Ajax Life nummer 12 24 januari 2002 Als de training op het punt staat te beginnen, is het de vraag of Van den Ban wel op tijd is om al mee te doen. "Geen pro bleem", roept Cristian Chivu. De aanvoerder offert zich wel op en gaat in het doel staan, geen keepershandschoenen, han den in de mouwen. Maar al te graag vuren zijn teamgenoten de schoten op hem af. De inzet van Bergdplmo wordt met de vingertoppen aangeraakt, maar belandt desondanks hard in de kruising. "Aial", schreeuwt Chivu het uit. Dan probeert Machlas het. De Griek trapt met veel techniek, precisie en kracht. Dat kan niet missen, zo lijkt het... Maar op miracu leuze wijze weet Chivu ook deze poging te stoppen. Hij buigt dankbaar voor het applaus dat hij krijgt van alle spelers, de technische staf èn de journalisten. Maar dan moet hij weer pas op de plaats maken. Een klein gedrongen mannetje komt het veld op en schudt iedereen de hand. Serge van den Ban is gearriveerd en Zlatan kan zijn ogen niet geloven. Is dit man netje, dat tot zijn navel reikt, echt de nieuwe doelman? Serge wordt aangemoedigd door een vermoeide Maarten Stekelenburg, die op een stoeltje achter de goal toekijkt. Ste kelenburg heeft amper kunnen slapen. „Ik kon maar geen houding vinden waarbij m'n knie geen pijn deed. Om half vijf ben ik maar op mijn balkon gaan zitten." Zondagavond vliegt hij terug naar Amsterdam. Maandag wordt een MRI-scan van zijn knie gemaakt en kijken de artsen hoe ernstig zijn menis cus is beschadigd. Indien nodig volgt woensdag een kijkope ratie. "Serge, vijf! Vijf, man! Vijf, dat kan toch nooit"! roept de geblesseerde keeper steeds. Wat bedoelt hij toch? Van den Ban mag bij deze oefening alleen in de vijfmeterbox voor zijn goal staan. „Dan kan je, als er iemand op je af komt, nooit meer je doel verkleinen", vervolgt Stekelenburg. Dan stopt de goalie een slap schot van een uitgeputte Zlatan. "Goed, ZONDAG 20 JANUARI - "BEST EEN MOOIE PRUS" Vrolijk komen de Ajax-mannen aangefietst. Op het strand, een paar minuten peddelen van het Ria Park Hotel, staat een training op de agenda. Assistent Bruins Slot ziet tot zijn tevredenheid dat alles klaar staat op het rulle zand: "Zo, de zon is ook weer op z'n plek gezet!"Verbaasd nagestaard door een lange rij vissers hobbelt de groep achter Lazslo Jambor aan. Eerst gaat het richting - pak 'm beet - het Portugese eiland Madeira, vervolgens joggen de Ajacieden weer terug, zeg maar richting Zuid-Spanje. Op het gemarkeerde strandveldje is het tijdens een partijtje plotseling elf tegen tien. De overtalsituatie wordt door Koe man gecreëerd doordat hij zelf bij het rode team meedoet. Er broeit 'iets'. Rafael van der Vaart voelt als eerste nattigheid: "Ik ga mooi linksbuiten staan" roept het talent. Hij blijft zo ver mogelijk bij de branding vandaan. Laszlo Jambor is minder attent. Na het duel valt het oog op de Hongaarse hersteltrai ner. Jambor tracht nog als een standbeeld van Napoleon en een idem dito afstandelijke blik, respect af te dwingen. Maar helaas! Twintig spelers jonassen Jambor het water in. De nog als een atleet ogende trainer-op-leeftijdlaat zich niet kennen en maakt er een zwempartijtje van in het ijskoude water. Over het hele veld wordt 's middags een testwedstrijd gespeeld tussen twee Ajax'en. Het rood-wit (met een geel hesje) lijkt verdacht veel op het basiselftal dat Ronald Koe man voor ogen moet hebben: Didulica, Vierklau, Bergdplmo, Chivu, De Cler, Galasek, Knopper, Van der Vaart, Van der Meyde, Zlatan en Wamberto. Op de