Lijn 12: tweewekelijks ritueel vanuit District Oost L 1 'Jongens, daar zijn we weer' FANZONE AJAX 'Wij zijn Ajax, dus wij rijden voorop' Indoor Challenge Rondleiding ArenA Ajax Life nummer 5 1 oktober 2002 MAKKELIJK VERZAMELEN POLITIE iyc.r-~ DIDAM - Willie Hubers (43) organiseert bij iedere thuiswedstrijd van Ajax een busreis naar de ArenA onder de naam 'Lijn 12'. Al bijna tien jaar vervoert hij iedere thuiswedstrijd dertig man in een luxe bus naar Amsterdam. Doot Sander Zeldenrijk Didammer Hubers herinnert zich de allereerste busrit nog goed: „Ajax speelde een Champions League-wedstrijd in het Olympisch Stadion. Dat was in het seizoen i995l'9(>- 'k had niet de politie geregeld, dat we meteen na afloop een video van de wedstrijd zouden meekrijgen voor de terugweg. Die haalden ze ergens uit een kroeg bij het stadion vandaan. Dat was goed geregeld." Op de dag dat Ajax Life een keertje meereist, staat de wedstrijd Ajax - FC Zwolle op het programma, een duel dat in de voorbeschouwingen volledig beheerst wordt door de terugkeer van Jari Litmanen. Het kostte Hubers dan ook weinig moeite om de bus vol te krijgen. De eerste opstapplaats is het AC Res taurant van Zevenaar; daar wor den de meeste fans opgepikt. Er is plaats voor iedereen en er valt geen onvertogen woord. Sterker nog, er wordt aanvankelijk niet eens gezongen. Een goed kijker ziet al snel dat de bus een bepaalde indeling heeft. De jongeren zoeken een plekje ach terin, waar ze in een kring zitten en een sigaretje kunnen roken. In het midden zit de 'kascommissie', ter wijl organisator Willie vanuit het voorste gedeelte het overzicht behoudt. Nog maar nauwelijks onderweg wordt de geel-zwarte touringcar al omgetoverd in een ware Ajax-bus. Finse en rood-witte Ajax-vlaggen fleuren het interieur op. De zwarte tafel tussen de stoelen verandert tijdens de rit in een klein rood-wit altaartje, waar de grijze blikjes bier en bakjes pinda's schril op afteke nen. Na de metamorfose laat ieder een zich met rood-witte trots naar de hoofdstad rijden. Het is gezellig in 'Lijn 12'. Een groepje van acht personen staat al een tijdje paraat. Niet luid ruchtig, maar gewoon kalm en in een klein kringetje bij elkaar. Een supporter draait een shaggie als de bus komt voorrijden. Bewondering alom voor het voertuig dat Willie geregeld heeft: „Ze worden steeds mooier, Willie", aldus één van de tevreden passagiers. Wat kost een ritje met 'Lijn 12' eigenlijk? Hubers: „Twaalf euro. Dat bedrag is voor de supporters die iedere thuiswed strijd mee gaan. Anderen betalen vijftien euro." Ondertussen stapt Erik Witten- horst als eerste de bus in. Hij rijdt al zes jaar met 'Lijn 12' mee. „ledereen kent elkaar. Het is gezellig en bovendien is de catering goed geregeld. En dit is de makkelijkste manier van vervoer. Je hoeft zelf niet te rijden en kan lekker een paar biertjes drinken." Er melden zich steeds meer rood witte geestverwanten. 'Lijn 72'kent een zeer gemêleerd publiek. Vaders met kind, jongeren, 50-plussers én drie vrouwelijke passagiers. Willie spreekt de groep via een microfoon toe. „Jongens, even aan dacht voor de busreizen naar de Champions League. Er zijn nog meerdere plaatsen beschikbaar. Verder is er iemand van de redactie van Ajax Life in de bus die een sfeerreportage maakt, dus gedraag je", grapt hij. Na amper twee minuten komen de eerste blikjes bier uit de koeling. Gerard Ong (56), Theo Jansen (58) en Herman Jansen (62 en geen familie) zijn de nestors van 'Lijn 12'. De heren bivakkeren naast de koe ling met alcoholische versnaperin gen. Dat is hoogstwaarschijnlijk ook de voornaamste reden dat het trio de 'kascommissie' wordt genoemd. Beide Jansens gaan al jaren naar Ajax en verzamelen alles van hun club. Zelfs de nieuwsbrieven die Willie voor iedere wedstrijd maakt, zijn een gewild object. Hun gabber Gerard woont in Arnhem, vlakbij het stadion van Vitesse. Toch voelt hij niets voor die club. „Nee, daar heb ik écht niets mee. Ik kom één De ArenA is zeer nabij. keer per jaar in het Gelredome en dat is als er Ajax speelt." Gerard heeft al 25 jaar