'We bedrijven een stukje PR voor Met 35.000 man in een snelkookpan Opening Supportershome in de herfst Ajax Life nummer 3 29 augustus 2002 Ajax-FCUtrecht 1-1 Het is om één uur, anderhalf uur voor de wedstrijd, tropisch maar ook gezellig in café Leentje. Onze vaste groep kent geen afvallers en de sfeer zit er direct goed in. De ver halen en moppen rollen over tafel, zoals deze; het is de dag van Feye- noord-Ajax. De Ajacieden hebben geen zin in spreekkoren, vliegende aanstekers en dergelijke en beslui ten niet te spelen. Alleen Van der Vaart wil wel voetballen en gaat in z'n uppie naar Rotterdam. De andere spelers gaan lekker feesten in een café. Op een gegeven moment pakt Mido de afstandsbe diening van de TV en ziet op Tele tekst dat de tussenstand o-i is, 18e minuut doelpunt Van der Vaart. De feestvreugde wordt nog groter, tot dat Mido de eindstand bekijkt. Het is i-i geworden, 90e minuut doel punt Kalou. Mido belt direct met Van der Vaart en vraagt hem hoe het in godsnaam mogelijk is dat hij die voorsprong toch nog uit han den heeft gegeven. Daarop ant woordt Rafael van der Vaart dat hij in de 19e minuut een rode kaart heeft gekregen. Goedgemutst gaan we de metro in, de hitte is hier al ondraaglijk. Volgens Bert W. is het weer voor een chronische erectie en Johnny weet te melden dat zelfs zijn tong transpireert. In de ArenA vallen we bijna flauw van de com binatie van verzengende hitte en penetrante hamburgerlucht. Op onze plaatsen aangekomen blijkt de stoel van Bert W. nog steeds stuk te zijn: 'Betaal ik daar 351 per jaaT voor? Ik wilde het 6e sleuteltje en een paar moertjes meenemen, maar die krijg ik niet langs de con trole, dus zelf repareren is ook geen optie.'Tot onze spijt is grensrechter Kloeg vandaag niet van der partij: 'Als die Kloeg op het WK had gevlagd, dan was Italië wereldkam pioen geworden.' De eerste tien minuten zijn goed, hoewel er maar één keer gescoord wordt. Gelukkig schiet Kuyt van vijf meter over: 'Ik zou vandaag niet graag in de man dekking bij Kuyt staan, die vislucht is met deze hitte niet te harden.' Halverwege de eerste helft fluit Luinge af, de spelers krijgen een waterpauze. Wij vallen van verba zing van onze stoelen: 'Het moet niet gekker worden, krijgen we straks ook een graspauze, zodat Bobby Haarms met z'n grasmaaier het veld op kan.' en 'Zag je die fles- aanname van Mido?' De tweede helft gaat het klooien van Ajax door en als ze al aanvallen, gaat de vlag van de grensrechter omhoog. Op één keer na; Mido kopt en scoort! 'Die bal bleef heel raar hangen in de lucht, dat krijg je met die hitte, dan hangt er een vreemde ther miek boven het veld.' We kunnen toch nog tevreden zijn, hoewel Theo het niet met de verkiezing van Ajacied van de Wedstrijd eens is: 'Dat Van der Vaart goed is weten we nou wel. Ze hadden Stekelen burg moeten kiezen, die heeft ons er vandaag doorheen gesleept.' 'Je hebt gelijk Theo, zullen we nu snel een ijskoud biertje gaan drinken?' Marcel Stephan volgt vanaf vak 422 de thuiswedstrijden van Ajax. Op geheel eigen wijze geeft hij met zijn vakgenoten commentaar op de verrichtingen van Ajax en de toestand in de wereld. De koffiehoek bij Noord Hij heeft bij het koffiehoekje een speciale band opgebouwd met Abubakari Yakubu. "Zijn naam betekent 'koning' en dat is toeval lig ook mijn achternaam. Nu zegt hij steeds 'koning'tegen me." OPA HEITINGA De andere opa heeft sinds twee jaar een hele bijzondere reden om naar de training te kijken. Zijn kleinzoon Johnny speelt namelijk mee. Opa Heitinga vindt het hoekje erg gezellig. „Je ontmoet andere oude supporters en we kletsen wat bij. Als we verhuizen naar de over kant wordt het wel even wennen hoor. Dit is een plekje waar je rustig met de spelers kunt praten. Daar (wijzend naar het supporters home, red) heb je daarentegen wel meer ruimte tot je beschikking." Dan is er natuurlijk altijd nog Fred. Hij is iemand die het van koffie hoek tot trainingsveld heeft geschopt. Hij legt de spullen klaar en zorgt er voor dat er geen ballen verdwijnen. Ook hij is trots op het hoekje. „Het hangt er een beetje vanaf welke trainer je hebt. In de tijd van Louis van Gaal is dit een beetje gegroeid. Ook Koeman vroeg