'Zou er nog een periodetiteltje voor ons inzitten?' WK-ganger Michozuki op stage bij Haarlem Mark Geestman (Ajax Zaterdag i): 7 FEBRUARI 2002 NUMMER IB A|*X LIFE AMSTERDAM - Achttien lentes was Mark Ceestman (28 jaar) toen hij voor het eerst voetbalde bij een club. Nationaal gezien gold hij tot dan als een uitblinker in een andere tak van sport. Hij tenniste. Bij de bond. Een talent? Zélf zou hij het liever niet zo willen noemen. „Maar ik kon best wel een beetje tennissen,"glimlacht hij bescheiden. HAARLEM - De selectie van Haarlem beschikte afgelopen maand over een heuse WK-ganger. Vier dagen lang liep de Japanse international Shigeyoshi Michozuki stage bij de satellietclub van Ajax. Gerard van der Lem legde de contacten tus sen beide partijen. „Een goede Japanse vriend van me vroeg of ik een geschikte sta geplaats voor een speler kon regelen bij een Nederlandse club. Michozuki is namelijk helemaal idolaat van ons voetbal, en vooral van Ajax. Ondanks bet feit dat Ono nu voor Feyenoord speelt, is Ajax in Japan nog steeds de meest populaire Nederlandse club. In januari wordt daar niet gespeeld en daardoor bad bij nu de kans. Na enkele bel letjes kwam ik uiteindelijk terecht bij Heini Otto en die maakte er geen enkel probleem van. Nadat ik Michozuki op Schiphol had opgehaald, en hem naar het motel in Haar lem had gebracht, heeft Otto de verdere begeleiding op zich genomen. Later hoorde ;ik nog van Jan Olde Riekerink dat hij er ook rgeen bezwaar tegen zou hebben gehad als aShigeyoshi Michozuki met het tweede van Ajax had meegetraind." Jln die vier dagen speelde de 28-jarige mid denvelder, afkomstig van Vissel Kobe, in twee oefenwedstrijden van Haarlem 2. Van der Lem: „Natuurlijk blonk hij toen uit. Hij is niet voor niets 15-voudig Japans interna tional, iets wat ik aanvankelijk niet eens wist. Het zou me niet verbazen wanneer hij over niet al te lange tijd ook in Europa speelt."Vorige week ontving Van der Lem nog een bedankbrief. „Zo iets tekent de uit stekende mentaliteit van zo'n jongen." Voor Tomas Galasek komt het nationale elf tal weer in zicht. De Tsjechen zitten voor de EK-kwalificatie in één groep met Nederland, Moldavië, Oostenrijk en Wit-Rusland. Tsjechië lootte ondermeer tegen Nederland. Wat zegt jou dat? „Toen we op het vorige EK hier tegen Neder land moesten, wilde ik ook heel graag mee spelen. Op dat moment was ik goed in vorm, maar werd toch niet geselecteerd. Dat vond ik heel spijtig. Ik vind dat Nederland en Tsje chië de beste ploegen hebben van deze groep, puur als je kijkt naar de kwaliteiten binnen de nationale selecties." Verwacht jij een uitnodiging voor de komende oefeninterlands? „Meestal hoor ik wel bij de eerste grote selectie van 53 spelers. Ook nu weer voor de oefeninterland op 12 februari tegen Honga rije. Maar ik heb zelf nog niet met de nieuwe trainer Karei Bruckner gesproken. Ik houd geen rekening met selectie voor het Tsjechi sche team, dat is voor mij het beste. Als het wél gebeurt, dan is het voor mij een posi tieve verrassing." Heb jij veel concurrentie voor jouw positie in het Tsjechische elftal? „Meestal staat Radek Bejbl op de positie van verdedigende middenvelder. Doordat hij al vrij lang geblesseerd is, kreeg ik tijdens de kwalificatieduels tegen Denemarken en Noord-lerland, voor de WK, een kans." Maandag 30 januari Op de dag dat Kees Verkerk de Europese allroundtitel schaatsen verovert, doet Ajax een stap in de richting van het kampioen schap. De Amsterdammers verslaan het Maastrichtse MVV met maar liefst 8-3. De kop in de Telegraaf zegt echter genoeg: "Ajax- motor op toeren... maar ook onnodige fou ten". Sjaak Swart opent de score, vanaf de penaltystip. Het is niet de enige