Wesley Sneijder stuwt Jong Ajax naar volgende bekerronde miIRICH Ajax-talent hoopt op debuut in hoofdmacht .»-■ \i rv/v/T. 1972 12 SEPTEMBER 2002 NUMMER 4 AjAX LIFE Vervolg van pagina 1 Leo Beenhakker: „Een besluit moest nü val len. Nando Rafael zat er heleniaal doorheen. Hij is in april gestopt bij de Ai en vanaf dat moment mocht hij niets meer. Niet trainen, zelfs niet bij de besprekingen aanwezig zijn; he-le-maal niksi. We hebben daar een offi cieel schrijven van gekregen." Om voor een werkvergunning in aanmerking te komen, zou de aanvaller zijn kwaliteiten hebben moeten aantonen door te spelen in een com petitie van een vergelijkbare sterkte als de Eredivisie of door uit te komen in een verte genwoordigend elftal van Angola. Beenhak ker: „Die jongen was 9 jaar, toen hij zijn hele gezin voor zijn ogen uitgemoord zag worden. Hij heeft met zijn oom weten te vluchten uit Angola. Nando is hier asielzoeker geworden en heeft - tot een paar maanden geleden - geerj paspoort èn geen papieren gehad. Hij is nooit in staat geweest om voor het Angolese elftal uit te komen, omdat hij niet kon reizen. Dan is het toch onredelijk om het criterium aan te leggen, dat hij een aantal maal inter national voor zijn land moet zijn geweest? Dat is een onmenselijke situatie. Het andere criterium is, dat hij moet spelen op het hoog ste niveau van een Top 40-land. Voor hèm was dat dus Nederland. Maar hier spelen mocht hij niet, want dat was werk en een werkvergunning had hij niet. Hoe had zo'n jongen dan willen bewijzen dat hij die kwali teit heeft? Onmogelijk, leder zinnig mens zou hierbij gaan nadenken. Niet dus. Dit is kansloze ambtenarij." Vorig seizoen bracht Rafael Ajax 2 met twee treffers op gelijke hoogte in de halve finale van de Amstel Cup tegen FC Utrecht. Volgens Ajax genoeg bewijs voor zijn kwaliteiten. Maar het CWI vond van niet. Daarom hebben Ajax en zijn zaakwaar nemers besloten elders onderdak voor hem te vinden. Beenhakker: „Begrijpelijk. Heeft hij eindelijk een paspoort krijgt hij dit weer op z'n dak. Daar ging hij helemaal aan onder door. De enige oplossing was om hem in vre desnaam maar te laten gaan. Doodzonde. Nando spreekt fantastisch Nederlands en is het type ideale schoonzoon, die het op school geweldig doet. Dit is de grootste nederlaag van het seizoen tot nog toe. Ik heb er drie nachten niet van kunnen slapen." Aron Winter, wat vind je van de loting? „Ik ben er wel blij mee, al is het een lastige groep. In het verleden speelde ik al eens tegen Olympique Lyon. Ze hebben zeer tech nische spelers en zijn moeilijk te bespelen. Internazionale is natuurlijk een geval apart. Ze hebben met Hector Cuper een trainer die erg goed een team kan opbouwen. Boven dien zijn ze, nu ze Fabio Cannavaro hebben aangetrokken, er defensief sterker op geworden. Van Rosenborg is bekend dat Noren erg stug en fysiek zijn. Al met al denk ik dat we niets te klagen hebben." Hoe breng jij jouw ervaring op de jongeren over voor deze grote Europese wedstrijden? „Langzaam maar zeker gaan we naar de wedstrijden toeleven. We krijgen videoma teriaal te zien en gaan er op de training meer over praten. Ik probeer de meer oner varen spelers voor te bereiden op wat ze kunnen verwachten; we zullen er namelijk ook in de uitwedstrijden moeten staan. Alle zes de wedstrijden staan op zichzelf." Wie gaan eT dooT naar de volgende ronde? „Ajax en Internazionale." Nando Rafael en Wesley Sneijder wet hun vorig seizoen veroverde trofeën. Rafael als topscorer en Sneijder als beste speler van de Shell Jeugdcowpetitie. Rafael is inmiddels weg bij Ajax. AMSTERDAM - Op 5 november speelt Jong Ajax tegen Hoofdklasser Huizen in de eer ste knock-out-ronde van de strijd om de Amstel Cup. Net als vorig seizoen presteert de ploeg tot nu toe uitstekend in het bekertoernooi. In poule 1 hield het elftal van trainer scheidend Gerard van der Lem Eredivisieclub Al achter zich. Doot Jan Leerkes Een belangrijke rol in de eerste wedstrijden van het bekertoernooi was weggelegd voor Wesley Sneijder. Geen grote verrassing, want in de rust van de finale om de Johan Cruijff Schaal was de middenvelder al uitgeroepen tot beste speler van de Shell Eredivisie voor A- junioren. Eerder kreeg hij al de titel Talent van het Jaar bij Ajax. Sneijder, die in het voorjaar met de Ai lands kampioen was geworden, heeft zich voor dit seizoen nieuwe doelen gesteld: „Ik ben eigen