Johnny Heitinga en Rafael van der Vaart; i 17 OKTOBER 2002 NUMMER 6 AjAX LiFÉ 'Een frustrerende er Beiden worden gezien als échte exponenten van de Ajax-jeugdopleiding. Maar de gelijkenis tussen Johnny Heitinga en Rafael van der Vaart gaat nog verder. De groeibriljanten zijn geboren in het jaar 1983 en heb ben al ruimschoots aangetoond mee te kunnen op het hoogste niveau. Op dit moment kampt het duo met een vervelende blessure aan de linkerknie. Terwijl Van der Vaart hoopt over enkele weken weer binnen de krijtlijnen te staan, richt Heitinga zich nu al op vol gend seizoen. AJAX LIFE zocht beide pechvogels op. Door Sander Berends De eerste zaterdag en de laatste zondag van september zijn data, die men bij Ajax niet snel zal vergeten. Op de 7de raakte Rafael van der Vaart zwaar geblesseerd, drie weken later volgde Johnny Heitinga. Voor deze laatste, de jongste van het tweetal, kwam de klap extTa hard aan, omdat hij nèt weer zijn rentree na een andere blessure in Ajax 1 maakte. Voor het 18- jarige talent is het seizoen daardoor alweer voorbij, nog voor dat het begonnen is. Op een gure herfstmiddag wil Heitinga nog één keer terugblikken op het dramatische duel tegen NAC. „In de slotfase van die wedstrijd kwam ik in balbezit, ergens ter hoogte van de dug-out. Ik wipte de bal over mijn tegenstander, waarna m'n bovenbeen plotseling onder mijn knie vandaan leek te schieten. Pas na anderhalve minuut schoot alles weer op z'n plaats.Toen ik aan de kant lag, wist ik al dat het helemaal fout zat. Ik hoopte toen nog wel, dat het mijn meniscus zou zijn. Dan zou ik er maar zes weken uit zijn geweest. Omdat ik toch niet nóg meer schade aan die knie kon oplopen, ben ik maar terug in het veld gegaan. Daarbij liep de knie direct vol met vocht. In die laatste vijf minuten schoot ik zelfs nog enkele keren met links; speelde alles direct naar Tomas Galasek, want een pass geven ging niet meer. Mijn onderbeen zwabberde heen en weer aan de rest van het been. Ik denk wel dat het tekenend voor me is, dat ik per se die wedstrijd wilde afmaken, want ik wil altijd doorgaan. Ze moeten me echt van het veld dragen, voordat ik stop met voetballen. Stel dat we alsnog met 2-3 hadden verloren, door dat we een verdediger tekort kwamen tijdens een uitbraak. Dat had ik mezelf nóóit vergeven." MESSTEEK Een dag later werd in het ziekenhuis een MRI-scan gemaakt en al tien minuten later volgde de diagnose: de voorste kruis band van de linkerknie was afgescheurd. „Die mededeling voelde als een messteek." Heitinga vertelt - terwijl hij ligt op de rechterkant van het tweepersoonsbed op zijn slaapkamer in een rijtjeshuis in Alphen aan de Rijn - allemaal rustig. Z'n raam kijkt uit op de andere woningen in de wijk. Hij brengt er z'n dagen door, totdat hij naar de Verenigde Staten gaat voor zijn operatie. „Dat is waarschijnlijk aan het einde van de maand oktober. Eerst moet het vocht helemaal uit mijn knie verdwenen zijn." VERENIGDE STATEN „De nacht na de wedstrijd heb ik de hele tijd zitten 'compute ren'. Alleen maar om mijn gedachten te verzetten. En... eh, dat doe ik nog steeds; overigens alleen maar voetbal- en tennis spelletjes. Die zijn niet zo moeilijk; ik houd niet van al te veel poespas. Ik speel vaak Pro Evaluation Soccer. Dan zet ik lekker Heitinga in de spits bij Ajax en die schiet ze er vervolgens één voor één in." Het is een beeld dat niet bepaald strookt met de realiteit. Want daarin is de voetballer momenteel afhankelijk van twee krukken. Bij de voordeur staat zelfs twee paar. Even daarvoor heeft hij, met één hulpmiddel en stapje voor stapje, z'n slaapkamer op de tweede verdieping - waar een borst beeld van de