HÜHCIED Ajax Life nummer 1 11 juli 2002 I JELLE VAN DAMME (18) BEGRIJPT HET NIET 'Ik een echte Ajacied? Ongelooflijk' Belgische voetballers zijn over het algemeen modelprofs, die de hele dagindeling in dienst stellen van hun sport. Jelle Van Damme vormt daarop geen uitzondering. De i8-jarige Vla ming voldoet ook buiten het voetbal aan de verwachtingen. Hij is rustig in zijn omgang, spreekt op bescheiden toon en komt netjes terug als het interview wordt onderbroken door een verplichte lunch. Alleen zijn felwitte, glimmende Nikes lijken niet zomaar voor iedere jongen van zijn leeftijd weggelegd. De eerste training van het nieuwe seizoen is hem goed bevallen. „Het ging allemaal nog in een rustig tempo," aldus de boomlange ver dediger, die zojuist vier weken vakantie ach ter de rug heeft. „Daarvan heb ik de eerste veertien dagen met een aantal vrienden op Ibiza doorgebracht. Allemaal voetballers. Een aantal spelers van Lokeren en ook Tim Ael- brecht, die nu voor RKC Waalwijk speelt, was erbij. Prachtig weer gehad, een goed hotel, alles was perfect in orde. Alleen van uitrusten kwam niet veel. Daarvoor heb ik die laatste twee weken nog gebruikt," aldus de speler die tijdelijk in Diemen woont: „Ik ben vorige maand nog gaan kijken naar een huis in Amstelveen, maar dat was net verkocht." VERRAST Toen Ajax net na de winterstop ene Van Damme uitnodigde om een stage af te wer ken, fronsten vele voetballiefhebbers de wenkbrauwen. Wie? „Ik was zelf ook verrast. Zonder dat ik het wist, bleek Ajax me al maanden te volgen. Ze zijn verschillende keTen komen kijken. Ik had alleen een keer Tonnie Bruins Slot herkend toen we met Bel gië onder ig in Roemenië speelden. Ajax is een Europese topclub, dus natuurlijk ging ik op het verzoek in. In het begin voelde ik me nog niet op mijn gemak. Alles was nieuw en ik had geen zelfvertrouwen. Liep ik in mijn debuutwedstrijd voor Jong Ajax ook nog tegen een rode kaart op. Ik wilde me teveel bewijzen en pakte daardoor in de laatste minuut mijn tweede waarschuwing. Ook de speelstijl was nieuw voor me. Meer vooruit spelen en veel handelingen gebaseerd op techniek. Maar gelukkig heeft mijn karakter me er weer bovenop gebracht. Ik wil namelijk altijd winnen. Of het nu om een partijtje ten nis gaat of een gezelschapsspel. Ik ga er volle dig voor." DEBUUT „Toen ik bij Ajax kwam, kende ik Joey Didulica al. Die keepte afgelopen seizoen nog enkele maanden bij GBA. En Bram Verbist kom ik al jaren tegen bij de nationale jeugdploegen. Aan hem heb ik veel te danken. Bram kwam vaak bij me op bezoek en maakte me wegwijs. Jammer dat hij weg is (Doelman Verbist is dit seizoen verhuurd aan GBA, red). Maar ik kwam zo steeds beter in mijn vel te zitten." De beloning volgde op 12 april in de uitwedstrijd tegen Sparta. Een kwartier voor tijd maakte Van Damme zijn debuut in de hoofdmacht van Ajax. „Ik had er niet op gerekend. Tijd om nerveus te worden, was er niet", zegt hij rus tig. „Ik liet alles maar op me afkomen." Tijdens het eerste weekend na afloop van het seizoen werd de 18-jarige speler op het kan- AMSTERDAM - Ajax presenteerde geen nieuwelingen tijdens de eerste training van het seizoen. Wel een groot Belgisch talent: Jelle Van Damme. Ajax Life stelt de ver baasde stageloper, die vanaf nu volwaardig lid is van de A-selectie, voor: „Ik besef het nog steeds niet." Doot Sander Berends toor van Leo Beenhakker ontboden. „Ik mocht blijven", waarna hij zijn handtekening plaatste onder een contract voor drie jaar en een optie voor nog eens twee seizoenen. „Ajax, daar droom je toch van. Het