Stadion 't Zwijnshoofd uitverkocht AJAX FANZONE SUPPORTERS FORUM 'Ajax speelt zelf ook een rol' 17 OKTOBER 2002 NUMMER 6 AjAX LiFE EEN AJACIED OVER DE VLOER? WORD GASTOUDER! INFO@AJAX.NL Ale Sixma (43), district Noord: Maria van den Brink (48), district Groot-Amsterdam: Dick Hoogendijk (44), district Zuid-West: Monique Langewen-Bus (40), district Midden: 1. Ga je wel eens naar een wedstrijd van Ajax? „Ja, zo'n vier, vijf keer per jaar. Ik ga alleen naar competitiewedstrij den. Doordeweeks zit ik op de weg, want ik ben beroepschauffeur." „Ik ga al dertig jaar naar Ajax. Vroe ger woonde ik in Muiden en dan ging ik met de fiets naar De Meer. Ik kocht dan altijd een los kaartje. Sinds tien jaar heb ik een seizoen kaart." „Ja. Ik ben nog met mijn vader naar Wembley geweest in 1971. Ik ga naar alle wedstrijden, zowel uit als thuis. Ik ben alleen niet naar Rosen borg geweest, dat vond ik te ver rij den. Alles binnen een straal van 1400 kilometer is te doen, want dan ben ik ook weer op tijd terug voor mijn werk." „Vroeger wel, nu niet meer. Mijn man houdt niet zo van voetbal. Ik ben ook nog nooit in de ArenA geweest. Toch ben ik wel een voet balfanaat. Twintig jaar geleden ging ik nog met mijn vader naar De Meer. Een gezellige tijd." 2. Wat is jouw favoriete speel wijze: twee of drie spitsen? „Drie spitsen. Waarom? Dat is nou eenmaal de Ajax-stijl en ik ben niet anders gewend. Maar dan moeten ze wel een scorende spits hebben en geen wandelende lantaarnpaal. Ze hadden Larsson moeten halen, dat is geen goede voetballer maar hij scoort wel veel." „Als ik moet kiezen drie, dan speel je toch aanvallender. Ik begrijp wel dat er tegen bepaalde tegenstan ders maar met twee spitsen wordt gespeeld." „Dat verschilt per wedstrijd. Ajax bezit gelukkig de spelers om beide systemen te spelen. Wat mij betreft hoeven ze thuis ook niet altijd met drie spitsen te spelen. Je moet iedere wedstrijd gewoon opnieuw bekijken." „Aanvallend, met drie spitsen. Hoe wel het natuurlijk van de tegen stander afhangt. Thuis moet Ajax zo vaak mogelijk 4-3-3 spelen. Dat is voor de toeschouwers veel leuker om naar te kijken." 3. Neem je wel eens deel aan districtsevenementen? „Ik houd Ajax Life in de gaten maar je moet wel iets hebben dat in de regio is. Ik woon in Sneek dus dan is iets al snel uit de buurt. Zes jaar geleden hadden we eens een bij eenkomst van Ajax-supporters in het stadion van Heerenveen." „Ja, altijd. We hebben zo'n vier a vijf evenementen per jaar, zoals, bow lingavonden, een zaalvoetbaltoer nooi, voor de kinderen viswedstrij den, straatvoetbal. Ik probeer overal te helpen en zit ook bij het sfeerteam. Ik ben vrij actief, ja." „Nee, daar heb ik geen tijd voor, ook al weet ik meestal wel wanneer er iets georganiseerd wordt. Ik moet alleen hard werken om alles van Ajax te kunnen bekostigen." „Nee, eigenlijk niet meer. De laat ste keer was een nieuwjaarsrecep tie. Wanneer? Nou, Edwin van der Sar keepte nog maar net bij Ajax, ik ben toen nog met hem op de foto gegaan. Volgens mij hadden we een jaar eerder de UEFA Cup-finale van Torino gewonnen." 4. Haalt Ajax de volgende ronde in de Champions League? „Als we van Rosenborg en Inter winnen wel, maar dan moeten we niet zo veel kansen gaan missen. Het maakt natuurlijk ook veel uit of Litmanen en Van der vaart spe len." „Yes. We krijgen Rosenborg en Inter nog thuis en die pakken we allebei. Met een beetje geluk neem je in Lyon ook drie punten mee. Ik hoop dat Ajax daarna bij een Engelse ploeg komt. Ik wil wel naar Liver pool, maar die staan er niet zo roos kleurig voor heb ik begrepen. Arsenal mag ook." „Ja, de beslissing valt pas in de laat ste wedstrijd tegen Inter. Lyon-uit win je niet en thuis moet je gewoon twee keer winnen. Ik ga er wel van uit dat ik weer een hoop geld aan kaartjes kwijt ben na 12 november." „Het wordt heel moeilijk. Maar je moet altijd positief blijven denken. Toch? Het is goed dat Jari terug is. Alleen vind ik dat Mido, ondanks zijn excuses, moet vertrekken. Hij heeft te veel praatjes en speelde tegen Rosenborg nog slecht ook!" AJAX LIFE wil de discussie met de supporters aangaan, zoals elke discussie: 'joden, joden'. In deze editie plaatsen we reacties op het artikel uit AJAX LIFE 4, waarin supporter Ronald van den Berg pleitte voor de geuzennaam Goden-zonen. Laat je stem horen en reageer op deze belangrijke discussie. Schrijf, fax of mail de redactie van AJAX LIFE. Anonieme reacties worden niet geplaatst. EdgaT Mostert: „Eerlijk gezegd vind ik het een probleem dat