Het vertrouwen van de fans wil ik graag waarmaken' ICOON 24 mei 2002 nummer 20 Ajax Life De terugkeer van Rich VITORIA - Deze zomer keert Richard Witschge terug in de selectie van Ajax. De middenvelder speelde het afgelopen seizoen op huurbasis bij het Spaanse Deportivo Alaves. Ajax Life zocht de begaafde middenvelder op in Baskenland. Door Amout Verzijl Een prachtige herfstdag, 1990. Stadion De Meer is volledig uitverkocht. De stemming is uitgelaten, ingegeven door het op Amsterdamse bluf gefundeerde gevoel van onover winnelijkheid. Niet ten onrechte, want spelers als Berg kamp, Blind, Frank de Boer, Winter en Wouters staan garant. Ajax neemt het die dag op tegen FC Den Haag. De bal wordt achterin rondgespeeld en belandt in de voeten van de op eigen helft staande Richard Witschge. De linkshalf kijkt niet op of om als hij zijn linkervoet tegen het speeltuig zet. De bal zeilt door de lucht en legt, door het meegegeven effect, ontelbaar veel omwentelingen af. Het publiek houdt de adem in, alvorens de breedte- dieptepass vijftig meter verderop neerploft. Precies in de voeten van rechtsbuiten Johnny van 't Schip. De mensen applaudisse ren hartstochtelijk voor dit stukje pure magie. Ajax zou de Haagse tegenstander eenvoudig met 5-0 terugwijzen, maar het bovenstaande voorbeeld zou voor iedere willekeurige tegenstander dat jaar kunnen gelden. De Ajacieden vonden elkaar blindelings en voor Witschge was het een uitdaging dat over een zo groot mogelijke afstand te doen: „Die situaties waren niet ingestudeerd. De backs knepen auto matisch naar binnen als ze tegen ons speelden en dan stond 'Schippie' regelmatig vrij." Tijdens zijn eerste periode bij Ajax, die duurde van oktober 1986 tot de zomer van 1991, groeide Witschge uit tot een soort icoon voor Ajax-supporters. Balgevoel, fraaie techniek, flair, bluf en onvervalst Amsterdamse accent maakten hem 'een échte'. Witschge: „Technisch ben ik vrij goed onderlegd, mijn bal controle en passing zijn in orde. Maar dat zit eT bij veel Ajacieden in. Vroeger was ik dag en nacht met een bal bezig; dan ontwikkel je dat gevoel vanzelf. Een beetje 'feeling' komt er natuurlijk ook bij, maar in Amsterdam kreeg ik alle kans dat verder te ontwikkelen. Het Ajax-systeem, waarbij het veld goed breed gehouden wordt, heeft daar natuurlijk bij geholpen. Voor de rest is het veel oefenen, zowel óp als na de training. Met Frank de Boer, Bryan Roy en een groot aantal anderen, bleven we altijd langer op het veld. Lekker schieten en passen. Mooie tijd was dat." STERREN ENSEMBLE Langs de weg van Bilbao naar Vitoria toont Baskenland haar fraaie welvingen. Groen beboste heuvels schitteren in de zon op de wat gluiperig stijgende weg naar de politieke hoofdstad van de autonome regio. Na een uurtje rijden, verschijnt plotseling het verrassend moderne Vitoria aan de horizon, de tijdelijke standplaats van Richard Witschge. Het eerder beschreven voetbalmoment is bijna twaalf jaar geleden en er is veel veranderd in zijn leven. In 1991 verruilde hij Ajax voor FC Barcelona en vierde in die andere recalcitrante provincie van Spanje, Catalonië, twee lands titels. Als vierde buitenlander - in die tijd mochten maxi maal drie buitenlandse spelers worden opgesteld - moest Witschge echter nét iets te vaak op de bank plaatsnemen. Ondanks de concurrentie van het trio Koeman, Stoichkov en Laudrup, speelde hij toch nog veertig competitieduels voor het door Johan Cruijff getrainde sterrenensemble. Zijn volgende club werd Girondins de Bordeaux waarmee hij de UEFA Cup-finale verloor van Bayern München. In de Franse wijnstad kende Witschge (als vaste middenveld partner van Zidane) vele gloriedagen. Desondanks werd hij - na een aanvaring met zijn trainer - aan het einde van het seizoen ig94/'95 tijdelijk gestald in de Engelse industrie stad Blackburn. De plaatselijke Rovers maakten op dat moment furore en veroverden vlak na zijn komst de titel. Witschge speelde één duel mee, voldoende om volwaardig deel te nemen aan het kampioensfeest: „Ben ik twee dagen dronken geweest. Ongelooflijk, die gasten begonnen 's mid dags al met drinken. Op