Mido verliest zijn streken, maar niet zijn haren H dll C I I P l EÉN EGYPTISCHE GOALTJESDIEF IN AMSTERDAM Ajax Life nummer 17 5 april 2002 Vijf doelpunten in weinig speelminuten bewijzen dat Ajax - naast Machlas en Ziatan Ibrahimovic - nog een goede spits in de gelederen heeft. Ahmed Hossam, kortweg Mido, (ig) is voorlopig de eerste keus van trainer Ronald Koeman. Mido heeft een kleurrijk verleden en een veelbelovende toekomst. De prof, die eerlijk zegt wat hij denkt, heeft zijn streken verloren maar laat zijn haar juist groeien. Mido over vroeger, z'n periode bij AA Gent, zijn nieuwe sportauto en 'zijn' club Ajax. echte naam spreken jullie altijd verkeerd uit. Jullie zeggen-, Agmed Gossam, maar zo moet het niet. Europeanen kunnen die zware, haTde 'g' niet uit het achterste van hun kelen geperst krijgen. Daarom zei ik meteen toen ik bij Ajax kwam:'zet de naam Mido maar op mijn shirt'. Dat maakt het voor iedereen gemakkelijker." „Bij AA Gent heb ik het een bepaalde periode erg moeilijk gehad. Ik speelde goed en had altijd een basisplaats. Maar ik had heimwee en wilde weer terug naar Egypte. Maar toen mijn vader dat hoorde, veTbood hij me dat. Die instelling heeft met mijn achter grond te maken. Ik mag pas terug keren naar Cairo als ik in het Euro pese voetbal geslaagd ben. Anders zeggen mijn landgenoten: 'Mido komt teTug naaT Egypte omdat hij voor Europa niet goed genoeg is'. Dat mag niet gebeuren. Mijn vader heeft zelfs zijn baan opgezegd en is met mijn moeder naar Gent veT- huisd om me te steunen. Inmiddels wonen ze weer in Cairo. In Amster dam heb ik die aanpassingsproble men gelukkig niet. Deze stad doet me erg denken aan mijn geboorte plaats. Het is een drukke, energieke stad en ik heb hier veel andere Egyptenaren leren kennen. In Amsterdam voel ik me thuis; ik ver veel me er geen moment. Gent was heel anders. Daar kende ik nie mand en had ik niks om handen. Uiteindelijk was dat slopend. En als ik het moeilijk heb, dan bel ik met het thuisfront. Dat is aan mijn tele foonrekening te zien." MOEILIJKE JONGEN „Ik heb de reputatie dat ik een moeilijke jongen ben. Dat komt omdat men in België en Nederland vindt, dat jonge spelers alléén maar moeten luisteren. Dat vind ik dus niet. In Italië bijvoorbeeld is de situatie anders, daar worden goede jonge spelers altijd gere specteerd. Ik vind dat als ik iets wil Uiteindelijk vond ik het best; als ik haar maar nooit meer hoefde te zien." „In Amsterdam ga ik niet uit. Ik word dan geportretteerd als een nieuwe playboy en dat helpt mijn Teputatie niet. Ik heb inderdaad pas een dure sportauto gekocht, maar dat heb ik alleen maar gedaan omdat ik gek van auto's ben. Het is MIJN leven en ik moet ZELF weten wat ik doe. Als ik in een klein huis zou moeten wonen, maaT wel een mooie auto zou kun nen hebben, dan zou ik daarvoor kiezen. Dat is toch niet zo vreemd? In Engeland hebben sommige spe lers drie of vier dure auto's. Ik kijk nooit naar de toekomst en leef bij de dag. Als ik morgen dood ga, kan ik in ieder geval wél zeggen dat ik in een Italiaanse bolide heb gere den. En dat ik écht geleefd heb. Ik ben deze winterstop naar Tenerife geweest en heb daar een week in een hotel geslapen waar ik 8.000 dollar moest betalen. Dat maakt me niets uit." MOSLIM „In Gent heb ik mijn huidige vriendin Joke van der Velde (Miss België 2000, red.) leren kennen. Met haar zou ik later graag willen trouwen en kinderen krijgen. Ze woont nu nog in Gent omdat ze daar modellenwerk heeft. Ik heb haar ontmoet na een wedstrijd van mijn voormalige club, toen ik tot 'man of the match' verkozen was. Het was geen liefde op het eerste gezicht, maar onze relatie is gelei delijk gegroeid. Ze heeft mijn oudeTS al ontmoet. Of ze goedge keurd is? Door mijn vader wel ja! Mijn moeder nog niet echt. Mijn ouders accepteren het feit dat ik een ander leven heb dan de meeste Egyptenaren. Maar ik ben wel een Teligieus mens; als moslim bid ik vijf keer per dag. Een fundamenta list ben ik niet. Dat is mij te moei lijk, want dan mag je niets doen; alleen werken en bidden. In mijn familie is niemand zo fanatiek. Ik ben van plan me later wel volledig op de godsdienst te storten en naar die regels te gaan leven. De mensen in Europa denken dat Egypte anders is dan hier Maar dat klopt helemaal niet. De meisjes, bijvoorbeeld, zijn precies hetzelfde. Door Patrick Leemans „Ik ben op 23 februari 1983 geboren in Cairo. Mijn familie woont in een wijk vlakbij het vliegveld. Het is een aardige buurt en we hadden het thuis niet slecht. Mijn vader voet balde vroeger bij Zamalek, een top club in Cairo en is daar vervolgens nog drie of vier jaar jeugdtrainer geweest. Ik ging nooit naar school. Voetballen was het enige dat ik deed, terwijl mijn ouders dachten dat ik in de schoolbanken zat. Ik ging ongeveer één keeT peT week naar de les, dat vond ik vaak genoeg. In die tijd voetbalde ik al voor geld. Mijn vader gaf me altijd drie Egyptische