Ajax zeer prominent bij G14 mi H R 1 Cl 1 G14 wordt G18 Cost control is gèèn Salary cap MICHAEL VAN PRAAG: 'EEN GROTE STAP VOORWAARTS VOOR HET EUROPESE VOETBAL' 23 NOVEMBER 2002 NUMMER 8 AJAX LIFE BRUSSEL - Arie van Eijden en Michael van Praag waren namens Ajax onlangs aan wezig tijdens de kwartaalvergadering van de C14 in de Europese hoofdstad Brussel. De voorzitter van Ajax is vice-president van het pact van Europese topclubs en bleek niet alleen mede initiator, maar ook een grote animator van de C14 te zijn. Door Amout Verzijl Ruim drie uur voor de officiële opening van het gebouw, wordt er nog hard gewerkt aan de Avenue de la Toison d'Or. Op nummer 67 van een statig pand aan de Brusselse goud kust, zetelt sinds enkele maanden het hoofd kantoor van de G14. Marmeren trapdelen worden met een rode overloper bekleed. De Belgische arbeiders werken zich in het zweet. Over enkele uren zal de crème de la crème van het Europese topvoetbal hier z'n voetstappen achterlaten. De C14 vergadert deze middag elders in de stad. In het luxueuze Hotel Amigo, gelegen aan de voet van de Kathe draal, met blik over de Brusselse Grote Markt. VOICE OF THE CLUBS De G14 profileert zich op de eigen website als The voice of the clubs. Tegen het eind van de jaren negentig besloten, mede op initiatief van Ajax, een achttal toonaangevende Euro pese clubs zich te verenigen. Dat aantal groeide eerst uit tot 14 en inmiddels tot 18 clubs. Daarmee is de organisatie uitgegroeid tot een belangenvereniging, die door de UEFA uiterst serieus wordt genomen. Iedere week praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Ditmaal met Rafael van der Vaart. De jonge Ajacied is gelukkig helemaal hersteld van zijn knieblessure en scoort tegenwoordig bijna iedere week. Zijn glimlach werkt aanstekelijk. Rafael, tegen Inter was het weer raak? „Ja, maar dat kon me niet zoveel schelen. Ik was veel blijer toen ik van de kant vernam dat Lyon 1-1 had gespeeld en we dus verder waren. Dat gebeurde vlak daarvoor, waar door de spanning al was vervangen door vreugde." Ondanks je doelpunt had je een zware avond? „Zeker. Ik speelde tegen Marco Materazzi. De beste verdediger die ik tot nu toe heb ontmoet. Heb ik veel van geleerd, zoals de hele Champions League nu al een schat aan ervaring oplevert. Na afloop heb ik mijn shirt met Materazzi geruild." En nu genieten in de tweede ronde? „Niet alleen dat. Voor onze groep met zoveel jonge spelers is het fantastisch dat we ons hebben geplaatst. Natuurlijk krijgt het leerproces zijn kans, maar we moeten gewoon proberen ons te plaatsen voor de kwartfinale. Waarom niet?" Vooropgesteld: De G14 wil geen onafhanke lijke Europese competitie oprichten en even min is het de bedoeling de autoriteit van de UEFA te ondermijnen. Maar wèl willen de clubs dat de Europese voetbalbond meeT luis tert naar de wensen van topclubs. Tegelijker tijd is men zich er goed van bewust, dat de financiële situatie binnen de voetbalwereld momenteel uiterst ongezond is en om maat regelen vraagt. Na afloop van de uren durende vergadering is Michael van Praag een opgewekt man. Er is een grote stap gezet: „De financiële situatie in het topvoetbal is niet gezond. Als er niets wordt gedaan, gaat straks een aantal clubs ten onder. Daarom heeft de G14 overeenstem ming bereikt over cost control. Er is een reso lutie aangenomen waarin is afgesproken, dat we vanaf het seizoen 2005/'o6 nog maar maximaal 70 procent van de begroting beste den aan salarissen van de spelersgroep en de organisatie. Het is voor het eerst dat een der gelijke belangrijke en gezamenlijke beslis sing wordt genomen." ONVERANTWOORDE UITGAVEN Directeur Arie van Eijden zorgt voor een nadere toelichting: „De grootste winst is dat deze 18 grote clubs hebben aangegeven seri eus te willen omgaan met kostenbeheersing. competities. De resolutie van de Gi4 is voor de UEFA dus een extra steuntje in de rug, vindt ook Van Eijden: „Wat betreft sportieve presta ties waren de Gi4-clubs al een voorbeeld voor de rest van Europa. En nu gebeurt dat dus ook op een andere wijze, de cost control. Dit is dus geen kritiek op de UEFA, maar juist onder steuning van het Europese beleid." AJAX De nieuwe afspraak heeft voor een aantal rij kere clubs meer gevolgen dan voor Ajax, aldus de Algemeen Directeur: „Gelukkig heb ben we in Nederland een vrij streng licentie systeem. En het feit dat Ajax een beursgeno teerde onderneming is, betekent ook al dat wij ons moeten houden aan strenge finan ciële regels. Als het gaat om toekomstige bezuinigingsmaatregelen, zijn de gevolgen voor ons minimaal. Twee jaar geleden heb ik, bij mijn terugkeer, al verkondigd dat we inkomsten en uitgaven meer op elkaar moes ten afstemmen. Daar zijn we afgelopen sei zoen in geslaagd. Ajax heeft de stap dus al gezet", aldus Van Eijden die het heel belang rijk vindt, dat Ajax deel uit maakt van de G14: „Daaruit blijkt dat, al hebben we de laatste jaren wat minder gepresteerd, we onze status behouden hebben. Michael van Praag is niet voor niets vice-president. Ajax heeft invloed op