'Ajax, Ajax' op het Domplein 1 OKTOBER 2002 NUMMER 5 AJAX LiFE MILAAN - Italianen mogen dan wel als voetbalfanatiekelingen door het leven gaan, de avond voor de topper in het Cuiseppe Meazza Stadion is er bij de taxichauffeur nog niets dat duidt op enige nervositeit: „Is er vanavond een wedstrijd gespeeld of zo? Nee? Morgen dan? Wie spelen er? Inter tegen...Ajax? Mooie partij." Een sfeerverslag. De 1500 meegereisde supporters waren de hele wedstrijd met aanmoedigingen en yells nadrukkelijk aanwezig. Alleen de laatste minuten was het even stil. Doot Sander Zeldenrijk Foto's Louis van de Vuurst DINSDAG 24 SEPTEMBER Milaan centrum. Om de zoveel minuten wordt het anonieme geruis van voorbijrij dende auto's bruut verstoord door de loei ende sirenes en het getoeter van een opge fokte, meestal telefonerende automobilist. Alles is immens in deze grijze stad. Niet alleen het voetbalstadion van de plaatselijke Inter- nazionale en AC Milan, maar ook de onder grondse metrolijnen en het Piazza Duomo, traditioneel een verzamelplaats van suppor ters. Piazza Duomo, dat is net zoiets als de Dam in Amsterdam, maar dan in het kwadraat. Dus ook twee keer zo veel duiven. Deze gevleu gelde straatbevuilers vormen een groot grauw gazon voor de schitterende Duomo- kathedraal. De grijze wolkenmassa's en de armoedige gebouwen, waarop een nieuw verflaagje niet zou misstaan, eisen veel van de Nederlanders die zich op mooi weer, knappe vrouwen en twintig graden Celsius hadden verheugd. Omgeven door zo veel grijs hunkert Ajax ü/enaaT het vrolijke rood-witte Ajax-shirt. Maar ze zijn er nog niet. De meesten van de 1.500 supporters reizen per bus naar Milaan en arriveren pas in de loop van woensdagochtend. Vijfhonderd komen per vliegtuig en nog eens duizend supporters met eigen vervoer. De eerste 'tifosi' trekken pas 's avonds richting San Siro om daar de avondtraining van Ajax te bekijken. Dat doen ook de Amsterdammers Micha van Moppes (23), Menno Pot (27) en Mark Idzinga (28). „We zijn zondagochtend al vertrokken. Lekker vroeg, zodat we het rustig aan konden doen. We hebben net een rond leiding door het stadion achter de rug; toch wel een mooi bakkie. We zijn nog maar wei nig andere jongens tegengekomen. Net toe vallig twee in een kroegje hier bij het stadion. Leuke tent, maar er hingen iets te veel Feye- noord-shawls. En zelfs één van Fortuna Sit- tard." In de schaduw van het natte en grijze voet baltheater ligt de 'Ristorante Bar Trotto'. Een ontmoetingsplek waar het voetbal te ruiken is en de paarden te horen. Aan de muur han gen twaalf lijsten met shawls van onder meer Bayern München, Feyenoord, Roda JC, als mede gesigneerde shirts van Roberto Baggio en Boban uit hun AC Milan-periode. Wanneer voetballiefhebbers, al smullend, naar deze fraaie voetbalitems kijken, worden ze om de minuut gestoord door het gehinnik van race paarden dat door de openstaande ramen van de kroeg naar binnen waait. De paarden wor den achter de kroeg ingereden voor de races, die op een baan achter het stadion gehouden worden. Voor supporters voor wie al dat gehinnik te veel wordt, kunnen altijd nog het toilet invluchten. Zelfs daar hoeft men zich niet te vervelen, want talloze roze sportpagina's van de Italianse sportkrant La Gazetta dello Sport die op de grond liggen, vormen een soort roze tapijt dat eigenlijk te mooi is om vies te maken." Ondertussen stromen de mensen het stadion binnen. Voor de meeste Ajax-supporters is dit de eerste gelegenheid om kennis te maken met het immens grote stadion, dat ruim 80.000 toeschouwers kan herbergen. De meesten zijn daarom ook overdonderd door wat ze zien; Gerard Hinriks (51) uit Emmen bij voorbeeld. Onder supporters staat hij bekend als 'de Indiaan met de trommel', altijd aan wezig bij de wedstrijden van het Nederlands elftal. „Dit is nu de derde keer dat ik hier kom, maar het blijft een overweldigend gezicht. Ik was hier met Nederland-West Duitsland tij dens het WK in 1990 en ik ben een keer naar AC Milan-Real Madrid geweest. Gullit, Van Basten en Rijkaard speelden toen nog hier. Milan vernederde die avond Real en düs ston den al die Italianen te springen en te zingen. Het stadion trilde gewoon. Echt waar!" Terwijl de supporters met open mond naar het stadion kijken, foto's maken en juichen bij ieder trainings-doelpunt, loopt op het veld één