Tomas Galasek sterker dan ooit Hnn m CR 'IK HEB HET HEEL MOEILIJK GEHAD' ^6 /I LANDZAAT TSJECHIË MOLENSTEEN 1 OKTOBER 2002 NUMMER 5 AlAX LIFE Op 30 augustus i960 poseerde Ajax op Schiphol voor deze bijzondere groepsfoto. De Ajacieden stonden op het punt af te reizen naaT Noorwegen, waar - in de eerste ronde van de Europa Cup 1 - Frederikstad de tegen stander was. De ontvangst in Noorwegen viel bitter tegen. Niemand was present op het vliegveld en ook rondom de wedstrijd werd de Amsterdamse delegatie zo goed als gene geerd. Tot overmaat van ramp werd, ondanks het feit dat Ajax tot twee maal toe een voor sprong nam, met 4-3 verloren. Omdat de return in 0-0 eindigde, bekerden de Noorse amateurs door en lag Ajax er meteen al uit. Staand v.l.n.r. Salo Muller, Bertus Hoogerman, Jan van Drecht, Bob Westra, Wemer Schaaphok, Wim Anderiesen, Vic Buckingham, Kees Smit, Donald Feldmann, Cees Groot. Zittend v.l.n.r Sjaak Swart, Ger van Mourik, Henk Groot, Co Prins, Benny Muller, Guus van Ham. Iedere week praat Ajax Life bij met een Ajacied. Ditmaal met John O'Brien. De 25-jarige Amerikaan - die tegen Internazio- nale ontbrak - doet het prima op de positie van zijn tweede keuze, linksback. eigen ervaring: „Als ik op die periode terug kijk, ben ik blij dat het voorbij is. Trots ook, dat ik er in geslaagd ben me terug te knokken. Ik voel dat het elftal me nodig heeft en merk dat ik er weer bij hoor. Het leven ziet er weer posi tief uit." Afgelopen zomer verscheen in de kranten het bericht dat Ajax een ruil tussen Willem ll'er Denny Landzaat en Galasek zou overwegen. De Tsjech: „Het is niet leuk om op Schiphol een krant te kopen en op de eerste dag van de vakantie te moeten lezen dat de club me zou willen verkopen. Na terugkomst heb ik meteen gebeld. Er bleek helemaal niets van waar te zijn." Honderd procent gemotiveerd verscheen Galasek op de eerste training van het nieuwe seizoen, vast van plan niet nog- MILAAN - Met een ontevreden gevoel van binnen stond Tomas Galasek in de catacom ben van het Giuseppe Meazza Stadion enkele vertegenwoordigers van de media te woord. De kilometervreter van Ajax had zich tegen Internazionale opnieuw van zijn beste kans laten zien. De Tsjechische diesel knapte enorm veel vuil werk op en heeft zich inmiddels onmisbaar gemaakt op het Amsterdamse middenveld. tegen Olympique Lyon speelden, fantastisch! Ik heb er geen enkel probleem mee, om de bal in te leveren bij spelers als Rafael van der Vaart en Litmanen. Dat zijn jongens die een beslissende actie in huis hebben." John, tevreden met je positie? „Natuurlijk. Ajax speelt doorgaans met drie spitsen en dus is er een plekje minder beschikbaar op het middenveld. Omdat de tegenstander vaak met twee spitsen ope reert, bemoei ik me als linksback regelma tig met de opbouw. Dat is ook mijn sterke kant." Valt het niveau van de Champions League je mee of juist tegen? „De wedstrijden zijn vergelijkbaar met de topwedstrijden in de Holland Casino Eredi visie. Tegen Lyon en Internazionale heeft iedereen kunnen zien dat we ook in de Champions League een deel van de wed strijd kunnen domineren. Het is nu zaak dat uit te breiden." Is dit het échte werk? „Ja, maar zo ervaar ik het al sinds het beha len van de dubbel in mei. Daarna volgde het WK, waarin we het tot de kwartfinale schopten. Nu weer de Champions League; genieten dus. Al baalde ik enorm van het feit dat ik het duel tegen Internazionale moest missen vanwege een achillespees blessure." Maar ook Galasek is daartoe in staat. In zijn eerste jaar bij Ajax maakte hij acht doelpun ten; een aanzienlijk aantal en een schril con trast met die