3llP9B£SyEV sBmjNBu Een blik (op de) kampioenen Kampioen in een knollentuin (Ai) Dapp're strijders fier en koen (Fi) Uitgesteld feest (Jong Ajax) Héél lang in de zenuwen (Ci) Alle begin is moeilijk. „Achteraf", zegt trainer Dennis de Haan, „kwam de Fi in de najaars competitie veel minder aan voetbal toe dan wenselijk. Maar ècbt onlogisch was dat nu ook weer niet. Onze jongens speelden tegen oudere E-pupillen van andere clubs en in die leeftijd kan bet verschil behoorlijk oplopen. Soms tot wel twee jaar. Daarom hebben we besloten Fi in de voorjaarscompetitie toch maar in een klasse met andere F-pupillen te laten indelen." De herindeling van Ajax' F'jes droeg niet alleen bij aan het kampioenschap, het team kwam ook veel meer aan voetballen toe. „En daar draait het uiteindelijk om", lacht Joop - Leeuwendaal. „Je zegt het", valt De Haan zijn elftalleider bij. „Ik zie nu bijvoorbeeld jon gens 'een schaar'maken bij het passeren. Dat lukt hen tegen E-teams echt niet." De grotere weerstand, die technisch vaardige Ajax-talenten nu eenmaal moeten hebben om zich te ontwikkelen, kwam dit voorjaar in midweekse wedstrijden aan de orde. ,,'s Woendags spelen we tegen wat oudere jongetjes", aldus Joop Leeuwendaal. Na afloop van de wedstrijd tegen WA/Spar taan, waarvan Fi laatst met 0-5 won (9 gespeeld 27 punten; doelsaldo 83-4), werd de kampioensvlag gehesen. Bestuurslid Klaas Nuninga spoorde de kampioenen aan vol gendjaar nög beter hun best te doen. Met een bos bloemen in de handen mar cheerde Fi daarna richting kleedkamer. Onder het galmen van het door Joop Leeu wendaal zélf op CD gezette Ajax-lied: "Dap- p're strijders waren het. En fier en koen." Danny Blind heeft het dit seizoen meer dan eens gezegd. „Als daar alles onder controle is, is het hier ook veel minder druk." En inder daad, sinds Ronald Koeman aantrad in de Arena verlopen daar - aan de overkant van De Toekomst - de zaken inderdaad weer naar wens en verminderde ook de spanning rond De Toekomst. De gevolgen bleven niet uit: analoog aan wat er dit seizoen allemaal in de Arena gebeurde, werd ook Ajax Ai weeT eens kampioen van Nederland. Het was al weer een paar jaar geleden dat dit voor het laatst gebeurde. Uit de goede 'jaar gangen' van Vitesse en Feyenoord, die Ajax een aantal seizoenen van de titel afhielden, loopt momenteel een heel stel spelers rond in de Eredivisie. Maar Ajax Life moet zich wel erg vergissen als dit binnen afzienbare tijd ook niet het geval is met een aantal huidige A-junioren van Ajax. Niet voor niets won Wesley Sneij-der onlangs het Shell Klasse ment van de beste jeugdspeler van Neder land. En is het geen toeval dat Nando Rafael straks zal worden uitgeroepen tot Shell- Koningsschutter. Een derde speler.oveT wiens ontwikkeling trainer Blind, die onlangs voor twee jaar bij tekende, uitermate tevreden is, heet Nigel de Jong. De aanvoerder van Ai komt, met zijn vader oud-international Jerry de Jong, uit een échte voetbalfamilie. Senior stond trouwens achter het doel toen Ai zich onlangs in Arnhem buiten bereik van de concurrentie speelde. Het werd uiteindelijk 0-0, maar vlak voor het einde liep het menig Ajacied dun door de broek bij het zien van de vele kansen die Vitesse nog creëerde. Welke ploeg de tegenstander van Ajax Ai wordt in de strijd om de Shell-Supercup, is nog niet bekend. De Shell-Supercup wordt zondag 11 augustus - als voorwedstrijd van de strijd om de Johan Cruijff-schaal in de Arena. vervolg pag. 77 Ajax Life nummer 19 9 mei 2002 AMSTERDAM - Op De Toekomst staat de opleiding van spelers centraal. Een kampioenschap is mooi meegenomen. Maar vraag de beleidsbepalers wat de hoogste prioriteit heeft en het ant woord luidt: „Eén: spelers opleiden, en pas twee: een eventueel kampioen schap. Wat natuurlijk niet wegneemt dat ze op De Toekomst erg blij zijn als er weer een team de titel pakt. door Ger Stolk Het was de bedoeling dat alle Ajax-kampioe- nen in de rust van Ajax 1 - FC Den Bosch een ereronde liepen in de Arena. D2, Cl en Bi had den die dag echter toemooiverplichtingen, zodat pupillen-wedstrijdsecretaris Floris Thoolen, die ook speaker is in de Arena, alleen de Fi, Ai en de beloften kon aankondigen. Met inbegrip van de beloften kende Ajax vorig jaar drie jeugd- kampioenen. Dit sei zoen is de score minimaal honderd procent hoger. Tot nu toe sleepte