er heeft weinig geheimen voor Ajax ar* t SPELERSRAPPORT OLYMPIQUE LYON Ajax Life nummer 4 12 september 2002 8- "77 1 v» TOEVAL bij Olympique Lyon goed en niet slecht. De overgang van Vitesse naar Lyon is me prima bevallen. Olympique is een grotere ploeg dan Vitesse, met meer voetballend vermogen. De organisatie is hier - ook financieel gezien - beter op orde dan in Arnhem. Wat organi satie betreft is de club vergelijkbaar met Ajax, Feyenoord of PSV." Diarra was ooit het oogappeltje van Ronald Koeman. Zodra de middenvelder uit Mali verneemt dat zijn vroegere talisman bij de wedstrijd aanwezig was, beginnen z'n ogen te stralen. „Was Ronald echt hier? Tsss. Mijn begin bij Vitesse was moeilijk. Na een maand of zes kwam Ronald Koeman en toen ging het beter. Ik kijk er naar uit mijn 'ex-vriend' straks in de ArenA terug te zien. Ik zal hem omarmen en dan even fijn met hem praten." BAD GONES De aanhang van Olympique Lyon is vurig. Gedurende het duel manifesteren de meegereisde fans zich nadrukkelijk, zelfs nadat hun club op achterstand is gekomen. Na de treffer is het stil, maar in een paar tellen herpakken ze zich en moedigen hun favorieten weer aan. De vaste aanhang noemt zich de Bad Cones, een groepering die in 1987 is opgericht. Hun sjaals zijn getooid met strijdkreten als 'Combattre Vaincre' (Strijden Overwinnen) en 'Allez les Gones' (Hup Gones). Volgens intimi is het een groep die altijd ruzie zoekt. En als dat niet te vinden is, gaan ze desnoods met elkaar op de vuist. Zoals ook geschiedde in Sochaux. Johan Dupont is al jaren fan van Lyon: „Supporters in Frankrijk hebben het lastiger dan in Nederland. Bij jullie zijn er geen grote afstanden voor uitwedstrijden. Daardoor is het meereizen met je club een stuk goedkoper en kan je ook wat vaker mee naar Europacup-wedstrijden. Wij geven tijdens de competitie al veel geld uit, maar willen natuurlijk wel naar Amsterdam komen. Dat is niet zo heel ver weg, hoewel Milaan voor ons een stuk dichterbij is. Ajax is een grote naam in Europa en we kijken met spanning uit naar de wedstrijd." Sydney Covou (rechts), gevaarlijke spits van Olympique. Trainer Paul Le Cuen heeft heel wat uit te leggen na de nederlaag tegen Sochaux. LYON Wie in Nederland de naam Lyon laat vallen, denkt in eerste instantie niet aan voetbal, maar aan het steunpunt van de ANWB. Gedurende een periode van een jaar verwerkt de alarmcentrale 20.000 meldingen van in Frankrijk in de pro blemen geraakte Nederlandse reizigers en is daarmee uitge groeid tot een instituut voor de vaderlandse vakantieganger. Het bij Porte de Lyon gesitueerde kantoor wordt 's zomers tij delijk uitgebreid met ongeveer vijftig seizoenkrachten. Op piekdagen verwerken zij 2.000 telefoontjes per dag. Martijn van den Bos is supervisor bij het ANWB Steunpunt en sinds drie jaar woonachtig in Lyon. Hij houdt van voetbal en bezocht al meerdere malen een thuiswed strijd van de plaatselijke trots. Ook was hij present toen SC Heer- enveen het twee jaar geleden in de Champions League tegen de club opnam: „Olympique Lyon behoort tot de 'nouveau riche' van het Franse voetbal. De club is van oudsher niet erg geliefd in de stad; vijf jaar geleden was het nog een subtopper en zat er maximaal 10.000 man op de tri bune. Inmiddels is het zo dat er op bijna ieder duel minstens 30.000 fans afkomen. Olympique Marseille en Saint-Etienne zijn clubs in de nabijheid die een gro tere aantrekkingskracht uitoefe nen. Zo lopen er in het centrum van de stad nog steeds meer mensen rond in Marseille-shirts. Toen ik voor het eerst in het stadion van Lyon kwam, viel me het gebrek aan sfeer - en de kennis van het spel - op. De fans gedroegen zich verwend, waren niet tevreden met een 1-0 voorsprong bij rust. En dat terwijl Lyon op dat moment nog nooit iets had gewonnen!" Of Van den Bos of de andere voetballiefhebbers bij het ANWB Steunpunt de wedstrijd tegen Ajax bezoeken, is nog niet bekend. „Je moet een passé partout voor de drie duels kopen en de prijs gaat dik over de 100 euro heen. De club is flink poen aan het scheppen", aldus Van den Bos die nog wel een tip heeft: „Ik raad Ajax-fans die op eigen gelegenheid naar Lyon reizen aan, een internationale