Eerste Champions League-tegenstander he 1 rr o ON CHAMPIONS MAHAMADOU DIARRA LEAGUE KOFFIE MET SUIKER EX-VRIEND 12 SEPTEMBER 2002 NUMMER 4 AJAX LIFE Op spionagetocht I SOCHAUX/LYON - De loting van de Champions League leverde voor Ajax wedstrijden tegen opponenten uit Italië, Frankrijk en Noorwegen op. Olympique Lyon is op dinsdag ij september de eerste horde die genomen moet worden. De Franse kampioen speelde twee dagen na de loting de competitiewedstrijd tegen FC Sochaux. Meesterspion Tonnie Bruins Slot en Ronald Koeman zaten in de Franse industriestad op de tribune. Ajax Life reisde in hun kielzog mee. Door Arnout Verzijl Op de spaarzame momenten dat de zon tiet grauwe wolken dek splijt, openbaart het Franse landschap zich in al haar glo rie. Het groen van de Elzas, de blauwe gloed van de Rijn-delta en de gevarieerde kleurschakeringen die de glooiingen van de Jura blootgeven. Het land van de regerend titelhouder is ook wat betreft natuurlijke schoonheid Europees kampioen. Helaas bevestigen uitzonderingen de regel. Sochaux dankt haar roem namelijk niet aan prachtig natuurschoon, maar aan de Peugeot-fabrieken. De grijze industriestad doorstaat - wat uitstraling betreft - moeiteloos de vergelijking met het Duitse Ruhr-gebied. Werkgelegenheid en hangars te over; welvaart uitgedrukt in rokende schoorstenen. De plaatselijke voetbalclub vaart wel bij de florerende industrie. Het knusse stadion van FC Sochaux is uit de grond getrokken dankzij een forse kapitaalinjectie van de automobielindustrie. In ruil daarvoor is de moderne voetbaltempel gesitueerd op het fabrieksterrein van Peugeot. Shirtsponsor Esso maakt de afhankelijkheid compleet. Of Ronald Koeman en Tonnie Bruins Slot oog hebben voor deze omgeving, is de vraag. Het duo is pas vlak voor de aftrap, na een vermoeiende reis, in het stadion aangekomen, 's Och tends heeft Koeman nog de training van Ajax geleid. De selec tie is vervolgens onder leiding van Ruud Krol naar Heeren veen afgereisd voor de laatste voorbereidingen op het com petitieduel met FC Groningen. Koeman en Bruins Slot hebben in de middag het vliegtuig naar Basel genomen en zijn vanaf daar per auto naar Sochaux gereden. Mahamadou Diarra is goed op de hoogte van Ajax. Olympique Lyon speelt in Sochaux de derde uitwedstrijd in de Franse competitie. De vorige twee duels op vreemde bodem eindigden beide keren in een punten- deling; thuis had Lyon wel twee keer met ruime cijfers gewonnen. Het positioneert de kampioen van Frankrijk in de subtop. Olympique Lyon staat dit seizoen onder lei ding van Paul Le Guen. De 38-jarige oefen- meester is de opvolger van de kersverse Franse bondscoach Jaques Santini. Op veel ervaring kan Le Guen niet bogen. De 38-jarige oefen- meester had enkel Rennes - drie jaar - onder z'n hoede. Zijn aanstelling is dan ook voorna melijk gebaseerd op zijn succesvolle verleden als speler van (o.m.) Paris Saint-Germain, met als hoogtepunt het winnen van de Europa Cup voor Beker winnaars in 1996. Met die club pakte hij tevens zeven natio nale prijzen. In het elftal van Olympique Lyon hebben zich afgelopen zomer weinig spelerswijzigingen voorgedaan. Net als in de rest van EuTopa borrelt de transfermarkt in Frankrijk ook op een laag pitje. Meest opmerkelijke aankoop van de club is Mahamadou Diarra. De Malinees werd overgenomen van Vitesse, waar hij onder de vleugels van Ronald Koeman tot volle rijping kwam. Diarra speelt onder de ogen van zijn Ronald Koeman en Tonnie Bruins Slots op de tribune bij Sochaux- Olympique Lyon. voormalige trainer een degelijke wedstrijd tegen Sochaux. Hij opereert als verdedigende middenvelder voor een twee koppig centrum en blinkt vooral uit door een aantal defen sieve ingrepen. Opbouwend laat hij weinig steekjes