H «IH C11P I Nederland door de ogen van een Amerikaan Ajax Life nummer 18 18 april 2002 I Door Arnout Verzijl O'Brien Amerikanen zijn naïef en opper vlakkig. „False. Het is onmogelijk om een heel volk oveT één kam te scheren. Ik begrijp wel dat er in Nederland een beeld is ontstaan waarin Ame rikanen oppervlakkig overkomen. Ook als ze je niet kennen, doen ze altijd aardig en vragen 'how are you doing?'. Dat is een soort gewoonte; een omgangsvorm die niet impliceert dat je écht dicht bij elkaar staat, leder land heeft zo z'n typische kenmerken. In Amerika is de omgang vrijer en volgt er na een eerste kennismaking direct een gesprek. In Nederland zijn de men sen meer gereserveerd, maar voor wie ze eenmaal kennen, gaan alle deuren open." Nederlanders zijn egocentrische mensen, die eerst aan zichzelf den ken en dan pas aan een ander „Opnieuwfalse. Dat ervaar ik hele maal niet zo. Nederlanders zijn juist vaak met elkaar bezig. Ik vind dat jullie veel rekening met elkaar houden. Als ik op straat tegen iemand aanloop, dan verontschul digt een Nederlander zich onmid dellijk. Ook als-ie er niks aan kan doen. Voordringen, opdringerig heid.. Nee hoor, dat vind ik niet." De uitstraling van Ajax is de laatste jaren kil geworden. „True. Ik merk dat Ajax bijzonder kritisch wordt gevolgd; dat mag ook wel want ik ben van mening dat ieder seizoen heel wat van Ajax verwacht mag worden. In de media is de laatste jaren veel aandacht besteed aan de zakelijke aspecten van de club, zoals de beursgang en het nieuwe stadion. Logische ont wikkelingen, want Ajax moet erbo venop blijven zitten als het om ver anderingen gaat. Toch is daardoor de sfeer veranderd.Toen ik voor het eerst bij Ajax kwam, gooide de ploeg hoge ogen in de Champions League. De benadering door der den was daar ook naar. Ajax is de laatste jaren veranderd, maar ook de voetbalwereld is veranderd. Desondanks is Ajax nog steeds een club waar jonge spelers een kans John O'Brien heeft raak gekopt tegen RKC en viert een feestje. John O'Brien heeft verkering met zijn CD-speler. „False. Verkering moet van twee kanten komen. Ik geef veel om mijn CD-speler, maar krijg er weinig warmte voor terug! Het apparaat fungeert als mijn alarm-wekker. Deze week ben ik iedere ochtend wakker geworden met de Buena i Vista Social Club, dat is Cubaanse O'Brien: „In Amerika en Nederland wordt professionele sport kritisch benaderd." True or false volgens John AMSTERDAM - John O'Brien verliet al op jonge leeftijd huis en haard. De Amerikaan trok naar Europa, overtuigd als hij was van zijn eigen voetbaltalent en gedreven door het vurige verlangen profvoetballer te worden. Inmiddels betaalt het genomen risico zich dubbel en dwars uit, want O'Brien schittert wekelijks op de linksbackpositie. Ajax Life nam O'Brien mee terug naar de school banken van de High School en speelde met hem het spelletje ÏTue ot false. krijgen om door te breken en waar ze proberen aanvallend te voetbal len. Wat dat betreft, is de club nog steeds hetzelfde." In Amerika worden de topclubs minder kritisch benaderd dan in Nederland. „False. Amerika kent zo'n benade ring ook. In elke sport heb je het onderscheid tussen clubs die het van werklust moeten hebben en teams die niet alleen moeten win- s nen, maar dat ook nog eens heel 1 mooi moeten doen. De Los Angeles I Lakers (basketbal, red) bijvoorbeeld i is zo'n club. Vorig jaar wonnen ze „Ik heb nooit overwogen me te bekwamen in Amerikaanse sporten, omdat ik altijd al een talentrijk voetballer was." de landstitel en nög was niet ieder een positief over die club. Dat is andere Amerikaanse sport, omdat muziek. Mijn favoriete artiest is de Verenigde Staten ligt. Ik heb een hele andere benadering dan ik altijd al een talentrijk voetballer in Nederland vrijwel onbekende natuurlijke Nederlandse gewoon- waarmee bijvoorbeeld de Detroit was. Ik heb wel honkbal en basket- Ben Harper. Hij heeft mij de muziek ten overgenomen zoals hagelslag Pistons te maken hebben. Van hen bal