Griekse God Ajax ('gekregen van opa') het enige teken is dat hier een Ajacied woont - bereikt. „Daarnet heb ik nog een stukje in de auto gereden, want mijn haar moest weer een keertje geknipt worden. Gelukkig heb ik een auto- Van der Vaart heeft de looptraining hervat. Johnny Heitinga bedankt alle Ajax-fans voor de steunbetuigingen. maat, waardoor ik dat linkerbeen niet hoef te gebruiken. Maar desondanks ben ik nu alweer helemaal vermoeid." Om de dag gaat hij naar het KNVB Medisch Centrum in Zeist. „Nadat ik terug ben gekeerd uit de Verenigde Staten, ga ik daar ook revalideren. De eerste zes weken zal ik in het hotel van het complex gaan slapen, want ik kan dan toch niet auto rijden. Waarom ik naar de Verenigde Staten vlieg? Ik wist dat Ruud van Nistelrooij.OleTobiasen, Giovanni van Bronckhorst en Ronaldo allemaal geopereerd zijn in de kliniek van Richard Steadman in Vail, Colorado. Al die spelers zijn teruggekomen op hun oude niveau. Ik heb op internet informatie gezocht - en links en rechts wat geïnformeerd - en iedereen is laaiend enthousiast over deze specialist. Tegelijk heb ik dan ook het gevoel er helemaal uit te zijn; even m'n hoofd leeg maken. Ik heb met Van Bronckhorst gebeld. Die is er maar acht dagen geweest, maar dat was volgens hem toch wel érg kort. Ik moet nu nog wachten totdat al het vocht uit mijn knie is en pas dan kan ik afreizen. Onze clubarts gaat mee, maar die reist natuurlijk al na twee of drie dagen weer terug. Mijn vader en moeder komen ook beurtelings over. Want daar helemaal alleen zijn, dat kan ik niet. Ik heb begrepen datVail een prach tig ski-oord is, dat ligt in de Rocky Mountains. Hotels zijn er dus genoeg. Ik wilde altijd al een keertje naar de Verenigde Staten", vertelt Heitinga serieus, om daar lachend aan toe te voegen. „Maar pas op m'n 21ste, want dan mag je daar pas overal naar binnen. New York bijvoorbeeld, zou ik graag een keertje zien." Tijdens de operatie wordt waarschijnlijk een deel van zijn kniepees ingebracht als nieuwe kruisband. „En anders snij den ze een stukje van de hamstring af." Tot die tijd brengt hij zijn dagen door in Alphen aan de Rijn. „Visite ontvangen, TV- kijken en boeken lezen. Maar desondank verveel ik me te plet ter." THE HURRICANE Op zijn nachtkastje ligt 'Van Santander tot Santander', het boek van ex-wielrenner Peter Winnen. „Daar ben ik nog niet aan begonnen. Ik lees nu 'Van Jopie tot Johan', de biografie van Johan Cruijff." De la gaat open en hij haalt het boek tevoorschijn. Hij pakt tevens 'Hekwerk' van Barbara Barend. „Dat boek heb ik al uit. Ik houd eigenlijk helemaal niet van lezen. Had tot voor kort nooit een boek onder ogen gehad, maar al dat TV kijken gaat ook vervelen. Ik ken inmiddels alle hoofdrolspelers van de diverse soaps uit m'n hoofd. Poeh, dit mag niet te lang duren. Gelukkig heb ik veel DVD's." Het rek naast de TV toont inder daad een veelzijdigheid aan digitale schijfjes. Veel films „'The Hurrican' is echt de beste die er bij zit", aldus Heitinga, die ook graag naar muziek kijkt en luistert. Joe, Whitney Houston, Sting. „En André Hazes niet te vergeten. Van hem heb ik echt alle CD's. Kijk eens daar", zegt Heitinga, wijzend naar een zil veren beeldje op de kast. Het blijkt een mini-André te zijn. „Helaas heb ik hem nog nooit live gezien. We hadden onlangs twee kaartjes voor het concert in het Olympisch Stadion. Omdat het zo regende, zijn we niet gegaan en daar heb ik nu toch wel spijt van." RAFAEL VAN DER VAART De situatie van Rafael van der Vaart staat volledig haaks op Pasanen en Van der Vaart bewonderen de eerste schaal van het seizoen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 8