is zo snel gegaan, dat ik het zelf nog steeds niet besef. Maar ik blijf met beide benen op de grond staan. Komend seizoen hoop ik zoveel moge lijk bij de wedstrijdselectie te zitten. Meer ga ik niet roepen." O'BRIEN Van Damme hoopt stilletjes op de linksback positie. „Ik denk daar de meeste kans te maken. Op die plek heb ik al ervaring en ook bij Jong Ajax ging het daar de afgelopen maanden goed." Door de latere aanwezigheid van John O'Brien, die zich pas maandag aan sluit bij de selectie, zou hij wel eens veel aan spelen kunnen toekomen in de eerste wed strijden van de voorbereiding. „En als ik het dan goed doe...", mijmert hij direct daarna zachtjes, waarbij hij omhoog kijkt en in gedachten een mooi beeld lijkt te schetsen. Nuchter: „Het blijft nu eenmaal voetbal en daarin kan alles gebeuren. Maar Tim de Cler is er ook nog. Bovendien moet ik me maandag melden in Brussel." België onder 19 jaar werkt tussen 21 en 28 juli het EK af in Noorwegen. „We hebben een goed elftal, waarbinnen ik op het middenveld fungeer. Bijna alle jon gens spelen al in het eerste elftal van hun club. Ik denk dat Kevin Vandenbergh, die dit seizoen bij RC Genk speelt, de meest bekende is." De jonge Rode Duivels zijn ingedeeld in een poule met Duitsland, Engeland en Ier land. „Volgens de trainer moeten we de finale bereiken. Het is een vrij ambitieus iemand, maar desondanks zullen we ervoor gaan." 101 GOALS De familie Van Damme zal de prestaties van zoonlief zeer intensief volgen: „Mijn ouders hebben altijd alles voor me over. Mijn vader speelde alleen op amateurniveau, maar de generatie daaronder doet het iets beter. Mijn neef speelt ook in Nederland, bij zaterdag- hoofdklasser Hoek, en mijn broertje is vijftien jaar en speelt nu in de scholierenploeg van LokeTen." Jelle was vijf jaar jong toen hij zich aanmeldde bij Lokeren. „Mijn ouders kregen na enkele jaren problemen met de tTainer. Ik moest weg en kon kiezen tussen Beveren en AA Gent. Beveren lag dichterbij. Voor mijn ouders, die me altijd wegbrachten, was dat natuurlijk een stuk makkelijker." Op zijn vijf tiende keerde Van Damme terug naar zijn oude liefde Lokeren. „Het seizoen daarvoor ging het niet slecht. Ik was topscoreT gewor den, dus de club wilde me ook graag terug," zegt de Belg op een kenmerkende bescheiden toon. De vraag hoeveel keer hij scoorde, wordt aarzelend geantwoord. „101 Doelpunten. Ik was op die leeftijd al vrij lang en speelde in de spits. Dus scoorde ik erg vaak met het hoofd. Later werd ik linksbuiten, linkshalf en uitein delijk linksback." Vorig jaar klopte Germinal Beerschot Antwer pen aan de deur. „Bij Lokeren kreeg de eigen jeugd weinig kans om de stap te maken naar de A-selectie. Het huidige eerste elftal bestaat voor ruim de helft uit Afrikanen. Bij GBA was bovendien Franky van der Eist trainer. Iemand waarvan ik veel kon leren." Acht wedstrijden, waarvan één bekerwedstrijd, zou Van Damme spelen voot de Antwerpse club. „Waarvan één keer in de basis", voegt hij toe. „Maar het ging hartstikke goed. Doordat ik maar enkele maanden voor GBA speelde,had ik eigenlijk weinig binding met de club of de stad." Inmiddels begint het jongste lid van de A-selectie zich wel Ajacied te voelen. „Al zal ik die bluf nooit in mijn taalgebruik overne men. Dat laat ik liever op het veld zien. Want ik zal er alles aandoen om hier te slagen." jelle van Damme werkt geconcentreerd zijn eerste training van het nieuwe seizoen af. Steven Pienaar (voorgrond) heeft zijn aandacht even bij andere zaken.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 7