'Een dagopleiding voor voetballers, waarom niet?' Over de grens IHTIBICK Trainer Wilco van Buuren: TIJDWINST JOUW TIJD C)/> st s/o/7. 1967 21 MAART 2002 NUMMER 16 A)AX LIFE AMSTERDAM - Een maatje te groot? Wilco van Buuren denkt van wel. „Wanneer Ajax B2 (allemaal eerstejaars) tegen PSV Bi (de besten) speelt, is het leeftijdsverschil van één jaar een extra nadeel." Maar de 1-4-nederlaag was toch niet louter en alleen terug te voeren op de fysieke middelen aan Brabantse kant? „Nee," geeft hij ruiter lijk toe. Voetballend stak het ook goed in elkaar bij PSV." Wilco (midden) en zijn mannen maken zich op voor het duel tegen PSV Bi. AMSTERDAM - Ajax is deze maand hofleve rancier van een groot aantal nationale ploe gen. Zo speelt aanvoerder Cristian Chivu op 27 maart in het Cheorghe Hagi-stadion van Boekarest een vriendschappelijke interland tegen de Oekraïne. Ook Lobont is van de par tij. Dezelfde dag staat Nikos Machlas in het veld om thuis tegen België uit te komen. André B erg dpi m o neemt het met de Noorse ploeg in Tunis op tegen zijn collega-international Hatem Trabelsi. De verdediger is geselec teerd voor het Tunesische elftal. De Tsjech Tomas Galasek kreeg een oproep om op 27 maart de agenda vrij te houden. In Cardiff speelt Tsjechië dan tegen Wales. De middenvelder hoort wederom bij de eerste grote groep, later deze week wordt bekend of hij definitief bij de selectie zit. Pius Ikedia speelt op 26 maart tegen Paraguay. Het duel wordt in Londen afgewerkt. Steven Pienaar is uitgenodigd voor Bafana Bafana, het A-team van Zuid-Afrika. Op 27 maart oefenen zij in Tbilisi tegen Georgië, met ex-Ajacied Shota Arveladze. De Ameri kaanse bondscoach Bruce Arena selecteerde John O'Brien voor een oefenwedstrijd tegen Duitsland in Rostock. De Fin Petri Pasanen kan, mits weer volledig hersteld, meedoen in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Por tugal, wederom op 27 maart. Iedere week praat Ajax Life bij met een Aja- cied. Ditmaal met aanvoerder Cristian Chivu, die zich meeT en meer ontpopt als regisseur van de Amsterdamse defensie. Cristian, voel je dat de druk toegenomen is nu je aanvoerder van Ajax bent? „De band geeft me wel meer verantwoorde lijkheid dan ik gewend was. Het is, voor een jonge speler als ik, een grote eer aanvoerder van zo'n grote club als Ajax te mogen zijn. Mijn positie in het centrum van de verdedi ging vereist uiterste concentratie. Ik weet dat de mensen nu iets extra's van me ver wachten. Daardoor speel ik tegenwoordig nog meer geconcentreerd dan voorheen." Ondanks dat Ajax er goed voorstaat, worden jullie erg kritisch gevolgd. Waarom? „Weet ik niet. Ik meen het als ik zeg dat het beter en beter met ons gaat. De mensen moeten daar waardering voor hebben, in plaats van ons te blijven bekritiseren. Drie jaar geleden waren we lang niet zo ver als dit seizoen. Nu spelen we tot het einde mee om de titel. Dat aspect wordt nauwelijks belicht. Natuurlijk is kritiek altijd goed. Daar word je sterker van. Maar het moet wel ergens op slaan en een eerlijk inzicht geven in de situatie." Word Ajax kampioen? „Dat is dit seizoen wel ons doel, we hebben nog alle kans. We doen het voor onszelf, voor onze fans en voor iedereen die wèl van Ajax houdt. We staan achter wat we doen en werken keihard aan de landstitel. Het zou een prachtig resultaat zijn als het zou luk ken." Ajax B2 - PSV Bi: achteraf