Supportershome eindelijk klaar! AJAX FANZONE WAT ER AAN VOORAF GING Ondertussen is het bij de bar al behoorlijk druk. Beheersters Petra en Ellen tappen aan één stuk door bier, de schaal met hapjes is binnen een mum van tijd leeg en men injecteert elkaar met enthou siasme over deze supporterstem pel. Achterin het honk staan vijf luxueuze fauteuilles waarin je heerlijk onderuit kunt zakken. „Dit 23 NOVEMBER 2002 NUMMER 8 AjAX LIFE EEN AJACIED OVER DE VLOER? WORD GASTOUDER! INFO@AJAX.NL 'Zet je glas maar effe weg' weer opgepakt. Toen kwam ook Arie van Eijden erbij en hij heeft, als financieel verant woordelijke, alles verder uitge werkt. Olaf werd projectleider. Dat is écht een ongelooflijke kanjer. Ik heb me er van een afstandje mee bemoeid en heb - via een sponsor - de geluids apparatuur geregeld. Soms moesten we een beetje tegen de stroom inroeien, maar nu staat het er eindelijk. Ik zal mijn gezicht hier nog vaak laten zien." COMPLIMENT Bobby Haarms loopt even voor achten geconcentreerd rond in de buurt van het podium. De 'Ajacied in hart en nieren' was, als voorzitter van het bestuur, nauw betrokken bij de vorde ringen. „Ik ben blij dat we nu open gaan. Ik moet de jongens een groot compliment geven, want er is de laatste dagen kei hard gewerkt om alles gereed te krijgen. Gisteren waren we nog bezig met de aankleding." Het honk heeft door de verschil lende memorabilia helemaal een Ajax-identiteit gekregen. Zo hangen er grote vaandels van Winter, Rijkaard, Bergkamp en Blind. Natuurlijk ontbreken de vele Ajax-shawls niet en hangen er petjes en ingelijste foto's van de gewonnen Euro pacup-finales. Eén van de fraai ste items is bij de bar te vinden. Vier zilverkleurige biertaps hebben de vorm van Amster damse paaltjes, de Amsterdam mertjes; zelfs de drie kruisjes van het stadswapen ontbreken niet. Thomas van Beek, secretaris van het bestuur, is bijzonder te spreken over de medewerking van de supporters. „Dat ging geweldig. Mensen hebben ons wedstrijdshirts toegezegd en iemand stelt zelfs z'n finale kaartjes van de laatste tien jaar beschikbaar. Dat zijn voor sup porters waardevolle dingen, prachtig toch als ze dat - voor hün home - willen afstaan." Om kwart over acht wordt het stil en roept de 'spreekstal- meester', onder het spontaan meegezongen Dapp're Strij ders-lied, de A-selectie op het podium. Litmanen loopt voorop en wordt het hardst toegezon gen. Tijdens het podiumge- sprek deelt Bobby Haarms een compliment uit aan de gemeente Ouder-Amstel, zwijgt hij met een glimlach over de mysterieuze verdwij ning van de bomen van het Museumplein ("is de burge meester in de zaal?") en maakt hij een dolletje met Litmanen "de opening gaat niet dooT, hij is weer geblesseerd". De Fin kan de grap waarderen, waarna de twee overgaan tot het officiële gedeelte. Jari moet een gesigneerde bal in het publiek schieten. "Jon gens, zet je glas maar effe weg", Jari Litmanen opent het supportershome. Het was razend druk bij de officiële opening. Hoewel de opening pas om acht uur plaatsvindt, gaan de deuren van het supportershome al een uur eerder open. Voor de meeste Ajax- fans is dit de eerste kennismaking met hun nieuwe onderkomen. Tus sen de vele supporters lopen ook al twee spelers van de A-selectie, Cris- tian Chivu en Bogdan Lobont. Niet lang daarna druppelen ook de andere spelers binnen en voordat iedereen het in de gaten heeft, zit vrijwel de hele A-selectie aan een tafel voor het podium. Zij gaan met iedereen op de foto en delen hand tekeningen uit tot hun polsen pijn doen. wilden we al zo lang, ik vind het fantastisch dat het er nu is," zegt supporter Michel. „Bovendien kan ik hier