Jarig Ajax boekt nog geen winst Op zoek naar evenwicht Cruz: 'Dit is echt te veel' Knopper richt zijn vizier op Ajax deBOUD'S INN Walker:'Kans op bekerfinale met Ajax 2 is fifty-fifty' Ajax Life nummer 16 21 maart 2002 I Suf ing tien jaar 7 mei 2002 2 3 qVioV) van AMSTERDAM - De jonge talenten Johnny Heitinga en Rafael van der Vaart kampen met de gevolgen van hun knieoperaties en werken keihard aan hun terugkeer. Maar ook andere Ajacieden zijn aan het revalideren. Een overzicht. De meeste geblesseerde Ajacieden komen elke dag rond tien uur in bet stadion aan. Voor Rafael van der Vaart bestaat de dag uit lopen en behandelen. „Het lopen gaat in een rustig tempo en duurt niet zo lang, hooguit een minuut of tien. Daarna word ik behan deld. Ik vind de dagen vermoeiend." Het is de eerste langdurige blessure van zijn loopbaan, opgelopen tijdens het competitie duel op io februari tegen RKC Waalwijk. „Het gaat al redelijk, maar ik heb nog wel pijn in de knie," aldus de Heemskerker. „Het herstel zou tussen de vier en zes weken duren. Ik heb nu ruim vier weken achter de rug en ik kan de laatste tijd meTken dat de situatie van mijn knie aan het verbeteren is." Voor zijn fans wil Van der Vaart wel een voorspelling doen: „Ik hoop dat ik zondag in de uitwedstrijd tegen PSV weer speel. En anders de week erna." Johnny Heitinga waagt zich nog niet aan een dergelijke uitspraak: „Ik heb nog geen wed strijd uitgekozen, waarin ik weer wil spelen. Want dan kan het alleen maar tegenvallen," aldus de verdediger. Het talent speelde in de thuiswedstrijd tegen RKC nog mee. „Maar eigenlijk was ik al in december tijdens de trai ning voor het uitduel tegen FC Utrecht geblesseerd geraakt. Ik ben toen door mijn knie gegaan en dat gebeurde later in die wedstrijd weer. Waarom gaf Heitinga niet eeTder aan dat hij pijn had? „Dat is mijn win naarsmentaliteit, denk ik. Ik wil voetballen. Maar ik heb hiervan geleerd. De volgende keer zal ik sneller zeggen hoeveel pijn het doet." De Colombiaanse middenvelder Daniel Cruz raakte in de wedstrijd van Jong Ajax tegen Jong Utrecht - na een lange periode van reva lidatie door een gebroken enkel - weeT gebles seerd. „Het enige waar ik aan dacht was 'toch niet weer mijn enkel?' Maar die deed geen pijn en dus, dacht ik, dat het wel mee viel." De pijn bleef echter. „Ik kon nauwelijks lopen en daarom is er een MRI gemaakt. Daaruit bleek dat het fout zat met de meniscus van mijn linkerknie. Waarom moet mij dit nu overko men? Dit is al mijn tweede operatie dit sei zoen en dat is echt te veel. Ik heb dit seizoen maar afgeschreven." Ook Cedric van der Gun heeft last van zijn lin kerknie. Hij hervatte inmiddels wel de loop training. Petri Pasanen kneusde zijn rechter voet en ondervindt daar nog wat last van. Ferdi Vierklau raakte geblesseerd in het uit duel tegen AZ: „Ik kreeg tijdens de wedstrijd in Alkmaar een schop van achteren, nèt toen ik mijn voet neerzette. Die bleef staan. Ik had niet gedacht dat de blessure mij wedstrijden zou gaan kosten. Ik ben al eens door mijn enkel gegaan en dat duurde drie dagen. Nu duurt het iets langer, helaas." De Amstel Cup nadert zijn ontknoping. Zou de gewenste finale Ajax i-Ajax 2 realiteit worden? „Ik reken erop van wel," vertelt aanvoerder Walker Americo Fronio van Ajax 2. Met zijn teamgenoten bijt hij op 29 maart de spits af tegen FC Utrecht. „Van de drie mogelijke tegenstanders hebben we inderdaad tegen hen de meeste kans om de finale te bereiken. Fifty-fifty. Ik ben blij dat we in eigen huis spelen. Want Utrecht uit, daar wint nauwelijks een ploeg. Gelukkig kennen we Utrecht ook beter dan tegenstanders als Stormvogels Telstar of FC Twente. Die Dirk Kuijt hè. Ik let al weken spe ciaal op hem, wanneer ik tv kijk. Dat wordt geen makkelijke avond voor me." Of Walker het weer aan zou durven een mogelijke beslis sende strafschop op te eisen? „Ja, natuurlijk. Die