Jong Ajax-trainer Gerard van der Lem terug van weggeweest DE TOEKOMST Ajax Life nummer 2 7 augustus 2002 'Teambelang boven individuele kwaliteiten' Sinds hij in mei dit jaar als trainer van Jong Ajax werd aangesteld, heeft Gerard van der Lem het gevoel dat hij weer thuis is. De ex-hoofd- coach van Al en oud-assistent-trainer van Louis van Gaal bij Ajax en FC Barcelona, tekende een contract voor één jaar, een periode die zowel de club als de Amsterdammer het beste leek. Ondanks de grote succes sen die Jong Ajax vorig jaar boekte, begint Van der Lem met een schone lei. Hij hecht geen waarde aan in het verle den behaalde prestaties. Evenmin geldt dit jaar het winnen van prijzen als voor naamste doel. Van der Lem: „Het gaat bij Jong Ajax om de ontwikkeling van spelers zodat die een juiste doorstro ming naar het eerste elftal kunnen maken." Door Patrick Leemans Net als het eerste elftal imponeert Jong Ajax in de voorbereiding op komend seizoen. HFC Haarlem 2 werd met 0-7 van de mat gespeeld en de amateurs van Nieuw-Vennep (geboor tedorp van Van der Lem) kregen liefst zeven tien treffers om de oren. De selectie van Jong Ajax is dit jaar dan ook weer imponerend. De jonge en veelbelovende talenten Robert Zwinkels, Wesley Sneijder (benoemd tot beste A-junior van het seizoen 2001/2002 en tot Talent van het Jaar bij Ajax), Nigel de Jong (die al eens voor het Nederlands elftal onder 19 werd geselecteerd), Michael Krohn-Delhi, Nando Rafaël (die nu eindelijk een paspoort én een driejarig contract heeft) en Jussi Kujala zijn uit de Ai-selectie doorgestroomd. Tijjanni Babangida (was verhuurd aan Vitesse), Brutil Hosé (was gestald bij HFC Haarlem) en John Nieuwenburg (verhuurd aan Sparta) hebben onderdak gevonden in Jong Ajax. Verder spelen Ferdi Vierklau, Cedric van der Gun en Daniel Cruz vooralsnog in Jong Ajax, terwijl ze vorig jaar nog deel uit maakten van het eerste elftal. Voeg daar de bekende namen van Kiran Bechan, Gabriel Mofokeng, Stefano Seedorf en José Valencia aan toe, en Ajax kan trots zijn op de kracht van haar tweede elftal. Enkele goede voetbal lers hebben de club verlaten. Aaron Mokoena, Anthony Obodai, Kwame Ouansah en Walker Americo Fronio zijn verhuurd aan Germanal Beerschot Antwerpen. OPLOSSINGEN Het is een komen en gaan van spelers in Jong Ajax en dat valt ook de nieuwe trainer van het tweede elftal Gerard van der Lem op. De opvolger van de zo succesvolle Jan Olde Rieke- rink, die nu hoofdcoach van AA Gent is, heeft Jong Ajax een paar weken onder zijn hoede en is duidelijk te spreken over het hoge niveau van het elftal. „De mutaties zijn een beetje vreemd, omdat ik nooit zeker weet of een speler er morgen nog is. Maar daar maak ik me niet druk om, want zo is de situatie van z'n tweede team nu eenmaal. Ajax heeft op dit moment te veel spelers en dus wordt er gekeken naar mogelijke verhuuroplossingen. Voor Culina (De Graafschap), Pius Ikedia (FC Groningen), Tim de Cler (op proef bij West Bromwich Albion), Van der Gun (mogelijk RBC Roosendaal) en Knopper (ook Engeland) zijn of wordt geprobeerd zulke regelingen te tref fen. Natuurlijk is er bij hen teleurstelling, daar heb ik begrip voor. Met die jongens ga ik om de tafel zitten en filosoferen we over hun toekomst. Tegen hen zeg ik: 'Jullie hebben tenminste nog in het eerste gespeeld, ik werd hier als speler al weggestuurd toen ik zeven tien was! En met mij is het ook goed geko men.' Het is jammer als een voetballer het eerste van Ajax niet haalt, maar de wereld vergaat niet. Er zijn andere oplossingen om de ontwikkeling van zulke voetballers voort te zetten. Door verhuur of verkoop bijvoor beeld. Als de speler maar gelukkig is, daar gaat het om." VERGELIJKEN Voor Ajax is Gerard van der Lem geen onbe kende. De trainer was in 1990 jeugdcoach van Ajax en daarna assistent onder Louis van Gaal tijdens de meest recente Amsterdamse gouden jaren. Van der Lem volgde zijn hoofd coach naar FC Barcelona, waar hij ook vier prijzen pakte. Daarna werd hij de opvolger van Wim van Hanegem bij AZ. In maart 2001 legde hij z'n functie als hoofdtrainer in Alk maar neer. Toen Jan Olde Riekerink besloot Jong Ajax te verlaten, zag technisch directeur Leo Beenhakker in Gerard van der Lem een ideale opvolger. Onder meer omdat deze ras- Ajacied in een eerder interview