ponden (ongeveer een euro) die ik mocht houden als ik een partijtje gewonnen had. Ik moest voor een pond wel een metrokaartje betalen, maar wat ik overhield mocht ik in mijn eigen zak steken. Als ik won, kreeg ik ook geld van tegenstanders, die me vooTaf hadden opgezocht en uitge daagd. Alles deed ik er aan om te winnen. Ik maakte zelfs slidings op het asfalt, waar we op speelden. Daardoor beschikte ik al heel vroeg over veel geld. Ik kocht de postbode om - dat was een vriend van me - die eigenlijk de brieven met repri mandes van school bij mijn ouders moest bezorgen. Zo kwamen zij nooit iets te weten. Ik bleek slim genoeg om uiteindelijk de school af te maken, ondanks het feit dat ik er bijna nooit was geweest." KLEDING „Toen ik veertien was, mocht ik al met het eerste van Zamalek mee- trainen. Ik verdiende er tweehon derd euro per maand, voor een kind natuurlijk erg veel. Sparen deed ik niet, want ik kocht bijvoor beeld veel kleding. Mijn trainer noemde mij altijd liefkozend Mido, naar zijn zoontje. Het betekent niets, maar het is een veel voorko mende naam in Egypte. Zelfs mijn moeder noemt me zo. Mido is ook makkelijker voor Europeanen. M'n - en er een eigen mening over heb - ik dat ook mag uitspreken. In Bel gië accepteerde men dat niet. Mijn medespelers bij AA Gent zeiden vaak:'Jij bent zeventien dus je moet doen wat wij zeggen.'Dan schudde ik maar m'n hoofd. Ik speelde in het eerste team. Net als de rest van de basisspelers, dus ik vond dat ik mocht zeggen wat ik wilde. Daar door kreeg ik steeds weer proble men met de andere spelers van AA Gent. 'The players started talking shit about me'. De media sprongen daar vervolgens weer boven op en schilderden me af als een moeilijk ventje. Maar toen ik later goed speelde, accepteerde iedereen me wél. Bij Ajax ben ik niet veranderd; ik zeg nog steeds wat ik denk. Zelfs als ik 28 jaar ben, zal ik me nog zo gedragen, ik ben nu eenmaal zo. Ik sta hier onder contract, hoor bij de A-selectie... En düs mag ik het zeg gen, als iets me niet zint." JALOERS „KTanten schreven dat ik de koning van het nachtleven zou zijn in België. Dat was helemaal niet waar. Bij AA Gent scoorde ik iedere wed strijd en als we gewonnen hadden dan ging ik op stap. Gewoon, met de rest van het team. Maar dan stond er de dag erop in de krant dat alleen ik in de kroeg was gesignal eerd. Mensen waren daar gewoon jaloers op mijn prestaties en dan ontstaan dit soort verhalen van zelf. Er was in mijn periode bij AA Gent ook een meisje, dat me pro beerde te belazeren. Een cheerle ader, die de politie vertelde dat ik haar verkracht zou hebben. Wat een onzin! Ze was gewoon knetter gek, zelfs haar moeder zei dat. Ze had de politie verteld dat ik haar, samen met een vriend, verkracht had. Maar die vriend zat op dat moment in Brussel. Ik heb haar niets gedaan en had haar zelfs kunnen aanklagen wegens smaad. Maar haar ouders hebben me gesmeekt om dat niet te doen; haar moeder stond zelfs te huilen. Ze lopen niet in gewaden, dat doet hooguit vijftien procent. Ze gaan ook uit en dragen dezelfde kleding als in Europa. Ik ben iTj mijn geboorteland erg beroemd; kan daar - in tegenstelling tot hier - niet rustig over straat lopen. In Cairo word ik dooT iedereen besprongen. Dat komt ook door mijn kapsel. Niet veel mensen in Egypte hebben lang haar en ik word dus meteen herkend. Ik heb liever lang haar dan kort, want dan lijk ik te jong. Net zestien of zeven tien." „Bij AA Gent reed ik rond zonder rij bewijs. Dat wist iedereen bij de club. Ik had tegen de voorzitteij" gezegd, dat ik een auto wilde, was absoluut niet van plan om mets de bus naar de trainingen en naar de wedstrijden te gaan. Anders zou ik opstappen. Ik kreeg meteen wat ik wilde; niemand zei er iets van. Het was een gToot risico, weet ik, maar 'sometimes you do crazy things'! Ik was reed illegaal rond in een geen haan die er naar der auto kan ik niet leven. In Egypte reed al ik al vanaf mijn veertiende Tond in een wagen. Ik had zelfs de sleutel van de auto van mijn vader nagemaakt en reed er stiekem mee, als hij lag te slapen. Ik heb, tussen mijn dertiende en mijn vijf tiende gekke dingen gedaan. Maar dat soort dingen doe ik nu niet meer." Zon GEEN BINDING „Voordat ik hier naar toe kwam wist ik al dat veel Ajax-fans koket teren met Israël. Ik als moslim heb daar niets op tegen. Ik interesseer me niet voor politiek. De proble men tussen Israëliërs en Palestij- nen laten mij koud. Ik vind het erg wat daar gebeurt, maar ik heb er geen persoonlijke binding mee; ze vechten niet met Egypte. Ik vind het wel schandelijk dat de rest van de wereld toekijkt, terwijl mensen elkaar daar afmaken. Ik ben hier om te voetballen en om prijzen te pakken. De supporters hebben het zelfde doel als ik en dan maakt het niet uit of je christen, moslim of jood bent." Mido torent hoog boven André Ooijer van PSV uit.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 7