Ajax Life nummer 18 18 april 2002 I Ajax helemaal op." Michels: „Coach was nog geen full-time beroep. Je deed het erbij. Zo werkte ik ook bij amateurclub J O S,g aat M i ch el s verder. Ik wil de m i j n A-di pl om a h al enVi a de KNVB kwam ik in contact met Ajax. Daar zat ik op te wach ten. Er was een vacature bij DOS, het toenmalige FC Utrecht. Die wilden mij niet hebben. Ik had het geluk dat bij Ajax alles bij elkaaT kwam." Opmerkelijk, zeker in de wetenschap dat Rinus Michels onlangs werd geëerd door de UEFA voor zijn internationale prestaties als trainer-coach. De successen met Ajax, Europees kampioen met Oranje in 1988, het zijn slechts een paar voorbeelden uit zijn erelijst. ASFALT Bob Haarms kwam onder Michels als trainer in 1967 terug in de Meer. „Ik ga altijd naar zijn trainingen kijken. We hielden contact en mocht met mijn duppie Aalsmeer op het hoofd- veld een keer een wedstrijd spelen. Ik diende mijn contract in Aalsmeer netjes uit en een jaar later kon ik terug naar Ajax, als trainer." De meerwaarde van Bob volgens Michels? „Als speler was ik altijd blij dat hij aan mijn kant stond." En als trainer? „We hadden een unieke sfeer waar we toen in werk ten. We trainden altijd, ook al was het op asfalt. Dat was voor ons de enige manier om de discipline erin te krijgen. Door onze motivatie raakten de spelers in een soort trance. Dan vonden ze het heerlijk om door de modder te gaan. Daar groeiden we in. Bob had daar zijn rol in." Bob Haarms: „We trainden 's middags op het veld. Het partij tje liep niet zo goed volgens de heer Michels. De spelers letten niet meer op het partijtje, maar zaten te kijken hoeveel file er op de Middenweg stond.'Bob, fluit maar af,' zei Rinus. We gin gen naar binnen en ze mochten niet omkleden. 'Mijne heren, we doen het helemaal opnieuw!' zei Michels. ledereen had er de pest in, deed verschrikkelijk zijn best. Is nooit meer gebeurd." Michels: „Dat was alleen maaT mogelijk omdat wij er een bepaalde cultuur inbrachten." En met Cruijff, Keizer en Swart liepen er toch best bijdehante spelers rond. „Die heb je overal, maar in Amsterdam zeker," weet Michels. „Naast over dag trainen moesten de spelers ook hun privé-leven aanpas sen. Zaterdagavond naar het Leidseplein vond een aantal heel normaal. Ik liet altijd in het midden of ik er was geweest, maar ben nooit gaan kijken. Er waren veel Ajax-liefhebbers die mij altijd belden. Stonden die voetballers me toch raar aan te kijken." Niet alle spelers werden aangepakt. Rinus Michels deed het slim. „Ik koos voetballers die een bepaalde rol in de hiërarchie - hadden. Ik beulde hen over het algemeen zo af dat ze geen energie hadden iets anders te gaan doen. Naar huis en naar bed." GROEIKRAMPJES De overgang van semi- naar full-prof. Ook de grote 'JC' had zijn eigen groeikrampjes: „Cruijff kon alles," stelt Michels, „en hij was niet iemand die looptraining echt nodig had. Maar hij was onderdeel van een team. Dus had Johan een voorbeeld functie. Eén keer per week trainden we in het Amsterdamse Bos. Dat waren pittige trainingen, vond ik zelf ook. Als ik er naar keek, werd ik al moe." Haarms: „Ze probeerden altijd metertjes te pikken, tussen de bosjes door. Maar dat contro leerden we altijd." Michels: „Cruijff deed niet wat moest. Dus: de volgende ochtend om acht uur training, in het bos. Dan moest ik ook vroeg op! Ik was er keurig op tijd. Tien voor acht, geen Cruijff. Vijf voor acht, geen Cruijff. Er was geen toren klok, maar ik hoorde hem slaan. Johan had achter een boom staan wachten. Dat was voor mij genoeg. Ik heb met hem een beetje gewandeld en gepraat over voetbal. Het ging niet om het lopen. Het ging om het voorbeeld. Piet Keizer was nog eigenzinniger. Maar dat was ook een kwaliteit. Het gaat om het stellen van grenzen. Het zoeken naar de juiste balans." En die werd gevonden. Ajax veroverde onder Michels en assis tent Haarms Europa en won op Wembley de eerste Europa Cup 1. Het fundament voor nog veel meer successen was gelegd. REVOLUTIE Met de invoering van het betaald voetbal, in de jaren vijftig, werd alles serieuzer. Rinus Michels vertegenwoordigde de spelersgroep tijdens een emotionele Bijzondere Algemene Ledenvergadering. Het Ajax-bestuur, met voorzitter Marius Koolhaas, was tegen betaling van spelers. „Een heel kenmer kende fase. Het was een revolutie binnen het voetbal en een heel bijzonder moment in de geschiedenis van Ajax," verdui delijkt Michels. „Er was zoveel paniek door die wilde voetbal bonden. Ik kTeeg een bTief thuis van de bond. Ze hadden bij geruchten vernomen dat ik naar het 'wilde voetbal' zou over stappen, het betaalde voetbal. Mijn vader en ik hebben een brief