Nieuwe voorzitter John Jaakke zat goed op z'n stoel VAN BASTEN OP CURSUS Dappere ridders fier en koen Ajax Life nummer 19 9 mei 2002 THE WINNBR Eendracht maakt macht AMSTERDAM - „Het is zover, alle instanties zijn overstag: we krijgen 13.000 kaarten!" Met deze woorden opende het supportersoverieg haar gezamenlijk persbericht. Vanaf het bericht dat Ajax-supporters slechts 5.900 plaatsbewijzen zouden krijgen, werd er meteen hevig actie gevoerd door alle fans. Uiteindelijk met succes. Zodra bet bericht bekend werd, dat Ajax voor de finale van de Amstel Cup in De Kuip slechts 5.900 toegangskaarten toegewezen kreeg, verenigden alle supportersgroepen van Ajax zich in een zogenaamd 'supportersoverieg'. Afgevaardigden van de Supportersvereniging Ajax, de OFA (onafhankelijke Fanclub Ajax), de F-side, vak 410 en enkele andere vertegen woordigers kwamen - en dat was voor het eerst sinds jaren - op vrijdag 19 april bijeen om de te nemen acties te bespreken en als één geheel naar buiten te treden. De commotie over de verdeling van de kaar ten voor de bekerfinale (Ajax 5.900 en FC Utrecht 15.000) was vanaf het begin groot. Na de onrust Tond Ajax 2-FC Utrecht en het stop zetten van de kaartverkoop voor de finale, De persconferentie was direct na het thuis duel tegen FC Den Bosch. De belangstelling van de pers was zo groot dat de trainer van de Brabanders, Wiljan Vloet, vragen over zijn eigen toekomst als trainer-coach wegwim pelde met de woorden: „Daar ga ik nu niet op in. Er zitten heel veel mensen te wachten op de nieuwe voorzitter van Ajax." In inderdaad, een indrukwekkend rijtje heren nam vervolgens het spreekgestoelte van de trainers van Ajax en Den Bosch over. Michael van Fbaag, John Jaakke en KLM-topman Leo van Wijk lieten de fotografen vervolgens rus tig hun werk doen. „Wat een enorme aan- werd door de Rotterdamse lokale driehoek flink wat olie op het vuur gegooid, zo was de unanieme mening van het Ajax-supporters- overleg. De Rotterdamse overheid had tevens besloten dat FC Utrecht-fans met bussen naar De Kuip mochten komen en dat Ajax-fans met de trein moesten reizen. Reden: de angst dat de Ajax-supportersbussen doelwit van agressie zouden worden. Geen ongegronde angst, maar het gevolg was dat het imago van de Twaalfde Man bij Ajax, de grootste sponsor en animator van de club, wederom een deuk opliep. IMPASSE Met gezamenlijke acties, zoals het aanvragen van een vergunning om op 8 mei (de dag van dacht" fluisterde Jaakke tegen zijn voorgan ger. „Daar raak je vanzelf aan gewend", was het geruststellende antwoord van de huidige voorzitter Van Praag. Leo van Wijk gaf namens de Ledenraad uitleg over de keuze voor de toch onbekende John Jaakke als nieuwe voorzitter. Er was veel tijd genomen Jaakke te 'scouten', alle leden waren zeer verheugd met de kandidaat en hadden unaniem ingestemd. „Om twee redenen zal John Jaakke pas in de loop van het najaar 2003 aantreden", voegde Van Wijk er nog aan toe. John moet nog worden ingewerkt en heeft zelf uit zakelijke overwegingen aange- de UEFA Cup-finale) in Rotterdam te mogen demonstreren, de actie bij de KNVB èn de brief van de spelers van Ajax werd 'de strijd' aangebonden. Ook Ajax probeerde via onder handelingen de impasse met de lokale drie hoek van Rotterdam te doorbreken. De druk werd van alle kanten opgevoerd. Enkele grote supportersverenigingen - ook de SVA - betuigden hun steun. De Supportersvereni ging Ajax benaderde met een dringend ver zoek Burgemeester Opstelten en de politie van Rotterdam. Al deze acties resulteerden uiteindelijk in een nieuw overleg tussen alle partijen. De uit komst: 13.000 kaarten voor de Ajax-fans. De eendracht en saamhorigheid van alle betrok kenen die acties voerden, hadden de doorslag gegeven. Wat eerst uit veiligheidsoverwegin gen niet mogelijk was, lukte toch: 13.000 Ajax-supporters reizen zondag 12 mei af naar De Kuip. geven niet direct te willen beginnen. Wij zijn daarom blij, dat Michael van Praag nog een jaar extra aanblijft om de nieuwe voorzitter in te weTken." Michael van Praag gaf dus gehoor aan het verzoek van de Ledenraad om nog tot de herfst van 2003 voorzitter van Ajax te blijven. „Dat is belangrijk voor de club. Wij vonden het de moeite waard om op John Jaakke te wachten", aldus de huidige preases. „Ik ga hem het komende jaar introduceren; bij de media, de UEFA en bij iedereen binnen de club. Ik wil hem nu al heel veel succes wen sen." Jaakke leek een beetje beduusd van de hele persconferentie: „Wat moet ik zeggen na zo veel lovende woorden?" De 'comming man' blikte vervolgens met de journalisten terug vanaf het moment dat hij op de hoogte was gesteld van de belangstelling die er van Ajax- kant voor hem bestond: „Het geheim heeft twee maanden bestaan. 