art; de revalidatie van twee groeibriljanten VOL HUIS BENJAMIN FRUSTREREND SUPPORTERS Ajax Life nummer 6 17 oktober 2002 >n eenzame periode' oen. die van zijn collega-Ajacied. De dagindeling van de midden velder bestaat uit slechts één hoofdtaak: revalideren. „Van 's morgens vroeg tot laat in de middag. Ja, ik maak, in vergelij king met als ik fit ben, nu langere dagen", lacht hij. „En dat zes, soms zelfs zeven dagen in de week. 's Morgens ben ik op de club, waar ik de nodige oefeningen doe. Die hebben tot doel, dat de spieren rond de knie sterker worden; zowel m'n „Het is vreemd om de wed strijden van Ajax nu op de TV te moeten bekijken", vindt Heitinga. „Rosenborg-uit heb ik thuis met een aantal vrien den gezien. Nou, een aantal vrienden... eigenlijk zat het hele huis vol. Natuurlijk ben ik enthousiast als ik voor de TV zit. Meer dan als ik op de tri bune zit, dan ben ik juist extra gespannen. Als Ajax scoort, spring ik écht een gat in de lucht." Ook Van der Vaart leeft enthousiast mee. „Als ik op het veld sta, merk ik lang niet altijd, hoe groot de beleving is. Pas nü besef ik goed, hoe fana tiek onze supporters zijn. Wanneer Ajax uit speelt, ga ik niet mee, dan zit ik meestal bij Heitinga in betere tijden, na een goal van Zlatan in de UEFA Cup vorig seizoen. de radio. De laatste wedstrijd tegen Feyenoord heb ik recht streeks op Canal+ gevolgd. Aan meegaan heb ik geen moment gedacht. Ik kan m'n gezicht daar beter niet laten zien. Thuis kan ik mijn emoties lekker laten gaan; nu natuur lijk extra, omdat het tegen Feyenoord was. Ik ben wel een paar weken naar Spanje geweest. Dat was niet alleen om uit te rusten hoor; de fysiotherapeut ging mee. Al die apparaten heb ik thuis gelaten, maar hij heeft me wel dagelijks behan deld aan mijn knie. Van de wedstrijden van Ajax werd ik ondertussen telefonisch op de hoogte gehouden. Ik kwam terug op de dag van Internazionale-uit. Die wedstrijd heb ik 's avonds laat nog in samenvatting gezien." De prestaties van het tweetal, aangevuld met keeper Maar ten Stekelenburg, zijn een ideaal uithangbord voor de jeugd opleiding van Ajax. Want Van der Vaart was de eerste van een nieuwe generatie die doorbrak in Ajax i. „Het klopt inder daad, dat ik - na jaren - weer de eerste jeugdspeler in het eer ste was. Het legt verder geen druk op me, al is het natuurlijk wel leuk." Heitinga onderstreept dat. „Alle drie hebben we een enorme passie voor voetbal. Ik ben er zeker trots op, uit de Ajax-opleiding voort te komen. Ik heb alle jeugdelftallen doorlopen en mocht zelfs enkele teams overslaan. Rafael van der Vaart en ik voelen elkaar op het veld goed aan, al trekken we niet als één blok met elkaar op. De kracht van Ajax is, dat we met z'n allen één geheel vormen. Vorig jaar was dat al zo en nü is dat gevoel zelfs nog hechter. Dat ik de jongste ben, merk ik nog steeds. Als 'Benjamin' moet ik in het midden beginnen bij rondo's, spullen dragen etc. Ach, binnenkort is er weer een nieuwe generatie aan de beurt. Wat ik wil bereiken? Vorig jaar heb ik laten zien, dat ik het niveau aan kan en nu hoop ik weer op een basisplaats. Ik speel het liefst in het centrum, maar het gaat erom dat ik speel. Gelukkig hebben we in Ronald Koeman een trainer, die de jeugd een kans geeft." Van der Vaart heeft de datum van zijn rentree al exact in z'n hoofd: „De wedstrijd tegen Inter is op dinsdag 12 november en dan wil er weer bij zijn. De hele revalidatie is daar op gericht en ik lig goed op schema. Als er geen complicaties ontstaan, moet het lukken. Ik heb overigens geen makkelijke keuze gemaakt, want die wedstrijd kan beslissend zijn voor het vervolg in de Champions League. Ik begin - verwacht ik - op de bank. Ik voel me overigens zeer zeker niet te groot om daarvoor een rentree te maken in Jong