Toekomst Ole Tobiasen in Nederland Nando Rafael scoort en toont zijn kracht. den we al die fans, die ons zo goed hebben ondersteund, een mooie wedstrijd voorschotelen. En dat is gelukt." Ondanks de uitschakeling had Jason Culina na afloop een tevreden glimlach op het gezicht. De aanvaller: „Natuurlijk geloofde ik - zelfs bij die 0-2 achterstand - nog in het bereiken van de finale. Met het hele team hebben we gestreden voor wat we waard waren. Vooraf hadden we ook de duidelijke afspraak gemaakt vandaag met z'n allen alles, maar dan ook echt alles, te geven. Ik vind ook dat we nu met een voldaan gevoel op de wedstrijd kunnen terugkijken." Over zijn eigen bijdrage was de Australiër niet helemaal tevreden. „Oké, ik was happy over mijn spel, maar het had beter gekund." Culina beseft dat hij tegenover een wel heel lastige tegen stander stond, de niets en niemand ontziende Belg Stijn Vreven. „Ik was voorbereid op zijn wijze van spelen. Maar in de wedstrijd moest hij zich aan mij aanpassen, in plaats van andersom. Ik heb hem aangepakt met tactische en techni sche middelen en dat ging niet verkeerd. Uiteindelijk was ik degene die geel kreeg, nadat ik hem had getrapt. Terecht? Leek me wel." Het was overigens een raaT gezicht, Culina met zijn rugnum mer 7 (normaal toch horend bij de positie van rechtsbuiten) spelend op de linkerflank: „Een foutje van de elftalleider. Hij dacht dat ik op rechts zou spelen en gaf me 'de 7'. Pas lateT bleek dat ik aan de andere kant zou spelen. Utrecht zal verrast zijn geweest, maar het was geen opzet." De kleine 'Aussi' meldt ook, dat vooraf niet was afgesproken welke spelers de vijf strafschoppen zouden moeten nemen. „Pas gisteren (donder dag, red.) oefenden we voor het eerst op het nemen van penalty's. Afgesproken werd toen, dat we pas op het moment zelf zouden kijken wie in aanmerking kwam. En wie niet. Dat ik niet bij de eerste vijf zat, had alles te maken met kramp; het zat in m'n hele lichaam. Maar toen ik werd gevraagd om de zesde te nemen, twijfelde ik niet. Ik wist direct al dat ik die bal rechts zou plaatsen. Dat is het makkelijkst voor een rechts- benige speler. De meeste spelers kozen ook voor die hoek. Wapenaar dook daar op een gegeven moment automatisch naar toe, vandaar dat het er ook wel aan zat te komen, dat hij een keer een strafschop zou pakken." Wat de toekomst van de 21-jarige aanvallende middenvelder brengt, weet hij nog niet. „Het liefst blijf ik in Amsterdam. Maar ik heb nog niets gehoord van de club. Ik heb, eerlijk gezegd, geen goed beeld wat zij met me van plan zijn." BEKERFINALE Volgende week woensdag neemt Ajax 1 het in de andere halve finale op tegen PSV. De winnaar plaatst zich voor de bekerfinale, die zal worden gespeeld op zondag 12 mei. Ex-Ajacied Dave van den Bergh is dan in ieder geval van de partij. In 1995 werden de reserves van Ajax - destijds met talent Dave van den Bergh in de gelederen - eveneens door FC UtTecht uit het toernooi gegooid. Toen was de linksbuiten een verliezer; ditmaal ging hij juichend van het veld. De volle 120 minuten speelde hij overigens niet; de aanvaller werd twintig minuten voor tijd gewisseld: „Ik wist van tevoren dat Ajax 2 een goede ploeg had; tijdens de wedstrijd weTd dat ook bevestigd. Het was zo'n typisch Ajax-elftal met kleine rappe en wendbare mannetjes, die de bal heel snel konden rondspelen. Alle spelers zijn individueel zeer sterk en hebben het ons knap moeilijk gemaakt. De veerkracht van dit Ajax was fantastisch; heel knap van zo'n jonge ploeg dat ze - na een 0-2 achterstand - nog terug in de wedstrijd kwamen. Dat hadden wij, met onze ervaring, eigenlijk nooit meer weg mogen geven." Net zoals dat na afloop van de kwartfinale tegen Sportvo- gels/Telstar ook al het geval was, werd het hele Ajax-team ook dit keer uitgeroepen tot 'Ajacied van de Wedstrijd'. Van den Bergh vindt het begrijpelijk en verwacht een goede toekomst voor alle jongens van het team van trainer Jan Olde Riekerink. Maar dé grote uitblinker was volgens de linksbuiten zonder twijfel doelman Maarten Stekelenburg: „Die keepte fantas tisch. Volgens mij hebben ze de opvolger van Grim al een aan tal jaren in huis. Stekelenburg heeft écht de wedstrijd van zijn leven gekeept. Maar gelukkig voor mij - en voor FC Utrecht - knoopte hij daar niet de 'strafschoppenserie van zijn leven' aan vast." Door de overwinning staat Dave van den Bergh op 12 mei in De Kuip in de bekerfinale. „Vooralsnog ben ik de enige Amsterdammer, die naar De Kuip