Ajax Life nummer 2 7 augustus 2002 DAG 2, ZONDAG 4 AUGUSTUS: Was bet weer tijdens de eerste dag van The Amsterdam Tournament nog prachtig, bij aan vang van de tweede speeldag komt de regen met bakken uit de hemel. Met paraplu's om droog te blijven, bekijken onder meer Rafael van der Vaart, Mido en Maarten Stekelenburg de eerste helft van Manchester United-Parma. De Mancunians domineren zonder te excelle ren en gaan dankzij een treffer van Ryan Giggs met een 1-0 voorsprong de rust in. Na tien minuten in de tweede helft is de wedstrijd beslist, wanneer de Engelsen op een 3-0 voor sprong komen. Parma mist de klasse om iets terug te doen en Manchester United, zonder Ruud van Nistelrooy die een lichte scheen- beenblessure heeft, 'vindt het wel mooi zo'. Het grootste applaus is voor David Beckham wan neer die tien minuten voor tijd gewisseld wordt. Na afloop vinden de gebruikelijke tafe relen plaats om de superster te spreken te krij gen en dit keer is er voor hem geen ontsnap pen mogelijk. Wat vindt Beckham van The Amsterdam Tournament? „I love it! Amster dam is een prachtige stad en de sfeer is fantas tisch", zegt hij terwijl hij naar de inmiddels vol gelopen ArenA gebaart. Heeft hij veel gezien van Amsterdam? „Nee, dat was ons niet toege staan, maar we zijn gisteren naar het festival geweest, de Gay Parade." En dat is alles wat een goedgehumeurde Beckham kwijt wil, voordat hij aanschuift om - samen met 50.000 ande ren - Ajax-FC Barcelona te bekijken. Dè wed strijd die de winnaar van The Amsterdam Tour nament 2002 moet aanwijzen. Zo goed als Ajax speelde tegen Manchester United, zo onsamenhangend en nerveus begint het team van trainer Ronald Koeman aan de klus tegen FC Barcelona. Ajax mist de licht aangeslagen John O'Brien en start inder daad met Mido in de punt van de aanval; FC Barcelona moet het doen zonder Juan Roman Riquelme en met Gaizka Mendieta op de rechterflank. Hoewel het tijdens deze wedstrijd niet meer regent, hebben zich na 45 minuten tóch don kere wolken gevormd boven de ArenA, want dankzij doelpunten van oud-Ajacied Patrick Kluivert en Javier Saviola gaat Ajax met een 2-0 achterstand de rust in. Na 40 seconden spelen in de tweede helft brengt Mido Ajax terug in de race, maar als Saviola een minuut later de marge weer ver groot, lijkt een goed resultaat voor Ajax uitge sloten. Opnieuw toont Ajax veerkracht en dit keer is het niemand minder dan Rafael van der Vaart die Ajax, met twee treffers binnen twee minuten, weer langszij brengt. „Het eerste uur zaten we niet goed in de wedstrijd en zijn we compleet weggespeeld. Bij die 2-3 kreeg ik ineens de bal, ik weet zelfs niet eens meer van wie. En tot mijn eigen verrassing vloog de bal het doel in. De gelijkmaker was vervolgens een ouderwetse rommelgoal." In de wetenschap nog één treffer nodig te hebben om het toernooi te winnen, begon Ajax aan een ouderwetse stormloop en als de Amsterdammers in de laatste minuut van de officiële speeltijd een vrije trap krijgen, wordt Sikora krijgt vleugels na zijn eerste goal in de ArenA. Volledige concentratie en toewijding bij Kluivert, De Boer, Zlatan, Chivu en Mido. de ArenA muisstil. Dat slaat om in een orkaan van geluid als Richard Witschge de bal langs Roberto Bonano krult. „Cristian Chivu zou de bal in eerste instantie nemen. Maar ik zei tegen hem dat ik hem er wel in zou schieten. Ik voelde gewoon dat ik zou gaan scoren, omdat de muur teveel naar links stond. Voor mij is het routine, ook op mijn achttiende schoot ik ze er al zo in. Ik ben blij dat ik van daag in de basis stond en daardoor wat spel- ritme kon opdoen." Voor de tweede achtereenvolgende keer wint Ajax dus The Amsterdam Tournament. Een extra bekroning is het feit dat Rafael van der Vaart wordt uitgeroepen tot Man van het Toernooi. „Dat vind ik fantastisch, ik had het helemaal niet meer verwacht. Het is een mooie opsteker, maar het seizoen moet nog beginnen, dus eigenlijk zegt het niet zoveel." Ook Ronald Koeman was tevreden: „In de tweede helft ging het beter lopen bij ons en Van der Vaart bewees weinig mogelijkheden nodig te