Ajax. Maar hun speel schema kennende, zal dat moeilijk worden." Heitinga rekent pas op een comeback in juli 2003. „Het complete herstelpro ces kan negen maanden duren. Ik ga van het ergste uit. Alles eerder is meegenomen. Ach, het is een frustrerende periode, maar ik kom er wel uit." bovenbenen als de kuiten. Die moeten voor een groot deel de functie van die knieband opvangen. Daarna eet ik wat op de club en vertrek ik naar mijn persoonlijke fysiotherapeut. Het behandelen staat dan centraal. Ik maak lange dagen en 's avonds zit ik er daarom, vooTal mentaal, vaak helemaal door heen. Inderdaad een hele andere indeling dan Johnny. Wat hij nu allemaal moet meemaken, vind ik écht heel erg..." Als hij met Ajax Life praat, heeft Van der Vaart net zijn lunch achter de kiezen en zit-ie ontspannen in trainingsoutfit ach ter het tafeltje in de persruimte. Achter hem kijkt het grote Ajax-logo van de ArenA over zijn schouder mee. Even gaan zijn gedachten terug naar zaterdagavond 7 september, de EK- kwalificatie-interland tegen Belarus. Nauwelijks tien minu ten stond-ie, als invaller, op het veld toen hij een geweldige schop kreeg van Alexander Lukhvitch. „Ik zag hem écht niet aankomen. Later op de video heb ik het moment nog eens goed bekeken. Toen viel me op, dat hij uit een onverwachte hoek kwam. Of het pijn deed? Alleen in het begin. Toen ze me hadden weggedragen en ik langs het veld lag, voelde ik al niets meer. Ik besefte toen overigens best wel, dat er iets niet goed zat. Maar toch heb ik die nacht vrij goed geslapen; dat doe ik bijna altijd na een wedstrijd. Ik was best tevreden over mijn invalbeurt, al duurde die maar erg kort. De volgende dag bleek in het ziekenhuis dat de binnenband van m'n knie was afgescheurd. Herstel duurt z'n zes weken; daarbij maakt het niet uit of er een klein scheurtje in zit of dat de band hele maal is afgescheurd." Later overviel hem een dubbel gevoel. „Bij mij was het een zelfde beweging als Johnny maakte. Dan mag ik blij zijn, dat ik alweer zo snel kan terugkeren. Aan de andere kant, baal ik ervan, dat ik een belangrijke periode van het seizoen moet missen." De linkerknie van Van der Vaart werd onmiddellijk in een gipsbrace gezet. „Na een week werd die ingeruild voor een scharnierbrace. Die moest ik constant dragen. Vooral 's nachts is dat belangrijk, omdat het voorkomt dat ik onverwachte bewegingen maak. De brace ging er alleen af bij bepaalde oefeningen." Sinds vorige week maandag is hij weer brace- vrij. „Een vreemd gevoel. Mijn knie was helemaal stijf." Beide spelers benadrukken veel mentale steun te hebben gehad. „Ik kreeg en krijg nog steeds veel telefoontjes", vertelt Heitinga. „De eerste vier dagen was het zelfs zo erg, dat ik even de mobiele telefoon uit heb gezet en de stekker van de huistelefoon eruit heb getrokken. Maar ik ben eigenlijk hart stikke blij dat iedereen zo meeleeft. Ik kijk regelmatig op de internetsite en zie ook daarop vele steunbetuigingen. Met al die reacties van de supporters ben ik erg blij. Dat was al zo, toen ik tegen NAC in het veld kwam; kreeg ik een daverend applaus. En dat deden ze ook, toen ik weer terugkeerde na die blessurebehandeling. Na afloop ben ik ze nog gaan bedan ken, toen gingen ze allemaal staan en zingen. Daar doe je het toch voor." Ook Van der Vaart beseft de waarde die supporters heb ben. „Een speler die gebles seerd is, maakt een eenzame periode door. Afleiding is dan prima. Ik kreeg ook veel tele foontjes en SMS'jes in de dagen erna. En ook veel brie ven; zelfs zoveel, dat de tijd ontbreekt om alles te lezen. Desondanks probeer ik er zoveel mogelijk te beantwoor den. Of iemand me de afgelo pen weken niet aan heeft gesproken over mijn blessure? Nee, eigenlijk niet."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 9