gaat", aldus de linksbuiten. „Maar ik hoop natuurlijk dat het er meer woTden", vult hij vlug aan. „Ajax - FC Utrecht is natuurlijk mijn droomfinale. En dat móet mogelijk zijn." Om er in onvervalst Amsterdams aan toe te voegen; „Ajax zal die negatieve serie in de Arena tegen PSV eens moeten ombuigen. Ik ga er vanuit dat ze dat woensdag gaan doen." Jan Olde Riekerink zet zijn mannen op scherp voor de verlenging. Link één van de uitblinkers, keeper Maarten Stekelenburg. Ole tijdens de warming-up voor het laatst in Ajax-outfit in de Arena. De televisiekijker en de reguliere toeschouwer zal het wel licht ontgaan zijn. Maar hij zat er écht, op de reservebank van Ajax 2. En nog wel met het legendarische nummer 14 op de rug: Ole Tobiasen. De Deen heeft eindelijk een hele grote dikke punt achter het woord 'blessures' gezet. Volgend seizoen speelt hij hoogstwaarschijnlijk weer in Nederland. Maar niet voor Ajax. Tobiasen na afloop: „Van daag heb ik een hele mooie wedstrijd gezien. Erg attrac tief; het publiek heeft genoten. De eerste helft speelden we té vaak de lange bal en waren we erg slecht. Pas na rust begonnen we te voetballen, al had ik niet meer durven hopen dat we nog gelijk zouden maken. Vanaf de 1-2 zat alles in één keer mee. In de verlenging hadden we enkele kansen om het voortijdig af te maken. Of ik nerveus was tijdens de strafschoppenreeks? Het viel mee.Toen we door onze wissels heen waren en ik op de bank bleef, viel een groot deel wedstrijdspanning van me af. Maar natuurlijk leef je mee met de anderen." Bijna de hele wedstrijd had Tobiasen gehoopt op een invalbeurt in de slotfase. „Ik wist niet of ik erin zou komen. Na die 0-2 was er behoefte aan een linksbenige speler in de verdediging en bovendien iemand die goed is in het één-tegen-één duel. Zo'n speler ben ik nu eenmaal niet. Als de rechtsback geblesseerd zou zijn geraakt, was ik natuurlijk als eerste in aanmerking gekomen. Jammer dat het anders liep, want ik zou graag weer eens in de Arena hebben gespeeld." Dat gevoel heeft hij inmiddels alweer ruim 3,5 jaar moeten missen. Zijn Ajax-periode is voornamelijk een tijd van reva lidatie geworden. In de zomer van 1997 kwam Tobiasen van SC Heerenveen naar Amsterdam. Op 30 november van dat zelfde jaar verdraaide hij in de thuiswedstrijd tegen For- tuna Sittard zijn knie. Diagnose: kruisband gescheurd. Na een lange herstelperiode, werd zijn stormachtige come back op 4 november 1998 WTeed verstoord. De zesvoudig Deens international kwam wederom ongelukkig op zijn knie terecht, dit keer tijdens de Champions League-wed strijd tegen Olympiakos Pireaus. Wederom kruisband gescheurd. Een nieuwe rentree, met het tweede elftal op 29 juli 1999 in Den Helder tegen OFI Kreta, kreeg eenzelfde afloop. „Drie keer je kruisbanden scheuren. Zelfs voor de meest bekende specialist in de wereld is dat een raadsel." De ingreep van een Deense medicus, notabene een goede vriend van Tobiasen, bleek uiteindelijk succesvol. Een optreden tegen FC Utrecht, de club waartegen hij op 31 augustus 1997 zijn enige twee Ajax-doelpunten maakte, zou een mooie opsteker zijn geweest. „Maar eigenlijk ben ik al blij dat ik weer helemaal fit ben. Twee weken geleden, tegen Jong Sparta, speelde ik voor het eerst sinds ruim twee en een halfjaar geheel pijnloos een stukje wedstrijd. Ik weet dat ik het rustig moet opbouwen. De volgende keer hoop ik een half uur te spelen, dan drie kwartier. Maar dat mag natuurlijk niet ten koste gaan van de ont wikkeling van de spelers van Jong Ajax. Want ik besef dat ik bevoorrecht ben om bij de beloften te mogen aanslui ten. Daarvoor blijf ik trainer Jan Olde Riekerink altijd dank baar." De 26-jarige Deen is bezig aan zijn laatste maanden als Ajax-speler: „Ik ga sowieso weg. De mededeling dat mijn contract niet werd verlengd, was voor mij geen verrassing. Ajax heeft de afgelopen tijd een aantal rechtervleugelver- dedigers gekocht, dus ik zag het aankomen. Vanuit de club gezien is het natuurlijk logisch dat ze iemand, die al bijna vier jaar geen volwaardige wedstrijd heeft gespeeld, geen nieuw contract aanbieden. De komende weken ga ik een nieuwe club zoeken. Mijn voorkeur ligt duidelijk in Neder land. En ik heb een gevoel dat het gaat lukken." Wanneer Ajax Life de namen van SC Heerenveen en Sparta laat val len, besluit Tobiasen op diplomatieke wijze het gesprek. „De komende weken zal er meer duidelijk worden." Ajax Life - nummer 17- 5 april 2002

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 9