Ajax-selectie vrijwel ongewijzigd D 11 JULI 2002 NUMMER 1 AjAX LIFE Champions League een AMSTERDAM - In de schaduw van een roemrijk verleden trapte Ajax afgelopen zaterdag af voor het nieuwe sei zoen. Sportpark Zeeburgia - op een steenworp afstand van de plek waar vroeger stadion De Meer lag - fungeerde als decor voor de eerste oefenwedstrijd. Nog voor aanvang van de wedstrijd spleet de zon het donkere wolkendek open en verdreef de regen. Een mooier voorteken voor een hopelijk succesvol seizoen konden de Amsterdamse Godenzonen niet krijgen. Door Am out Verzijl Enkele duizenden Amsterdammers waren afgekomen op het eerste duel van de regerend landskampioen; vol verwachting van wat komen gaat en wellicht nieuwsgierig naar het nieuwe thuisshirt. In de komende tien maanden moet Ajax twee titels verdedigen en ook staat deelname aan de Cham pions League op het programma. Eindelijk mag Ajax weer meedoen met de beste jongetjes van de Europese klas, een vooruitzicht dat de harten van de fans sneller doet kloppen. Een jaar geleden zag de toekomst van Ajax er een stuk min der florissant uit. Co Adriaanse worstelde met enkele spelers uit zijn selectie, de pers en vooral met zichzelf. Hij creërde daarmee een fundament waarop goed presteren nagenoeg onmogelijk was. Hoe pijnlijk ook, een trainerswissel bleek de enige mogelijkheid om het seizoen en het gezicht van Ajax te redden. Niemand kon toen echter bevroeden dat de club lateT alsnog de titel en de beker zou winnen; een meer dan welkom suc ces, dat uiteraard grote verwachtingen schept. Ronald Koe man: „Het zal moeilijk worden het resultaat van vorig seizoen te verbeteren. We hebben prijzen gewonnen op basis van onze degelijkheid. Achterin hebben we weinig weggegeven en voorin hadden we een aantal jongens rondlopen, die een beslissend goaltje konden maken. Dit seizoen willen we wat aanvallender gaan spelen. Dat höört bij Ajax en dat gaan we dus ook proberen. Maar daarbij zullen we de balans in het elf tal niet uit het oog verliezen. Ajax wil attractief en aanvallend voetbal spelen, want daar is Ajax groot door geworden. Maar bovenal willen we zo lang mogelijk meedoen in de strijd om de titel en voor de beker. De Champions League is vervolgens 'de slagroom op de taart'. Daar hebben zowel de spelers als de technische staf heel weinig ervaring mee." Alleen André Bergdplmo, Richard Witschge en Aron Winter speelden ooit in het belangrijkste Europese toernooi. „Die Champions League is dus een enorme uitdaging voor Ajax", aldus Koeman. „Ik kan er moeilijk iets over zeggen. Het WK heeft in ieder geval aangetoond dat een stukje minder kwaliteit gecompenseerd kan worden door een aantal andere dingen. Dat hebben wij het afgelopen seizoen ook laten zien." OUDE BEKENDEN In een gestage regen begon woensdag 3 juli de voorbereiding op het seizoen 2002/2003. Honderden fans trotseerden het slechte weer om hun favorieten bij hun eerste training aan het werk te zien. Veel nieuwe gezichten waren er op het bij- veld van de Amsterdam Arena overigens niet te bewonderen, een gevolg van het feit dat de transfermarkt - zowel natio naal als ook internationaal - volledig op slot zit. Geen enkele club wil of kan meer gigantische bedragen uitgeven om spe lers aan te trekken. Mede daarom waren Cristian Chivu en Rafael van der Vaart 'gewoon' van de partij. Voor beide Ajax- spelers bestond buitenlandse interesse die echter nooit resulteerde in een transfer. Een tweede gevolg van de ont wikkeling is het feit dat één van de doelstellingen van deze zomer - het inkrimpen van de selectie - daardoor ook niet kon worden waargemaakt. Omdat Ajax de broodnodige spelers verkopen niet kon realiseren, betekende dat tegelijkertijd dat er bij Ajax onvoldoende financiële middelen waren om zich te versterken. De enige nieuweling in de selectie van Ronald Koeman is dan ook Jelle Van Damme. Het Belgische talent van Germinal Beerschot Antwerpen liep vorig seizoen al stage bij Ajax, voldeed naar behoren en dwong, tot zijn eigen verba zing, een driejarig contract af. De supporters jubelden bij afwezigheid van nieuwe helden vooral om de terugkeer van de oude bekenden Richard Wit schge en Aron Winter. Het duo kwam afgelopen seizoen op huurbasis uit voor Deportivo Alaves en Sparta. Ook doelman Bogdan Lobont maakte opnieuw zijn opwachting. De bege nadigde Roemeen verdedigde vorig jaar het doel van Dinamo Boekarest en is de beoogd opvolger van Fred Grim. Koeman: „Ik heb Bogdan niet teruggehaald om hem op de bank te laten zitten. Grim was vorig jaar, terecht, onze eerste keeper. Maar nu is de tijd gekomen om anderen een kans te geven. Joey Didulica heeft vorig seizoen bewezen dat hij een