laatst aan me 'hoe zit dat nou precies daar onderaan de trap'? Koeman toont interesse en dat siert hem." Opa Koning, hoffotograaf verhaalt over zijn ervaringen van de laatste training. Veel voetballiefhebbers merkten het waarschijnlijk al tijdens de eerste thuiswedstrijd van dit seizoen: het supportershome aan de noordzijde was nog niet open. De voornaamste reden voor de opgelopen vertraging heeft te maken met de bouwvak. Verder moet er nog een keuken, een bar en riolering worden ingebouwd. Naar verwachting wordt het fraaie in rood-witte kleuren uitgevoerde complex, dat plaats biedt aan achthon derd supporters, eind september, begin oktober, officieel geopend. AMSTERDAM - Sjakie Wolfs zit er, de spelers komen er iedere dag langs en Johnny Heitinga groet er zijn opa. Bij de ingang van Noord is er in zes jaar tijd een soort mini- café ontstaan waarbij iedereen zijn ei kwijt kan over hun gemeenschappelijke grote liefde: Ajax. men met een eventuele verhui zing. "Nee, dit is niet echt een spe ciale plek. 's Winters voel je je hier treurig hoor. Het blijft ongezellig, ook al doet Jan- Willem zijn uiterste best. Eigenlijk is alleen De Toekomst volmaakt maar dat ligt niet in de buurt." Jan-Willem hoort vanuitzijn keuken het gekeuvel van 'losse'en 'vaste'bezoekers aan. Het is de dag na Ajax - FC Utrecht. Er wordt nog niet getraind, maar bij de ingang van Noord, recht tegenover het trainingsveld, is het al erg rumoerig. Bij de ingang van het trappenhuis wordt de wed strijd van een dag eerder bespro ken. 'Als Koeman Bergdplmo al niet voor de rust had gewisseld, was Mido er uitgehaald. Zeker weten'. Welkom in het koffiehoekje van de ArenA. Onder het genot van een bakkie en een lekker dik stuk cake is het zo vlak voor het begin van de training goed toeven. De bakjes pinda' s doen dienst als werpmate- riaal naar pestende bekenden. CORYFEE Jan - Willem Hofman is ondertus sen druk met de koffie. Hoewel hij niet met 'het hoekje' is begonnen, staat hij de laatste jaren behoorlijk te zweten in zijn 'tweede huis'. Van tante Dien krijgt hij enkele pakken koffie. "Dat is echt een coryfee. Zij spaart thuis alles op, om het hier naar toe te kunnen nemen. Ik heb van de SVA ook duizend gulden gekregen voor een koffie- apparaat en een waterkoker", aldus Hofman. Ook vandaag zitten er weer zo' n twintig vaste bezoekers. Waar die mensen over één, twee maanden verblijven, is nog onduidelijk. De komst van het nieuwe supporters home, aan de achterzijde van het trainingsveld, kan voor de groep betekenen dat ze weg moeten uit het stadion. Jan- Willem:"Daar voel ik niets voor. Ze willen inderdaad dat we naar de overkant gaan, naar het nieuwe supportershome. Je denkt toch niet dat die oudjes daar naar toe gaan? Er is dan geen con tact meer met de spelers, de koffie is er waarschijnlijk duurder en de ligging is onlogisch." Eén van de andere bezoekers, Jelle, 62 jaar oud, heeft minder proble- KONING Materiaalman Sjaak Wolfs is een trouwe en bekende bezoeker. Hij komt na iedere trai ning even een 'kopje doen' en helpt de 'hoek' ook financieel door oude voetbal schoenen te schenken ten bate van de loterij. De opbrengst daarvan wordt gebruikt voor de aanschaf van koffie, thee, cake, snoep, sui ker, nootjes etc. etc. Wolfs: „Dit zijn de vaste volgers van Ajax die iedere training weer hier beneden op je staan te wachten. Bovendien hebben ze altijd leuke spulletjes voor de tien tallen kinderen die dagelijks naar een training komen kijken." Je kunt wel zeggen dat we hier PR bedrijven voor Ajax. Supporters en toeristen krijgen hier een Ajax Life, een spelerskaart, een snoepje en als het regent laten we ze binnen," aldus Mevrouw Bruins (48). Ze is vrijwel iedere dag in de hal bij 'haar jongens' te vinden. Volgens haar gaat er bij een eventuele ver huizing veel charme verloren. "Het leukste is juist dat die jongens hier naar beneden en boven gaan." En dan zijn daar ook nog beide opa's. De eerste is de 83- jarige opa Koning, ook wel 'hoffotograaf' genoemd. Hij loopt al jaren bij Ajax rond en bijna alle vaste bezoekers van de training hebben van hem wel eens een gratis foto gekregen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 13