Koemans mannen zijn klaar voor de tweede competitiehelft 24 JANUARI 2002 NUMMER 12 Ajax Life Ajax in de Algarve ALGARVE - Ajax Life was de hele week aanwezig bij het trainingskamp van Ajax in Portugal. De mannen van Ronald Koeman werkten, onder geweldige omstandigheden, keihard om op tijd klaar te zijn voor het eerste com- petitietreffen van zooz: uit tegen FC Den Bosch. Het waren zeven roerige dagen, met de verjaardag van Tomas Gaiasek, de come back van Jan van Halst en het drama van keeper Maarten Stekelenburg. MAANDAG 14 JANUARI - WAAR IS PIENAAR? Precies 23 Ajacieden checken op Schiphol in voor vlucht HV 6357 richting Faro. Nadat alle spelers door de poortjes van de douane zijn gegaan, is teammanager David Endt druk aan het bellen bij de balie: de in allerijl opgeroepen Steven Pie- naar (talent, middenvelder en Zuid Afrikaan van Jong Ajax) kan niet worden bereikt, helaas. Wellicht dat hij morgen kan komen. Door de dichte mist rond Schiphol hebben de Ajacieden een vertraging van anderhalf uur. O'Brien en Pasanen lezen een mooi boek, Knopper kijkt een prima DVD filmpje (ondermeer Jiskefet) en Vierklau en Zlatan laten elkaar fijne muziek op hun koptelefoons horen. Eenmaal in de lucht verloopt alles voorspoedig; de enige commotie ontstaat als een stewardess omroept dat er sigarettenrook in één van de toiletten is geconstateerd. John O'Brien, fervent niet roker, is zich van geen kwaad bewust en loopt terug naar zijn stoel. Zijn ploeg genoten maken hem uit voor 'ouwe shagroker', John kijkt alleen maar verbaasd. De stemming is in orde, helemaal als uit de door de piloten vrijgegeven vluchtinformatie blijkt dat het in Faro 15 graden en nice weather is. Vanaf de luchthaven, onder een prachtige sterrenhemel, is het een korte rit naar het Ria Park Resort Flotel. DINSDAG 15 JANUARI - "LEKKER DAN!" Onder een mild en hartverwarmend winterzonnetje fietsen de Ajacieden naar het nabij gelegen trainingsveld. Ontspan nen, want het ging heuveltje af, arriveren de mannen bij het complex met de exotische naam Vale de Garrao. De eerste training in de Portugese Algarve kan beginnen. Eerst de ron- dootjes; hardop tellen de trainers het aantal keren dat de bal in bezit blijft. Krols stem galmt kritisch-Amsterdams over het veld: "Lekker dan, na twee seconden zijn we die bal alweer kwijt!" Later, als het wat beter gaat: "Begint er een beetje op te lijken!" Vandaag traint Ajax voor het eerst met nieuwe Adi- das-ballen, die ook op het WK worden gebruikt. Terwijl de spelers nog 'aan het ballen' zijn, is David Endt alweer bezig om met de mountainbike de hellingen richting het hotel te bedwingen. De teammanager gaat middenvelder Steven Pie- naar van het vliegveld halen. Tomas Gaiasek is vandaag 29 jaar geworden. De Tsjech hijgt nog een beetje na de training. „Ik voel me wel een klein beetje jarig, maar het is vandaag natuurlijk ook gewoon een wed strijddag. Het is voor mij elk jaar hetzelfde; steeds vier ik mijn verjaardag tijdens een trainingskamp. Vorig seizoen in Oatar was het wel leuk. Toen zijn we met jeeps door de woestijn gereden, dat was mooi. Ik ga volgende week thuis met mijn gezin een feestje vieren." Een paar spelers doen het tijdens het tweede deel van de trai ning wat rustiger aan. Jan van Halst, Tim de Cler, John Hei tinga, Cristian Chivu, Rafael van der Vaart, John O'Brien, Zla tan, Wamberto, Andy van der Meyde, André Bergdplmo en Maarten Stekelenburg. Het lijkt op een serieuze opsomming van de opstelling van vanavond. En dat blijkt te kloppen, 's Avonds winnen deze Ajacieden in het stadion San Luis met 2-0 van SC Farense. Cristian Chivu toont de vriendschappelijk uitgereikte beker aan het handjevol toeschouwers. John O'Brien is, net als de andere Ajacieden, duidelijk geen Lance Armstrong. WOENSDAG 16 JANUARI, "GO,TIGER!" Faro, 16 januariDe dag n a het vriendschappelijke treffen m et SC Farense is voor de Ajacieden absoluut geen rustdag. De öchtendtraining bestaat voornamelijk uit drie gerichte oefe ningen. Een fel partijtje, een koptraining èn afronden. De licht geblesseerde Jan van Halst en Johnny Heitinga lopen rondjes en kijken jaloers naar hun collega's. Terwijl de overige spelers 'doorbuffelen' voeren Koeman en Krol een interessante discussie met Cristian Chivu en André Bergdplmo. Koeman gebruikt pionnetjes en Krol wijst en draait met zijn lichaam, in een poging om voor het duo hun bedoelingen aanschouwelijk te maken. Chivu, al aanvoerder van het Roemeense elftal, draagt nu ook de band bij Ajax. „Het is toch wel anders, ik heb veel meer verantwoordelijk heid", vertelt Chivu terwijl hij zijn kicksen verruilt voor loop schoenen. „Nu moet ik me serieuzer gedragen, spelers luiste ren meer naar mij en er is respect." En het gesprek met Koe man en Krol, waar ging dat over? „Het ging over onze opstel ling in het centrum van de defensie. Een heel normaal gesprek over voetbal; dat doen we iedere week. André en ik, maar ook de hele ploeg, leren elke dag steeds meer." Aan het eind van de training moeten