bezien nog een won der dat het zo lang een échte wedstrijd bleef. Ajax-traineT Wilco van Buuren (40): „Vind ik ook. B2 is bij Ajax altijd een zorgenkindje geweest; een ploeg die een permanent gevecht leverde tegen degradatie. Het heeft te maken met het feit dat er bewust voor eer ste jaars B-junioren wordt gekozen. Maar dit seizoen gaat het beter; we staan derde." Dat was vorig seizoen anders. Acht nederla gen op rij gevolgd door een eindspurt, die B2 weliswaar niet in 't linkerrijtje maar wel op de vijfde plaats van onderen bracht. Die kente ring geeft de trainer een goed gevoel. „Het prettige aspect van het opleiden van talenten is dat je ze bijna wekelijks beter ziet worden. Het is ook dankbaar werk. Ik sprak Ruud Kaiser, de bondscoach, en ook die liet uit zich zelf weten dat hij vond dat Ajax B2 er - qua voetbal - een stuk op is vooruit gegaan.." Er hoeft helemaal niet somber te worden gedaan over de opleiding van voetballers, is Van Buurens mening. Al zou het misschien nóg wel iets beter kunnen als er in Nederland zou worden gekozen voor een dagopleiding. „Als je het mij persoonlijke vraagt, zeg ik dat je op die manier veel tijdwinst kunt boeken. Wanneer je ze'smoTgens negen uur hierheen haalt en pak weg om tien uur met ze op het veld staat, kan je veel meer doen. Na de trai ning, school en studie, 's middags nóg een keer het veld op. Je voert op die manier het aantal leermomenten op in voetbal èn in stu die. Prettige bijkomstigheid is dat de jongens dan om zes uur 's avonds thuis kunnen zijn." „Er zijn nu jongens die 's morgens vroeg de deur uitgaan om 's avonds over negenen pas weer thuis te komen. Dat kan op die leeftijd een belasting zijn. Wanneer ze, in de gebor genheid van het gezin, weer gewoon met hun broertjes en zusjes zouden kunnen mee-eten, geeft ze dat beslist een veel minder belastend gevoel." Maar de tijdwinst die er - over een heel sei zoen genomen - mee wordt geboekt, leidt tot een veel groter aantal trainingsactiviteiten. Wat in Nederland geen overbodige luxe zou zijn, vindt hij. „Want kijk, het voetbal mag dan sneller zijn geworden, veel spelers beschikken lang niet meer over de basistechniek die vorige generaties wèl hadden." Zélf maakte hij met zijn broer nog deel uit van een generatie die in Delft op straat is opge groeid. Ex-DHC'er in het fameuze team van Guus Haak met Sjef de Poorter en Hans Suiker. Gescout door Ajax, spelend in de lichting Van Basten, Vanenburg, Rijkaard. Via PEC Zwolle, Willem II en FC Den Haag veel te vroeg als 'een 27-jarige met versleten heupen' afgekeurd. „Als trainer moet je er voor waken dat je niet constant gaat lopen roepen dat het in jouw tijd allemaal zoveel beter was", vindt hij. „Maar tóch probeer ik op mijn manier die mentaliteit - die omdat alles in de samenle ving anders is geworden, niet meer de men taliteit is, die nodig is om altijd te kunnen winnen - dusdanig te beïnvloeden dat er echt over wordt nagedacht. Ik leer ze altijd: jullie moeten het zelf willen. Wie écht iets wil kan het ook. Dat is met alles zo" Aan het eind van het seizoen vertrekt Wilco van Buuren. Hij is aan een nieuwe uitdaging toe. Al bezig met iets concreets? „Ik laat het even op me afkomen", zegt hij. Er zijn con tacten, er wordt gesproken. Maar ik ben er nog niet uit. Ik heb nog niets besloten." Zaterdag 18 maart Ajax-coach Rinus Michels laat in de aanloop naar