speler een beetje apart van de groep. Jari Litmanen is vanwege een hamstringblessure een twijfelgeval voor de wedstrijd van mor gen. Zal hij op tijd fit zijn? In een stadion dat tot de hemel rijkt, zo groot, kan de Fin niet wachten op het antwoord van zijn 'verlosser'. Hij moet het zelf doen. Jari Litmanen, groot voetballer in een groot stadion, maar nu een klein stipje op dat groene veld. WOENSDAG: WEDSTRIJDDAG De duiven op het Piazza Duoma vliegen ver schrikt op als een Ajax-supporter hard de naam van zijn club scandeert. Dit doet hij zo enthousiast dat hij pardoes uitglijdt op het natte plein. Gelach alom. Ajax is gearriveerd. Het grijs is eindelijk ver vangen door rood-wit. Langzaam zwermen de supporters uit over de stad en de eerste groep, die rond de klok van half elf arriveert, legt direct beslag op de ingang van het over dekte winkelcentrum, de Galleria Vittorio Emanuelle II. ledereen maakt een erg kalme indruk; het is duidelijk dat de meeste suppor ters de lange busreis nog in de benen hebben. Eén van hen is Rody Dondertman uit Amster dam. „We zijn met in totaal 14 bussen bij de ArenA vertrokken. Het was een lange reis, ongeveer veertien uur. Slapen lukt natuurlijk niet en toen we in Milaan aankwamen wer den we zomaar ergens gedropt. Nét pas hoorde ik, dat we geen muntgeld, fototoestel, mobieltje of sleutels mee naar binnen mogen nemen. Belachelijk, alsof ik mijn autosleutels zou weggooien." Ondertussen kijkt Rody samen met zijn gab ber Carlos naar de groep, die voor de over dekte winkelstraat staat. De Ajacieden wor den langzaam maar zeker wakker en de eer ste liederen galmen prachtig door de hal. Niet lang daarna vliegt de eerste bal door de lucht. Dit leidt tot veel hilariteit. De Italiaanse poli tie (in totaal met 700 man paraat) vindt de actie minder geslaagd en neemt de bal - onder luid protest- in beslag. Een wandeling door de winkelstraat levert een prachtig en tegenstrijdig beeld op. Op een terras zitten zakenlui en supporters door elkaar heen. Een meisje gooit, al dansend door de straat, per ongeluk een half glas bier over een ongetwij feld duur Italiaans pak. Ze danst vrolijk ver der. De zakenman kijkt geïrriteerd maar doet verder niets. Aangezien de Italiaanse treinen en-metro's op de wedstrijddag staken, zijn de meeste supporters rond de klok van vier uur al naar het stadion vertrokken om hun 'omwisselbil- jet' in te ruilen voor een écht kaartje. Ze wor den opgewacht door Andrea Agostini, voor zitter van de Italiaanse Ajax-supportersclub uit Bologna. Andrea is met vijf leden naar Mil aan gekomen en hoopt op een kleine over winning. „Het wordt moeilijk. Inter heeft veel individuële kwaliteiten. Geef Crespo twee ballen en eentje gaat erin. Het is jammer dat deze wedstrijd niet is uitverkocht, maar dat heeft - denk ik - met de Italiaanse mentaliteit te maken. Zij zien dit toch als een groepswed strijd en wachten liever tot de écht grote wed strijden eraan komen. Kaartjes kosten toch iedere keer weer een hoop geld." De Inter-tifosi maken zich ook niet zo druk. Cristian Bagnero is met drie vrienden op weg naar een hamburgertent als hij zijn licht op de wedstrijd laat schijnen. „Inter hoeft niet bang te zijn voor Ajax. Ze winnen met 2-0. Crespo en Vieri scoren." Na lang wachten in de miezerige regen mogen de supporters ein delijk - het is dan kort voor zeven uur - het sta dion betreden. Spandoeken worden opge hangen, waaronder een Nederlandse vlag met daarop de naam van Johan Cruijff. Als herinnering aan de gewonnen Europacup finale. Verder is de Ajax-groep nauwelijks in het stadion of het 'Marco van Basten, Marco van Basten' galmt al door San Siro. Het eerbe toon aan de voormalige AC Milan-spits wordt door de Interisti niet gewaardeerd en een fluitconcert volgt. Ook tijdens de wedstrijd gebeurt dit meerdere malen. De Italianen zijn snel in hun trots gekwetst en laten zich pro voceren dooT Ajax-supporters, die de hele tweede ring boven zich weten op te hitsen. Heftig gebarende Italianen maken duidelijk van dit soort gedrag niet gediend te zijn. Althans, niet als het van fans van de tegen partij komt. Zodra Crespo heeft gescoord doen de Interisti hetzelfde. En dan - het is voor het eerst - wordt het stil in het uitvak. Stekelenburg moet geblesseerd het veld verlaten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 12