vandaan ook doordeweeks naar de trainingen kijken. Dit is écht perfect." Ajax-voorzitter Michael van Praag schuifelt ondertussen door de mensenmassa heen en wordt veel vuldig aangeklampt voor een gesprekje. De vertrekkend voorzit ter is vanaf het begin betrokken geweest bij de plannen voor een eigen onderkomen van de Ajax- fans en loopt - naar eigen zeggen - als één van de meest voldane per sonen door het gebouw. „Dit is het beste en mooiste supportershome van Nederland. We zijn er zes jaar geleden al mee begonnen. Hadden eerste gesprekken met de jongens van de Stud, een koffieshop in Amsterdam. We wilden een plek voor alle Ajacieden. Door allerlei omstandigheden vielen de men sen van het eerste uur weg. Twee jaar geleden hebben we het met Ine van Brenk (gemeente Amster dam) en Ronald Pieloor (F-Side) roept spreekstalmeester Wim Bohnenn, waarna Litmanen het honk met het buitenkantje rechts opent. Vervolgens wordt eT een honderdduizend-klapper afgesto ken tussen het trainingsveld en het honk. ledereen loopt naar het raam, maar Zlatan Ibrahimovic haast zich met enkele supporters naar buiten om van dichtbij naar het vuurwerk te kijken. Enthou siast komt hij na het oorverdo vende lawaai weer naar binnen. FAKKELS Na het officiële gedeelte wijdt een groep supporters het honk nog even op eigen wijze in. Metrosta tion Strandvliet is door de vele Ben gaalse fakkels bijna niet meer te zien. Tientallen supporters vormen een cirkel om een fakkel van één meter hoog en later loopt zelfs Cristian Chivu lachend met een fakkeltje richting zijn auto. Even na negen uut zijn de spelers weer vertrokken; alleen Jari Litma nen is nog in het honk. „Ik vond dit heel speciaal. Het is mooi dat de supporters eindelijk hun eigen plek hebben", zegt hij, terwijl een klein meisje aan z'n beide wijsvin gers begint te trekken. De Fin kent haar niet en kijkt samen met de moeder van het meisje lachend naar de acrobatische capriolen die ze op zijn linkerknie uithaalt. Het is duidelijk: Litmanen is populair; zowel bij jong als bij oud. Binnen wordt er nog tot midder nacht feestgevierd. Zo zijn er ver schillende optredens en verhoogt huis-DJ Ad de toch al gezellige sfeer. Eén van de supporters vraagt zich af waarom Marco van Basten niet bij de opening aanwezig is. Secretaris Thomas van Beek: „Marco moest voor zijn KNVB-cur- sus naar Cambuur-Heracles. Hij wilde er dolgraag bij zijn, maar kon dat niet afzeggen. Maar toch is dit een fantastische avond. Ik ben zeer tevreden over de opkomst. Vooral ook dat er veel spelers waren, dat is belangrijk. Nu ga ik me omkleden, want ik word gek van die stropdas." KEIGEZELLIG Buiten wandelt William Verspaget met zijn twee vrienden richting auto. De ig-jarige Valkenswaarder heeft onder zijn capuchontrui een fraaie Champions League bal ver stopt. „Een kwestie van goed timen hé. Ik vond het keigezellig en bovendien werd er leuke muziek gedraaid. De avond was goed ver zorgd en het honk is mooi aange kleed. Mocht ik voor een thuiswed strijd een keer geen kaartjes heb ben, dan ga ik de wedstrijden in het supportershome kijken." AMSTERDAM - 'Amsterdamse' muziek, bier, fraaie memorabilia aan plafond en muren, ontmoetingen met oude bekenden, vrienden en vooruit... nog één biertje (1.60 euro). Na een moeizame strijd van zes jaar is het supportershonk er eindelijk. Bobby Haarms en Jari Litmanen verrichtten zaterdag 9 november voor ruim 400 bezoe kers de officiële opening van het fraaie rood-witte complex. „Dit is óns honk", aldus één van de supporters. „Daar kan niemand aan tippen." Doot Sander Zeldenrijk www.ajax.nl/sva

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 12