neem ik al jarenlang. Tot nu toe miste ik nooit. Mijn geheim? Tijdens de aanloop kijken welke hoek de keeper kiest en dan de bal juist aan de andere kant van hem plaatsen. Zo ging dat ook bij Boschker tegen FC Twente." Walker hoopt dat zijn teamgenoten het ook fysiek aankunnen. „We staan op dit moment eerste in de beloftencompetitie en dinsdag speelden we nog tegen Vitesse 2 in de Amstel Cup voor Teserveteams. Wat op dit moment het belangrijkste is? Dat is niet moeilijk, dat is het halen van de grote bekerfinale." AMSTERDAM - Op zijn 102de verjaardag, maandag 18 maart, presenteerde Ajax de halfjaarcijfers over de eerste zes maanden van het boekjaar 2001-2002. Er is -finan cieel gezien - vooruitgang zichtbaar. Kort door de bocht: er is meer geld binnen gekomen en de kosten zijn minder gestegen in vergelijking met een jaar geleden. Toch viel er nog geen winst te noteren, maar een verlies van 4,7 miljoen euro. Er is mede geen winst geboekt, omdat de spe lerscontracten meerkosten dan aan transfer- gelden binnen kwam. Het klinkt een beetje oneerbiedig, maar op voetballers moet - net als bij machines in de fabriek - worden afge schreven. Met het aantrekken van Zlatan, Mido, Maxwell en Hatem Trabelsi stegen deze kosten dus. Maar er kwam ook geld binnen, door de verkoop van Shota Arveladze aan Glasgow Rangers en Kevin Bobson aan NAC. De financiële huishouding van Ajax wordt beoordeeld zóndeT de opbrengsten en de kos ten van transfers Zo bezien heeft de club het dus niet slecht gedaan. Financieel directeur Jeroen Slop: „Maar we blijven er naar streven om operationeel op nul uit te komen. Dat operationele resultaat is verbeterd van 4,5 miljoen euro negatief naar 2,6 miljoen euro negatief, desondanks valt er nog een hoop te winnen op dat vlak. ZONDER TRANSFERS Is het overigens wel juist om Ajax, dat wereld wijd bekend staat om het opleiden én verko- AMSTERDAM - Op hetzelfde moment dat Ronald Koeman een contract bij Ajax tekende, sloot Richard Knopper een donkere periode met veel blessureleed af. De rechterenkel was genezen en de middenvelder stond begin december tegen Fortuna, tijdens het eerste duel onder de nieuwe trainer-coach, in de basis. Inmiddels zit Knopper weer op de bank. „Maar misschien komt er straks wel weer een omme keer," aldus de gedreven Ajacied. „Ik heb één keer met Ronald Koeman gesproken. Die vertelde me dat de situatie momenteel zo is, dat ik buiten de basis val. Daar kan ik verder weinig aan doen", ver telde Knopper Ajax Life voor het duel tegen Heerenveen. In Portugal had ik een goed trainingskamp en tijdens de eerste wed strijd na de winterstop, tegen FC Den Bosch, speelde ik vanaf de rechterkant en niet als een echte nummer 10. Tegen Willem II was dat ook al het geval. Twee keer werd ik gewisseld en daarna ben ik er niet meer ingekomen." Na het debuut van Steven Pienaar heeft Knopper er een concurrent bijgekregen. Wat is volgens hem zijn perspectief bij Ajax? „De toekomst moet het uitwijzen. Ik heb een moeilijke blessure-periode achter de rug. Onder Co Adriaanse speelde ik niet en nu is dat weer zo. Ik moet maar kijken wat ik daar aan kan doen. Mijn contract loopt tot 2005 en dat is na dit seizoen nog drie jaar. Maar in het voetbal kan alles heel snel veranderen. Nu speel ik misschien een paar weken niet, maar komt er straks beslist weer een ommekeer en dan ben ik gewoon weer basisspeler. Dat is het rare van voetbal; zo ben je de gevierde man en zo raak je in de vergetelheid. Ik vind AMSTERDAM - Vorige week liep een 21- jarige spits uit de derde Griekse divisie stage bij Ajax. In dezelfde periode werd een talent uit de eigen jeugdopleiding, Sergio Hellings, verkocht aan RSC Ander- lecht. Tegelijkertijd heeft de Belgische club van Ajax toestemming gekregen te praten met Serginho Greene, eveneens uit de eigen jeugd. Deze berichten maakten veel reacties los bij supporters. pen