Van Praag:'Champions League wordt geen elite-competitie' HniïRICH Slechte generale O'Brien 0)/? Vf 1967 21 FEBRUARI 2002 NUMMER 14 AjAX LiFE De afgelopen week kwamen weer veel Aja- cieden in actie tijdens diverse interlands, die werden gespeeld als voorbereiding op bet komende Wereldkampioenschap. John O'Brien verloor vorige week met de Ver enigde Staten een oefenduel in en tegen Ita lië met ï-o. De middenvelder van Ajax kwam het gehele duel in actie. De VS bereidt zich voor op het WK in Japan en Zuid-Korea. Ame rika is ingedeeld bij gastland Zuid-Korea, Polen en Portugal. Volgens afspraak speelt O'Brien alleen mee bij de 'Europese' oefen wedstrijden. Een andere Ajacied, die deze zomer op het WK de kans krijgt te schitteren, is Zlatan Ibrahimovic. De aanvaller kwam in het oefenduel met Griekenland niet tot sco ren, maar zorgde wel voor de assist van het eerste Zweedse doelpunt. Ook de spits van de tegenpartij, Nikos Machlas, doelpuntte niet. Griekenland-Zweden eindigde in 2-2. André Bergdplmo verloor met Noorwegen bij België. Het werd 1-0 voor onze Zuiderbu ren door een treffer van FC Utrecht-speler Stefaan Tanghe. Ronald Koeman was vorige week woensdag aandachtig toeschouwer bij de wedstrijd Frankrijk-Roemenië. De trainer lette vooral op de verrichtingen van Bogdan Lobont, de doelman die dit seizoen is uitge leend aan Dinamo Boekarest. Koeman zag ook Cristian Chivu aan het werk. Beide Aja- cieden maakten de negentig minuten vol, maaT konden niet verhinderen dat Frankrijk met 2-1 aan het langste eind trok. Ronald Koeman noemde het 'onbegrijpelijk' dat Rafael van der Vaart niet was geselec teerd voor het Nederlands elftal dat vorige week met 1-1 gelijk speelde tegen WK-gan- ger Engeland. Volgens Koeman kan Van der Vaart veel meer leren van trainen met Edgar Davids. Ajax Life vroeg Edgar Davids of hij het daar mee eens was. Edgar, klopt het dat Rafael van der Vaart nog wat van jou kan leren? „Dat zou best kunnen. Ik heb hem de laatste tijd niet zien spelen, dus ik weet niet op welk niveau hij zich momenteel bevindt. Misschien kan ik inmiddels wat van hèm leren, in plaats van andersom." Ben je zelf beter geworden door met Oranje te spelen? „Ja. Ik begrijp daarom precies wat Ronald Koeman bedoelt. Door veel internationale wedstrijden te spelen, word je een betere voetballer. Bij Ajax lopen misschien vier top- spelers rond, maar Oranje bestaat louter uit toppers. Door met hen te trainen en te spe len, kan Rafael alleen maar beter en sterker worden." Wat vind je van de nieuwe bondscoach Dick Advocaat en zijn assistent Willem van Hanegem? „Er was een hoop gedoe rondom de aanstel ling van dit duo. Advocaat is parttimer en Van Hanegem is nog steeds TV-analiticus. Als je alles bij elkaar optelt, is het een vreemde gang van zaken, want deze combi natie hebben we in de historie van Oranje nog nooit gehad. We zullen wel zien of het goed gaat, want het kan wel succesvol wor den. De eerste kennismaking was in ieder geval oké." Amsterdam - In de Engelse media verscheen begin februari een aantal artikelen over de C14, de lobbygroep bestaande uit veertien vooraanstaande Europese voetbalclubs. Met grote stelligheid werd, bijvoorbeeld door Dennis Campbell van The Observer, geschreven dat de grootste clubs in Europa de Champions League willen omvormen. Real Madrid is één van de toonaangevende clubs die zonder invoering van het licentiesysteem kunnen Meer clubs uit de grote landen Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk zouden toegang krijgen tot het toernooi en minder clubs uit de kleine landen. En Ajax dan? Voor zitter Michael van Praag zit namens Ajax in de G14. De uitspaken in The Observer zijn vol gens hem niet serieus te nemen: „De huidige opzet van de Champions League wordt door alle leden van de G14 onderschreven en staat echt niet ter discussie. Als alleen de vijf grote landen meer clubs mogen afvaardigen, ont staat er een elite-competitie. Dat is nooit de bedoeling. Wel hebben we met z'n allen geconstateerd dat de finalisten veel wedstrij den moeten spelen, namelijk zestien in totaal. Maar we vinden dat je daar nou juist finalist voor bent. Die meneer Campbell heeft na een interview de woorden van de alge meen manager van de G14, Thomas Kurth, op geheel eigen wijze genterpreteerd. Daar klopte weinig van." Van Praag geeft aan dat er andere zaken zijn besproken aan de tafel waar afgevaardigden van Manchester United, Liverpool, Real Madrid, Juventus, FC Barcelona, AC Milan, Internazionale, Bayern München, Borussia Dortmund, Olympique Marseille, Paris Saint Germain, FC Porto, PSV en Ajax aanschoven. „We hebben gepraat over kostenbesparing bij alle Europese clubs. Dan gaat het vooral om de salariëring van