Ajax Life nummer 13 7 februari 2002 Sisu en de mentale kracht van Pasanen AMSTERDAM - Vijf maanden revalideren. Voor de meeste voetbal lers betekent dat een eenzame helletocht. Er zijn spelers die het krachthonk en de loopband - ondanks dat het noodzakelijke obsta kels zijn in het herstelproces - tijdens zo'n periode verfoeien. Dat geldt niet voor Petri Pasanen. „Ik benaderde krachttraining en hardlopen heel serieus, probeerde die oefeningen zo leuk mogelijk te maken." Het tekent de mentale weerbaarheid van de Fin, die moed put uit sisu, zoals hij zelf zegt "de kracht van onze natie". Doot Erol Erdogan „Ik heb nu een blessure net boven mijn liesstreek", vertelt PetTi over zijn laatste tegenslag, opgelopen in Portugal waar Ajax zich voorbe reidde op de tweede competitie helft. „Na vijf maanden revalideren was het trainingskamp voor mij hét moment om terug te keren bij de selectie. Wanneer ik alweer twee maanden bij de groep had gezeten, zou deze nieuwe blessure voor mij veel eTger zijn geweest. Nu ben ik niet zo ver teruggeworpen in het revalidatieproces. Ik ben inmiddels alweer met looptraining bezig." Pasanens eerste jaar bij Ajax verliep uiterst voorspoedig: in 29 duels scoorde de verdediger vier keer. In de voorbereiding op het huidige seizoen brak de Fin een middenvoetsbeentje in zijn linker voet. Opvallend rustig, bijna met plezier, kijkt Pasanen terug op de vijf maanden van herstel die daarna volgden: „Nou, gedeeltelijk vond ik het best een fijne periode. Ik had voor mezelf al heel snel geaccepteerd dat ik een lange periode niet aan spelen toe zou komen. Het stomste wat ik kon doen, was met mezelf in discussie gaan. Iedere keer het onmogelijke wensen; zo snel mogelijk weer wil len voetballen. Ik beschouwde mezelf min of meer als een combi natie van een gymnast en een hardloper en benaderde die twee onderdelen - krachttraining en hardlopen - heel serieus. Probeerde die oefeningen zo leuk mogelijk te maken en tevreden te zijn met het resultaat." De 21-jarige ging daaT heel ver in: „Ik dacht als een professionele atleet. Zodoende kon ik me toch ergens op concentreren. En het heeft nut gehad, want mijn basis conditie is verbeterd. Ik heb in die vijf maanden geleerd dat het voor mij beter is de feiten snel te accep teren. Te veel nadenken en terug kijken is zinloos. Ik kan de geschie denis toch niet veranderen." EIGEN TRIBUNETJE Nors op de tribune zitten is aan de defensieve kracht Pasanen niet besteed. Hij bedacht een leukere manieT om Ajax tijdens zijn herstel te volgen. „Voor het eerst in mijn voetballeven had ik niet meer te maken met de druk, voorafgaand aan het spelen van echte wedstrij den. Maar ik ging wel naar alle duels van Ajax kijken. Samen met mensen van de club, David Endt en Erik van Leeuwen, zat ik dan in de Arena achter het doel. Natuurlijk was het soms lastig om zo dichtbij te zitten en zelf niet mee te kunnen doen. Maar David, Erik en ik had den zo ons eigen tribunetje, met onze eigen humor. Onderling ana lyseerden we de wedstrijd en heb ben soms hard gelachen. En gejuicht. Ik vond het echt leuk daar te zitten. Als ik zelf speel, ben ik vol ledig gefocust op het voetballen, maar achter het doel had ik de vrij heid mijn ogen goed de kost te geven; me meeT als toeschouwer te gedragen. Het opvallendst vond ik de bank van Ajax. De reacties van de reservespelers en de trainers boeiden mij. De keeper van de tegenstander - we kozen altijd voor aanval Ajax - heb ik goed gevolgd. Hoe gedraagt hij zich? Met de duels die ik vanuit een ander perspectief zag, kan ik in de toekomst mijn voordeel doen. Hoe? Dat ga ik niet vertellen. Dat houd ik liever voor mezelf. Mensen hoeven niet alles van mij te weten." PERSOONLIJK "Opvallend onopvallend", "stoï cijns" en "introvert". In de schaarse interviews typeren journalisten de Finse international