verklaarde, dat hij alleen bij Ajax zo'n functie wilde bekleden. Want dit is zijn club. „Het is net alsof ik nooit ben weggeweest. Ajax is mijn club en dat zal altijd zo blijven. Gevoelsmatig weet ik dat ik hieT goed zit. Natuurlijk heb ik de ambitie om ooit nog eens ergens hoofd coach te worden. Ik heb hier een éénjarig con tract getekend en dat ga ik uitdienen. Voor zowel Ajax als voot mij is dit de beste oplos sing. Stel dat we elkaar na een seizoen toch beu zijn, dan kunnen we toch niet meer met plezier samenwerken? Nakomend jaar wordt duidelijk welke kant ik op ga." Van der Lem was er bij toen het talentvolle Ajax in 1995 de beste van Europa en later de beste van de wereld werd. Hij weet als geen ander hoe een echt talent er uit ziet en of een speler in het systeem van de Amsterdammers past. Ja, ik zie wel overeenkomsten tussen het Ajax van toen en de jongens in het tweede elftal van nu. Vroeger had je Martijn Reuser, een echt Amsterdams straatschoffie en een goede voetballer. Hem zie ik terug in Wesley Sneijder. En ook nu hebben we weer een goede Seedorf op het veld. Maar eigenlijk moet je niet vergelijken. Er zit genoeg talent in deze ploeg, maar als iedereen voortdurend zegt hoe goed ze zijn, denken ze straks dat ze Ferdi Vierklau namens Jong Ajax in actie tegen Haarlem. er al zijn. Jong Ajax is niet te vergelijken met de instroom van talenten die we destijds mee maakten. Sinds de successen van het Ajax van toen is de norm alleen nog maar hoger komen te liggen. Het is moeilijk om te zeggen of een goedé speler uit het tweede het uiteindelijk redt in het eerste elftal. Maar als er een paar aan zouden kunnen aanhaken, zou dat fantastisch zijn." SUCCESVOL Het Jong Ajax van vorig jaar was uitermate suc cesvol. De ploeg haalde de halve finale in de Am stel Cup en werd kampioen in de Beloften- competitie. Toch ziet Van der Lem geen verzadigde voetballers in het tweede elftal. „Dat kan helemaal niet, omdat ze er nog lang niet zijn. De concurrentie bij Ajax is groot en de weg is lang en hard. Zeker voor de buitenlandse jongens. Daarom praat ik veel met ze, als ze daar om vragen. Ook dat hoort bij mijn vak als trainer. Ik heb me nu al gehecht aan Jong Ajax. Ik probeer het karakter van iedere speler te ontleden. De band met een voetballer is belangrijk; hen alleen vertel len wat er op het veld moet gebeuren, zou voor mij te weinig zijn. Mijn vakkennis, erva ring en sociale contactuele eigenschappen brengen me dichtbij de groep en dichtbij de club. Ze moeten respect voor me hebben, maar niet bang voor me zijn. Af en toe moet er een lolletje gemaakt kunnen worden," Dat typisch Amsterdamse aspect, humor, wil Van der Lem terugbrengen bij Ajax. Onder hem moeten de jonge talenten weer leren wat Amsterdamse Vleugelspits Kiran Bechan komt net te laat om de Haarlem-keeper te verschalken. bravoure, brutaliteit, flair en arrogantie inhouden. „Dat hoort bij deze club. Bovendien moet het vertrouwde patroon bij Ajax terug keren. Er moeten ieder jaar voldoende spelers doorstromen vanuit de Ai-selectie naar Jong Ajax en van Jong Ajax naar het eerste elftal. Het interesseert me geen moeT of we dit jaar kampioen worden en de finale van de Amstel Cup halen. Het gaat om de ontwikkeling van de spelers. Zodat ik over een jaar kan zeggen: 'Ronald (Koeman, red.), hier heb je een voet baller die klaar is voor het eerste'. Het teambe- lang moet boven de individuele kwaliteiten van een speler uitstijgen, terwijl de persoon lijke ontwikkeling van een jongen bijzondere aandacht behoort te krijgen. Dat is een moei lijke te scheiden en lastig aan te leren. Maar het is wel des Ajax'. En dat wil ik weer terug zien bij deze club." DE KNIKKERS Jong Ajax begint de competitie op 19 augustus met een uitwedstrijd tegen RKC Waalwijk. Op 26 augustus speelt het elftal thuis tegen AZ. De bekercampagne wordt op donderdag 8 augustus (De Toekomst) begonnen tegen AZ. Acht dagen later is Ter Leede uit Sassenheim de tegenstander. Op 20 augustus komt Hollandia uit Hoorn op bezoek. 09-08-2001 Ajax2-AZ 18.30 Verkoop aan de poort, toegangsprijs 5 euro 14-08-2001 Ter Leede - Ajax 2 18.45 Verkoop aan de poort 20-08-2001 Ajax 2 - Hollandia 20.00 Verkoop aan de poort, toegangsprijs 2,50 euro X

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 15