rechtsbackpositie komt tijdens de partij ook Heitinga te staan. Rafael van der Vaart neemt tijdens de scherpe partij een vrije trap, die zinderend van effect binnenslaat. Het is een doelpunt, passend bij hét talent. Dat hij dit ook écht is, wordt 's avonds met een enorme meerderheid van stemmen bekrachtigd door zijn collega-profvoetballers op het WCS-Gala. Vers van het trainingveld weet Van der Vaart de uitslag nog niet. „Ik hoop dat ik 'm win", zegt hij beschei den. Die mooie karaktertrek heeft hij van zijn ouders. „Talent van het Jaar zijn is toch wel leuk", vervolgt Rafael. „Arnold Bruggink was het vorig jaar, dat is ook een heel goede voet baller. Het is een heel mooie prijs, vind ik". En zo is het. Het talent van het JaaT 2001 heeft zijn eerste prijs van het seizoen al te pakken. MAANDAG 21 JANUARI AMSTERDAM De volgende dag vertrekken de Ajacieden, na zes zeer vrucht- volle dagen en nog één ochtendtraining, terug naar Amster dam. Er zijn nog twee prijzen te winnen: de Amstel Cup en het landskampioenschap. De Cler en Van der Vaart heten Van den Ban hartelijk welkom. Sergü" Vermoeid maar voldaan stapt Van den Ban van het veld. „Ik werd gisteren gebeld door Wil Coort, maar dacht eerst dat het een teamgenootje was die een grap met me uit haalde. Maar toen ik Leo Beenhakker aan de lijn kreeg, wist ik het zeker: die stem herkende ik meteen!" Tegen VfL Wolfsburg, een Duitse middenmoter met een trai ner die door zijn naam al een contract voor het leven moet krijgen (Wolfgang Wolf), wint Ajax met 2-0. De basisopstel ling: Didulica, Vierklau, Bergdplmo, Chivu, De Cler, Galasek, Van der Vaart, Maxwell, Van der Meyde, Machlas en Wam berto, maker van de eerste treffer. Invaller Knopper zorgt voor het tweede doelpunt. ZATERDAG 19 JANUARI "KOEMAN MAN!" Op de zaterdagochtend na de 2-0 overwinning op VfL Wolfs burg heeft de technische staf een serieus toernooi georgani seerd. Driftig bouwt Tonny Bruins Slot, samen met masseur Rob Koster, aan een scorebord. In de buurt van een zestien meterlijn staat een beker te glimmen in het zonlicht. Naast eeuwige roem en de prachtige bokaal met linten gaat het vandaag ook om keiharde winstpremies. Alle deelnemers, Van der Gun, Knopper en Van Halst zingen uitbundig het Wilhel mus. Het trio vormde het erepodium na Ajax'kartwedstrijd. twintig Ajacieden in totaal, hebben 10 euro in de beker gegooid. De ploeg van Jan van Halst blijkt uiteindelijk over de juiste mix van kwaliteiten te beschikken. Jan durft het zelfs aan in opstand te komen tegen de arbiter-coach: "Hoezo, die bal was uit? Koeman man, je staat daar maaT een beetje met je handen in je zakken toe te kijken! Doe-es wat nuttigs!" De fluwelen en grappig bedoelde revolutie werd met hoonge lach in de kiem gesmoord. Wamberto, Jan van Halst, Serge van den Ban en Andy van der Meyde; er is geen kruit gewas sen tegen dit Voetvolley-viertal. Uit het onbedaarlijke juichen en het emotioneel heffen van de gewonnen beker spreekt ontegenzeggelijk een winnaarsmentaliteit. Op het prestigieuze toernooi volgt een cooling down. 's Mid dags krijgt deze laatste trainingsvorm een vervolg als de jon gens even mogen uitblazen na vijf dagen intensieve arbeid. De Ajacieden brengen de vrije middag door met karten, gol fen en shoppen om vervolgens geest en lichaam volledig te ontspannen in het Braziliaanse restaurant Cheers. "Where everybody knows your name", maar dan op z'n Braziliaans. >ude water van de Atlantische Oceaan.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 9