J 29 Augustus 2002 nummer 3 Aiax Life ZIJSPOOR GROETEN UIT BELGll LOKEREN - Aaron Moekoena, Kwame Ouansah, Anthony Obodai en Walker: onder contract bij Ajax, maar uitge leend aan de Belgische zusterclub Germinal Beerschot Antwerpen. Ajax Life ging eens kijken hoe ze het daar doen. Zaterdag 17 augustus, in het uitduel tegen 5K Lokeren. pioen met Brazilië onder 17). Doelman Bram Verbist (19) speelde tot vorig seizoen in de jeugd van Ajax en schiet keeper Luciano da Silva in. Met gemak ontwaren we aan de andere zijde van het veld de indrukwekkende gestalte van Aaron Moekoena (21), afgelopen zomeT nog met Zuid-Afrika op het WK actief. En daaT, Anthony Obodai, de deze week twintig jaar geworden Ghanees. Deze mannen hebben het trotse rood-wit ingeruild voor paaTS-geel, rijden even op een ander spoor, maar zijn nog niet op een zijspoor gerangeerd. Op de bank naast Franky van der Eist zien we z'n assistent Simon Tahamata, in z'n voetballende leven uitblinkend bij Ajax, Standard Luik en Oranje, tegenwoordig meer Belg dan Nederlander. Ondanks dat GBA vanaf de eerste minuut alles geeft, heeft Lokeren het beste van het spel. Aan Antwerpse zijde sluit cen trale verdediger Moekoena het merendeel van z'n duels winnend af om vervolgens met een goede voortzetting te komen. Obodai speelt als verdedigende middenvelder voor Mokoena en verdeelt het spel vanaf die plek af en toe heel aardig. Spits Kpaka (speelde in mei nog een oefenwedstrijd met Ajax tegen het Nederlands elftal) krijgt amper een bespeelbare bal. Een probleem waar de na rust ingevallen Kwame Ouansah ook mee te kampen krijgt. Als hij aan zijn 45 minuten begint, staat GBA al met 2-0 achter en voetbalt met tien man. Doel man Da Silva ontving in de 41ste minuut rood na de bal knul lig verspeeld te hebben. Op de penalty was vervanger Bram Verbist kansloos. KNOKKEN Later kTijgt ook Obodai rood. Om onverklaarbare reden maait 'ie in de 73ste minuut plots z'n directe tegenstander neer. Verbist pakt de strafschop klemvast, maar met negen man is het dweilen met de kraan open. Lokeren loopt een minuut later uit tot 3-0. Paul Kpaka redt vijf minuten voor tijd de eer; 3-1- Simon Tahamata, assistent-trainer bij GBA. Lokeren ontvangt een superpremie van voorzitter Lambrecht en kent een uitstekende seizoenstart. GBA nestelt zich in de middenmoot. De plek waar ze zich waarschijnlijk aan het eind van de competitie ook zullen terugvinden, aldus Simon Tahamata een halfuur na de wedstrijd. „Ik vond ons de eerste helft nog redelijk, maar na die eerste rode kaart liepen we achter de feiten aan. Aaron speelde over tuigend, Obodai deed het goed tot die rode kaart en ik vond dat Kwame aardig inviel, al kreeg hij amper bespeelbare bal len. Hij zal denk ik snel in de basis verschijnen, al ligt dat er aan hoe trainer Van der Eist wil gaan spelen. Als ploeg probe ren we, net als de vorige drie seizoenen, in de linkerkolom te eindigen. Iets onder de subtop, dan hebben we het goed gedaan. We hebben een jong team met aardig wat voetbal lende kwaliteit. De vraag is: hoe houden ze zich staande als het op knokken aankomt?" Hé, daar komt Kwansah net aan gelopen; zijn gezicht staat op onweer. In praten heeft hij geen zin. Tahamata neemt hem apart, praat op hem in: „Goeie invalbeurt jongen. Jouw tijd komt nog wel." BRAMBO Walker maakt van iedereen de meest frisse indruk. Hij heeft dan ook geen minuut gespeeld, maar weet zeker dat dat op korte termijn wel het geval zal zijn. „Ik begon op de bank, omdat ik terug kom van een blessure. Ik had een spier onder m'n voet verrekt en was een maand uitgeschakeld. Nu gaat Voor aanvang van de wedstrijd tegen GBA gooien boze Lokeren-supporters zwarte ballonnen op het veld. De fans zijn bang dat hun voor zitter Lambrecht van Lokeren een satellietclub van GBA wil maken. Door Martin van Zaanen Foto's Hans Willink Lobke heet ze. En met een glimlach die een ijskap doet smel ten, heet ze iedere bezoeker die het hoofdgebouw betreedt van het Daknam-stadion, thuishaven van SK Lokeren SNW, persoonlijk welkom. De blonde 24-jarige onderwijzeres uit het verderopgelegen Maldegem (hobbies: dansen en hond Arthur) is doorgedrongen tot de finale van de Miss België-ver- kiezing en voert campagne om iedereen over te halen in okto ber, als de finale in Knokke plaatsheeft, op haar te stemmen. Er zijn slechtere manieren om een voetbalavond te beginnen. De perskamer van Lokeren, net als zo'n beetje in ieder Bel gisch voetbalstadion, is een kruising tussen een buurtcafé en een huiskamer. Nogal een verschil met de steriele media- aquariums waar de meeste Nederlandse perskamers tegen woordig op lijken. Niemand kijkt vreemd op als de trainer van Ajax' zusterclub GBA (in 1999 ontstaan na een fusie tussen Germinal Ekeren en KW Beerschot) Franky van der Eist er een uur voor aanvang even een pintje komt vatten en een bab beltje maakt met mensen van de club en journalisten. Het stadion dan, dat is geen toonbeeld van gratie en archi tectonisch vernuft. Maar het heeft wel karakter, straalt voet- balsfeer uit. Behalve de harde kern van de bezoekende sup porters wordt niemand gefouilleerd en één keer je kaart laten zien, voor welke tribune dan ook, volstaat. Er zijn veel vrouwen en kinderen aanwezig. ZWARTE BALONNEN Volgens de Belgische media is Lokeren-voorzitter Roger Lambrecht voornemens de door Ajax te koop aangeboden aandelen in het dertig kilometer verderop liggende Ant werpse GBA over te nemen. De woede die de Lokeren-suppor- ters koesteren omdat hij van Lokeren een satellietclub wil maken, wordt beschaafd geuit. Door het gooien, vlak voor aanvang, van zwarte ballonnen op het veld. Voetbal in België: een stap terug in de tijd en voor alles een gemoedelijke bedoening.Tenminste, als we het hebben over de entourage. Want op het veld is de grimmigheid nooit ver weg. Belgisch voetbal karakteriseert zich niet door vlot combinatievoetbal en technisch vernuft, maar door spierballen, meters maken en vechten voor iedere meter grond. Tijdens de warming-up ontwaren we in een hoekje van het veld twee Ajacieden, verwikkeld in een rondo: de ig-jarige Ghanees Kwame Ouansah en Walker (20; in 1999 wereldkam- Aaron Mokoena heerste wet zijn imposante gestalte in de defensie van CBA. De nederlaag was hem niet aan te rekenen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 8