ene treffer die hij vorig seizoen op zijn naam schreef. Tegen FC Zwolle liet Galasek, met een schot op de paal en één op de lat, zien dat zijn scorend vermogen aan het terugkeren is. Het bewijs voor die stelling volgde een week later met die knal in de bovenhoek tegen RBC Roosendaal. Maar er is nog een reden voor zijn opmerke lijke revival. Sinds het vertrek van Jozef Cho- Het is nog maar een half jaar geleden dat de 29- jarige middenvelder werd uitgefloten in de Amsterdam ArenA. Een deel van de fanatieke aanhang zag in Galasek een marionet van de eeTder ontslagen Co Adriaanse. Het juk van de voormalige hoofd trainer hing als een molensteen om zijn nek en uiteraard kwam dat zijn spel niet ten goede. Galasek: „Ik heb het heel moeilijk gehad. Amper zes weken voor de huldiging op het Leidseplein werd er nog gefloten als mijn naam werd omgeroepen in de ArenA. Dat had ik nog nooit meegemaakt. Ik kwam op de bank terecht en zag het in Amsterdam even niet meer zitten. In die tijd heb ik veel steun gehad aan mijn vrouw Syl- vie. Zij heeft me er weer bovenop gepraat. Maar uiteindelijk ben ik zélf uit het dal geklommen door heel hard te werken." Het was de eerste keer dat Galasek werd gecon fronteerd met de keerzijde van de voetballe rij. Die is keihard en de Tsjech weet dat nu uit Tomas Galasek steekt het middenveld over in de competitiewedstrijd tegen FC Zwolle. maals ver terug te zakken. Op het veld gaf hij zijn metamorfose eigenhandig gestalte, door terug te keren naar de basiselementen van zijn spel: tomeloze inzet en spelen in dienst van het elftal. Inmiddels is de middenvelder niet meer weg te denken uit Ajax 1. Eerst als luitenant van Rafael van der Vaart en sinds kort als de 'onzichtbare stofzuiger'die Jari Lit manen in staat stelt diens aanvallende brille te etaleren. Galasek: „Ik ben een echte team- speler. Mijn eigen spel is van ondergeschikt belang, zolang we maar winnen. Het is heer lijk om, als de organisatie goed is, veel ballen te kunnen veroveren. Zoals we de eerste helft vanec als bondscoach van Tsjechië, is Galasek - voor het eerst in z'n loopbaan - verzekerd van een basisplaats in het nationale elftal. Hij was uitblinker in de indrukwekkende 5-0 oefenzege van zijn land op Joegoslavië. Met een assist leverde hij ook nog een persoon lijke bijdrage aan de score: „Eigenlijk gaat het me momenteel voor de wind. Als ik iets geleerd heb, dan is het wel dat ik daarvan moet genieten. En dat doe ik dan ook maar. Het verschil met een half jaar geleden is ongelooflijk groot. Zoiets kan bijna niet; behalve in het voetbal." Door Amout Verzijl Hoe anders was dat ruim een week eerder. Een dag voor de CL-wedstrijd tegen Olympi que Lyonnais gaf Ronald Koeman tekst en uit leg over de rentree van Ajax op het hoogste Europese clubpodium. Na afloop van de pers conferentie opende Ajax de deuren van het spelershome. Alle Ajacieden werden daarop door de pers benaderd; op eentje na. Tomas Galasek speelde in zijn uppie een potje pool biljart om de verveling tegen te gaan. Desge vraagd gaf hij aan het helemaal geen pro bleem te vinden in de schaduw van zijn team genoten te staan: „Laat mij maar lekker ano niem meevoetballen. Van mij hoeft al die aan dacht niet." Typisch Galasek. Tevreden met zijn positie op de achter grond. De werkelijkheid leert echter, dat de Tsjech een belangrijke en vaak danig onder schatte functie in het elftal van Koeman bekleedt. Galasek dicht gaatjes, verovert ballen, verlegt het spel en stuurt aanvallers aan. De erkenning daarvan, zo bleek op die bewuste dag, blijft te lang uit.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 4