de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles weten geen reden te zien om zijn formatie, die de week daarvoor met 4-0 van DOS won, te wijzigen. Dat betekent dat er opnieuw geen plek is voor Ton Pronk en Frits Soete- kouw.Vasovic en Hulsoff mogen wel weer aan de bak. Zondag 19 maart Ajax kent weinig moeite met de Go Ahead Eagles en wint in eigen huis met 4-1. De Amsterdammers komen eerst nog wel op achterstand, maar Piet Keizer scoort op aan geven van Vasovic al snel de gelijkmaker. „Een strakke kopbal" omschrijft De Telegraaf de goal na de voorzet van de Joegoslaaf. De 2-1 van Johan Cruijff betekent het hon derdste competitiedoelpunt van Ajax dat sei zoen. Na 27 wedstrijden heeft de koploper al 102 keer gescoord. Henk Groot hoort 's avonds, tijdens de uitzending van Sport in Beeld, dat hij geselecteerd is voor het Nederlands elftal, dat een paar dagen later oefent tegen Bor- rusia Mönchengladbach. Het duel tegen de middenmoter in de Duitse Oberliga dient als voorbereiding voor de belangrijke EK-kwalifi- catiewedstrijd tegen Oost-Duitsland begin april. Groot is er voor het eerst sinds oktober 1965 weer bij. „Ik vind het geweldig", laat hij De Telegraaf e nthousiast weten. Donderdag 23 maart Er ontstaan steeds meer geruchten dat Ajax geïnteresseerd zou zijn in een 18-jarige speler van WW uit het Groningse Winschoten. Zijn naam is Arie Haan. De rijkskweekschoolleer ling zou een verleidelijk aanbod hebben gekregen van de Amsterdammers. Trainer Piet Keizer stift de bal over Feijenoord-doelman Pieters Graafland. De bal zal echter alsnog door Guus Haak uit het doel worden gekopt. Links op de foto Feijenoord-verdediger De Boon. Rinus Michels ontkent de belangstelling: „Als ik het niet weet, dan weet niemand het bij Ajax." Zaterdag 25 maart De wedstrijd tegen Feyenoord, die komend paasweekeinde op het programma staat, begint steeds meer te leven. De Klassieker wordt gezien als het sleutelduel in de strijd om het landskampioenschap. Ajax lijkt favo riet. De Amsterdammers hebben nog steeds wat recht te zetten na de uitschakeling voor de Europacup tegen Dukla Praag en beschik ken bovendien over de fitste selectie. Feye noord moet het zonder Rinus Israël, Hans Kraaij en Piet Romein stellen. Maandag 27 maart Onder barre weersomstandigheden wordt het duel tussen Feyenoord en Ajax afgewerkt. De regen komt met bakken uit de hemel, waardoor het veld in het Feijenoord-stadion nauwelijks nog bespeelbaar is. Voor 55.000 toeschouwers eindigt de wedstrijd, die ondanks de barre omstandigheden een zeer aanvaardbaar niveau haalt, in 1-1. Sjaak Swart scoort vlak voor rust voor Ajax. Moulijn maakt in het tweede bedrijf gelijk. De Rotterdammers zijn volgens De Telegraaf de morele winnaars. Ondanks de personele problemen domineren ze het duel en verdie nen meer dan één punt, zo redeneert de krant de volgende dag. Toch mag Feijenoord niet klagen. In de tweede helft ontstaat er veel commotie als Piet Keizer lijkt te scoren. Guus Haak kopt zijn inzet weg uit het doel. Volgens de bezoekers achter de lijn, volgens Feijenoord ervoor. Helaas voor Ajax geeft het arbitrale duo het voordeel van de twijfel aan de thuisclub. De strijd om het kampioenschap lijkt door het gelijkspel beslist. Ajax heeft na 28 wedstrij den vier punten meer dan Feijenoord en heeft bovendien een wedstrijd minder gespeeld.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 4