'Meneer X' werd op een gegeven moment 'Pim de Vos'. En die 'De Vos' blijkt nu Jaakke te zijn. Ik ben enorm blij en trots. Wie zou dat niet zijn als hij wordt gevraagd voorzitter van deze club te worden? Vroeger ging ik met vrienden en mijn broer altijd naar Ajax. Ik weet niet of ik alsnog een stadionverbod verdien, maar we glipten altijd zonder te betalen naar binnen; het Olympisch Stadion in. Zaten we op de Nood- tribune achter het doel. Daar heb ik Ajax - Liverpool gezien, denk ik. Maar niemand weet dat meer zeker." Met humor gaf Jaakke blijk van zijn histori sche kennis over de club. Toen hij in januari door Ed van Thijn, lid van de Ledenraad en de FEEST Volgens algemeen directeur Arie van Eijden is er nu genoeg gesproken over de rellen in de Arena, de spreekkoren en alle commotie rond de bekerfinale. Van Eijden gaat ervan uit dat de finale „een groot feest zal worden". En dat is niet naïef, vindt de directeur van Ajax. „Natuurlijk weet ik dat de aanhang van Ajax en FC Utrecht niet bepaald bevriend zijn met elkaar. Maar als wij ons nu al neerleggen bij dat soort 'facts of life', komen wij er nooit uit. De Amstel Cup-finale moet gewoon één groot feest worden. Dat moeten de fans zich reali seren en ik ga ervan uit dat zij dat ook zullen doen." Met de woorden: „Laten we ervoor zor gen dat alle beschikbaar gestelde kaarten in een vloek en een zucht zijn uitverkocht én dat het behaalde succes een succes blijft!", onder streepte het supportersoverieg de woorden van Arie van Eijden. „We kunnen maar tot één conclusie komen", stelt het supportersoverieg in haar persbe richt, „eendracht maakt macht. Voor het eerst sinds tijden zijn alle Ajax supportersgroepe ringen voor hetzelfde doel gegaan. De beker finale Ajax - FC Utrecht in De Kuip wordt dan ook een groot voetbalfeest. Ook dat doen we met z'n allen." ZEIST - Marco van Basten neemt volgend seizoen deel aan de cursus Coach Betaald Voetbal. Op basis van zijn staat van dienst als speler maakt hij deel uit van de deelnemerslijst van twaalf cursis ten. Van Basten volgt daarnaast een individueel opleidingsprogramma om onderdelen uit voorgaande trainerscur- sussen 'versneld'te doorlopen. Van Bas ten diende bij Ajax en AC Milan een ver zoek in voor een stageplaats. De cursus start in augustus 2002 en duurt tot medio juni 2003. AMSTERDAM - Cerrie Mühren en Salo Muller zijn vorige week benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Mühren kreeg in zijn geboorteplaats Volendam van de burgemeester een lintje, Muller ontving zijn ereprijs in de hoofdstad. Mühren, in de jaren zeventig geToemd om zijn oogstrelende techniek, werd gerid derd „vanwege zijn briljante carrière als voetballer", aldus het juryrapport. „De imposante staat van dienst woTdt onder steund door een voorbeeldig gedrag, zowel in als buiten het veld. De heer Müh- Ten staat bekend als een "gentleman", ver volgt het rapport. De huidige scout van Ajax was teamtrai- ner tijdens de landelijke G-dag en vast lid van het World Master Team, dat tien maal per jaar voor een goed doel voetbalt. Gerrie Mühren kwam in 1968 naar Ajax. Wereldberoemd is zijn hooghouden in de wedstrijd tegen Real Madrid. In 1969 speelde Gerrie Mühren zich als eerste Volendammer in het Nederlands elftal. In totaal speelde hij 298 wedstrijden in het rood-wit. In 1976 speelde de bescheiden Volendammer zijn laatste duel voor Ajax. benoemingscommissie, werd gebeld „don derde ik zowat van mijn stoel. Uiteindelijk heb ik een emotionele beslissing genomen en geluisterd naar mijn gevoel vanuit de onder buik. Besturen zit mij in het bloed. Dat - gecombineerd met het feit dat ik deze club al sinds mijn jeugd volg, maakte dat ik het ant woord snel kon geven." John Jaakke begint onder een prima gesternte. AMSTERDAM - Zondag 28 april werd de nieuwe voorzitter van Ajax gepresenteerd. De naam John Jaakke deed bij velen de wenkbrauwen fronzen, maar de benoeming van de 41-jarige advocaat werd unaniem door de Ajax' Ledenraad gesteund. „Toen ik in janu ari werd gebeld, donderde ik zowat van mijn stoel", aldus Jaakke bij de presentatie.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 7