teruggeschreven. Dat wij bij geruchten hadden verno men dat de KNVB over wilde gaan naar het betaalde voetbal. En dat we dat toch graag wilden weten, anders zouden we onze lidmaatschap opzeggen." Alles met humor, dat is een van de krachten van Michels, blijkbaaT. Maar tijdens de vergadering was het ernst. „Ik was aanvoer- Bob Haarms, staand tweede van Jinks, met Ajax voor de thuiswedstrijd tegen Stormvogels. Rinus Michels zit in het midden. trainingsveld op, we lagen dubbel! Voot hem een drama, want het was meteen afgelopen met zijn trainerscarrière bij Ajax. Ik hield als Amsterdammer van 'practical jokes'. Hans Boskamp en ik waren echte gangmakers." Boskamp ging later de theaterwereld in. „Ze hadden allebei het theater in kun nen gaan," lacht Bob. „Na de wedstrijd gingen we vaak eten. Mochten de dames ook mee. Dat was altijd humor, altijd lachen. We hadden geen haast, het werd een gezellige avond. Je kunt je niet voorstellen wat een gein we hadden." Stomtoevallig stapt op dat moment de weduwe van Willy Alberti La Perche d'Or binnen. Ze woont op een paar meter van het restaurant en zag Michels met zijn vrouw Will zitten. Het weerzien is hartelijk. En, alsof ze de woor den van Bobby over de gezelligheid van vroe ger kracht bij wil zet ten, toont ze een foto. Johnny Jordaan, Hans Boskamp, Willy Alberti en Rinus Michels, uit volle borst 'Bij ons in de Jordaan' zingend. Bestaat toeval eigenlijk wel? Het gesprek gaat verder, over de kleurrijke zwart-wit wereld van de jaren vijftig. GEEN NACHT Tijdens een seizoensvoorbereiding deed Ajax IJsland aan. „Voor ons was dat uniek. We deden er zeven uur over met het vliegtuig,"herinnert Michels zich. „We kwamen 's nachts aan, maar er was geen nacht! Die is daar niet. Het was altijd licht, slapen hebben velen niet gedaan. We verbleven in de univer siteit. Wat zich daar allemaal heeft afgespeeld..." Een voor beeld: Eén speler van de selectie heb ik nooit meer gezien. Hij kwam aan op IJsland. Hij ging 's avonds uit, speelde geen wedstrijd en kwam vlak voor vertrek pas weer in beeld." Het bestuur van Ajax zat toch wel met de situatie in hun maag. Na een bezoek aan de ambassadeur liepen de spelers en bestuursleden 's nachts (het was nog steeds licht) terug naar de kamers. „Ze kregen onderling bonje omdat wij ons zo slecht gedroegen. Maar niet tegen ons, onder elkaar. Eén was voor, de ander tegen. Wij stonden er gezellig om heen te kij ken en te luisteren," vertelt Michels terwijl hij buldert van het lachen. der. De vraag was: gaan we over naar het semi-profvoetbal? Het was belangrijk, alle leden waren er. Het bestuur zette druk; ze zouden aftreden als het allemaal doorging. Dat was niet netjes. Het werden enorme debatten. Mijn verhaal zat goed in elkaar, daar had mijn vader voor gezorgd." Michels sr. was chef bij de zetterij van het Algemeen Handelsblad. „Ook ik werd door het bestuur onder druk gezet," weet Bob Haarms nog. „'Wat doe je? Ga je met die oude knakkers mee? Dan krijg je geen contract!', zeiden ze tegen mij." Het bestuur haalde uiteindelijk bakzijl. Spelers kregen, zij het mondjes maat, betaald. Vijf gulden voor een training, veertig gulden voor een overwinning. Geen cent als er werd verloren. SINTERKLAAS Rinus Michels stopte dooT een hernia noodgedwongen in 1957 met voetballen. Zelfs een bezoek aan een dokter in Aus tralië bood geen soelaas. Ondertussen had hij zijn diploma voor Leraar Lichamelijk Opvoeding. Bob Haarms: „Hij gaf les op de Nieuwe Herengracht, aan doofstomme leerlingen. Hij spTak de taal van die jongens en meisjes. Allemaal met geba ren. Dat was zo ontroerend!" Rinus Michels was begaan met zijn leerlingen Michels: „Ik ben een keer Sinterklaas geweest. Ze hadden bedacht dat ik van het dak moest komen. Ik werd met zo'n enorme hijskraan omhoog gebracht. Maar om zo'n bakkie te komen als Sinterklaas, dat gaat niet zo makkelijk! Het grootste probleem: het mistte enorm. Ik zag geen hand voor ogen! Die kinderen ook niet." Na een aantal jaren als gymleraar en een blauwe maandag als fysiotherapeut („Mijn vtouw Will was mijn enige klant ooit in mijn praktijk aan huis aan de Amstelkade", aldus Michels) werd de 36-jarige in januari 1965 trainer bij Ajax. De club stond aan de vooravond van een nieuwe tijd. Van semi- prof naar full-prof. Rinus Michels stond als hervormer aan de basis. Ajax streed dat seizoen tegen degradatie, maar was nog geen jaar later kampioen. „Ik herinner me dat Ajax vierde van onder stond, Rinus," zegt Bob. „Door jouw komst leefde De replay van de Europa Cup-finale tegen Panathinaikos. Michels motiveert, Haarms noteert en Keizer ziet er de humor van in.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 9