Richard Witschge over Ronald Koeman Ronald Koeman over Richard Witschge Ajax Life nummer 20 24 mei 2002 5 s vmm m,- hard Witschge tapastar voor een lichte avondmaaltijd. Mane heeft een hele andere voetbalvisie als ik. Hij denkt veel verdedigenden Eerst de tegenstander 'stuk' maken om die ploeg daarna - door betere voetballers in de ploeg te bTengen - af te maken. Zo hebben we regelmatig duels gewonnen." Witschge is duidelijk niet het type dat dit destructieve voetbal voorstaat, ook al plaatste Alaves zich middels deze strijdwijze op het nippertje voor de UEFA Cup. Zijn gezicht verstrakt: „Kletswerk noem ik het, we gaan steeds te laat écht voetballen." Na de confrontatie met Adriaanse, waar Witschge geen woorden meer aan vuil wil maken, is Mane de volgende trainer die het pad van Witschge onaangenaam kruist: „Ik kan me voorstellen dat mensen zeggen "eerst Adriaanse en nu weer de trainer van Alaves, het ligt aan hem". MaaT zo is het niet. Kijk de cassettes van onze duels dit seizoen er maar op na. Dan zie je dat ik heel goed heb gevoetbald. Ik geniet het respect van mijn medespelers en de verhouding met hen is prima. Ik heb het idee dat ik heel goed in de groep lig, zeker wat betreft het voetballende gedeelte. Dat merk ik zowel bij de wedstrijden als bij de trainingen. Ik zit hier maar een jaartje dus ben ik er verder maar niet tegenin gegaan. De trainer weet dat en houd anderen, waar hij volgend seizoen ook weer mee moet werken, goed te vriend. Ik heb er nooit met hem over gesproken en zelf geeft hij nooit uitleg over de opstelling." REAL MADRID UIT De beste wedstrijd van Witschge dit seizoen was in het Bernabeu Stadion. Het handjevol meegereisde fans van Alaves zag een sublieme Witschge aan het werk. De mid denvelder: „Tegen Real Madrid draaide ik als een tierelier. Ik maakte zelfs een treffer. Ik ben normaal niet zo'n doel puntenmaker; meer een aangever. Maar scoren in dat enorme, met 90.000 mensen gevulde, stadion gaf een enor me kick; kreeg er ook kippenvel van. Tien minuten na de rust haalde trainer Mane me van het veld, terwijl ik super speelde. Ik was verreweg de beste man van het veld. Ver volgens heb ik drie duels niet meer gespeeld. Waar dat aan lag? Geen idee. Ik weet zelf precies wanneeT ik goed speel en wanneer niet." „Een bijzondere wedstrijd was het duel in en tegen FC Barcelona. Ik viel het laatste half uur in, waarna het publiek spontaan begon te applaudisseren. Ik speelde lekker, al ver loren we met 3-2. Zelf was ik met twee assists zeer bepalend voor onze treffers. De reacties in Nou Camp deden me goed. In Nederland word een speler, die terugkeert bij een oude vereniging, uitgescholden. In de twee jaar dat ik bij Barce lona speelde, hebben we alles gewonnen wat eT te winnen viel en dat waren de fans niet vergeten; alle ex-spelers van dat elftal worden nog steeds met de nodige egards ont haald. Behalve Luis Figo uiteraard, want die speelt nu bij aartsrivaal Real Madrid." Aan het eind van het gesprek blikt Witschge - met een voor zichtige kwinkslag - vooruit naar volgend seizoen: „Einde lijk komt er een einde aan het vliegen naar uitwedstrijden. Ik houd er niet van en dan druk ik me nog zacht uit. We vlogen bijna altijd van en naar Bilbao, waar het regelmatig stormt. Dan begon het vliegtuig tijdens de daling helemaal te schudden; het zweet liep me over de rug." BALGEVOEL De volgende ochtend pikt Witschge de verslaggever van Ajax Life op bij het parkeerterrein van Stadion Mendizorroza. Witschge woont aan de overkant van het fraaie voetbal- bolwerk terwijl het trainingscomplex I Baya, net buiten de stad, op hoogstens tien minuten rijden ligt. Tijdens de oefensessie demonstreert Witschge z'n formida bele traptechniek. Geregeld schalt het "Riesjaar, Riesjaar" over het veld als de Ajacied weer wat moois heeft laten zien. Zodra het spel even stil ligt, kan Witschge het niet nalaten, de bal vanaf een meter of twintig in de kruising te mikken. Keer op keer is het raak. Hoogtepunt van de training vormt een slim steekpassje met zijn standbeen (klinkt bijna nèt zo onmogelijk als het er uit zag, red.), wat zelfs applaus van zijn medespelers oplevert. Na afloop is er nog even tijd voor een gesprekje over Ajax: „Ik voel me een échte Ajacied, het is mijn club. Vroeger droomde ik er altijd van daar te voetballen en dat is me ook gelukt. Het echte Ajax-gevoel? Dat is voor mij het shirt met de rode baan. Van het Ajax-tenue straalt heel veel af." „De supporters van Ajax hebben altijd mijn naam gescan deerd, ook toen het niet goed met me ging. Ze zagen in, dat ik me altijd honderd procent heb ingezet voor de club. Dat ben ik niet vergeten. Ik hoop dat we een fantastisch sei zoen tegemoet gaan en dat ik - af en toe - wat moois kan laten zien. De mensen moeten, wanneer ze het stadion ver laten, het gevoel hebben iets gezien te hebben. Dat hoort bij Ajax." Lia Witschge werd midden in de nacht opgeschrikt dooreen bomaanslag van de ETA. „Een dag na de competitiewedstrijd PSV-Ajax, die in 1-1 eindigde, had ik in de Arena een gesprek met Beenhak ker en Koeman. De trainer vertelde me daaTin dat hij me graag bij de selectie voor komend seizoen wilde hebben. Koeman heeft niet gezegd, dat hij me een basisplaats kon garanderen. Maar dat is logisch, nie mand bij Ajax kan dat eisen. Ik moet me richten op de linkshalfpositie, samen met Maxwell. We hebben een half uur gesproken. Ik heb er veel zin in, want ik heb nog nooit onder Ronald Koeman getraind; wel met hem samengespeeld. Ik verwacht in zijn oefenstof onder meer elementen van Johan Cruijff aan te treffen. Van hem hebben we allebei veel geleerd." „Ik heb Richard Witschge teruggehaald omdat ik denk dat hij heel bruikbaar is voor dit elftal. Witschge is een creatieve speler, ik ken hem als een positieve jongen. Bovendien wil ik - met het oog op het komende zware seizoen - alle posities in het elftal dubbel bezetten. Dat is ook goed voor de concurrentie in de groep, want nu we kampioen zijn zullen de verwachtingen hoger lig gen, dan de afgelopen jaren het geval was. Daarnaast brengt Richard 'een stuk ervaring' in dit jonge elftal. Hij kan onervaren spelers helpen de vol gende stap te zetten."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 9