mnciia De risico's van het vak W&SÊÊÈ SIS NOODOPLOSSINGEN Het Nederlandse voetbal is de afgelopen jaren niet gezegend geweest met een over daad aan rechtsbuitens van hoog niveau. Dat werd onderstreept door de 'noodoplossingen' die op deze positie in het Nederlands elftal speelden. Nu Van der Meyde in mei dit jaar m IJÏ Ajax Life nummer 2 7 augustus 2002 Andy van der Meyde Doot Martin van Zaanen Hij passeert buitenom of glipt stiekem bin nendoor. Maakt een sierlijke schijnbeweging of zet op bet juiste moment een flitsende demarrage in. Laat een sierlijke voorzet los a la z'n voormalige leermeester John van 't Schip of vuurt een vlammend schot op het doel af. De bal in zijn voeten vragen of plotse ling de diepte insprinten: het actie-assorti ment van Van der Meyde is zeer divers. Wan neer de rappe rechtsbuiten in vorm is, krijgt niemand vat op hem, weten tegenstanders niet waar ze het moeten zoekene en geniet het publiek met volle teugen van z'n bevlie gingen. Dat kan komend seizoen weer mooie beelden opleveren, daar op die rechterstrook van de vijandelijke helft. Van der Meyde is ervan overtuigd de lijn van zijn goede spel van vorig seizoen door te kunnen trekken. Over die meest recente jaargang kan hij alleen maar tevreden zijn: „Vooral omdat we als elftal twee hoofdprijzen hebben weten binnen te slepen. Eerst het kampioenschap, dat was natuurlijk een supergroot feest. Toen we daarna ook nog de KNVB-beker wonnen, was het helemaal af. De dubbel heeft binnen de hele club weer een wind van optimisme doen waaien." Ook op z'n eigen prestatie kan de in Arnhem geboren Van der Meyde alleen maar positief terugkijken. „In de jaargangen hiervoor heb ik bij vlagen heus bewezen goed te kunnen voetballen, maar pas vorig jaar ben ik erin geslaagd dat het hele seizoen lang te doen. In alle dertig wedstrijden die ik speelde,." Constant een bepaald niveau halen, is tegen woordig belangrijk voor hem. Maar verwacht niet dat hij ooit een obligate teamspeler zal worden, die alle risico's uitsluit: „Een beetje wisselvalligheid hoort bij een buitenspeler zoals ik. Kijk, ik moet niet op de verkeerde plaatsen balverlies leiden of onmogelijke acties willen maken, maar ik zal altijd een bepaald risico in m'n acties blijven leggen, dat hoort er nu eenmaal bij." z'n debuut voor Oranje heeft gemaakt, uit tegen de Verenigde Staten (0-2 winst, hij scoorde), lijkt hij de aangewezen man om de komende jaren in de rechterspits-vacature van het op eerherstel jagende Nederlands elf tal te voorzien. Zo ver wil hij zelf niet gaan: „Begin dit jaar waren er al geluiden te horen dat ik een kans in Oranje verdiende, maar uit mijn mond heeft niemand dergelijke teksten kunnen horen. Schiet ik niks mee op. Ik wilde gewoon zo goed mogelijk spelen bij Ajax en op die manier de bondscoaches Dick Advo caat en Wim van Hanegem ervan overtuigen me te selecteren. Dat is gelukt. Mijn debuut, dat was perfect. Als de volgende interland wordt gespeeld, op 21 augustus in Noorwe gen, hoop ik weer opgeroepen te worden. Dat is nog vriendschappelijk, dus ik ga er vanuit dat ik opnieuw een kans krijg. Als het dan weer goed gaat, hebben beide bondscoaches na deze twee wedstrijden een duidelijk beeld van mijn kwaliteiten. Op 7 september begin nen de kwalificatiewedstrijden voor het EK 2004 met het thuisduel tegen Wit-Rusland. Het zou mooi zijn als er dan een plaatsje voor me in de selectie