wat er plaatsvindt. De G14 is een jonge ver eniging die ontstaan is vanuit een revolutio nair model waar Ajax, vanaf het begin, bij betrokken was. We willen ook binnen de 'voetbalfamilie' blijven, al vinden we wel, dat Michael van Praag en Ajax-coryfee Rolf Leeser wijzen trots naar het Ajax-shirt dat aan de muur van het Ci4-gebouw in Brussel hangt. Leeser speelde in de periode na de Tweede Wereldoorlog 34 duels in Ajax 1. Loonkosten mogen nööit boven de honderd procent van de begroting uitstijgen en ik vrees dat dat bij sommige clubs op dit moment wel het geval is. Ajax is al tijden een warm pleitbezorger, van wat er vandaag is overeengekomen. Er is een paar jaar voor uit getrokken, want niet iedere club kan - gezien contractuele verplichtingen - de resolutie meteen al uitvoeren." Ook Van Eijden vindt samenwerking noodza kelijk: „Het is niet voor niets dat de transfer markt zo goed als stil is gevallen. Dat heeft alles met geldgebrek te maken, ledereen staat nu weer met beide benen op de grond." Bang voor de concurrentie is hij, nu voorlopig alleen de Gi4-dubs aan kostenbesparing doen, niet: „Het uitsluitend aantrekken van topspelers is geen garantie voor continue successen. Kijk naar AC Milan. Pas dit jaar is die club weer terug bij de top van Europa, maar daar zijn jaren van enorme en onsuc cesvolle investeringen aan voorafgegaan. Ook niet bij ons aangesloten clubs kunnen niet onbeperkt doorgaan met het doen van onverantwoorde uitgaven. Er komt een moment, dat de voetbalsupporters èn de voetbalgemeenschap dat niet meer kunnen en willen pikken. Dat moment wil de G14 nadrukkelijk voor zijn, door spelers en hun vakbonden te overtuigen van het feit, dat we zö niet langer kunnen blijven doorgaan." Inmiddels is de UEFA bezig met een eigen Europees licentiesysteem, dat over twee jaar wordt geïntroduceerd. Dit houdt in dat een club, die niet aan de voorwaarden voldoet, niet zal mogen deelnemen aan de Europese de UEFA èn de FIFA veel meer naar de clubs moeten luisteren. In feite heeft de UEFA daar al gehoor aan gegeven door een clubforum op te richten, waarin 90 Europese clubs zit ting hebben. Die komen geregeld samen om de grote problemen te bespreken, waar ze mee te maken krijgen. De G14 is veel meer een pressiegroep geworden met acceptatie bij de Europese Commissie. Wellicht is het een opstap naar een grote belangenorganisatie van clubs." OPENING Na afloop van de vergadering vierde de G14 een 'leuk feestje' in haar nieuwe hoofdkan toor. Zonder Arie van Eijden, die als de wiede- weer naar Amsterdam was gereden om Jong Tijdens de bijeenkomst in Brussel werden vieT clubs officieel toegevoegd aan de G14. Dat brengt het totale aantal op achttien. Niet iedere vereniging heeft evenveel stemrecht. Dat is mede gebaseerd op in het verleden behaalde prestaties. Gewon nen Europa Cups wegen extra zwaar bij het vaststellen van het quotum. HierondeT een overzicht van de G14 clubs, met tussen haakjes het aantal stemmen. De onlangs toegetreden verenigingen Olympique Lyon, Bayer Leverkusen, Valencia en Arsenal staan nog niet vermeld. Real Madrid (18) 2. AC Milan (15) 3. Liverpool (14) 4. Ajax (13) Bayern München (13} 6. Juventus (11) 7. Internazionale (10) 8. FC Barcelona (9) 9. Manchester United (8) 10. Borussia Dortmund (6) n. PSV (6) 12. Olympique Marseille (5) 13. FC Porto {5) 14. Paris Saint Germain (4) BRUSSEL - In tegenstelling tot wat in de Nederlandse media is verschenen, heeft de G14 NOOIT overeenstemming bereikt over een zogenaamde 'salary cap'. Dat laatste is het stellen van een bovengrens aan de salarissen van voetballers en is - mede gezien de Europese wetgeving - een niet uitvoerbaar idee. Peter Kenyon, de voorzitter van Manchester United, legt uit: „Een salary cap is geen reële optie voor het aanpakken van de financiële problemen bij de clubs. De G14 heeft niet de intentie clubs te vertellen hoe ze hun beleid moe ten voeren. Wel hebben we vastgesteld, dat kostenbeheersing belangrijk is voor de continuïteit van het voetbal. Door middel van 'cost control' willen we het TOTALE bedrag dat aan salarissen besteed woTdt, beheersbaar maken. Hoe clubs individueel omspringen met de besteding van dat bedrag, moeten ze vervolgens zelf weten." Ajax in de bekerstrijd tegen Huizen aan het werk te zien. Clubpresidenten als Roberto Bettega (Juventus), Giacinto Facchetti (Inter nazionale), Peter Kenyon (Manchester Uni ted), David Dein (Arsenal) en Harry van Raaij (PSV) zagen Florentino Perez de officiële ope ning verrichten. De puissant rijke voorzitter van Real Madrid signeerde een unieke G14- voetbal. Michael van Praag en uitvoerend manager van de G14 Thomas Kurth benadrukten daarna in hun speech, het belang van samen werkende topclubs. Opnieuw werd duidelijk dat Ajax' voorzitter, ook al verschijnt hij niet meer regelmatig op de voorgrond, een zeer belangrijke voortrekkersrol voor zijn club ver richt. T.mm PRAAG Peter Kenyon (Man. Utd.), Thomas Kurth (C14) en Michael van Praag beantwoorden vragen van de pers.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 4