1 Ajax Life nummer 19 9 mei 2002 Chivu: 'Dit Ajax kan nog veel meer prijzen pakken' DE SCHAAL IS WEER THUIS Een champagne-regen voorde kampioenen. NIJMEGEN - Zondagmiddag 5 mei, kwart voor drie 's middags. Na precies negentig minuten blaast scheidsrechter Bossen voor het laatst op z'n fluit. De klus is geklaard. Ajax is - na vier jaar - weer de sterkste van Nederland. Voor Ronald Koeman betekent dit kampioen schap zijn allereerste titel als trainer. „D.it is natuurlijk fantastisch. Het hoogste dat je in het Nederlandse voetbal kunt bereiken. Uiter aard had ik toch een beetje angst dat het als nog fout zou gaan, maar achteraf bezien, zijn we geen moment in de problemen geweest. Daaruit blijkt wel dat we de laatste maanden als elftal enorm zijn gegroeid. Natuurlijk ben ik blij, maar ik ga het vanavond ingetogen vieren; lekker een biertje pakken. Voor de spe lers ligt het anders. Die hebben veel meer adrenaline in hun lijf en doen dus gekkere dingen. Voordat ik zoiets ga doen, zal het heel erg laat moeten worden." Koeman was vol lof over zijn ploeg: „De spe- leTs zijn vandaag uitstekend met de dmk omgegaan. Vanaf het begin ging het al goed. Niemand speelde slecht en iedereen was negentig minuten lang geconcentreerd. De tussenstand uit Doetinchem hielp natuurlijk ook; fantastische prestatie van De Graaf schap. De enige kritiek die ik kan hebben is dat we de score aan het einde van de eerste helft eigenlijk nog wat verder hadden moe ten uitbouwen. Maar achterin hebben we niets weggegeven." „We hadden dit seizoen een jonge groep; eigenlijk niemand had ervaring met het win nen van een prijs. Alle betrokkenen hebben daarom verschrikkelijk naar deze dag toege- leefd. Het is zekeT een compliment waard dat we de titel ook daadwerkelijk hebben gewon nen, het is voor ons geen gemakkelijk seizoen geweest. Ik vind het overigens veel te veel eer om het kampioenschap op mijn conto te schrijven. Een titel wordt niet tussen decem ber en mei behaald." VooTuit kijken In het feestgedruis keek Koeman al vooruit naar volgend seizoen: „We gaan veTdeT op de ingeslagen weg. Ik hoop in de Champions League met mijn team ook een uitstekende prestatie neer te kunnen zetten. Daar zal nóg meer van ons worden gevraagd; het niveau ligt immeTS een stukje hoger. Maar eerst kijk ik uit naar komende zondagWant de beker is de volgende finale." Eén speleT noemde Koeman bij naam: „De aanwezigheid van Jan van Halst was heel belangrijk. Hij was hét voorbeeld van een goede mentaliteit en die positieve invloed is overgeslagen op de groep. Bij mijn aanstel ling heb ik eerst de verdediging in balans gebracht. Zelf heb ik met Vitesse vier of vijf keer van Ajax gewonnen door gebruik te maken van de grote ruimtes die de ploeg ach terin regelmatig weg gaf. Dat heb ik direct geprobeerd te veranderen." Jan van Halst zelf ging na het laatste fluitsig naal uiteraard helemaal uit zijn dak. Hij zag zijn comeback bekroond met de allermooiste prijs: „Dit is geweldig, hiervoor ben ik naar Ajax gekomen. Het dreigde een tijdlang falie kant mis te gaan, maar ik heb de laatste stro halm gegrepen. Ik wilde klaar zijn voor mijn terugkomst, top- en topfit starten. Ik ben altijd haTd blijven tTainen en heb die kans op enorme revanche gegrepen." Uit pure blijd schap besprong Van Halst na afloop zelfs scheidsrechter Bossen. „Die wilde graag mijn kampioensshirt hebben voor een grensrech ter, die afscheid nam. Ik ben zó verschrikkelijk blij met dit kampioenschap. Na afloop had ik die schaal even voor mijzelf. Ik dacht: 'Die laat ik nooit meer los'." Kusje Ook Cristian Chivu besefte hoe groot de rol was geweest, die de beplakte en bepleisterde middenvelder bij het behalen van de titel had gespeeld. Vol warmte duwde de aanvoerder van Ajax de kampioensschaal Van Halst in de handen en kuste de middenvelder daarbij op het kale hoofd. De Roemeense aanvoerder was overmand door emoties: „Dit is nou pTe- cies waar het in het voetbal om gaat; het win nen van prijzen. Ik kan niet omschrijven hoe gelukkig ik nu ben. Hier hebben we dit sei zoen met z'n allen keihard voor gewerkt. We zijn de terechte kampioen van Nederland en daar heb ik driejaar op moeten wachten. Iets winnen waar je zoveel voot gedaan hebt en zo lang naar verlangd hebt, is heel speciaal." Chivu droeg de schaal op aan zijn vader, die was overleden op een moment dat hij naar Ajax kwam: „Ik heb me altijd voorgenomen de eerste hoofdprijs van mijn leven aan hem op te dragen. En nu het zover is, weet ik zeker dat ik voortaan al mijn titels aan hem zal opdragen. Vandaag was mijn vader bij me. Hij is altijd mijn grote inspiratiebron geweest en zal dat altijd blijven." André Bergdplmo was één van de eerste spe lers die uit de hossende kleedkamer kwam. „Daar gebeurde van alles", lachte de verdedi ger. „Er werd geschreeuwd, gelachen en héél véél gedronken." De Noorse 'rots' blikte alweer vooruit richting de toekomst. „Nu gaan we de Champions League in, life is smil ing at us now!" Bij Rosenborg BK behaalde hij al vier landstitels. „Voor mij is het dus mijn vijfde kampioenschap in mijn carrière. Daarom denk ik dat deze titel voor andere spelers uit het team méér betekent. Het is echteT wel een hoogtepunt." Hoofddoek Wamberto kwam de kleedruimte uit met een fraaie Ajax-sjaal die fungeerde als hoofd doek. De kleine Braziliaan glom van oor tot oor: „Ik ben de gelukkigste man van de wereld. Dit is het eerste landskampioenschap in mijn carrière. Ik ga vanavond helemaal uit mijn dak. En weg rende de vrolijke 'Wampie', richting spelerbus. Ook voor Zlatan Ibrahimovic was het de eer ste titel: „In mijn eerste seizoen bij Ajax diTect al kampioen worden, het is geweldig. En als bekroning mag ik straks nog mee naar het WK ook. Voor een speler van twintig jaar jong is dit te mooi voor woorden." Zlatan beaamde dat de hij de fans van Ajax nog niet heeft laten zien wat hij kan: „Maar dat komt zeker. Ik heb tijd nodig en voel me steeds beter thuis in Amsterdam en bij Ajax. Nu gaan we eerst de titel vieren." Cristian Chivu had na afloop nog de beste opmerking; ééntje waar veel Ajacieden moed uit zullen putten. Want wil Chivu na deze titel niet het liefst bij Ajax blijven?: „We vormen een hecht team en als we bij elkaar blijven, ziet onze toekomst er prachtig uit. Ook voor mezelf ja, ik kijk uit naar de Champions League volgend seizoen. Dit Ajax kan nog veel meer prijzen pakken. Vandaag is de mooiste dag van mijn leven." Deze schaal pakt niemand meer van Ajax af.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 3