reis- en kredietbrief van de ANWB bij zich te hebben. Mocbten ze in problemen komen, staan wij voor ze klaar." Ronald Koeman en Tonnie Bruins Slot hebben die verzekering niet nodig. Het technische duo van Ajax verlaat direct na afloop van de wedstrijd in Sochaux het stadion en reist af naar Zürich. Bruins Slot: „We willen niet terugvliegen via Basel, omdat die ochtendvlucht vanwege de mist nog wel eens wordt geannuleerd. Daarom reizen we vanavond laat door naar Zürich. Om zeven uur morgenochtend vertrekt de vlucht naar Amsterdam. We komen twee uur later op Schip hol aan. Daar worden we opgehaald en snel naar Heerenveen gebracht, want om half twaalf moet Ronald zijn technische bespreking houden voor het duel tegen FC Groningen. Als het goed is, past dit schema perfect in elkaar. Je ziet, we laten niets aan het toeval over. Want dit was één van de weinige keren dat we Olympique Lyon nog aan het werk konden zien voor de 17de van de maand." Olympique Lyon speelde tegen FC Sochaux nage noeg in de sterkste opstelling. Alleen de Belgische verdediger Eric Deflandre was geblesseerd, terwijl de Braziliaanse baltovenaar Juninho op de bank begon. Lyon bewees een voetballende ploeg te zijn, met veel snelheid voorin en de accenten op de aan val gericht. Achterin toonde de ploeg zich opval lend kwetsbaar. GTegoTy Coupet (doelman): 6. Bedrijvige keeper die met daad en gebaar zijn territorium verdedigde. Goed op de lijn, kwetsbaar in de lucht. Zeer aanwezig. CaCapa (rechtsback): 4,5. Uit de kluiten gewassen rechtsback. Bonk spieTen die het moeilijk had tegen de beweeglijke aanvallers van Sochaux. Bemoeide zich nimmer met de opbouw, leverde iedere bal direct in bij een medespeler. Edmilson (centrale verdediger): 5. Goede samenwerking met collega Müller. Kwetsbaar op snelheid, sterk in de lucht. Beging tegen Sochaux enkele kapitale fouten. Patrick Müller (centrale verdediger): 6. Goede samenwerking met collega Edmilson. Moest hem wel corrigeren. Müller kan veel beter. Liep in de extra tijd tegen een onnodige gele kaart op. JeTemie Brechet (linksback): 6. Graag opkomende linksback. Als de bal op de andeTe vleu gel is, knijpt Brechet naar het centrum om Tugdekking te verlenen. Slechte timing op hoge ballen. Eric Carrière (rechtermiddenvelder): 5. In 2001 van Nantes gehaald als versterking, maar liet dat niet zien. Verspeelde veel ballen en was niet daadkrachtig zodra hij in het strafschopgebied van de tegenstander opdook. Gebruikte zijn energie vaak nutteloos. Werd terecht gewisseld. Vikash Dhorasoo (linkermiddenvelder): 6,5. Rappe en behendige middenvelder met drang naar voren. Beschikt over uitgebreide technische bagage, maar kon tegen Sochaux de ban niet breken. Mahamadou Diarra (verdedigende middenvelder): 7,5. Speelde zo goed als foutloos. Defensief zeer sterk. Fysieke voetballer met overzicht die bijna altijd voor de juiste voortzetting koos. Nam weinig risico's. Philippe Violeau (verdedigende middenvelder): 6,5. Vormt samen met Diana een ijzersterk duo. Goede tackle met soms, indien nodig, een geniepige overtreding in huis. Minder'aanwezig'dan Diarra. Sydney Govou (aanvaller): 7,5. Govou is één van de grootste talenten van Frankrijk en bewees dat tegen Sochaux. Zeer behendige aanvaller die uit het niets op het doel schiet en oveT een pijlsnelle demarrage beschikt. Sonny Anderson (aanvaller): 5,5. De ervaren Braziliaan bracht niet wat er van hem ver wacht werd, maar bewees tijdens enkele spaarzame momenten toch zeer gevaarlijk te kunnen zijn.- Sterke balaanname, kiest slim positie. Duikt uit het niets op uit de rug van een verdediger. Juninho (viel in voor Carrière): 6,5. Middenvelder met een gouden rechterbeen. Eiste ogen blikkelijk alle dode spelhervattingen voor zich op en stichtte met zijn fluwele passing veel gevaar. Tony Vairelles (viel in voor Dhorasoo): 5. Vairelles komt als linkerspits in de ploeg als het niet draait. Slungelig ogende buitenspeler die het liefst naar binnen kapt. Was met een lage voorzet verantwoordelijk voor de enige treffer van Lyon. Peguy Luyindula (viel in voor Violeau): 6. Speelde twintig minuten onopvallend mee. Deed weinig fout.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 9