Beenhakker en de geruchten Supportersgeweld Vierklau nog nooit kampioen deBOUD'S INN Ajax Life nummer 18 18 april 2002 AMSTERDAM - De geruchtenmachine in de voetbalwereld draait op volle toeren. Zo zou Ajax interesse hebben in een buslading nieuwe spelers en vertrekt er een afgela den tram met Ajacieden naar andere clubs. Technisch directeur Leo Beenhakker weet dat dit soort geruchten er allemaal bij hoort: „Als twee mensen in de voetballerij iets weten, is het geen geheim meer." Ajax zal pas na 5 mei bekend maken wat de plannen zijn voor bet volgende seizoen. De club hoopt op deze wijze de rust te bewaren en weet dan ook wat beter wat de financiële mogelijkheden zijn. Een kampioen heeft immers een dikkere portemonnee dan een club die op de vierde plaats eindigt. Beenhak ker. In februari is een tweede evaluatie, waar bij beslissingen worden genomen dooT de technische staf en de technisch directeur. Automatisch volgt er dan een moment dat met voetballers moet worden gepraat over hun toekomst. Bijvoorbeeld bij andere clubs, waar jongens spelen die we willen interesse ren om naar Ajax te komen. Wij proberen dat zo veel mogelijk onder de roos te houden. Maar: als twee mensen iets weten in de voet ballerij, dan is het geen geheim meer. Dat is nu eenmaal een gegeven." Leo Beenhakker wéét uiteraard precies hoe sommige geruchten ontstaan: „Ik snap het proces wel. De Telegraaf laat zich heus niet afschepen met de mededeling: 'Vóór 5 mei kom ik nergens mee naar buiten.' Journalis ten gaan dan op eigen houtje op onderzoek en publiceren geruchten. Als ik naar een wed strijd ga kijken, dan kom ik - volgens de media - meteen voor één bepaalde speler. En als Ronald Koeman, in z'n enthousiasme, uitla tingen doet over de toekomst van Chivu, dan gaat dat een eigen leven leiden. Dat is logisch. Dat is momenteel de werkwijze van de media. De lezers zijn nieuwsgierig en de jour nalisten willen scoren." De huidige aanvoerder van Ajax is in verband gebracht met zo ongeveer alle topclubs in Zuid-Europa. Beenhakker: „De situatie rond Cristian Chivu is heel duidelijk. Vorig jaar wilde hij met geen enkele club praten, maar dit seizoen is er nogal wat belangstelling voor hem. We hebben hem daarom gevraagd: 'Cristian, als er interesse is, wat kan jij daar dan mee?' In tegenstelling tot vorig seizoen heeft Chivu nu gezegd dat - als er een goede club komt - hij eT over na gaat denken. Daar mee schept hij duidelijkheid. Daar hoeven we niet neurotisch over te doen, want ook hij heeft z'n ambities. Ik heb daar geen moeite mee. Wij hebben ons nooit verbeeld dat we Chivu tot het einde van zijn contract hier zou den kunnen houden. We doen er alles aan hem te behouden, maaT we weten: er komt een moment dat hij gaat." De technisch directeur legt de geruchten, gecreëerd door over elkaar buitelende jour nalisten, gelaten naast zich neer. „Ik kan niet verantwoordelijk zijn voor al die geruchten. Bij ons is pas iets officieel bekend als er een persbericht naar buiten gaat.Tot die tijd niet. Dat vind ik volledig terecht. Wat allerlei jour nalisten en anderen gaan roepen over Sikora, Diarra, Landzaat, noem maar op... Ik kan daar niets mee, het zal allemaal wel." Toch duikt de naam van Beenhakker te pas en te onpas op, soms zelfs met citaten. Beenhak ker: „En dat, terwijl ik verder nooit commen taar geef. Het enige wat ik kan zeggen: wij weten precies wat we willen, maar in hoe verre we ons ideaalbeeld kunnen realiseren, zal