speleTS en de transfervergoedin gen. We hebben gekeken of het wellicht verstandig is te komen tot een salary cap, zoals in Ame rika wordt toegepast. Daarnaast vinden wij dat - zoals in Neder land - Europese clubs een licentie moeten krijgen van hun natio nale voetbalbond. Momenteel zijn hierover op Europees niveau nog geen afspraken en als het zo door gaat, vallen straks - als gevolg van hun enorme schul- denlast - grote Europese clubs De G14 is nog steeds geen offi ciële gesprekspartner voor de UEFA, maar in de workshops van de Europese Voetbal Unie wordt nu ook gesproken over bijvoor- beeld salary caps. Goed voorbeeld doet blijkbaar goed volgen. Van Praag: „Wij willen gTaag een offi- ciële partner van de UEFA zijn, maar op dit moment zijn we niet I meer dan een sterke lobbygroep. omvallen. De buitenwereld denkt vaak dat wij op kwade voet leven met de UEFA, maar dat is niet zo. De G14 bestaat uit toonaangevende clubs en dat is de reden dat wij een belangrijke vinger in de pap willen hebben." Ook Ajax heeft, ondanks de recente sportief magere jaren, nog veel invloed: „Bij de oprichting van de G14 zijn de clubs geko zen op basis van hun erelijst", zegt Van Praag. „Als er wordt gestemd, heeft Ajax dertien stemmen. Manchester United heeft er min der, omdat ze in het verleden niet zo veel gewonnen hebben. Pas als een club drie jaar niet op Europees niveau uitkomt, vervalt diens plaats in de G14." Zondag 19 februari Ajax verslaat Sittardia met 6-0. Trainer Rinus Michels verneemt dit resultaat over de tele foon. Michels verblijft in Nantes, waar Dukla Praag tegen de plaatselijke FC speelt. Na ruim een uur woTdt de wedstrijd door een enorme hoosbui gestaakt. Met de 1-1 is Michels niet veel wijzer geworden over de Europese tegen stander. Donderdag 23 febTuari Oud-Ajacied Jan MuldeT doet niet mee met het militaire elftal tegen DWS. In de wedstrijd van Anderlecht tegen Standard Luik haalde de spits zijn been open aan het kolengruis dat het veld in Luik bedekt. Maandag 27 februari „Verlies tegen PSV is gunstig voorteken", zegt Ajax-voorzitter Jaap van Praag. Voor de wed strijd tegen Liverpool verloor Ajax ook zijn laatste competitieduel. Dit keer is PSV te sterk. In een harde wedstrijd, waarin Sjaak Swart een penalty mist, winnen de Eindhove- naren met 2-1. Ajax boekt echter nog wel een overwinning: ingenieur Frans Otten van PSV's hoofdspon sor Philips wordt door Jaap van Praag gestrikt voor een Ajax-lidmaatschap voor het leven. Desondanks verklaart Otten: „Als wij (PSV) zo'n voetbal blijven spelen, worden we vol gend jaar kampioen." Dinsdag 28 februari Ajax vliegt op 6 maart met Martins Air Char ter naar Praag. Reisagent Wagons Lits-Cook had aanvankelijk een vlucht geboekt bij Nederlands jongste vliegmaatschappij, Trans Avia Holland. De bijgelovige Ajacieden eisen echter een vlucht met Martins AiT. En om aan te geven hóe bijgelovig de Ajax-spelers waren: Ze wilden precies hetzelfde vliegtuig als in de eerste ronde van de Europa Cup, toen zij naar Istanbul vlogen. Met precies dezelfde bemanning. Het vliegtuig moet drie dagen blijven staan in Praag en de bemanning mag niet wijken van de zijde van de Ajacieden. De crew zal morgenavond ook aanwezig zijn in Olympisch Stadion, bij de thuiswedstrijd tegen Dukla Praag. In totaal zullen 22 vliegtuigen in de dagen voor de uitwedstrijd pendelen tussen Schip hol en Praag. De meeste daarvan zijn van de 'andere' maatschappij,Trans Avia. Woensdag i maart Het Russische arbitrale duo dat Ajax-Dukla zal leiden, maakt van de trip een toeristisch uitje. Scheidsrechter Tofik Bahramov en zijn assistenten werden ontvangen door scheids rechters Leo Hom en Tom Mulder. De Russen wilden niet over voetbal praten, maar ver trokken meteen naar Volendam, waar zij zich in traditionele klederdracht op de foto lieten zetten. Donderdag 2 maart 'Oooooo 1-1 oooohh.kopt De Telegraaf. De eerste helft eindigde doelpuntloos. Een goal van Nuninga werd afgekeurd. Dukla-goalie Viktor pakte de bal, maar Cruijff ontfutselde het leer uit de handen van de keeper. Nuninga scoorde, maar wat Cruijff deed was ongeoorloofd. Na vijftig minuten werd de Dukla-muur toch geslecht. Uit een onmogelijke hoek jaagt Swart de bal hoog in de touwen. De te ver opgeschoven defensie van Ajax wordt in de laatste minuten verrast door Mraz. Saillant detail: Vlak voor de wedstrijd blijkt dat één van de grensrechters zijn stopwatch thuis heeft laten liggen. Ajax-officials zorgen ervoor dat de official een splinternieuwe Ajax-stopwatch krijgt. Het mag niet baten, Ajax krijgt geen cadeautjes terug en moet aan de bak in Praag. Ajax - Dukla Praag eindigde in Amsterdam in een moeizame 1-1.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 4