5 APRIL 2002 NUMMER 17 AjAX LIFE Bekerdroom dapper Jong Ajax ten einde Net als bij Ajax i samen sterk. AMSTERDAM - Op de meest schlemielige manier denk baar werd Ajax 2 uit het bekertoernooi geknikkerd. FC Utrecht toonde zich in de loterij van de strafschop pen de gelukkigste. Het eindstation voor de jonge equipe van Jan Olde Riekerink werd de halve finale. Volledig kapot, maar met opgeheven hoofd, namen de spelers van Ajax 2 afscheid van het publiek. En van een memorabele bekercampagne. Door Redactie Ajax Life Foto's Ron Richel Treffender kon trainer Olde Riekerink het na afloop niet ver woorden. De oefenmeester liet weten, te hebben genoten van zijn nimmer versagende pupillen en hun onverdroten inzet: „Ik ben enorm trots op deze jongens. Om je op deze manier te profileren tegen een subtopper in de Eredivisie, is heel knap. Ajax 2 heeft vandaag - meer nog dan tijdens de andere duels in de Amstel Cup - haar visitekaartje afgegeven." Grote woorden, want in de aanloop naar de halve finale had den de aanstormende talenten onder meer Haarlem, Volen- dam, De Graafschap, Telstar en FC Twente uitgeschakeld; een meer dan imposante reeks. Olde Riekerink: „Deze wedstrijd stonden we meer ondeT druk dan in die voorgaande ontmoe tingen. Er stond een finaleplaats op het spel. Ik heb tegen mijn spelers gezegd: 'Er komen 20.000 toeschouwers speciaal naar jullie kijken. Probeer die mensen te vermaken.' En dat is ze gelukt, een prestatie op zich. Helaas hebben we de finale niet bereikt. Daar ben ik erg teleurgesteld over, temeer omdat we er zo dichtbij waren." ZWEVEN De uitblinkers in het team van Ajax 2 waren, vorige week vrij dag, doelman Maarten Stekelenburg en spits Nando Rafael. De A-junior scoorde als invaller twee keer en verzilverde zijn penalty in de strafschoppenserie. Na afloop zat de aanvaller eT helemaal doorheen: „Ik kon mijn tranen niet meer bedwin gen. We hebben gevochten als leeuwen en desondanks op een lullige manier verloren." Met zijn twee treffers kon Rafael in ieder geval persoonlijk terugkijken op een geslaagde inval beurt: „Op de training zei ik al tegen Stefano Seedorf dat ik zou scoren als ik erin zou komen. Stefano zei 'jij maakt er twee'. 'God zegene je', heb ik toen geantwoord." Dat Ajax 2 inmiddels tegen een 0-2 achterstand aankeek toen de 17-jarige spits het veld in mocht, maakte voor Rafael niets uit. „Je moet altijd honderd procent geven; pas opgeven als het laatste fluitsignaal van de scheidsrechter geklonken heeft. Ik was erop gebrand om de 1-2 te maken en wilde nog best knokken voor de overwinning. Na die eerste goal voelde ik al, dat de tweede ook niet meer zou uitblijven." De manier waarop die gelijkmaker van Ajax 2 tot stand kwam, was bui tengewoon indrukwekkend. Na de tweede goal van FC Utrecht bracht Olde Riekerink enkele tactische wijzigingen in zijn ploeg aan. Zo ging linksachter José Valencia linksbuiten spelen. De Ecuadoriaan deed het prima op zijn nieuwe posi tie. Vijf minuten voortijd verdween van zijn schoen een schit terende voorzet. Rafael stond klaar in het strafschopgebied. De spits klom de lucht in en leek even boven de grond te zwe ven. Alsof de streng gelovige Rafael door God zelf omhoog werd getild. Met een krachtige kopstoot joeg hij de aanstor mende bal keihard achter keeper Wapenaar in de bovenhoek. De verlenging bleef zonder doelpunten, maar het was opval lend hoe koel de spelers van Ajax 2 hun strafschoppen benut ten. Dat was overigens slechts schijn. Rafael: „De hele wed strijd had ik het warm, alleen toen ik een penalty moest nemen had ik het koud." Ajax wil het talent uit Angola graag langer aan zich binden. Rafael kwam als asielzoeker met zijn oom en tante naar Nederland; zijn beide ouders had hij verloren tijdens de nog steeds voortdurende burgeroorlog in Angola. Ajax probeert de jonge aanvaller te helpen met het verwerven van een werkvergunning, maar dat proces verloopt nog moeizaam. KLEMVAST Ook keeper Maarten Stekelenburg gaf in de Arena zijn visite kaartje af. De 19-jarige Haarlemmer stopte een aantal 'onmo gelijke' ballen, hield Ajax 2 tot het laatste fluitsignaal in de race en verleidde het publiek tot het zingen van het spreek- kooT 'keeper van de eeuw'. Ook bij de nuchtere doelman over heerste na afloop de teleurstelling: „Het was leuk om te horen, dat het publiek van me genoten heeft. Maar we liggen er wèl uit en ik heb dus niks aan al die complimenten. We hebben fantastisch gespeeld, één van de beste wedstrijden van het seizoen. Na de tweede goal van Utrecht had ik niet meer verwacht dat we terug zouden komen. Maar ja, zij dach ten dat ze er al waren. En dat moet je dus nööit doen." Stekelenburg beschreef de stemming in de kleedkamer na afloop als gemengd. „Sommige jongens lachten, anderen waren stil. Het is natuurlijk knap lullig dat we emit liggen, maar we hebben het publiek wèl op de banken gekregen. Ik heb eigenlijk nog steeds niet het idee dat we verloren heb ben." Stekelenburg - die dezelfde nuchtere uitstraling heeft als Edwin van der Sar, met wie hij regelmatig wordt vergele ken - pakte 120 minuten lang alles wat er maar te pakken viel. Tijdens de strafschoppenserie wist hij echter geen penalty te keren: „Normaal gesproken, zeker op de training, pak ik ze wel. Dit seizoen hebben we in de competitie maar één straf schop tegen gekregen, toevallig tegen FC Utrecht 2. En ook die heb ik nog gepakt." De keeper keek direct na afloop alweer vooruit naar de volgende bekerwedstrijd; de halve finale van de Amstel Cup voor tweede teams. Vitesse 2 is daarin de tegenstander. „Het maakt mij niet uit of we nou in de Arena spelen, of op het terrein van VV Rheden. Winnen moeten we toch." Volgend seizoen strijdt Stekelenburg, samen met Bog- dan Lobont en Joey Didulica om een plaats onder de lat bij Ajax 1: „Ajax heeft mij gezegd dat we alle drie een eerlijke kans krijgen, uiteindelijk zal de beste keepen." VERKEERD RUGNUMMER Heel even leek het er dus op dat Ajax 2 ook tegen FC Utrecht voor een stunt zou gaan zorgen. Olde Riekerink oveT de tacti sche wisseling die hij toepaste bij een 2-0 achterstand: „Vanaf toen zijn we achterin één-op-één gaan spelen. De afvallende bal was daarna steeds voor ons. Onze mentale weerbaarheid was - ondanks de achterstand - zelfs enorm. Dat verbaasde me overigens niets, want deze jongens hebben een enorme motivatie om te slagen als prof. Bovendien wil- De Belg Jelle van Damme, rechts, hoort motiverende woorden aan van zijn landgenoot en reservegoaley Bram Verbist. Van Damme gaf als stagiair bij Ajax 2 nadrukkelijk zijn visitekaartje af.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 8