Io over zijn oude club ROSENBORG Rapport Rosenborg BK Ajax Life nummer 5 1 oktober 2002 CHAMPIONS LEAGUE elijk aan elkaar' mams) Eric Carrière slalomt door de Noorse defensie en staat op het punt de score te openen. Janne Saarinen is er al vast bij gaan zitten. de club. Eerst als speler, later als coach; met slechts korte tus senpozen bij diverse nationale jeugdteams en een andere club, Moss SK. De zestigjarige oud-leraar is dé man achter het succes van Rosenborg en de meest succesvolle Noorse coach aller tijden. Eggen weet wat hij doet, is temperamentvol, leeft voor het voetbal en kan buitengewoon slecht tegen zijn ver lies. De nederlaag tegen Olympique Lyon kwam dan ook hard aan bij de trainer, die na afloop opvallend mild was voor zijn ploeg. „Dit is een grote schok, ik heb er geen woorden voor, kan het niet uitleggen. In acht jaar Champions League zijn we nooit zó weggespeeld; een nachtmerrie. We hebben nauwe lijks balbezit gehad, niks lukte ons vandaag, zelfs een penalty konden we niet tussen die drie palen schieten. We hebben geprobeerd om Lyon in de beginfase 'te laten schrikken'. Maar dat lukte maar even. Ik heb er geen enkel verklaring voor, kan alleen maar Lyon een compliment geven en feliciteren." Acht jaar achtereen lukte het Rosenborg BK zich te kwalifice ren voor de Champions League en ook de eerste ronde werd wel eens overleefd, waarbij werd gewonnen van clubs als Real Madrid en AC Milan. Een plaats in de kwartfinales (1996/97) was tot op heden het hoogst bereikbaar. Een beter resultaat zal Rosenborg hoogstwaarschijnlijk niet boeken, maar vol gens André Bergdplmo ligt dat in ieder geval niet aan de kwa liteiten van de trainer. „Eggen is de beste trainer die ik ooit gehad heb. Hij is altijd enthousiast, heeft een vast spel systeem (4-3-3 of 4-5-1) en zorgt ervoor dat iedereen beide systemen volledig kent. De spits weet wat de verdediger in sommige situaties moet doen. En andersom! Eggen heeft alles tot in de puntjes vastgelegd. Daarnaast is hij een prima mens. Hij ziet alles en weet direct wat er met één van zijn spe lers aan de hand is. Dan loopt hij tijdens de training naar iemand toe om te vragen wat eT aan de hand is... 'Ruzie met je vrouw? Ga maar snel naar huis, maak het goed en kom terug als je je weer goed voelt!' Zulke dingen. Binnen tien minuten ziet hij of een speler niet lekker in z'n vel zit." In Lyon wordt duidelijk dat Eggen inderdaad veel ziet en voortdurend alles in de gaten houdt. Tijdens de warming-up loopt hij tussen de spelers door en maakt hier en daar een babbeltje. Voor zichzelf laste hij al eens een sabbatical year in, maar volgend jaar is zijn afscheid van Rosenborg definitief. Age Hareide zal hem dan opvolgen, geen protégé van Eggen, maar wel iemand die op dezelfde manier over voetbal denkt. Volgens André Bergdplmo zal diens komst dan ook niet leiden tot mindere successen voor Rosenborg. „Hij gebruikt het zelfde systeem en heeft dezelfde filosofie als Eggen. Hij is afkomstig van Molde; de enige club die dezelfde speelwijze hanteert." VERKLEINEN Deze week krijgt Rosenborg BK tegen Ajax de kans op revan che, al zal de klap van Lyon nog wel even nadreunen in het Noorse kamp. Trainer Eggen zag enkele uren na afloop, tussen de donkere wolken al weer een lauw herfstzonnetje. „De vol gende wedstrijd is altijd de belangrijkste. Ik weet niet waarom wij de ene dag gelijkspelen tegen Internazionale - een club waarvan Ajax verliest. En ook niet waarom wij met 5-0 verliezen van Olympique Lyon, waar Ajax van heeft gewonnen. Dat is voetbal, denk ik dan maar. Op dit moment geef ik ons geen, of héél weinig kansen om door te gaan naar de volgende ronde. Maar zolang we nog een klein kansje heb ben, flikkert er een lichtje aan de horizon." Ongetwijfeld zullen potentiële topspelers als Frode Johnsen, Harald Martin Brattbakk en Azar Karadas