de tijd moeten leren. Ajax is hard bezig, maar treedt daarmee nog niet naar buiten." Hoe zit het met Richard Knopper? Over de situatie rond de middenvelder is door Ajax nog geen persbericht verstuurd. „Knopper is weer een ander verhaal", stelt Beenhakker. „Ronald Koeman heeft aan Richard uitgelegd wat zijn positie is binnen de groep. Met daar bij de melding dat hij niet weg hoeft. Maar wel: 'Houdt er rekening mee dat je weinig speeltijd krijgt; ik geef op jouw positie de voorkeur aan een type speler als Van der Vaart of Pienaar.' Zijn zaakwaarnemer is hier over geïnformeerd en Richard - die nu zijn teleurstelling verwerkt - geeft er de voorkeur aan een andere club te zoeken. Maar Ajax respecteert Knoppers contract; dat gaat boven alles." Elke speler gaat op eigen wijze om met onze kerheid over zijn toekomst of gemchten in de media. Beenhakker: „Is aan Fred Grim te zien dat hij teleurgesteld is, nu Ajax hem niet meer als keeper wil? Hij denkt nu aan zijn ver dere carrière, maar aan zijn prestaties is dat niet te merken. Er zijn ook geruchten rondom Tomas Galasek, maar tegen PSV was hij tóp. Professionele instelling, de mentale hardheid om goed met die geruchten om te gaan, dat is wat telt." Richard Knopper: teleurgesteld. Vervolg van pagina 1. Drie dagen voor deze persconferentie had de gemeente Amsterdam, in de persoon van burgemeester Job Cohen, al gemeld dat men van mening was dat Ajax zelf meer ver antwoordelijkheid moet nemen om sup- portersrellen te voorkomen. Politie inzetten Tond wedstrijden wilde Cohen alleen nog om bijvoorbeeld het verkeer rond het sta dion te regelen. Het zijn opmerkingen die bij Ajax met verba zing zijn ontvangen. Al in 1997 zijn er door een Interdisciplinaire Stuurgroep afspraken gemaakt. Die Stuurgroep bestaat ondermeer uit de clubs, de KNVB, de Nederlandse Spoor wegen en - belangrijker nog - politie en justi tie; kortom: alle betrokken partijen. Van Praag: „In het rapport van de Stuurgroep, dat door alle partijen is ondertekend, is sprake van een 'keten-benadering'. Voetbalvanda lisme kan niet door slechts één partij worden bestreden, dat kan alleen met een gezamen lijke aanpak." Inzet van politie blijft dus nodig, niet alleen vooT de ordehandhaving rond het stadion, maar ook om overtreders van de wet in het stadion op te pakken. „Ajax 2 in de halve finale van de nationale beker, dat was uniek in onze clubgeschiede nis", meTkte Van Praag op. „Maar al dat moois is ondergesneeuwd door het wangedrag van onze eigen supporters. Beelden van die rellen zijn de hele wereld over gegaan. Onze naam is besmeurd en dat is onacceptabel. Dat er nu iets moet gebeuren, daar zijn we het met de gemeente over eens. Maar de toonzetting moet niet zijn: 'Ajax moet dit en Ajax moet dat.' We doen al heel veel aan veiligheid." De stelling van Van PTaag weTd op de persbij eenkomst door financieel directeur Jeroen Slop onderbouwd met cijfers. Per seizoen geeft Ajax ruim 1,2 miljoen euro uit om de thuisduels goed te laten verlopen. Stewards (320 in totaal), medewerkers van World Wide Security (bij een risicoduel 150 man) en het eigen veiligheidspersoneel, allemaal werken ze keihard aan de veiligheid. Ajax doet op een professionele manier zijn plicht en pakt zijn verantwoordelijkheid, was de boodschap van Van Praag en Slop. Gezamenlijkheid was het kernwoord op de persconferentie. Ajax wil nog beter gaan communiceren met betrokken partijen als gemeente, justitie en politie. Betere