DAG 1, VRIJDAG 2 AUGUSTUS: Het stadion zit al redelijk vol als de eerste balomwentelingen van The Amsterdam Tout- nament een feit zijn. FC Barcelona - met oud- Ajacieden Louis van Gaal, Patrick Kluivert, Michael Reiziger en Frank de Boer in de gele deren - treedt aan tegen Parma AC, dat in Hidetoshi Nakata zijn bekendste speler heeft. Het voetbal is in de eerste helft niet goed, maar wel leuk. FC Barcelona valt aan en Parma countert naar hartelust. Beide par tijen zitten verdedigend niet goed in elkaar met als gevolg dat de stand bij rust liefst 4-2 is! n 7 AUGUSTUS 2002 NUMMER 2 AJAX LIFE Ajax glorieus winnaar Amsterdam Tournament AMSTERDAM - Na een geweldig spektakelstuk tegen FC Barcelona (4-3) heeft Ajax voor het tweede achtereenvolgende jaar The Amsterdam Tournament op zijn naam geschreven. Nog nooit eerder kwam het Amsterdamse publiek zó massaal naar het toernooi, waaraan - naast Ajax en FC Barcelona - ook Manchester United en Parma AC deelnamen. Een verslag van een fantastisch weekeinde. Door: Sander Berends en Daan Schippers Onder aanvoering van Cristian Chivu juichen de Ajacieden om de winnende treffer van Witschge. DE AANLOOP, DONDERDAG 1 AUGUSTUS: Één dag voor aanvang van The Amsterdam Tournament, blijkt op de persconferentie in het Amsterdamse Hilton weer eens de impor tantie van het toernooi. Terwijl de hapjes en drankjes in sneltreinvaart rondgaan, journa listen tevreden zijn met de beschikbaar gestelde Coody Bags en de entreekaarten voor het toernooi worden verdeeld, betreden de coaches van de vier deelnemende clubs - allen geflankeerd door één speler - de zaal. Het lijkt wel op een 'A, B, C van het wereld- voetbal': op riante leren stoelen nemen ze plaats tegenover de massaal toegestroomde media: Ronald Koeman en André Bergd0lmo, Louis van Gaal en Patrick Kluivert, Sir Alex Fer guson en Ruud van Nistelrooy alsmede Cesare PTandelli en Marco di Vaio. Lichte teleurstelling bij sommigen: David Beckham is afwezig. Desalniettemin een gezelschap waar de rechtgeaarde voetballiefhebber van likkebaardt. Maarten Stekelenburg keepte twee voortref felijke wedstrijden als vervanger van de gebles seerde Bogdan Lobont. Vanwege het acute keepersprobleem werd 'good old' Fred Grim gepolst voor een niet meer verwachte terugkeer. Na een korte introductie van organisator Roger Broomhall („500 miljoen mensen ver deeld over 100 landen zullen naar TV-beelden van The Amsterdam Tournament kijken") en de afgewerkte standaard vragenlijst („het toernooi is belangrijk om vertrouwen op te doen voor de competitie"), mogen de verte genwoordigers van de media vragen afvuren op de wereldtoppers. Er is één restrictie; de spreektaal is Engels, iets wat de Spaanse pers- muskieten de nodige hoofdbrekens kost en de Italiaanse delegatie zelfs helemaal mond dood maakt. Louis van Gaal - diplomatiek als nooit tevoren - weet zich keurig in te houden, als hem de vraag wordt gesteld of Ronald Koeman in de toekomst een geschikte tTainer voor FC Barcelona zou zijn. Er wordt vervol gens wat gedold, als Koeman daarop naar zijn mening over Van Gaal wordt gevraagd. En ook is het even lachen, als Ruud van Nistel- rooij een journalist corrigeert over het aantal door hem gescoorde doelpunten vorig jaar. Een vraag over zijn herinneringen aan de ArenA beantwoordt Van Nistelrooy met een kort maar krachtig 'hattrick', refererend naar Ajax-PSV (1-3) in het seizoen 1999/2000. Na afloop van de verplichte zitting zijn vooral Louis van Gaal en Ronald Koeman het slacht offer van de bestorming door de pers. SiT Alex Ferguson en Ruud van Nistelrooy vluchten snel weg, terwijl voor de afvaardiging van Parma geen enkele belangstelling bestaat. André Bergdclmo staat er wat verloren bij en gaat op zoek naaT teammanager David Endt. De meeste journalisten druipen tevreden af. De quotes staan op papier, de kaarten zijn binnen. The Amsterdam Tournament kan beginnen. In de tweede helft