een seizoen kaart. „Mijn liefde voor Ajax is ont staan op een cruise schip. Ik heb namelijk jaren tussen Southampton en New York geva ren. Daar werkte ik veel met Amsterdammers en Rotterdam mers. Met die Amsterdammers kon ik veel beter opschieten. Zo heb ik de Europacup i-finale tussen Panathinaikos en Ajax nog via een krakkemikkig radiootje op het dek van het schip gevolgd." Theo voegt direct nog een leuke anekdote over een reis met 'Lijn 12' uit het verleden toe. „Op weg naar Ajax-Sparta, dat in 9-0 eindigde, waren ze op onze route een bom uit de Tweede Wereldoorlog aan het demonteren. Daardoor misten we de eerste helft." „En wat dacht je van de gebeurte nis rond Vitesse-thuis, vorig jaar? Kwamen we onderweg hun sup portersbussen tegen. De politie zag ons en haalde ons meteen naar de kant. Ik zei tegen die agent: „Ik wil best aansluiten, maar wij zijn Ajax, dus wij rijden voorop". Vond hij geen probleem. Reden we met acht bussen van Vitesse achter ons aan naar de ArenA. Dat was wel geinig", vertelt Willie, terwijl hij door het buspad loopt om het reisgeld te innen. „Tsjezusss, wie is er in gods naam naar de plee geweest", klinkt het opeens. „Ik ga daar niet in hoor. Dit is niet gezond, joh. Wat een lucht!" Gelach alom. Iedereen weet wie er zojuist op het toilet zat. De dader kijkt trots om zich heen en bekent schuld. Niet veel later maakt ieder een weer gewoon de gang naar het 'stinkhok'. Zoals gezegd, zitten er maar weinig vrouwen in 'Lijn 12' Mirjam Segers vindt het niet erg om onderverte genwoordigd te zijn. „Nee hoor, ik sta mijn mannetje. Voetbal is voor mij echt een passie", aldus de 33-jarige verpleegster uit Velp. Na anderhalf uur fileloos asfalt duikt de ArenA op. „Jongens, we zijn er weer", roept Willie. Zo snel als de bus in Zevenaar volliep, zo rap is hij ook weer leeg. ledereen gaat zijn eigen weg. Richting de fanshop, Soccerworld of de Febo. „Prima, als ze een half uur na de wedstrijd maar weer in de bus zit ten", besluit Willie. Dat lukt. De fans nestelen zich in hun zetels. Ajax heeft met 2-0 gewonnen en Jari heeft prima gespeeld. Tevreden wordt de thuis reis aangevangen. AMSTERDAM - Dit seizoen organiseert de supportersver eniging Ajax wederom het prestigieuze Indoor Challenge toernooi. De landelijke finale staat gepland op 25 januari 2003 in de Sporthallen Zuid in Amsterdam. Op deze finale dag vindt ook het Jeugd Indoor Challenge plaats. Hier aan kunnen zowel leden van de supportersvereniging als de Ajax Kidsdub in de leef tijdscategorie 8 tot en met 12 jaar deelnemen. Locaties voorronden senioren: Amsterdam Sporthallen Zuid 5 januari 2003 Leek 5 januari 2003 Tilburg 12 januari 2003 Zutphen 12 januari 2003 Amsterdam Finale (Sp. Zuid) 25 januari 2003 Voor meer info: wj ah ub aj axam sterdam .nl De districten Zuid-Oost, Lim burg en Noord Brabant gaan op woensdag 23 oktober samen met de Ajax Kidsclub naar de ArenA. Met de bus naar Amsterdam, een heuse excursie door de immens grote ArenA en als de selectie aanwezig is, de training.bekij- ken. Aan het einde van de rit ligt er voor iedereen een pre sentje klaar. Leden van de Supportersver eniging of Kidsclub die niet ouder zijn dan 14 jaar kunnen zonder begeleiding mee, maar kindeTen onder de zes jaar mogen alleen mee onder begeleiding. Voor 10 euro kan iedereen dit meemaken. De opstapplaatsen: Maastricht, Heerlen, Sittard, Roermond, Weert, Venlo, Ve'n- ray, Boxmeer, Asten, Helmond, Uden, Oss, Den Bosch. Bij onvoldoende deelname in een plaats, worden opstapplaat sen gecombineerd. In Ajax Life 6 volgen adres en tijdstip van iedere opstapplaats. Reageer vóór 10 oktober en stuur een briefkaart onder vermelding van 'Rondleiding Jeugd', je lidnummer, leeftijd en telefoonnummer naande SVA, antwoordnummer 615, 1100 VE Amsterdam (geen postzegel nodig) of email naar Ajaxlife@svajax.nl, ook een fax sturen kan 020-311 15 10. Geef ook je voorkeur qua opstap plaats aan.Tot in de ArenA. Richard Witschge gaat uit zijn dak na het maken van de openingstreffer. www.ajax.nl/sva

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 13