lijk nog A-junior, maar speel nu al in Jong Ajax. Alles gaat tot nu toe dus perfect. Ik heb zelfs al enkele malen met het eerste meege- traind. In Jong Ajax speel ik samen met veel goede, jonge voetballers en met enkele erva ren spelers. Vooral van die laatsten kan ik nog veel leren. Voor de rest wil ik, net als vorig jaar, proberen een zo goed mogelijk seizoen te draaien, daarna zie ik wel weer verder. Som migen hebben het al over een eventuele doorbraak, maar ik zelf sta daar nog niet bij stil. Maar misschien mag ik, met een beetje mazzel, dit seizoen al eens een keertje op de bank zitten bij het eerste. Ik ga m'n uiterste best doen bij de reserves en mocht ik eens een keertje invallen bij Ajax i, dan zal ik laten zien, dat ik goed kan voetballen." Wesley Sneijder vond de overstap naar de senioren tot nu toe meevallen. „Ik voetbal in een ploeg voor spelers tot 23 jaar; met mijn 18 jaar ben ik daarvoor eigenlijk nog iets te jong Ik sta dan ook steeds tegenover jongens die mij proberen omver te lopen, maar dat ervaar ik als positief. Ik weet van mezelf dat ik klein ben en niet al te snel. Om me staande te hou den, móet ik mijn technische kwaliteiten wel aanspreken, anderen zijn fysiek immers ster ker. Geeft niet,ben ik gewend. Bij Ajax trainen we ook altijd met de bal en op die manier heb ik geleerd duels te ontwijken. Veel tegenstan ders, vooral kleine clubs, beginnen aan wed strijden tegen ons meestal alleen maar met de instelling dat ze niet willen verliezen. Ze staan zelfs amper stil bij het feit dat ze een kans hebben om ook te winnen. Als zij fysiek gaan voetballen, dan komt het voor ons op slimheid en techniek aan; lekker het balletje rond laten gaan. Dan komt het moment van zelf, dat we ze kapot kunnen spelen." STREVEN Met zijn overstap naar het tweede elftal is de periode als junior afgesloten. En düs kan hij al praten over zijn hoogtepunten uit die tijd. „Het mooiste was natuurlijk het feit, dat ik vorig seizoen ben uitgeroepen tot beste spe ler van de Shell-competitie en tot Talent van het Jaar bij Ajax. Verder ben ik blij dat ik de strijd om de Amstel Cup met Jong Ajax heb mogen meemaken. De speelminuten die ik kreeg, waren fantastisch. Alleen al het gevoel om voor zoveel publiek te spelen... De dagen voor die wedstrijden, waren totaal anders dan ik bij een competitiewedstrijd met de Ai gewend was. Ik leefde écht naar die duels toe. De ArenA zat steeds lekkeT vol, omdat het eer ste elftal steeds na ons speelde. Maar m'n absolute hoogtepunt moet nog komen; dat wordt - als het lukt - mijn debuut in het eer ste elftal. Daar kijk ik naar uit. Ik speel hier nu tien jaar en als klein jongetje droomde ik er al van. Inmiddels ben ik er steeds dichterbij gekomen, waardoor het geen droom meer is, maar een streven." Wesley Sneijder durfde er aanvankelijk amper aan te denken dat hij wel eens zou kunnen doordringen tot de rijen der profs. „Toen ik net begon, waren de tripjes naar het buitenland fantastische ervaringen. Het ging toen vooral om het plezier. Dat heb ik nu nog wel, maar het is allemaal toch anders gewor den. Destijds maakte ik gewoon schik met de andere jongens en zag wel waar ik uitkwam. Er bestond hooguit de wens eens profvoet baller te worden. Vervolgens leerde ik te gelo ven in mijn eigen kwaliteiten. Voor wie er in slaagt daaraan vast te houden, liggen er mogelijkheden. Misschien uiteindelijk niet bij Ajax, maar dan wel bij een andere club. Tegenwoordig zie ik om me heen, dat er steeds meer talenten doorbreken. Daarom hoop ik, dat het er voor mij ook inzit, Ajax 1 te halen." Het is woensdag 31 mei. Ajax-captain Piet Keizer schudt zijn Italiaanse collega Sandro Mazzola de hand. De Amsterdammers staan op het punt af te trappen voor hun tweede achtereenvolgende finale in de Europa Cup voor Landskampioenen. Strijdtoneel is de Rotterdamse Kuip. Ajax zou Internazionale met 2-0 verslaan dankzij twee treffers van Johan Cruijff. Piet Keizer over die wedstrijd: „Wat me nog het meeste bij staat, is dat we Inter met mooi voetbal versloegen. Misschien was 1972 wel ons allerbeste jaar. Dat we in Nederland wonnen maakte het wel extra spe ciaal. Ik kan me ook niet herinneren dat er enige nijd in Roterdam was. ledereen was voor Ajax. Dat ik intimiderend naar Mazzola kijk? Ik heb gewoon geleerd om iederen recht in de ogen te kijken."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 4