van voetballers, financieel te beoordelen zonder te kijken naar de transfers? ONZEKERE FACTOR Jeroen Slop: .Rekening houden met de opbrengsten uit transfers is heel onverstan dig omdat het een onzeker factor is. De spe- lersmarkt is op dit moment niet zo goed en de opbrengsten uit transfers kunnen zo maar lager worden omdat bijvoorbeeld de FIFA nieuwe regels opstelt. Daarom kijken we altijd naar het resultaat vóór transfers. Ondanks het verlies heeft Ajax' financieel directeur vertrouwen in de toekomst: „Ajax heeft op zijn 102de verjaardag nog alle kans zich direct te plaatsen voor de Champions League. Als dat lukt, doen we weer mee aan dat lucratieve Europese toernooi." het best moeilijk om hiermee om te gaan. Ik hoop op het beste en heb vertrouwen in mezelf. Het komt echt weer goed. Kijk maar naar Jan van Halst. Anderhalf jaar niet gespeeld en nu is hij basisspeler. Ik richt mijn vizier nog steeds op Ajax." Aan de instelling en mentaliteit van Richard ligt het niet. En heeft het ook nooit gelegen. Het feit dat Knopper bankzitter is geworden, komt door de tactische aanpassingen van de laatste maanden, zo weet hij: „Koeman vindt dat een speler met individueel gro tere kwaliteiten beter tot zijn recht komt op de nummer 10-positie. Maar ik ben een echte combinatievoetballer. Ik heb de trai ner aangegeven dat Ajax enkele jaren gele den anders voetbalde dan tegenwoordig, ledereen passte en was onderweg, steeds in beweging. Dat is tegenwoordig niet meer zo. Spelers met een individuele actie beslis sen nu een wedstrijd. Ik ben een jongen die altijd beweegt en pas als 'derde man' de bal moet krijgen. Daar ben ik sterk in, maar dat komt in dit elftal niet goed tot z'n recht." Sergio Hellings, volgend jaar bij Anderlecht. Ajax heeft 56 contractspelers en is op zoek naar balans binnen de selectie. Dat is de ach tergrond van de transfer van Hellings en de stage van Alexis Gavralopoulos. Technisch directeur Beenhakker legt uit: „Johnny Heitinga, Nigel de Jong, SeTgio Hellings en Serginho Greene zijn vier spelers die allemaal dezelfde leeftijd hebben en op dezelfde posi tie spelen. Alle vier bij Ajax houden is geen optie en daarom hebben wij nu al een keuze gemaakt. Het is niet zo dat wij Greene en Hellings geen goede spelers vinden, alleen verwachten wij - na gesprekken met trainers en iedereen die met die jongens werkt - dat Heitinga en De Jong de meeste kans maken om door te stromen. Het zijn echter geen makkelijke beslissingen, daar wordt heel goed en veel over nagedacht." Vissen Ajax is altijd op zoek naar de beste spelers voor de verschillende posities. Soms kiest de club voor een directe kwalitatieve injectie voor het eerste elftal. Dit is meestal een behoorlijke transfer, zoals bijvoorbeeld Hatem Trabelsi. Daarnaast kijkt Ajax al naar mogelijke opvolgers voor huidige selectiespe lers. HiervooT wordt voortdurend gescout. Het bezoek van Gavralopoulos is daarvan een goed voorbeeld. Beenhakker: „Die jongen kreeg goede rapporten van de scouts. Maar het is natuurlijk heel wat anders of zo'n voet baller bij het Grieks Olympisch elftal speelt, of meedoet met Ajax. Er was over hem en zijn club niet zo veel informatie beschikbaar en dus hebben we die jongen hierheen gehaald om ons beeld van hem te completeren; een bezoek levert een beter inzicht in zijn karak ter en zijn kwaliteiten op. En als je niet gaat vissen, dan vang je niets," aldus de technisch directeur. De stage eindigde voor de Griek ongelukkig: na drie dagen ging hij terug naar zijn geboorteland. Hij had tijdens de training een spierscheurtje opgelopen. Aanbieding: dldX* Ajax spijkerjack vanaf maat 8,10,12,14,16 en S t/m XL voor €18,00 Ol WJj* Verzending door heel Nederland. De gehele Ajax Adidas collectie 40% korting! o.a. trainingspakken, uit- en thuistenue, sweaters en vrijetijdsshorts Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 3