een gegeven moment was ik naar bed gegaan; had het helemaal gehad met dat aan de bar hangen. Kwamen ze even later naar mijn hotel en hebben me uit bed gesleept. Ik moest mee. Het feest duurde uitein delijk tot de volgende middag. Ik was helemaal gesloopt, maar achteraf is het toch leuk geweest om dit te hebben meegemaakt." LEVENSGENIETER Langzaam valt de avond over Vitoria. De mensen komen uit hun huizen en bevolken de straten. Restaurantjes openen hun deuren. Witschge voert het bezoek uit Amsterdam naar een typisch Spaanse tapasbar, midden in het drukke cen trum van de stad. Hij bestelt een krokant broodje gevuld met een pastei-achtige substantie („voor mij hooguit twee van zulke broodjes op een avond, ik moet aan mijn gewicht denken."). Een goed glas wijn maakt de maaltijd compleet. Terwijl de knappe donkerharige serveerster om een hand tekening vraagt, verklaart wereldreiziger Witschge waarom hij zich hier zo thuis voelt: „Het leven in Spanje is heel Witschge in het centrum van Vitoria, op weg naar een typisch Spaanse tapastar anders dan in Nederland. Ik ben écht een levensgenieter en dan is Spanje de juiste plek. Ik voel me hier op mijn gemak. Het leven speelt zich op straat af. Lekker laat op de avond in een gezellig restaurantje nog iets eten, heerlijk. Voor al het geld in de wereld zou ik niet in een plaats als Blackburn willen wonen. Zó grauw, zó grijs, ik zou daar gillend gek worden." Toch drukt Witschge Ajax Life op het hart dat het leven in Vitoria niet zaligmakend is: „Het weer is ongeveer vergelijk baar met Amsterdam. Het noorden van Spanje is een regen achtig gebied en soms is het er zelfs vrij koud. In de winter heb ik met mijn auto vastgezeten in de sneeuw. Natuurlijk is het in de zomer wel warmer dan in Nederland, maar het is hier beslist geen Barcelona. Toen ik begin dit seizoen te horen kreeg dat Deportivo Alaves me wilde huren, hoefde ik niet lang na te denken. Ik ben er direct heengevlogen; heb me niet eerst georiënteerd. Maar één jaar Vitoria is meer dan genoeg. Komt goed uit, want binnenkort keer ik terug bij Ajax." SUPPORTERS Om het gesprek in alle rust te kunnen vervolgen, stapt Witschge in zijn stoere Jeep van Duitse makelij (met een Nederlands kenteken!) en rijdt naar een sjiek hotel. Onder weg passeren we het parlementsgebouw dat in de steigers staat. Witschge: „Een paar maanden geleden is hier een bom ontploft. Een aanslag van de ETA. Mijn vrouw sliep - omdat we op dat moment nog geen huis hadden - in een hotel er tegenover; ze trilde zowat haar bed uit. Ik was onderweg voor een uitwedstrijd en heb het niet mee gemaakt, maar mijn vrouw was behoorlijk overstuur." Eenmaal aangekomen neemt Witschge plaats in de lounge. Het gesprek komt vervolgens onvermijdelijk bij Ajax terecht. Richard Witschge ontpopte zich sinds zijn terug keer in 1996 tot één van de populairste Ajacieden. Zijn verbanning uit het eerste elftal was één van de oorzaken waarom Co Adriaanse steeds vaker onder vuur kwam te lig gen. Vooral de fans pikten het niet dat hun favoriete speler werd gepasseerd: „De steun van de supporters heeft me goed gedaan. Ik heb begrepen dat ook de reacties op mijn terugkeer positief zijn. Dat vertrouwen wil ik graag waar maken. Ik hoop dat ze volgend jaar zomer nog steeds zo blij met me zijn, want dan ben ik pas écht tevreden." ONAANGENAAM Toen Richard Witschge zich in augustus 2001 bij Deportivo Alaves meldde, had de club net de voorbereiding afgesloten. Een ongelukkig moment om als buitenstaander aan te komen waaien. De Amsterdammer moest zich nog eens extra bewijzen, want trainer Mane startte het seizoen met de spelers, waarmee hij was begonnen. Een logische keuze, die Witschge aanvankelijk veroordeelde tot de reservebank: „In de eerste competitiewedstrijd ben ik goed ingevallen, onder meer met een assist. Desondanks heeft de trainer me het seizoen maar weinig als basisspeler gebruikt; hooguit een keer of negen. In bijna alle andere duels was ik invaller. Witschge wint een duel van PSV'er Mark van Bommel, vorig seizoen in de Arena.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 8