vallen, al moet worden gezegd dat Diarra steevast voor de eenvoudig ste oplossing kiest; een kwaliteit op zich. Naast hem - op een viermans middenveld - speelt Philippe Violeau. Hij speelt al sinds 1997 bij Lyon en maakt een goede indruk. Dankzij de defensieve taken van Diarra en Violeau kunnen de twee andere middenvelders, Vikash Dhorasoo en Eric Carrière, zich meer aanvallend opstellen. Vooral Carrière duikt regelmatig in het centrum van de aanval op, overigens zonder écht gevaarlijk te worden. Olympique Lyon heeft het moeilijk tegen Sochaux. De mid denmoter moet de punten vooral in thuiswedstrijden halen en dat blijkt uit alles. De thuisclub speelt opportunistisch en weet regelmatig, door het hanteren van de lange bal, verwar ring te stichten in de onzeker overkomende verdediging van de kampioen. Vooral op de vleugels is Lyon kwetsbaar. Zodra de aanvallers van Sochaux druk uitoefenen, wankelt het cen trum dat wordt bevolkt door de Zwitserse international Patrick Müller - boezemvriend van PSV'er Johann Vogel - en de Braziliaan Edmilson. In nauwe samenwerking bezweren ze bijna alle aanvallende pogingen van de thuisclub. Toch zijn foutjes van beide mannetjesputters er voor verantwoorde lijk, dat Sochaux-aanvaller Pagis tot twee keer toe alleen voor doelman Coupet opduikt. Lyon ontsnapt in beide gevallen aan een achterstand. In de spits maakt Sonny Anderson weinig indruk. De 31-jarige Braziliaan bouwde in het verleden een goede reputatie op bij onder meer Olympique Mars eille, AS Monaco en FC Barcelona, maar lijkt inmiddels over zijn hoogtepunt heen. Zijn maatje in de spits, Sidney Govou, daarente gen is levensgevaarlijk. Hij is snel, behendig en schiet uit alle standen op het doel. Omdat zijn richtingsgevoel hem in de steek laat, staat het halverwege nog 0-0. Tonnie Bruins Slot buigt zich tijdens de rust over de omheining, die pers- en eretribune van elkaar scheidt. Hij kijkt wat hulpeloos om zich heen, totdat hij de verslaggever van Ajax Life tussen het jour naille ontwaart. Hij wenkt en vraagt om een kop koffie ('met suiker voor Ronald Koeman') of een blikje fris. Nadat de ver snaperingen zijn geregeld, geeft 'het oog van Ajax' zijn ana lyse van de eerste opponent in de Champions League: „Voor dat we hier naartoe kwamen, kenden we de ploeg al vrij goed. Lyon beschikt over veel voetballend vermogen en speelt met de intentie om aan te vallen. Ze hebben twee levensgevaar lijke spitsen, die door de twee vooruit spelende middenvel ders goed ondersteund worden. Hun op de aanval geba seerde opvatting blijkt ook uit de speelwijze van beide vleu gelverdedigers, die - als het maar enigszins kan - mee opko men. Vandaag speelt Juninho niet, maar als hij wel in actie komt, beschikt Lyon over een nog aanvallender elftal. Nu vind ik ze voor hun doen conservatief opereren. Achterin oogt het misschien niet zo sterk, maar wie voorin vier goals maakt, kan er gerust zelf twee incasseren." Waarschijnlijk zonder het te beseffen, geeft Bruins Slot een voorproefje van wat komen gaat. Doelman Grégory Coupet van Lyon, dat afgelopen zomer voor het eerst in de historie kampioen van Frankrijk werd, moet na de hervatting inder daad twee keer vissen. Omdat de voorwaartsen falen, lijdt Olympique Lyon de eerste nederlaag van het nog prille sei zoen. Het fanatieke publiek van Sochaux viert uitgelaten feest. Slechts een eigen doelpunt in de laatste minuut, op aangeven van invaller Vairelles, verzacht de pijn enigszins. Lyon verliest met 2-1 en Mahamadou Diarra is daar na afloop goed ziek van: „Flink balen dat we hebben verloren natuur lijk. Zo slecht speelden we niet, maar Sochaux was gewoon beter. Zelf heb ik een onopvallende wedstrijd gespeeld; niet

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 8