wordt het tempo trager, onder meer een gevolg van de vele vervangin gen en de (nog) gebrekkige conditie bij de meeste spelers. Kluivert, in de rust vervangen door Dani, wordt hartstochtelijk toegezon gen door het Ajax-publiek, wanneer hij op de televisieschermen al rekkend en strekkend een 'thumbs-up' geeft naar de supporters. „Het geeft een apart gevoel zo toegezongen te worden", zegt Kluivert als hij na de wed strijd zijn moeder heeft begroet en op z'n gemak naar Ajax-Manchester United wil kij ken. „Het is schitterend, die supporters weten dat Ajax in m'n hart zit. Of dit toernooi ook in een andere stad zó leuk zou zijn? Nee, Amsterdam is écht mijn stad, dit heeft iets speciaals." Terwijl Frank de Boer, Phillip Cocu en Michael Reiziger zich gezellig onderhouden met hun familie, zijn Ajax en Manchester United al begonnen aan de tweede wedstrijd van de dag. Het is lang geleden dat de ArenA zo'n mooi voetbalaffiche kende en het is geen wonder dat het stadion tot aan de nok toe is gevuld. De sfeer is 'positief gespannen', alsof men weet dat er iets moois te gebeuren staat. Vanaf het begin speelt Ajax goed en doet niet onder voor de supersterren van Man chester United. Het stadion ontploft bijkans, wanneer Victor Sikora in zijn debuutwed strijd in de ArenA de scoTe opent na een afge ketste vrije trap van Tomas Galasek. Ajax komt tegen de Champions League halve finalist geen moment in de problemen en het is nauwelijks een verrassing als Zlatan Ibrahimovic op knappe wijze de tweede treffer van de wedstrijd aantekent. Het is voor de Zweed de derde treffer tegen een Britse ploeg in negen dagen tijd! Paul Scho- les profiteert kort erop nog wel van een onachtzaamheidje in de Ajax-defensie, maar de zege komt niet meer in gevaar. Ajax heeft zich vol veTve gepresenteerd aan het publiek en dat belooft veel voor komend seizoen. Na afloop wachten de meeste journalisten op de komst van David Beckham, maar met een slimmigheidje ontloopt de populairste Engelse speler alle drukte en springt in de spelersbus. De relaxte Ajacieden willen wel graag hun mening kwijt. Rafael van der Vaart: „Het was een leuke wedstrijd en het ging prima! 2-1 gewonnen, hè, dat voelt goed. Ik vond David Beckham helemaal niks. Wat-ie in het veld tegen me zei? Ik weet het niet, ik kon het niet eens verstaan." Aanvoerder Cristian Chivu: „Het was een fantastische wedstrijd, een echte test voor ons. Je kan zien dat we steeds meer naar elkaar toe groeien." Een zichtbaar geïrriteerde Manchester Uni- ted-coach Sir Alex Ferguson gaf tijdens de persconferentie slechts een aantal korte ant woorden. „Ajax speelde niet alleen goed, maar vooral ook agressiever dan wij. Daar hadden we het erg moeilijk mee. Bovendien misten we in de eerste helft duidelijk scherpte." Na dit 'verplichte nummertje' beende Fer guson de perskamer uit met een snelheid, waarop menig atleet jaloers zou zijn geweest. Ajax-coach Ronald Koeman was uiteraard een stuk vrolijker. „Ik ben erg blij met deze presta tie. Voor de meeste jongens was dit een leer zame ervaring, want we beschikken natuurlijk over een jonge ploeg. In de eerste helft speel den we heel goed. Na rust heb ik op tijd een drievoudige wissel toegepast en daama zijn we niet meer in de problemen geweest. Waarom ik Rafael van der Vaart eruit haalde? Hij was nog niet de Van der Vaart die we ken nen van vorig jaar; toen was alles goed wat-ie raakte. Voordat hij weer in die supervorm is, heeft hij nog wat tijd nodig. Wie uiteindelijk in de spitspositie zal gaan spelen, weet ik nu nog niet. Zlatan startte vandaag, Mido zon dag. Ze krijgen dus allebei een eerlijke kans." Koeman wist toen nog niet welk een heldenrol Van der Vaart op zondag zou gaan spelen. Zlatan verslaat Fabien Barthez in een rechtstreeks duel. De Zweedse spits, in de voorbereiding zeer trefzeker, schiet de bal beheerst in de verre hoek.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 20