informa tievoorziening (ook naar supporters, bijvoor beeld via Ajax Life) en kortere lijnen. Harder optreden is een tweede doelstelling. AMSTERDAM - Een landskampioen schap met Ajax zou voor Ferdi Vier klau de eerste keer betekenen dat hij de felbegeerde schaal in handen krijgt. „In 1999 heb ik met Ajax de Amstel Cup gewonnen en met FC Utrecht haalden we ooit Europees voetbal. We zijn toen door de grach ten gevaren en de fans sprongen in het water. Maar kampioen was ik nog nooit." De 29-jarige verdediger voelt geen extra dmk bij zijn ploeggenoten. „Maar we pro beren elkaar wel scherp te houden, dat is op dit moment eTg belangrijk. De sfeer in de groep is goed." Dat de licht gebles seerde Utrechter nog een inbreng heeft in de laatste drie wedstrijden van het sei zoen, is niet uitgesloten. „Maar de wed strijd van zondag tegen Sparta kwam voor mij nog te vroeg. Maar ik hoop dit seizoen nog mijn opwachting te maken.Tegen AZ - halverwege februari - kreeg ik een trap en daarbij bleef mijn rechtervoet in het kei harde veld steken. Daardoor is een stukje kraakbeen in mijn enkel losgeschoten en dat zweeft nu rond. Tegen Vitesse - toen het juist weer goed aanvoelde - kreeg ik er opnieuw een tikkie tegen." Daardoor ont stond weer een zwelling, maar die is nu bijna weg. „Wanneer de enkel goed wordt los gemaakt, kan ik ermee spelen. De kans bestaat overigens dat het stukje kraak been weer tussen het gewricht schiet, waardoor de voet blokkeert. Dan hoor ik een flinke knak. Wanneer ik last blijf hou den, moet het operatief verwijderd wor den. Maar daar wil ik mee wachten tot na afloop van het seizoen." Aanbieding: Ajax spijkerjack k vanaf maat 8,10,12,14,16 en S t/m XXL (tVinl) van€_J>3^5T voor €18,00 1\J\r Verzending door heel Nederland. De gehele Ajax Adidas collectie 40% korting! o.a. trainingspakken, uit- en thuistenue, sweaters en vrijetijdsshorts Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl „Als iemand dmgs op de tribune dealt, is dat een overtreding van de wet. Wij kunnen stewards niet vragen daar tegen op te tre den. Dat is een zaak van de politie", meent Van Praag. Dan geldt opnieuw: gezamenlijk aanpakken. Ook de politiek mag zich njet onttrekken aan dit toch maatschappelijke probleem. Van Praag: „Ik roep politici in Den Haag op om hieT serieus mee om te gaan. Waarom hebben we in dit land geen voet balwet, zoals in Engeland? Bij het betreden van het veld wordt iemand direct gearres teerd. En als iemand een stadionverbod krijgt, bestaat daaT een wettelijke mel dingsplicht. Ik hoop dat ze in Den Haag daar het belang van inzien." Ook de SVA is al geruime tijd deze mening toegedaan. Terug naar de eigen verantwoordelijkheid van de Ajax-fans. Het blijkt in de huidige problematiek vooral te gaan om nieuwe 'Ajax-supporters'. Van Praag: „Het betreft veelal jongeren tussen de 15 en 25 jaar die géén seizoenkaart bij Ajax hebben. Zij komen uitsluitend naar het stadion om rel len te veroorzaken. Ik vind het goed dat de échte en - in positieve zin - fanatieke jon gens nu opstaan. Ze tolereren niet langer wat eT bij hun club gebeurt." Dat blijkt ook uit een pamflet dat vóór Ajax - PSV werd uitgedeeld. Een passage: „Wij zijn het slopen ook zat en willen per direct laten zien dat wij wel Ajacieden zijn en dat het steunen van onze club voorop staat. Jij toch ook?!" Uit de ondertekening met 'De F- side' blijkt dat het ook deze groep nu ernst

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 3