DE TOEKOMST Ajax Life nummer 18 18 april 2002 Ajax Di geef' voetbal les in Portugal LISSABON - Joop Leeuwendaal reisde drie weken geleden met het hoogste D-junioren- elftal van Ajax mee naar een internationaal toernooi in Portugal. Hij hield voor Ajax Life een dagboek bij. Over ongeremde parachutisten, een verloren schoen en voetballes. Ajax Di presenteerde zich waardig aan het massaal opgekomen Portugese publiek. Donderdag 28 maart Voor het toernooi van Ajax Di in Portugal moesten wij ons om 05.45 uur op Schiphol melden. Vroeg uit de veren dus, want om 05.15 uur stond het busje van Carskamp al Het riante verblijf van de D'tjes, net buiten Lissabon. voor de deur, met daarin Trainer Robin Pronk en elftalleider Frits Andriese. Bij de incheck- balie op Schiphol stonden onze reisleider, (Joaquim Salvador, een onmisbare schakel) spelers en ouders klaar. Nadat we ingestapt waren voor het vertrek naar Lissabon, bleek er een defect aan het stuurwiel te zijn. Een ver traging van twee uur... Op de luchthaven van Lissabon werden wij verwelkomd door Sandra, onze hostess en chauffeur Luis. Niets was hen te veel, zij stonden 24 uur per dag voor ons klaar. Met een eigen bus werden we naar ons onderkomen gebracht, een fantas tisch landhuis vlakbij Lissabon. Het lag ver stopt in de heuvels en bood een prachtig uit zicht over het dal. Nadat de trainer de kamer indeling had gemaakt, brachten we onze koffers naar de kamers. Aansluitend was er een lunch in het buitenhuis. De trainer vond het een goed idee om tegen de avond even te gaan trainen en het sta dionnetje te bekijken. Bij aankomst bleek dat er al enkele ouders aanwezig waren. Na een zeer goede en serieuze training, die veel bekijks trok van de lokale mensen, ging de hele ploeg naar de stad om te dineren. Robin Pronk begint de dag met zijn vaste praatje. Joop telt alle sleutels na. Vrijdag 29 maart Om 08.00 uur iedereen gewekt; om 08.30 uur was het tijd voor het ontbijt. De dag begon met studie, want iedereen had huiswerk meegekregen. Hierna volgden een wedstrijd bespreking (uiteraard ontbrak het bord voor de uitleg niet) en het bekend maken van de opstelling, 's Middags om 15.00 uur moesten wij aantreden tegen de plaatselijke trots, Club Cultural. Een geconcentreerd Ajax kwam goed uit de startblokken en won verdiend met 4-1. Er mocht naar hartelust worden gewisseld, zodat iedereen aan de bak kon. 's Avonds was er een diner in de stad, waarna we snel gin gen slapen: de volgende dag zou loodzwaar worden. Zaterdag 30 maart De D'tjes speelden al om 09.30 uur een wed strijd tegen een selectieteam van Lissabon (vergelijkbaar met het Amsterdams elftal). Wij stonden bij rust 2-0 voor. Door niet alle kansen te benutten, maakten we het onszelf onnodig moeilijk. Maar uiteindelijk werd het 2-1. Vlak voor ons vertrek stortte een klein gedeelte van de tribune in, niet ver bij ons vandaan. Ook waren er enkele vechtpartijtjes op de tribunes; er hing een beetje grimmige sfeer. We vonden het verstandiger om maar te verdwijnen. Na de lunch moest iedereen verplicht rusten op de kamers en om 15.45 uur hield de trainer zijn wedstrijdbespreking voor de wedstrijd tegen FC Porto. In zijn praatje noemde Robin Pronk niet dat wij genoeg hadden aan een gelijkspel. Porto had maar vier punten. De trainer ging dus duidelijk uit van eigen kracht, zoals dat bij Ajax hoort. Het stadion zat helemaal vol. Het was prach tig weer, iedereen maakte zich op voor de kra ker Ajax-FC Porto. Voordat de Portugezen - zowel op het veld als op de tribune - het wis ten, stond het al 3-0 voor Ajax. Wat een demonstratie; het leek wel één grote rondo. Alles lukte. Het stadion kolkte, wat een klas- severschil. Het werd uiteindelijk 6-0. Na afloop wilde iedereen met ons praten: de televisie, de kranten, de radio... Zelfs de tegen standers. Ajax kreeg een minutenlange staande ovatie, ook van de mensen van Ben- fica, onze tegenstander in de finale. Als dank voor de voetballes regelde onze reis leider Joaquim gratis kaartjes voor de wed strijd Benfica-Sporting Braga. In de rust wer den wij welkom geheten door de speaker. En hij meldde dat wij morgen de finale zouden spelen tegen Benfica. Moe, maar voldaan zochten wij om 23.00 uur ons bed op. Zondag 31 