penalty, er zullen er liefst drie gegeven en gescoord wor den. Twee voor Ajax, één voor MW. Cruijff scoort die middag tegen MVV vier keer. Johan Cruijff is ook topscorer van de Nederlandse competitie met liefst 27 goals. Sjaak Swart volgt met 18 goals op ruime ach terstand. Enig minpunt van de wedstrijd tegen de Maastrichtenaren: drie tegengoals tegen een ploeg, die niet één uitgespeelde kans kreeg. Als de bestuurder van de suppor terstram opmerkt dat deze tegengoals een smet op de wedstrijd zijn, werpen de fans hem boze blikken toe. Maar hij had zeker geen ongelijk... Piet Keizer maakt op 77 februari 7967 2-0 tegen Sittardia. Ajax won uiteindelijk met 6-0. Woensdag 1 februari "Legioen gevierendeeld", kopt De Telegraaf. Geen ernstige stadionramp in Amsterdam, maar Ajax krijgt voor het Europese uitduel tegen Dukla Praag 'slechts' 3200 kaartjes te verdelen. Zo'n 15.000 mensen wilden met auto, vliegtuig,bus en trein de reis richting de Tsjechoslowaakse hoofdstad aanvaarden. Voor het duel met Ajax probeerde Dukla het stadion van haar grote stadsgenoot Slavia te huren. Uit ervaring was echter gebleken dat het veld in het Slavia-stadion vlak na een wedstrijd helemaal kapotgelopen was. En drie dagen na Dukla-Ajax hervat Slavia de competitie na de winterstop. Dus geen stadion met 40.000 plaatsen, maar één met maar 15.000 plaatsen voor de kwart finale van de Europa Cup 1. Ajax-voorzitter Jaap van Praag vertrekt morgen naar Luik, waar Dukla oefent tegen Standard. Hij zal als nog proberen meer kaartjes los te weken. Donderdag 2 februari Ajax verliest verdiend het benefietduel voor Laurent Verbiest van de Belgische kampioen Anderlecht (1-4). De eerste helft oogt goed en zelfs het spekgladde veld in Brussel is geen belemmering. Na veertig minuten opent Ajax de score via Henk Groot, maar in de tweede helft worden de Amsterdammers overge speeld. bij AFC besloot ik na een jaar bedrijfskunde te gaan studeren. Het was Rotterdam of Gro ningen, nou Rotterdam viel af. Ik heb een tijdje in het tweede van FC Groningen gespeeld. Toen ben ik hier terecht gekomen." CLUBTROUW Spijt heeft hij er nooit van gehad. Waar ande ren voor het geld kozen, bleef hij zijn club trouw. „Ik ben niet het type dat voor een paar duizend gulden een andere club uitkiest.. Het shirt van Ajax, dat mooie rood en wit, daar ben ik trots op. Zoiets verkwansel je niet, vind ik." De wel eens door Floor Thoolen geopperde suggestie om alle Ajax-talenten die het betaald voetbal nét niet haalden - en die elders amateurvoetbal spelen - te benaderen voor Ajax zaterdag, staat hem wel aan. Tóch betwijfelt hij of het veel zal uithalen. „Er gaat in het amateurvoetbal meer geld om dan menigeen denkt." Bij Ajax-amateurs wordt door de leden con tributie betaald. Daar staan dan schoeisel en kleding tegenover, alsmede het feit dat een lid van Ajax een kaart ontvangt om de wed strijden in de Arena bij te wonen. Dat is een faciliteit die voor iemand, die écht van voet bal houdt, evenmin is te versmaden. Sportief gezien gaat het al een aantal jaren steeds nét niet als iedereen graag zou willen. Ook nu zit er niet veel meer in dan een derde of een vierde plaats na Volendam, Zuidvogels en DVS' 33. Mijmert: „Of zou er dit seizoen misschien nog een periodetiteltje voor ons inzitten?" En Ajax 1? Hoe hoog schat hij als lid van de Ledenraad de kansen in dat Ajax 1 binnen afzienbare termijn weer eens bovenop de golf surft? „Dat moment komt", weet hij zeker. „Als Amsterdammers behoren wij tot de meest kritische groep mensen van Neder land. We zijn de afgelopen tijd met z'n allen zo kritisch geweest, dat we onszelf 'iets' heb ben aangepraat. Dat moet nu maar eens een keer zijn afgelopen. Dan komt de