wordt ingeruimd." INITIATIEF De kans hierop hangt nauw samen met de speelwijze waar het technische duo van OTanje stTaks mee aan de slag gaat. Want ondanks het feit dat Van der Meyde ook in een twee spitsen-systeem prima uit de voe ten kan, is de rechtervleugel zijn domein. Mede daarom verheugt het de aanvaller dat Ajax dit seizoen weer vaak met drie voor- waartsen gaat spelen. „Vorig jaar hebben we in de competitie noodgedwongen weieens in een 4-4-2 of een variatie daarop gespeeld. Als dat noodzakelijk was, kon iedereen daarmee leven. Maar nu Victor SikoTa (Vitesse) en Nourdin Boukhari (Sparta) erbij zijn geko men, kunnen we standaard met vleugelspit sen aantreden. Dat heb ik het liefst, zo heb ik bij Ajax in de jeugd ook het voetballen geleerd. Lef tonen, initiatief nemen, de tegen stander onder druk zetten. Ik vind dat het eer ste elftal ook zo moet spelen." Al brengt Van der Meyde een kanttekening aan: „Dat gaat alleen op voor de competitie, want in Europees verband gelden andere wetten. Daar zijn we de afgelopen jaren, toen we er steeds in een vroeg stadium uit werden Rechtsbuiten Van der Meyde kapt met links een tegenstander uit. geknikkerd, wel achter gekomen." Daarom zou Van der Meyde er geen moeite mee heb ben in de Champions League concessies aan die speelwijze te doen: „Het gaat er gewoon om dat we de tweede ronde bereiken. Dat hebben we ons voorgenomen. Als dat af en toe wat minder aanvallend gebeurt, zal me dat eerlijk gezegd niet interesseren. Ik denk dat de trainer daar precies zo over denkt. Die is natuurlijk gepokt en gemazeld in het inter nationale topvoetbal. Een groot voordeel is dat we als landskampioen in de eerste ronde beginnen en geen voorronde hoeven te spe len. Die voorrondes vallen veel te vroeg in het seizoen, dan ben je nog totaal niet in je Titme." BETER INGESPEELD Een vaste plaats in de selectie van het Neder lands elftal, de tweede ronde bereiken in de Champions League, Van der Meyde's voorne mens op internationaal gebied zijn duidelijk. Maar waar mikt hij in de Holland Casino Ere divisie, zoals de hoogste klasse met ingang van dit seizoen dooT het leven gaat, met Ajax op? „Ik vind dat we weer voor het kampioen schap moeten gaan. Dat zijn we verplicht en ik denk ook dat we van de drie topclubs de meeste kansen hebben." Hoe schat de rechts buiten de kwaliteiten van z'n ploeg in? „In vergelijking met het afgelopen jaar zijn we er beter op geworden. Wij hebben niet veel aan kopen gedaan, omdat eT in deze jonge selec tie nog heel veel groei zit. We hebben inmid dels toch wat meer ervaring opgedaan en - vooral dat- zullen alsmaar beter op elkaar ingespeeld raken." Stel dat Ajax Life en de aanvaller elkaar weer spreken in pakweg mei 2003? Van der Meyde: „Je kunt het nooit met zekerheid zeggen, maar ik ga ervan uit dat we de doelstellingen dan waargemaakt hebben. Waar het op neer komt: ik heb sterk het idee dat er hier, na een aantal mindere jaren, weer mooie dingen staan te gebeuren." Andy van der Meyde staat model voor het optimisme dat zich sinds de komst van Ronald Koeman zo langzamerhand van Ajax heeft meester gemaakt. De 22-jarige rechtsbuiten heeft zich voor het seizoen 2002/2003 noga! wat voorgenomen. En heeft er alle vertrouwen in dat die doelstellingen ook gehaald worden. S 1 I Van der Meyde geconcentreerd op weg naar de bekerwinst.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 9