'Ik zal mijn spel voor niemand veranderen' HÜTIRICEI Ai-speler Daniel de Ridder voorbeeld voor werkwijze Ajax f INDRUKWEKKEND: RICHARD WITSCHCE 1987 17 OKTOBER 2002 NUMMER 6 AJAX LIFE AMSTERDAM - Ajax-FC Zwolle: na de rust komt Richard Witschge in wedstrijdtenue uit de kleedkamer. Ronald Koeman ziet in hem degene die het verschil moet gaan maken bij de tegenvallende o-o stand. Het publiek is het daar volledig mee eens, want Witschge is nog steeds immens populair in Amsterdam. En inderdaad, uitgere kend met zijn hoofd breekt de Ajacied het duel open. Ajax verslaat FC Zwolle met 2- o, maar de wedstrijd staat vooral te boek als het startsein van de indrukwekkende terugkeer van Richard Witschge. Door Nathalie Nuiten Na een conflict met Co Adriaanse verliet de jongste Witschge-telg vorig jaar augustus met pijn in het hart Amsterdam, om een sei zoen te gaan voetballen bij het Spaanse Deportivo Alavès. Het werd nauwelijks een Iedere editie praat Ajax Life even bij met een Ajacied. Ditmaal is dat de Belgische verdediger Jelle Van Damme, die een opmerkelijke ontwik keling doormaakt. Afgelopen voor jaar overtuigde de Belg, tijdens een stageperiode bij Jong Ajax, dermate goed, dat hij deze zomer een driejarig contract ondertekende. De achilles peesblessure van John O'Brien is er de oorzaak van dat Van Damme, eerder dan verwacht, de kans kreeg zijn kun sten op het hoogste niveau te etale ren. Jelle, van een stageplaats bij Jong Ajax naaT een basisplaats tegen Feyenoord. Kun je het allemaal nog wel bevatten? „Eigenlijk niet hè. Het gaat ongelooflijk snel met me. En dan nog winnen bij Feyenoord ook, dat was helemaal fantas tisch. Vooraf was ik al door mijn ploegge noten gewaarschuwd voor de entourage in De Kuip, dus ik wist wat ik kon verwach ten. In België is men veel minder op de hoogte van de rivaliteit tussen Amster dam en Rotterdam." Je liep wel tegen een onnodige gele kaart op? „Tsja, ik kreeg een vrije trap tegen en wilde wat seconden voor de ploeg winnen, dus gaf ik de bal een klein tikkie mee. Trok de arbiter direct geel. Terwijl hij dat daarvoor niet deed, toen Wamberto een doodschop kreeg. Maar ja, we hebben gewonnen dus het is het waard geweest." Ben je voot je gevoel al een echte Ajacied? „Ik wil er graag bijhoren, maar dat gevoel heb ik nog niet. Ik heb ook nog niet het recht mezelf een échte Ajacied te mogen noemen. Daarvoor moet ik eerst nog véél meer laten zien; kijk maar naaT de grote voetballers waar ik nu mee samen speel. Maar, het gaat best lekker en als ik dit niveau weet vast te houden, en goed omga met de aanwijzingen die ik voortdurend van Ronald Koeman krijg, dan komt het beslist." verbetering, want zeker van een basisplaats was hij ook in Spanje niet, hoe goed hij soms speelde. Maar met in zijn achterhoofd de wetenschap dat zijn verblijf slechts één sei zoen zou duren, maakte hij zich in Spanje niet al te druk; iets wat in Nederland zeker anders is. Witschge: „Ik zal nooit ofte nimmer vrede hebben met een plaats op de bank. Ik ben er ook erg slecht in, want in de dug out ben ik veel zenuwachtiger dan wanneer ik op het veld sta. Het liefst zou ik het veld in rennen om mijn steentje bij te dragen. In Spanje speelde ik regelmatig, maar vaak koos de trai ner in het begin van de wedstrijd voor hele fysieke spelers en kwam 'het voetballend ver mogen' pas later in het veld; om de klus af te maken! Soms speelde ik best een belangrijke rol, om de volgende wedstrijd toch weer te worden gepasseerd. Ik liet het allemaal maar zo, wilde geen heisa. Maar als ik er een con tract voor een aantal jaren had gehad, had ik het absoluut anders aangepakt. Maar vooraf wist ik uiteraard al, dat ik zeker niet langer dan een jaar bij Alavès zou blijven, ook als Koeman me niet zou hebben teruggehaald bij de selectie. Overigens weet ik niet, wat er zou zijn gebeurd als hij dat niet had gedaan, ik was daarom erg blij dat Koeman me weer wilde gebruiken." TRAININGSARBEID Hoewel niet volledig fit, maakte Richard Wit schge tijdens het Amsterdam Tournament tegen zijn oude club FC Barcelona het win nende doelpunt. Hij benutte op schitterende wijze een vrije trap: „Die treffeT was natuur lijk heerlijk. Ik had in die fase nog veel last van mijn hamstrings. Daardoor kon ik de eerste weken van de competitie niet echt de strijd aangaan om een basisplaats. Ik ben inmid dels tevreden met het feit dat ik - sinds een paar weken - op de training weer voluit kan gaan. Maar uiteindelijk is negentig minuten op het veld staan het mooiste wat er is. Ik ervaar het als een beloning voor al mijn trai- ningsarbeid. Tijdens de wedstrijden die ik tot nu toe heb gespeeld, liep de onderlinge coaching goed. De jonge spelers van Ajax trekken net zo goed hun mond open als ik. En terecht! Ik mag dan al wel 33 jaar oud zijn en het nodige hebben meegemaakt, maar dat wil niet zeggen dat ik alles goed zie." Rust! Dat wil Witschge uitstralen. Het lukt hem vooralsnog goed. In de zware uitwed strijd tegen