gespeeld, maar voetbal bleef in getrokken met zijn mix van eten en fietsen. Ook het Amster- is algemeen bekend dat ze alleen het leukst. Back home beseffen ze Alternatief, Reggae en Rock. Ik heb damse uitgaansleven vind ik aan- maar door hard te knokken kun- dat Ajax een grote club is en als we Harper eens live gezien in Paradiso. genaam. Het is ontspannen en vei- nen winnen. En zelfs al zouden er landskampioen worden, maakt dat Op een gegeven moment zette hij lig, zekeT in vergelijking met Los allemaal andere spelers in uitko- zeker indruk. Er is meer respect de microfoon weg en zong hij-zon- Angeles." men, dat imago zal altijd blijven voor spelers die kampioen worden der muziek op de achtergrond - bestaan. Als het om professionele van een Europese league dan in verder. De zaal werd muisstil. O'Brien blijft na zijn carrière in sport gaat, is er een vergelijkbare Amerika." Prachtig. Zelf heb ik nooit muziek Nederland wonen, kritische benadering in Amerika en gemaakt. Ik hoop eens een instru- „False: Voor mij is het belangrijk Nederland. De omgang met jonge John O'Brien is eigenlijk een mid- ment goed te kunnen bespelen." mijn eigen plek te hebben. Het sporters is in Amerika wel veel denvelder. liefst woon ik straks op verschil- positiever; jeugd wordt nooit nega- „True. Het seizoen is voor mij tot John O'Brien is een gevoelsmens. lende plaatsen en als alles voor- tief behandeld. Er woTdt tegen dusverre opmerkelijk verlopen. Tij- „True. Het is ruim twee weken gele- spoedig verloopt, is dat ook haal- talenten gezegd 'dit kun je heel dens de oefenwedstrijd tegen den dat ik voor het laatst gehuild baar. Dan kan ik mijn tijd eerlijk goed, ga daar mee door'. Ze gaan Rijnsburgse Boys raakte ik gebles- heb. Waarom, dat vertel ik niet. Ik verdelen tussen Nederland en Los uit van de positieve, sterke kanten seerd aan mijn knie. Ik heb er een voel me maatschappelijk betrok- Angeles. Twee totaal verschillende van de aankomende topsporter. aantal weken over gedaan om me ken, maar met dat gevoel doe ik werelden, waar ik me makkelijk Dat aspect wordt in Nederland te terug te knokken in het eerste weinig. Op zich zonde, al denk ik kan aanpassen. Mijn basis is thuis minder belicht." elftal. Op 30 september stond ik in dat velen er nét zo over denken. Ik in Los Angeles, maar de slagroom is de uitwedstrijd tegen FC Gronin- heb respect voor mensen die actief Amsterdam. Maar waar ik later ook Als John O'Brien basisspeler bij de gen weer in de basis en vanaf dat proberen de wereld te verbeteren. heen zal gaan, in mijn hart zal ik Los Angeles Lakers zou zijn moment ben ik nauwelijks meer Je kunt me zien als Nederlandse Ajax altijd meenemen." geweest, dan had zijn wereld er uit het elftal geweest. Co Adriaanse Amerikaan, omdat mijn basis in de totaal anders uitgezien. zag in mij een middenvelder. Wel „True. Dan had ik een gebruind vertelde hij me, indien nodig, mij uiterlijk gehad vanwege het lek- ook in de verdediging te willen kere weer en woonde ik in een heel posteren; maaT in principe niet. groothuis. En had ik veel meer geld Zelfs zie ik me ook meer als mid- natuurlijk, want topsporters in denvelder. Ik vind het prettig om Amerika verdienen veel meer dan met veel mensen om me heen te hier In Los Angeles zou ik een grote spelen, zodat ik overal dichtbij zit. jongen zijn, terwijl ik in Amster- MaaT ik moet zeggen dat het de dam nog steeds rustig over straat laatste wedstrijden - als linksach- kan lopen zonder lastig gevallen te ter - goed gaat. Ik vond verdedigen worden. vToeger minder leuk, maar nu mag Ik heb nooit overwogen om me te ik mee opkomen en dat maakt het bekwamen in basketbal of een interessant. Uiteraard heb ik er geen probleem mee dat Koeman mij als verdediger gebruikt. Bij Ajax is het voor een defensieve spe ler mogelijk aanvallend te denken én te handelen. Die opbouwende kwaliteiten, die bij een middenvel der horen, komen me daarbij goed van pas."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 7