Pasanen vaak als "een stille kracht". „Ik heb er geen problemen mee in interviews over voetbal te praten, maar daar blijft het bij. Ik zie er het nut niet van in over persoonlijke zaken uit te wijden, ledereen mag mij van alles vragen, maaT ik geef niet overal antwoord op." Petri ziet de aandacht van kranten, TV en tijdschriften als een noodza kelijk onderdeel van het professio nele voetbal: „Ik moet dat accepte ren, ermee leren leven dat media bestaan. In de tijd dat ik bij Ajax zit, heb ik daar mijn weg inmiddels in gevonden." De door Pasanen uitge stippelde route is geen gangbare: „Ik heb al tijden geen verhalen gelezen over Ajax of over Ajacie- den. Dat doe ik niet meer, ik ben ermee gestopt. Waarom? Het levende mij niets op. Behalve mis schien negatieve gedachten of gevoelens. Waarom zou ik me daar mee bezig houden? Ik ken de jour nalisten niet, zij kennen mij ook niet. Dus lees ik niet wat zij schrij ven. Hun mening doet er voor mij niet toe. Ik luister naar andere spe lers, de trainers en mensen van de club. Zij kunnen mij - als ze mij ken nen -helpen." SCHIJNWERPERS Dat journalisten in grote voetbal landen als Spanje, Italië alsmede het in Finland op de voet gevolgde Engeland nog meer invloed heb ben dan de pers in Nederland, zegt Pasanen weinig: „Ik laat mijn toe komstdromen niet verstoren door de rol van de media. Als ik bijvoor beeld ooit in Engeland kom te voet ballen, zal ik ook leren daar op mijn manier mee om te gaan. Ik vind het prima als collega-voetballers wel in de schijnwerpers willen staan en graag interviews geven, maar voor mij is het totaal niet belangrijk. Hoe meer interviews ik geef, hoe meer mensen mij zullen herken nen. Nu kan ik nog in alle rust op Ook in de tijd dat hij geblesseerd was, wisten Ajacieden als Wamberto en Machlas ploeggenoot Pasanen te vinden als er een treffer moest worden gevierd. straat wandelen. Laat mij maaT gewoon voetballen, daar heb ik genoeg aan." In Nederland valt de aandacht voor het voetbal mee en Pasanen kan zich daardoor meestentijds ontrek ken aan het spotlicht. VToeger, in zijn geboorteplaats Lahti, was de rust bijna onontkoombaar. Met weemoed denkt Petri terug aan Suomi„Door mijn periode hier in Nederland ben ik anders tegen Fin land aan gaan kijken. Daar wonen maar vijf miljoen mensen... Ik ben de Finse natuur gaan waarderen, de prachtige meren, de grote ruimte. Daar houd ik van. Het beeld dat ik van mijn land heb, wordt steeds mooier en sterker. Iedere mogelijkheid om terug te gaan, grijp ik aan. Ik voel me best goed in Nederland, maaT heb altijd wel een beetje last van heimwee." Vijfmaanden revalideren waren voor Pasanen geen eenzame helletocht SISU Finland, land van diepe, zwarte meren. En van verborgen krachten. Sisu betekent zoveel als 'trots'. Het vormt de Finse ruggengraat. Pasa nen: „In mijn benadering van het leven is Sisu een van de elemen taire dingen. Dat gevoel is in Fin land ontstaan door de oorlogen die wij voerden tegen de Russen, in de jaren dertig en veertig. De Russen waren in de meerderheid, maar de Finnen hebben het eigen land met hand en tand verdedigd. Dat heeft ons een kracht gegeven die wij tot op de dag van vandaag voelen: Sisu. In juni speelden we een interland tegen de Duitsers. Finland had nog nooit van Duitsland gewonnen, 1 zelfs nog geen punt gepakt. Vooraf gaand aan het duel kwam de bekende Finse acteur Esko Salmi- nen naar het spelershotel. De hele ploeg werd bij elkaar geroepen. Er is een beroemd boek geschreven over de strijd tegen de Russen. Hij las een deel uit een verhaal voor. Hij sprak over Sisu-. "Dat is wat jullie zijn". Het hielp, de wedstrijd ein digde in 2-2 en we pakten het eer ste punt ooit tegen de Duitsers. Sisu is de kracht van onze natie. Het maakt niet uit wie de tegenstan der is."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 7