Maxwell treurt én schittert n JHCIED I NEDERLANDSE LES „Natuurlijk", zegt Maxwell veront waardigd en in vloeiend Neder lands, wanneer de vraag volgt of hij Ronald Koeman voor diens aanstel ling al kende. Voor het eerst breekt er een brede lach door op zijn gezicht. Hoe staat het eigenlijk met Nederlandse les? „Heel moeilijk", spreekt hij lachend een van de eer ste Nederlandse woorden die iedere voetballer leert. En verder in het Portugees: „Ik krijg één keer per Wmtk AjAX LiFI NUMMER 15 7 MAART 2002 I 'Mijn broer en ik waren twee handen op één bu 'Zolang ik bij Ajax ben, concentreer ik mij honderd procent op mijn werk.' beter thuis gaan voelen en kon ik me beter aanpassen. Ik woon inmiddels samen met m'n vriendin en ik ben blij dat die moeilijke periode van aanpassing achter de rug is." Dat Maxwell niet lekker in zijn vel zat, kwam tot uiting in zijn spel dat niet zo goed was als het wel zou kunnen. Voor de winterstop speelde hij twaalf wedstrijden in het rood-witte shirt van Ajax. „Ik heb een aantal hoogte- en diepte punten gekend tijdens mijn eerste periode in Amsterdam. Maar ik weet dat ik beter kan. De goede wedstrijden die ik heb gespeeld, konden nóg beter en van de slechte wedstrijden die ik heb gespeeld, heb ik geleerd dat ik beter m'n best had moeten doen. Maar ondanks die moeilijke beginperiode heb ik nooit spijt gehad van mijn keuze voor Ajax." week les van een goede leraar. Het is moeilijk, maar de meeste voet baltermen ken ik al, links, rechts, buitenspel..." Maxwell noemt zowel Co Adri- aanse als Ronald Koeman erg pro fessioneel. „Het is voor een club moeilijk om halverwege het sei zoen van trainer te wisselen. Met Ronald Koeman kwam eT écht iemand van naam binnen, iemand die wordt gerespecteerd, waarnaar wordt geluisterd en waarvoor iedereen ontzag toont. Hij heeft erg veel meegemaakt en daar kijk ik - als jonge speler - toch tegen op. Ik leer veel van hem omdat hij jarenlang zelf in het veld heeft gestaan. Bovendien is het erg han dig dat ik met hem in het Spaans kan communiceren." In de uitwedstrijd tegen Fortuna Sittard speelde Maxwell een dege lijke partij als vervanger van de geschorste Tim de Cler en ook tegen Feyenoord stond hij in de basis. In de Arena hoorde hij afge lopen zondag tot de betere Ajacie- den. Samen met Pienaar en Van Halst zorgde hij - vooral in de eerste helft - voor veel druk op het mid denveld. Nu Ajax tegen Feyenoord de voorsprong heeft behouden, dicht de Braziliaan zijn nieuwe club goede kansen toe, in de strijd om het kampioenschap. „De eredi visie is een spannende competitie vol strijd en Ajax heeft grote kan sen om kampioen te worden. Ik hoop dat ik daar mijn steentje aan kan bijdragen." Tegen Feyenoord was Maxwell een van de beste Ajacieden. AMSTERDAM - Ongelukkige privé-omstandigheden weerhielden Maxwell ruim één maand van voetballen. Maar in de eerste wed strijd na zijn comeback gaf de Braziliaan in Breda direct de assist voor de winnende goal van Nikos Machlas. En ook tegen Fortuna én Feyenoord hoorde hij tot de betere Ajacieden. Door: Daan Schippers De tranen wellen op in de ogen van Maxwell als het onderwerp ter sprake komt. De 20-jarige Brazili aan verloor eind januari zijn broer Gustavo, die op 24-jarige leeftijd bij een verkeersongeluk om het leven kwam. Met een treurige glimlach om zijn mond herdenkt Maxwell zijn broer in z'n Portugese moeder taal: „Mijn broer en ik waren twee handen op één buik. Hij volgde een cursus om voetbalmakelaar te worden. Na mijn carrière wilden we samen iets opzetten." Hij zegt dat hij het niet erg vindt om over het ongeluk te praten, maar toch gaat het gesprek elke keer weer snel over op voetbal. De afgelopen periode had de midden velder echter weinig zin om aan voetbal te denken„Ik ben naar Bra zilië gegaan om mijn vader en moeder te steunen, dat had ik graag voor m'n broer over. Ik heb er geen moeite mee om over hem te praten, als hij nog had geleefd zou hij dat zelf hebben gewild." Over het condoléanceregister op de Ajax intemet-site zegt hij: „Dat was een fantastisch initiatief. Ik ben ieder een erg dankbaar voor de steun, zowel spelers als supporters." Uiteindelijk komt het gesprek weer op voetbal. „Zolang ik bij Ajax ben, concentTeeT ik me honderd procent op mijn werk en vergeet ik alles. Ik wil zo snel mogelijk weer op krach ten komen en me in de basis spe len." Voorafgaand aan NAC-Ajax had Maxwell nog niet verwacht dat hij in Breda al in de basis zou staan, ook al hoopte hij naar eigen zeggen een kans te krijgen. Zijn persoonlijke actie lag aan de basis van het enige en winnende doel punt van Nikos Machlas. Maar natuurlijk leidt het de aandacht slechts een beetje af van de achter liggende periode van rouw. „Tij dens het voetbal denk ik er niet aan, maar thuis natuurlijk wel. Het laat me nog niet los." MOEIZAAM In de schaduw van Zlatan en Mido kwam Maxwell Scherrer Cabelino Andrade afgelopen zomer naar Ajax. Rechtstreeks vanuit het tweede elftal van Cruzeiro leek de Braziliaan zich moeiteloos aan te passen aan het leven in Amster dam. Leek, want het tegendeel was eigenlijk het geval. „Ik ben de eer ste weken goed begonnen, heb mijn hoofd erbij gehouden. Maar na die eerste periode kreeg ik het moeilijk omdat ik mijn familie en vrienden miste. Ook op het veld had ik moeite met de speelwijze en de trainingen. Hier is voetbal meer teamgericht; in Brazilië was het individualistischer." Tijdens die moeizame periode had Maxwell vooral steun van Wam- berto, Ajax' andere Braziliaan. „Wamberto helpt me écht met alles, zowel binnen als buiten het veld stond en staat hij altijd voor me klaar. Ik ga vaak naar zijn huis toe. Of naar een Braziliaans restau rant of naar de kerk. Dankzij zijn hulp ben ik me in Amsterdam wat 4 M, N

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 7