de jeugd-wedstrijd- secretaris Hans Bijvank bloemen aan voor de spelers van Ajax Ai, Bi, Ci, D2 en Fi. Ook Jong Ajax werd kampioen, teTwijl Ajax C2 de titel nog kan pakken. De zenuwen van het team van Arnold Mühren werden echter wel zwaar op de proef gesteld. Omdat tegen Haarlem niet het onderste uit de kan werd gehaald, is Ajax C2 nu afhankelijk van wat Volendam aanstaande zaterdag 11 mei doet. De galerij der Ajax-kampioenen wordt dit sei zoen gecompleteerd door het eerste, door de veteranen van Ajax en door Zaterdag 3 dat - nét toen er even niemand zat op te letten - heel onopgemerkt de kampioensvlag hees. In „De beloften", zei ex-bondscoach Louis van Gaal vorig jaar tijdens de presentatie van' weer een nieuwe competitie voor tweede elf tallen, „vormen vanaf nu de laatste fase van onze jeugdopleiding." Hoewel de KNVB er - na een experimenteel seizoen - om örganisatorische redenen niet aan ontkomt weer naar de maandag als vaste speeldag terug te keren, woTdt wél doorge gaan met het afbouwen van het aantal dis pensatiespelers. Met ingang van het seizoen 2002 - 2003 kunnen de tweede teams nog slechts twee oudere spelers inzetten. Van alle jeugdelftallen van Ajax hebben de beloften - Jong Ajax düs - dit seizoen het hardst aan de weg getimmerd. Dat had niet in de laatste plaats te maken met de indruk wekkende wijze waarop in de strijd om de Ajax Ai is kampioen en wil dat weten ook! Ajax voor de moeilijke taak stond het karwei tegen PSV te klaren. Op De Toekomst. Maar een 0-1-achterstand gaf aan dat Olde Rieke- rink c.s. écht onderin de beugel moesten om de plank niet mis te slaan. De jonge Ajacieden begrepen de ernst van de situatie'en bereikten dankzij doelpunten van Ouansah en Knopper een 2-1-overwinning en de landstitel. „Nou, jullie weten de spanning er aardig in te houden!" De tot aanvoerder Robin Kieft gerichte woorden kwamen Kees Zwamborn recht uit het hart. Als gevolg van een 2-1-over- winning op FC Omniworld werd Ajax Ci kam pioen. Maar tot vlak voor tijd gierden de zenuwen de omstanders door de keel. De beter uit de kluiten gewassen tegenpartij wist een paar k"ëer akelig dicht bij de gelijk maker te komen. Uiteindelijk bleef die uit, ook al was het kantjeboord. Als kampioen van de Eerste Divisie A speelt Ajax Ci nu zaterdag 1 juni om het kampioen schap van Nederland. Tegen de nummer één van de eerste divisie B, PSV. Het wordt de laat ste wedstrijd onder trainer Hennie de Regt, die volgend seizoen bij Haarlem zal worden gedetacheerd. In de volgende aflevering van Ajax Life meer over de strijd om het landskampioenschap van Ajax Ci. Ajax Fi voor de F-side tijdens de traditionele kampioenenparade in de Arena. cijfers uitgedrukt: 22 gespeeld, 47 punten, 55 doelpunten voor en 31 tegen. Een vierde seniorenelftal dat zich in het feest gedruis kan storten is 'Zaterdag 2'. Het team eindigde (met 41 punten uit 22 wedstrijden) gelijk met Spakenburg 2 en IJsselmeervogels 2. De KNVB reageerde alert met het uitschrij- vèn van een halve nacompetitie, die - wat Ajax betreft - intussen afgelopen zaterdag 4 mei begon met een duel tegen IJsselmeer vogels. De overige speeldata zijn 11 en 18 mei. Mocht de strijd ook nu onbeslist eindigen, dan geeft het doelsaldo van de nacompe-titie de doorslag. Eindigt ook dat gelijk, dan is het doelsaldo van de reguliere competitie beslis send. Het doelsaldo van Ajax is minder gun stig dan dat van IJsselmeervogels en Spaken burg. Amstel Cup eerste elftallen van gerenom meerde Eredivisie-clubs (zoals De Graafschap en FC Twente) opzij werden gezet. Uiteinde lijk slaagde FC Utrecht er tijdens de halve finale in de brigade van Jan Olde Riekerink vanaf de penaltystip te elimineren. De bewondering werd er echter niet minder door. Jong Ajax werd - in de nieuwe opzet - ook de eerste kampioen van Nederland. Een feest dat in eerste aanleg moest worden uitgesteld. CompetitieleideT Will van Rhee van de KNVB en Ajax-bestuurslid Klaas Nuninga waren beiden paraat de kampioensschaal te over handigen. Excelsior, dat eerder ook PSV én Vitesse op Woudenstein de das om deed, voorkwam met een gelijkspel in Rotterdam echter dat de notabelen in actie moesten komen. De 1-1 eindstand betekende dat Jong De Ajacieden van Ci gaat uit zijn dak na de overwinning op FC Omniworld.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 15