hele goede is en ook Maarten Stekelenburg maakt een fantasti sche ontwikkeling door. ledereen moet zich in de voorberei ding bewijzen, maar ik ben er van overtuigd dat Lobont het niveau aan kan. Hij krijgt het vertrouwen dat te bewijzen." JOHN O'BRIEN De A-selectie bestaat uit 26 spelers. Twee van hen ontbreken nog op het trainingskamp in De Lutte, waar Ajax zich momenteel met name fysiek sterkt: John O'Brien en Johnny Heitinga. De Amerikaan, die aan het bijkomen is van een fan tastische WK, sluit komende maandag aan bij de groep. Koe man had met zijn internationals afgesproken dat zij - vanaf het moment van uitschakeling - recht zouden hebben op drie weken vakantie. „Dat is minimaal noodzakelijk", aldus de trainer, die O'Brien ook dit seizoen als linksback zal gaan opstellen: John heeft op het WK laten zien ook op het mid denveld uitstekend uit de voeten te kunnen. Maar dat wisten we al. Hij heeft het bij ons als linksback uitstekend gedaan. In de duels waarin hij op die positie speelde, is hij door geen enkele rechtsbuiten in de problemen gebracht. Ik zie dus geen reden om hem van die plek af te halen." Johnny Heitinga is de andere ontbrekende schakel. De rech- terverdediger, die in de toekomst zal moeten opschuiven naar een positie in het centrum van de verdediging, heeft nog steeds last van zijn geblesseerde knie. Er is tijdens de eer ste trainingen opnieuw vocht in het gewricht gekomen, waardoor de medische staf besloot geen risico te nemen. Ronald Koeman vindt dat de A-selectie eigenlijk te groot is: „Maar een ideale situatie is moeilijk te bereiken. Een paar maanden geleden dacht ik aan de slag te zullen gaan met een selectie van 22 spelers. Dan had ik de mogelijkheid gehad, een aantal jongeren tijdens de voorbereiding te laten mee doen. Dat was de bedoeling. Maar van de spelers die wisten dat ze het dit seizoen bij ons moeilijk gaan krijgen, is nie mand vertrokken. Dus ging dat plan niet door." Looptrainer Laszlo Jambor geeft het tempo aan bij de eerste training. KEUZES Koeman: „Bij het samenstellen van mijn selectie heb ik een aantal keuzes moeten maken. Bepaalde spelers zijn voorals nog bij Jong Ajax gestald, terwijl anderen - bijvoorbeeld van wege hun status - wèl bij de A-selectie zitten." Onder hen Aron Winter. Het lijkt op z'n minst twijfelachtig of de nog steeds zeer populaire middenvelder veel speelminuten zal krijgen. Toch hecht Ronald Koeman veel waarde aan de aan wezigheid van Winter: „Het is niet reëel - en zou ook van wei nig respect getuigen - om hem bij Jong Ajax te plaatsen. Aron heeft daarvoor tè veel verdiensten voor het voetbal in Neder land. En voor Ajax in het bijzonder. En wellicht hebben we hem nog hard nodig ook; de voetballerij is uiterst onvoor spelbaar." In de tweede helft tegen Zeeburgia was de ingevallen Aron Winter zelfs aanvoerder van Ajax. Toch was hij niet de meest opvallende speler van de laatste drie kwartier. Die eer komt Jelle Van Damme toe. De jonge Belg speelde in het centrum van de verdediging en had duidelijk last van plankenkoorts. Twee slippertjes in het eerste kwartier bezorgden de thuis club zelfs de enige kansen in de wedstrijd. Eerst kon Joey Didulica middels een uiterste krachtsinspanning een tegen treffer voorkomen, maar bij zijn tweede fout veroorzaakte Van Damme op ongelukkige wijze een strafschop. Daarna herstelde de Belg zich voortreffelijk. Hij wierp alle schroom van zich af en toonde zich heer en meester in de lucht. Door zijn lengte en enorme sprongkracht zou Van Damme, gedu rende het seizoen, nog wel eens een verrassend wapen van Ajax kunnen worden. De technische staf, Tonnie Bruins Slot, Ruud Krol en Ronald Koeman, kijkt toe hoe de Ajacieden de oefeningen afwerken. SIKORA Een grote selectie kan ook z'n voordelen hebben, zo erkende Koeman: „We gaan een lang seizoen tegemoet, met daarin veel zware doordeweekse wedstrijden. Heel bewust is daarom gekozen voor een pittig oefenprogramma met daarin duels tegen Manchester United en FC Barcelona. We zullen veel spelers nodig hebben, want de belasting wordt zeer hoog. Iedere positie is nu minimaal dubbel bezet. Dat is één van de redenen, waarom ook Richard Witschge is terug gehaald. Hij beschikt over veel creativiteit en ervaring en bovendien hadden we maar één linkshalf. Maxwell heeft zich prima ontwikkeld, maar ik had nog een tweede speler nodig voor die positie." Ajax gaat komend seizoen zoveel mogelijk met buitenspelers opereren. Koeman: „Mijn voorkeur gaat uit naar drie aanval lers, waarvan er twee de zijkanten bezetten. Vanuit die posi tie moeten ze - door acties te maken - hun man uitspelen en

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 8