toe standen in het Stadio Olimpico. Roma's Anto nio Cassano ging na afloop op de vuist met Domenic Morfeo en zijn ploeggenoot Chris tian Panucci wacht waarschijnlijk een zware straf, nadat op de TV duidelijk was te zien dat hij Inter's teammanager Bruno Bartolazzio een vuistslag had gegeven. Roma's trainer Fabio Capello gooide na afloop olie op het vuur door op een persconferentie nog eens duidelijk te maken dat uitsluitend arbitrale blunders van scheidsrechter Salva- tore Racalbuto verantwoordelijk waren geweest voor het puntverlies van zijn club en bevestigde een bewering van Roma's presi dent Franco Sensi dat 'er wel corruptie in het spel zal zijn geweest'. Capello: „Sensi heeft gelijk. In het begin kon ik het me niet voor stellen, maar tijdens de wedstrijd ben ik van gedachten veranderd. We hebben de hele week hard gewerkt en dan wordt de wed strijd op z'n manier verpest. Wellicht zouden we in de toekomst buitenlandse scheidsrech ters kunnen uitnodigen. Inter was nooit in staat in de buurt van ons doel te komen en daarom heeft Racalbuto zelf maaT een hoek schop bedacht." Mordeo had Inter in de 58ste minuut aan de leiding gebracht, maar nog geen twee minu ten later maakte Vincenzo Montella gelijk. Een tweede Roma-treffer, die op naam kwam van Gabriel Batistuta in de 73ste minuut, leek genoeg voor de zege maar een merkwaardige hoekschop, gevolgd door de treffer van Okan, betekende alsnog 2-2. Opstelling AS Roma: Antonioli Aldair, Cafu, Panucci, Samuel Zebina, Cassano (Batistuta, 69), Emerson, Lima Delvecchio (Guigou, 31), Montella. Francesco Totti ontbrak als gevolg van een bles- Voorzitter Jaime Orti van Valencia: „We zitten in de zwaarst denkbare groep. Elke wedstrijd zal moeilijk zijn, niet alleen voor ons, maar ook voor al onze tegenstan ders." Doelman Canizares (Valencia): „Niemand geeft elkaar cadeautjes in de tweede ronde. Ik ben blij dat we thuis tegen Ajax beginnen." Vice-voorzitter David Dein van Arsenal: „We hebben al dertig jaar niet meer tegen Ajax gespeeld. Wel hebben we twee oud-Ajacieden in de ploeg: Kanu en Bergkamp. Het zullen mooie duels worden, spectaculair vooral." Dennis Bergkamp maakt jacht op Mark van Bommel. Arsenal versloeg PSV in de eerste ronde met 0-4. TES3U -MiWA

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 5