rest ook weer goed." Vrijdag 3 februari De Europese kwartfinale tegen Dukla Praag is begin februari al het gesprek van de dag. Dukla-coach Bohumil Musil heeft een dag eerder het oefenduel van zijn club tegen Standard Luik laten schieten en is in Brussel gaan kijken bij Anderlecht-Ajax. „Wij zijn niet bang. Maar we nemen de strijd hoog, zéér hoog op," aldus Musil, „De strijd met Ajax is voor ons een nationale zaak." Tegen coach Rinus Michels is Musil ook eer lijk: „Het is een goede ploeg, met een midvoor (Cruijff) die binnen één, twee jaar tot de top zal behoren. Maar de ploeg kan beter. In hun verdediging liggen onze kansen." Maandag 6 februari Zijn de spelers oververmoeid? Zit Ajax in een dipje? Nu al? Dat zijn vragen die de kranten zich vandaag stellen. In het weekend heeft Ajax weliswaar gewonnen, maar de 1-0 tegen Fortuna '54 getuigde niet van enig zelfver trouwen. Fortuna verdedigde de hele wed strijd en ging voor het gelijke spel, Ajax kon geen gebruik maken van de gaten die de Lim burgers lieten vallen. Ajax loopt met de zege een punt uit op concurrent Feijenoord (in 1967 nog met een 'ij'), dat de punten deelt met ADO. Gelukkig - voor de Ajacieden - gaat het ook met Dukla Praag niet al te goed. De ploeg heeft haar trainingskamp in Burnama verla ten, maar de resultaten zijn niet denderend. Buiten het Bohemer Woud wint Dukla twee maal, speelt het tweemaal gelijk en wordt er verloren van Standard Luik. Donderdag 9 februari Bondscoach George Kessler is begonnen aan de voorbereiding op het duel met Oost-Duits- land. Pas in april staat dit duel gepland, maar Kessler neemt de wedstrijd erg serieus. Piet Keizer en Sjaak Swart zijn geselecteerd, maar ontbreken op het appèl in de Zeister bossen. Beide Ajacieden zijn geblesseerd, Keizer aan zijn enkel en Swart heeft een kuitbeenbles sure opgelopen. In april verwacht Kessler dat ze wel weer fit zijn. Door Ger Stolk Veenendaal afgelopen zaterdag: GVVV - Ajax zaterdag, vriendschappelijk. Collectief ver gaapt Nederland zich aan Het Huwelijk. In de straten trekt de OAD-bus van Ajax nauwelijks bekijks. Er is weinig publiek. Geestman:„Er Mark Ceestman, aanvoerder van Ajax Zaterdag 1. werd gedold in de kleedkamer. Zo van: dat Claus op dit moment hier is hè!. Edmund Claus ja, onze trainer." Opvallend genoeg komt vandaag de naam Geestman niet voor in de basisopstelling. „Ik denk dat ik van de week iets verkeerds heb gegeten. Ik heb helemaal niet kunnen trai nen. Dan zit het er dik in dat de trainer begint met een formatie waarin ik ont breek." Na niet al te lange tijd draaft de 'vaste nummer 4' van Ajax trouwens alsnog op. Als invaller, ditmaal met 'nummer 15'. De organisatie van rood en wit stottert tegen de hoofdklasserdie een doelpunt ziet afgekeurd, maar even later toch de leiding neemt. Mark Geestman stelt orde op zaken, scoort de gelijkmaker en valt daarna weer uit. Ajax verliest met 4-1. NIET MOPPEREN „Ik kom uit een Blauw Wit-familie", zegt hij later op de dag. „Ruud Geestman (een oud-prof bij Blauw Wit, Telstar en Go Ahead, red.) is mijn oom en mijn vader Richard kon ook aardig voetballen. Hij raakte als 18-jarige dusdanig gebles seerd dat hij werd afgekeurd. Pa slaat geen wedstrijd van me over. Na afloop bellen we en dan laat hij me weten wat ik allemaal niet goed heb gedaan; ik mag de laatste tijd niet mopperen." Een Blauw Witter bij Ajax en niet eens louter als voetballer. Geestman: Er zijn meer raakvlakken. Ik maak voor het tweede jaar deel uit van de Ledenraad. En het bureau, waarvoor ik werk, levert 5 Ajax advies op het gebied van de exploi- I tatie van nieuwe media." „Ik voel me op en top Ajacied. Begonnen iMxmm

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 4