Rosenborg en in de 'klassieker' tegen Feyenoord kon Ajax die instelling goed gebruiken. „Het ging lekker in die duels. Het lukte me om inderdaad rust in de ploeg te brengen en m'n acties te maken. Ook heb ik nog een hoop ballen veroverd. Momenteel wordt er in Amsterdam veel gesproken over de vraag wie er speelt, Maxwell of ik. Tijdens de tactische besprekingen van Koeman mer ken we meteen wie er speelt, uitleg hoeven we dan niet meer te vragen. Het is trouwens sowieso de trainer, die de keuze maakt. Ik kan alleen maar zorgen volledig fit en scherp te zijn en te blijven. Eén ding staat vast, ik zal mijn spel voor niemand veranderen. De trai ner weet wat hij aan me heeft. Dat moet genoeg zijn!" GELUK Geluk en pech, het ligt zeker in de voetballerij dicht bij elkaar. Dat realiseert de ervaren Witschge zich als geen ander. „Vaak heeft een voetballer een beetje geluk nodig bij een invalbeurt. Ik hoop natuurlijk altijd dat het team beter gaat draaien op het moment dat ik erin kom. Het is echter makkelijker invallen in een team dat op dat moment toch al lekker speelt. Ik moet daarom eerlijk toegeven, dat ik maar zo min mogelijk nadenk over dit soort dingen. Geluk of pech, het overkomt iedere speler. Ik ga gewoon het veld in, voet ballen, klaar! Écht pech, dat hebben jongens als Van der Vaart en Heitinga met die zware blessures." adtd-os AMSTERDAM - Ajax besteedt al jaren veel aandacht aan de schoolopleiding van spelers. De Amsterdammers willen voorkomen dat talentvolle voetballers in de problemen komen, wanneer - door wat voor reden ook - een loopbaan in het betaalde voetbal uitblijft. Dat deze inspanningen resultaat opleveren, werd afgelopen zomer weer eens bewezen. De huidige A-junior Daniel de Ridder slaagde voor het gymnasium. Doot Jan LeeTkes Danny Blind, trainer van Ajax Ai, krijgt regel matig te maken met spelers die examen moe ten doen. „Dat hoeft geen probleem op te leveren. In periodes dat er veel tentamens zijn, houden we daar nadrukkelijk rekening mee. We willen dat de spelers daar goed door heen komen. Als studie ten koste gaat van trainingen, dan móet dat maar; school is daarvoor té belangrijk. Wedstrijden vinden over het algemeen in het weekeinde plaats en dan kunnen ze een welkome afleiding vor men." Daniel de Ridder is tevreden met de goede begeleiding die hij kreeg, vooral tijdens het EEN AJACIED AAN TAFEL? WORD GASTOUDER! INFO@AJAX.NL jaar van zijn eindexamen: „Aanvankelijk hoefde ik nauwelijks trainingen en toer nooien af te zeggen, maar naarmate het sei zoen vorderde en de examens dichterbij kwa men, gebeurde dat steeds vaker. Ik werd zelfs geselecteerd voor 'Oranje onder 16', maar ik heb voor m'n studie zelfs het EK laten schie ten. Zowel bij Ajax als bij de KNVB ging dat altijd in goed overleg. De trainers hebben nooit moeilijk gedaan omdat ze er begrip voor hadden dat ik mijn school wilde afma ken." GEEN VERSCHIL De aandacht voor schoolopleidingen is in Amsterdam groot. „Het gaat er niet om of iemand het gymnasium volgt", aldus Blind. „Het halen van een MAVO-diploma kan voor de één net zo moeilijk zijn als een Atheneum examen voor een ander. Ajax probeert een stimulerende rol te spelen door de jongens te laten merken, hoe belangrijk wij school vin den. Niet iedereen kan immers prof worden. Denk alleen maar aan het gevaar van een blessure. Daardoor kan de ontwikkeling van een jonge speler ineens totaal veranderen. Dan moet zo'n jongen wél kunnen terugval len op z'n opleiding. Voetbal mag nööit de reden voor een speler zijn om geen diploma te halen." Voor Daniel de Ridder is het natuurlijk een opluchting dat er een eind is gekomen aan de dubbele belasting van de laatste jaren. „Het is prettig dat ik nu meer rust krijg. Nu kan ik meer over voetbal nadenken en na een wed strijd m'n fouten analyseren. Met het beha len van mijn diploma is er een last van mijn schouders gevallen. Overigens ben ik die druk nog steeds niet helemaal kwijt; nu pas besef ik, hoe zwaar het allemaal was." /f Op 2 mei 1987 speelde Ajax in De Meer tegen AZ. De Amsterdammers boekten een zwaar bevochten 2-0 overwinning op de dapper tegenstand biedende Alkmaarders. Marco van Basten legt op de foto twee tegenstan ders in de luren. De spits besliste vijf minuten voor tijd het redelijk gelijk opgaand duel met een fraaie treffer Frank Rijkaard had na een half uur spelen de score geopend. Van Basten kreeg na de rust voorin assistentie van een piepjonge Dennis Bergkamp, die middenvel der Rob Witschge verving. De wedstrijd tegen AZ werd exact elf dagen voot de gewonnen finale van de Europa Cup voor Bekerwinnaars gespeeld. In Athene won Ajax - dankzij een rake kopbal van aanvoerder Van Basten - destijds met 1-0 van het Oost- Duitse Lokomotive Leipzig. Aan het einde van het seizoen nam Marco van Basten afscheid van Ajax. Hij vertrok naar AC Milan om een indrukwekkend vervolg te geven aan zijn toen toch al zeer imposante carrière.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 4