hebben om te scoren." Ook Barcelona-trainer Louis van Gaal bewierookte de kwaliteiten van Ajax' groeibriljant. „Van der Vaart was fantas tisch. Hij komt twee keer in balbezit en het is ook twee keer raak. De eerste goal was nog een foutje van ons, maar de tweede maakte hij schitterend af uit de draai. Ik heb genoten van deze wedstrijd, alles zat erin. Ajax gaf alles en speelde met passie. Daar hou ik van. Mijn spe lers liepen na afloop met de koppies naar bene den, ze waren écht teleurgesteld." Koeman beaamde dat: „Het was een wed strijd met twee gezichten. Kluivert was de eerste helft ongelofelijk balvast; heel Barce lona draaide om hem. We hebben bewust het risco genomen om achterin één op één te spe len. In de eerste helft ging dat mis, maar in de tweede helft draaiden we beter. Het was een geweldige wedstrijd, ook bij 3-3 was het nog mooi geweest, maar het is extra leuk dat de thuisspelende club wint. De mensen hebben genoten. En wij ook!" Ook Van Gaal zei genoten te hebben. De Amsterdammer keek positief terug op de vierde editie van The Amsterdam Tourna ment. „We zijn fantastisch ontvangen, zowel door het publiek, de media alsmede door enkele oude bekenden. Het was een goede test om te kijken waar we staan." Ajax-aan- voerder Cristian Chivu gaf het belang van het toernooi aan. „Ik verwacht dat de winst van dit toernooi een grote stimulans voor ons zal zijn, de zege komt voor ons op het juiste moment, want de komende weken staan er enkele belangrijke wedstrijden op het programma." En zo krijgt de vierde editie van The Amster dam Tournament een verdiende winnaar. Ajax. De ploeg die in de 180 minuten het aan trekkelijkste spel liet zien, kaapt de bekeT weg voor de neus van topteams als Manchester United, Parma en FC Barcelona en zorgt voor een schitterend slotaccoord. Voor de maker van dit 'accoord' Richard Witschge een extra mooi moment. „Na afloop kreeg ik veel com plimenten. De leukste felicitatie kwam van de materiaalman van Barcelona, de enige die ik nog kende uit mijn tijd in Spanje. Hij zei 'bedankt' om er twee seconden later aan toe te voegen: 'klootzak'." mtmmmm PARMA A.C. j 9- fp Vrijdag 2 augustus FC BARCELONA-PARMA 4-2 (4-2) 15. Ceovanni i-o, 30. Di Vaio 1-1, 33. Riquelme 2-1,37. Marchionni 2-2, 42. Riquelme 3-2,45. Rochemback 4-2 FC BARCELONA: Enke, Reiziger, De Boer, Rochemback (46. Lopez), Navarro, Cabri (71. Xavi), Cocu, Mendieta (60. Motta), Ceovanni (60. Saviola), Riquelme, Kluivert (46. Dani) PARMA: Frey, Diana, Cresko, F. Cannavaro (89. P. Cannavaro), Bonera, Matuzalem (62. Donati), Marchionni, Lamouchi, Adriano (68. Bonazolli), Nakata, Di Vaio AJAX-MANCHESTER UNITED 2-1 (1-0) 39. Sikora 1-0, 75. Zlatan 2-0, 77. Scholes 2-1 AJAX: Stekelenburg, Trabelsi, Berdplmo, Chivu (76. Pasanen), O'Brien, Calasek, Van der Vaart (60. Winter), Maxwell (71. Wamberto), Van der Meyde (60. Pienaar), Zlatan, Sikora (60. Mido) MANCHESTER UNITED: Barthez (76. Carroll), Neville, Blanc, Ferdinand (58. Brown), Silvestre, Beckham (46. Butt) Keane, Veron (46. Scholes), Ciggs, Van Nisterlrooy (65. Pugh), Forlan 4 augustus 2002 MANCHESTER UNITED- PARMA AC 3-0 (1-0) 23. Ciggs 1-0,50. Veron 2-0, 55. Soiskjaer 3-0 MANCHESTER UNITED: Carroll, Brown, O'Shea, Ferdinand, Silvestre (75. Neville), Beckham, (79. Djordjic), Veron 75. Keane), Butt (75. Stewart), Ciggs, Soiskjaer, Forlan (75. Pugh) PARMA: Frey, Diana, Siviglia, P. Cannavaro, Bonera, Barone (57. Lamouchi), Marchionni (62. Cresko), Donati, Bonazolli f57. Adriano) Nakata, Di Vaio, (69. Cilardino) AJAX - FC BARCELONA 4-3 (0-2) 10. Kluivert 0-1,40. Saviola 0-2,46. Mido t-2,47. Saviola 1-3, 60. Van der Vaart 2-3, 62. Van der Vaart 3-3,90. Witschge 4-3 AJAX: Stekelenburg, Trabelsi, Bergdplmo, Chivu, Maxwell (78. Zlatan), Van der Vaart (87. Machlas), Calasek (60. Pienaar), Witschge, Van der Meyde, Mido, Sikora (60. Wamberto) FC BARCELONA: Bonano, Cristanval (46. Reiziger), De Boer, Xavi, Puyol (62. Cabri), Mendieta, Cocu (62. Navarro), Saviola (88. Lopez), Luis Enrique, (62. Dani), Kluivert, Motta

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 21