een paar Ajacieden onder leiding van Koeman een 'serie ballen' afwerken. Trap pen, sprinten, aantikken, sprinten, trappen. Links én rechts. Een ware conditieslag. Chivu hoeft niet en moedigt aan. Yakubu is aan de beurt. "Go Tiger, go!" schreeuwt hij naar de worstelende Ghanees. En, als Yakubu uitgeteld de laatste bal raakt, neemt Cristian een foto. "Oké, tiger! I have a photo of you!roept Chivu. De basiself voor het duel tegen Farense doet het rustig aan. De reservespelers worden enkele uren voor het duel flink afgebeuld. "WELK KNOPPIE?" Een paar uur eerder was de peTS tussen de oefensessies uit genodigd voor een praatje in het Ria Park Hotel. Achter het hotel, op het behagelijke terras dat is omzoomd door palmbomen en ander wuivend groen, vertelt Jan van Halst nog maar eens dat hij "niet feestend door de straten van Hengelo is gelopen", toen de ervaren speler het telefoon tje kreeg van trainer Koeman. Maar blij was hij natuurlijk wel. Hoofdmoot van de middagtraining is een grote partij. De Roden tegen de Groenen. Johnny Heitinga, met zijn knie ver pakt in het ijs, maakt er een eigen persdagje van. De huisfo tograaf van Ajax, Louis van deT Vuurst, wordt aan een sper vuur van vragen onderworpen: hoeveel plaatjes Louis onder tussen heeft geschoten, wat zijn fototoestel nou helemaal kost en hoe zo'n ding eigenlijk werkt. Met verbazing hoort hij de aantallen en bedragen aan. Ondertussen maakt Yakubu 1-0 voor de Roden. Andy van der Meyde gaf de assist en de rechtsbuiten is heerlijk op dreef tijdens de partij. John is onder de indruk van het aantal jaren dat Louis al fotogra feert. Het zijn er net iets meer dan zijn leeftijd. "Dan heb je het meer dan verdiend, dat je voor Ajax werkt", zegt hij respectvol. Even tuurt John in een toestel van de fotograaf, en vraagt "welk knoppie?" en klik: een actie op het veld staat op de gevoelige plaat."Die komt in het Ajax Magazine", zegt Hei tinga vol overtuiging. DONDERDAG 17 JANUARI -"NOEL, NOEL!" De training oogt vandaag wat minder intensief. Johnny Hei tinga kan bij sommige onderdelen weer met de groep mee doen, maar het bij voetballers favoriete 'afronden op de goal' moet hij voorbij laten gaan. Joey Didulica is poortwachter, zijn doel moet beschermd worden tegen laagvliegende pro jectielen. Een van de ünidentifed Flying Objects landt na een onheilspellende parabool op de voorkap van een blinkende jeep, die net buiten het terrein staat te pronken. Nikos Mach- las kijkt de door hem afgeschoten raket met lede ogen na. "Hoeveel gaan er deze keer in, Joey?!" roept Ruud Krol tegen de man van Down Under, Didulica. "Noel, noel!" antwoordt Joey met zijn onvervalste Australische tongval. En inderdaad, totdat Andy van der Meyde aanlegt, houdt Joey alles uit de goal. Andy viert zijn treffer door met zijn armen gespreid breeduit te glimlachen naar de strak blauwe hemel. Hij zweeft even weg. Fred Grim komt - na in het hotel behandeld te zijn - aange fietst. Eerst even wat loslopen en vervolgens moet de ervaren doelman rechtuit sprinten. Hij had maar al te graag de, door zijn collega's op de goal geschoten, ballen eruit geranseld. Maar dat kan nog even niet, want hij is nog steeds niet her steld van de bij Roda JC opgelopen blessure aan zijn linker knie. „Het gaat wel redelijk, maar het is steeds afwachten hoe de knie de volgende dag op inspanningen reageert", zegt Fred. Na de middagsessie heeft Ajax plotseling een serieus kee persprobleem. Nét op het moment dat de toekomst er voor Maarten Stekelenburg steeds zonniger uit begint te zien, raakt de jonge talentvolle doelman geblesseerd. Tijdens een grote partij op de middagtraining moet Maarten plotseling van het veld. De Ajacieden voetballen tussen beide zestien meterlijnen en de keepers Stekelenburg en Didulica staan als een soort laatste man op de rand van hun strafschopgebied. Ze moeten meevoetballen, iets dat Maarten juist goed kan. Maar tijdens een onschuldig ogende sliding gaat het mis. In een flits gebeurt het, zijn rechterknie doet gigantisch veel pijn. Maarten strompelt, hevig aangedaan, richting de uit gang van het complex. De eerste competitiehelft was hij een paar keer reserve bij Ajax 1. Vaak opgeroepen voor Jong Oranje en dinsdag nog negentig minuten goed gekeept tegen SC Farense. En dan nu dit! Het is niet meer dan logisch dat het huilen hem nader staat dan het lachen. VRIJDAG 18 JANUARI - "GOED, SERGÜ" Zo heeft Ajax een 'keepersprobleem' (wat te doen met het overschot aan doelmannen?), zo heeft Ajax een ander 'keep- ersprobleem': Lobont staat - om zijn eigen ontwikkeling te bevorderen - tijdelijk in Boekarest onder de lat, Grim is nog niet wedstrijdfit en gisteren raakte dus Maarten Stekelen burg geblesseerd aan zijn knie. Dan zit er niets anders op dan bij zusterclub Haarlem aan te kloppen om als de wiede weerga Serge van den Ban te 'lenen'. Laszlo Jambor en Nikos Machlas nemen een 'verplichte'duik in het koude water van •«asssur - -ï*S3~

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 8