mensen er een probleem van maken als de F- side 'joden, joden' zingt. Als die mensen dan eens het goede voorbeeld zouden geven en zelf 'Ajax, Ajax'of 'Dapp're strijders fier en koen' begonnen te zin gen. Nee, ze zitten de hele wed strijd op hun krent, als ze er al zijn, maar menen wel kritiek te kunnen uiten op de fans die wél iedere wedstrijd aanwezig zijn en die wél sfeer maken. De 'pro bleem-mensen' moeten, als ze over dit onderwerp willen kla gen, om te beginnen niet bij een achterstand ruim voor het eind signaal de ArenA uitlopen. Sta op, zing mee en steun het team om die gelijkmaker te scoren. Dan heb je pas recht van spre ken. Dus niet gaan zeiken als je er zelf nooit bent of je mond dicht houdt als je er wel bent." Sandra Waterman: „Na het lezen van het artikel 'joden, joden', uit Ajax Life van 12 september, voelde ik de behoefte om hierop te reageren. In tegen stelling tot wat in het voorwoord woTdt gezegd, betreft het hier een onderwerp dat reeds vaak aanlei ding is geweest tot heftige discus sies. Laat ik voorop stellen dat het natuurlijk nooit de bedoeling kan zijn om medesupporters, zoals de heer Van den Berg, op wat voor wijze dan ook te kwetsen. In mijn ogen loopt zijn redenering op een aantal punten echter mank. Ten eerste verdenkt hij de perso nen die deze leus roepen van onwetendheid. Hier is vaak geen sprake van. Als 28-jarige supporter van joodse afkomst, sta ook ik op de F-side. Ik weet dus ook wat het is om te leven met de wetenschap dat familie van zowel vaders- als moederskant grotendeels is ver moord in de oorlog. Desondanks voel ik mij door deze spreekkoren op geen enkele wijze gekwetst of geïntimideerd. Om mij heen op de tribune zie ik regelmatig andere joodse supporters die deze leuzen vrolijk meezingen en -schreeuwen. Het gevoel van de heer Van den Berg wordt dus zeker niet door alle joodse supporters gedeeld. Dan wil ik reageren op de aantij ging dat de spreekkoren zouden aanzetten tot anti-semitisme. Het roepen van 'joden, joden' zou reac ties zoals 'Harnas Harnas joden aan het gas' uitlokken, en ook het uit lokken van een misdrijf is straf baar, aldus Van den Berg. Dit is toch de wereld op zijn kop! Wie maakt zich nou uiteindelijk schuldig aan een misdrijf? Het klinkt alsof een vrouw, wanneer ze wordt aange rand, zelf schuldig is omdat ze mis schien een te korte rok droeg. Laten we niet uit het oog verliezen dat de anti-semitische spreekkoren niet bij de Ajax-fans vandaan komen! DIDAM- Ruim honderd voetballief hebbers bekeken De Klassieker Feyenoord-Ajax op een grootbeeld scherm in bar-bistro 't Zwijns hoofd. Hoewel de meerderheid uit Ajax-supporters bestond, waren er ook enkele Feyenoorders aanwe zig. De supporters kwamen niet alleen uit Didam, maar ook uit Ede, Dixperlo, Gendringen en zelfs enkele 'tegenstanders' uit Dot- drecht. Het werd een gezellige voetbalmiddag en na afloop van de wedstrijd werd er onder het genot van een pilsje nog even nagepraat. Voor de supporters in Ajax-kleding was er nog een attentie, een video band van Ajax of een setje spelers- kaarten. Wegens groot succes zal PSV-Ajax van 23 maart 2003 ook op grootbeeld worden uitgezonden. Bovendien is het maar de vraag of andere 'supportersgroepen' zich er iets van aan zouden trekken wan neer er bij Ajax op de tribune min der joodse uitingen te zien en te horen waren. Uiteindelijk hebben supporters van Ajax deze geuzen naam aangenomen na anti-joodse geluiden van andere supporters- groepen. Niet andersom! Op www.f-side.nl wordt dit uitgebrei der belicht. Ten derde wil ik graag wijzen op de rol die Ajax zelf speelt in deze kwestie. Officieel wordt het dwepen met het joods-zijn door de leiding van Ajax afgekeurd. Opval lend is echter dat in officiële souve nir-winkels van Ajax, bijvoorbeeld in de Kalverstraat te Amsterdam, wel Israëlische vlaggen en andere attributen met de ster van David worden verkocht. Mijn achtergrond is vergelijk baar met die van Ronald van den Berg. Als ik om me heen kijk en zie dat het jodendom wordt geassocieerd met iets om trots op te zijn, kwetst mij dit niet. Het vervult mij dan alleen maar met extra trots dat ik, in tegenstel ling tot vele anderen, echt van joodse afkomst ben. Natuurlijk is het vreselijk wanneer anderen hierin een vrijbrief zien om anti semitische spandoeken en leu zen naaT voren te brengen. Maar laten we hier dan wel de juiste mensen op aanspreken en niet degenen die aanleiding tot dit gedrag zouden kunnen geven."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 12