tegen Ajax niet opnieuw zo'n wanvertoning op de mat willen leggen als tegen Olympique Lyon. André Bergdplmo: „Johnson, Brat tbakk en Karadas zijn belangrijke spelers, maar eigenlijk is Rosenborg 'één team'. Vroeger hadden ze John Carew (nu Valencia, red.) als sterspeler. Die sprong er echt bovenuit en kon wedstrijden in z'n eentje beslissen. Maar nu is Rosenborg een sterk geheel zonder échte uitblinkers." Overigens is Carew niet de enige topper die Rosenborg ooit voortbracht. De lijst met aan het buitenland 'verkochte spelers' is lang en bevat namen als Stig Inge Bjprnebye, Steffen Iversen en Rune Bratseth. Ook Harald Brattbakk, Stale Stensaas en Sigurd Rushfeldt speelden ooit over de grens, maar keerden inmid dels weer terug bij hun oude club. Misschien moet Rosenborg - voor het weer écht een kans maakt op de tweede ronde van de Champions League - wachten op de terugkeer van John Carew. Hij kan het verschil tussen 'het servet' en 'het tafella ken' weer wat verkleinen. LYON - Ze zien er uit als graniete poppen en lijken onpasseerbaar. Maar door hun houterigheid zijn ze soms zo kwetsbaar als mieren, precies dè reden waarom Rosenborg BK werd weggespeeld door het veel bewegelijkere en sneller combinerende Olym pique Lyon. Misschien was diè wedstrijd niet repre sentatief voor een eerlijke beoordeling van de spe lers van Rosenborg BK, maar Ajax Life waagde het er toch maar op. De cijfers: Ami GautuT Arason (keeper), 7. Een keeper die vijf doelpunten doorlaat, verdient normaal gesproken geen voldoende. Arason wel. Zonder zijn spec taculaire reddingen had Rosenborg met misschien wel 8-0 verloren. Janne Saarinen (rechtsback), 4. De Fin was slechts gevaarlijk met zijn enige wapen: de verre ingooi. En zelfs daarvan kreeg hij er maar één voor het doel. Liep te veel met de bal en werd terecht gewis seld. Ole Christer Basma (centrale verdediger), 5. Begon sterk aan de wedstrijd, is ook sterk en groot, niet iemand om zomaar doorheen te lopen. Behalve Sonny Anderson. Zakte ver terug, maar was niet de enige. Erik Hoftun (centrale verdediger), 6. De aanvoerder bleef kalm onder alle omstandigheden. Begon sterk aan de wedstrijd. Zakte niet zo ver terug als zijn collega's. Stile Stensaas (linksback), 5. Heeft goede lange pass in huis, die veel gevaar stichtte bij Lyon. Gebruikte hem alleen veel te weinig. Na 72 minuten gewisseld. Odd Inge Olsen (rechtshalf), 4. Loopt de bal het liefst het doel van de tegenstander in. In de praktijk gingen hij èn de bal meestal over de zij/ach terlijn. Werd terecht als eerste vervangen. Bent SkammelsTud (centrale middenvelder), 5. Wat betreft positie, de Jari Litmanen van Rosenborg. Mét Nederlandse mentaliteit. Miste vlak na Tust een penalty. Liet zich daarna makkelijk aftroeven. 0rjan BeTg (linkermiddenvelder), 4. Was volstrekt onzichtbaar, cijfer is dan ook puur willekeu rig gegeven. Vader speelde ooit in Nederland bij FC Den Haag. Azar Karadas (rechtsbuiten), 3. Hét talent van Rosenborg. Schijnt! Is eigenlijk verdediger, maar scoorde twee keer tegen Internazionale en is nu aanvaller. Redelijk technisch, maar heeft geen voorzet. Na het vierde doelpunt van Lyon geen bal meer geraakt. Frode Johnsen (centrumspits), 4. Is érg groot voor een spits, waardoor hij veel overtreding en tegen zich kreeg. Zou een goede kopjJer zijn, maar dan moeten er wel voorzetten komen. Dieptepunt: werd 'gepooTd' door Mahamadou Diarra. Harald Martin Brattbakk (linksbuiten), 4. Volledig onzichtbaar, behalve vlak na rust, toen de voor malig aanvaller van Celtic een penalty mee kreeg. Macbeth Sïbaya (invaller), 5. Viel alleen op door zijn uiterlijk. En door het feit dat hij de enige gele kaart van de wedstrijd mocht incasseren. Trond Fredrik Ludvigsen (invaller), Te korte speeltijd. LaTS Blixt (invaller), Te korte speeltijd.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 9