maart 2002 De finaledag. De trainer had om 10.00 uur nog een studie-uurtje ingelast, zodat de jon gens hun huiswerk af konden maken. Om 11.15 uur gingen wij met de bus naar de rivier de Taag, bij het EXPO-Center, om even lekker te wandelen en te ontspannen, waarna tegen vier uur de laatste wedstrijdbespreking volgde. De traineT had Benfica bestudeerd en bereidde het elftal goed voor. Het stadion was volledig uitverkocht. Na aan komst bleek dat de wedstrijd onder leiding stond van Vitor (Melo) Perreira. Dit is de Por tugese scheidsrechter, die al vaak in de Cham pions League heeft gefloten en voor Portugal naar het WK gaat. Dat gold ook voor één van de grensrechters. Dat zegt iets over het niveau van ons toernooi. Na een goede warming-up stonden wij aan de rand van het veld klaar voor de finale. Het wachten was nog slechts op de parachutist met de wedstrijdbal. Onverwacht kwam er nóg een tweede parachutist naar beneden, die zijn val niet goed kon breken, voor onze ogen neer stortte en roerloos bleef liggen. Al met al zorgde dit voor een vertraging van ruim een uur. De man werd naar een zieken huis afgevoerd en had blijkbaar het één en ander gebroken. De eerste helft voetbalden we vooral tegen onze zenuwen, iets dat het spel niet ten goede kwam. Ruststand: 0-0. De gehele tweede helft speelde zich af op de helft van Benfica, maar pas vlak voor tijd leken wij de De Di bereidt zich voor op het finaletreffen met Benfica. Vanaf links in de hoek: Frank, Raymond, Deniz, Calvin, Frank, Robert, Vincent en Ronald. bevrijdende 1-0 te scoren toen één van onze aanvallers door de defensie van Benfica sla lomde. Hij werd daarbij getackeld en verloor zijn linkerschoen. Toch slaagde hij er in de bal te heroveren en - met zijn rechtervoet - alsnog te scoren. We vierden, met de spelertjes van Madeira, Sporting Lissabon, Sevilla en FC Porto, al een feestje, totdat wij een fluitje hoorden en de scheidsrechter met een Adi- das-schoen in zijn hand stond. Hij keurde de goal af, omdat je met één schoen niet verder mag voetballen. Een grote teleurstelling! Het laatste fluitsignaal betekende penalty's. Dit beloofde niet veel goeds, want volgens de Cristian Supusepa luistert aandachtig naar de uitleg van scheidsrechter Vitor Melo Perreira. Vorige week dinsdag floot de leidsman nog de kwartfinale in de Champions League tussen Bayer Leverkusen en Liverpool. ongeschreven voetbalwetten kunnen wij Nederlanders nooit winnen met penalty's. Maar onze keeper stopte er maar liefst drie van Benfica, waardoor Ajax terecht winnaar werd van dit fantastische jeugdtoernooi. Er bestaat dus toch gerechtigheid. Ajax had vijf prijzen gewonnen: de eerste prijs, de beker voor het beste team, de beste verdediger, de beste buitenlandse voetballer én de speler van het toernooi. Uiteraard na afloop weer allemaal camera's, journalisten, radiostations met vragen over Ajax. Na het douchen stapten we snel de bus in, om in het hotel van de ouders nog even een klein feestje te vieren. Maandag 1 april 2002 Na een rondleiding in het Stadion van Spor ting Clube de Portugal en een ontvangst in het gemeentehuis van Lissabon organiseerde de burgemeester van het dorp, waar wij ver bleven, een warme lunch. De tafelindeling van acht personen was heel goed: twee van Ajax, twee van Porto, twee van Madeira en twee van Sevilla. Met handen en voeten leren praten, was de achterliggende gedachte. Prima idee. Tegen de avond vertrok de bus naar het grote winkelcentrum Colombo, waar de spelers konden shoppen. Ook McDonald's werd nog even aangedaan. Voor het diner waren we uitgenodigd door de hoofdsponsor van het toernooi. Bij binnen komst bleek er een hele grote taart klaar te staan voor onze spelertjes, inclusief Ajax- logo. Het kon allemaal niet op. Dinsdag 2 april Om 09.00 uur op om iedereen voor de laatste keer te wekken, het vertrek stond gepland voor 11.30 uur. Nahet inchecken stegen we om 16.30 uur Nederlandse tijd op van Portugese bodem. Om ongeveer 19.30 uur kwamen wij als winnaars aan op Amsterdam Schiphol. Feest na de overwinning in de finale, v.l.n.r.: Raymond, Ben, Alexander, Joey, Vlatko en Frank. Op de ach tergrond feesten Femon en Sammy mee.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 11