n «I n h Ajax i en Ajax 2 in kwartfinale Amstel Cup Ajax Life nummer 12 24 januari 2002 KRACHT ELFTAL FILOSOFIE Opnieuw heerjijk bekeravondje in Arena AMSTERDAM - oensdag 12 december was een gedenkwaardige avond voor Ajax. Zowel het eerste als het tweede elftal plaatsten zich op sensationele wijze voor de kwartfinale van de Amstel Cup. Deze unieke gebeurtenis krijgt op 7 februari een vervolg. Dan kunnen beide elftallen, ten koste van respectievelijk Stormvogels/Telstar en FC Groningen, doordringen tot de halve finale van de beker. Doot Arnout Verzijl Jan Olde Riekerink tovert een glim lach op zijn gezicht wanneer zijn gedachten teruggaan naar die bij zondere avond in december VooTaf had de oefenmeester van Ajax 2 natuurlijk wel gehoopt op een stunt tegen FC Twente. Maar tegelijkertijd was hij realistisch genoeg om te beseffen hoe onwaarschijnlijk dat zou zijn. Olde Riekerink: „Daarom had ik in mijn wedstrijdbespreking verteld dat ze vooral moesten laten zien hoe goed ze konden voetballen. Normaal zou FC Twente een maatje te groot zijn geweest, maar dit maal niet. We hebben heel goed gevoetbald en - met de steun van het publiek - uiteindelijk de zege afgedwongen." Olde Riekerink weet uit eigen erva ring hoe moeilijk het kan zijn om in bekerwedstrijden tegen een tweede team van Ajax te spelen. Op 11 okto ber 1987 kwam hij met Sparta uit tegen Ajax 2 en dolf met 2-0 het onderspit tegen een toen superi eure opponent. Olde Riekerink: „In dat elftal voetbalden onder meer Bergkamp, Roy, Frank de Boer, Ver laat en Rob Witschge. Onze neder laag was dikverdiend; we werden op alle fronten overklast. Dat had niets te maken met onderschat ting, we werden gewoon van het kastje naar de muur gestuurd." Toch is het reserve-elftal van toen niet te vergelijken met het Ajax 2 van nu. Olde Riekerink: „Het voet bal is veranderd. De afstand tussen het eerste en het tweede is veel groter geworden, omdat de A-selecties steeds groter worden. Het is onmogelijk om te voorspel len wanneer de huidige voetballers van Ajax 2 een kans zullen krijgen." Het reserve-elftal van Ajax is inmiddels het sluitstuk van de jeugdopleiding. Ook Johnny Heitinga en Rafael van der Vaart zouden nog voor dit team in aanmerking kun nen komen, ware het niet dat deze Ajacieden al excelleren in het vlag- geschip van Ajax. Olde Riekerink: „Als gevolg van het 'Bosman-Arrest' is eT een gat in de jeugdopleiding geslagen. Ajax heeft daar op gean- Na de razendknappe zege op FC Twente namen de Ajax-spelers trainer Jan Olde Riekerink op de schouders. Bryan Roy was 14 jaar geleden doelpuntenmaker bij Ajax 2- Sparta 1. ticipeeTd door veel jonge talenten uit het buitenland te halen. Het is deze lichting die nu zo goed pres teert in de Amstel Cup. Ik heb veel respect voor 'mijn' jongens. Van wege de wijze waarop ze hier, indi vidueel, overleven in een andere cultuur en met een andere taal. De kracht van Ajax 2 is dat het veelal dezelfde types zijn; allemaal gese lecteerd op hun voetbalkwaliteiten. Met de te verwachten cultuurver schillen, valt het reuze mee. Eerlijk heid en openheid betekenen in Nederland hetzelfde als in Ghana. Als je maar veel met de jongens praat en duidelijk uitlegt wat je van ze verwacht, dan zijn eT nau welijks problemen." Over de samenstelling van Ajax 2 in de wedstrijd tegen Stormvogels/ Tel star is nog niets bekend. Het elftal van Olde Riekerink speelt wekelijks in een andere bezetting. Voor de poulewedstrijd tegen Huizen bijvoor beeld,kon de trainer een achterhoede samenstellen met Bergd0lmo en VieTklau, terwijl Van der Gun en Knopper voorin speelden: „Tegen FC Twente hebben we met eigen jongens gespeeld en in principe doen we dat tegen Stormvogels/ Telstar weer; de spelers verdienen dat ook. Onze filosofie is dat de jonge jon gens moeten spelen, tenzij voet ballers van het eerste elftal wed strijdritme moeten opdoen. Want dan is het in het clubbelang om hen te laten spelen. We bevinden ons nu net als tegen Huizen in een dergelijke situatie en het is dus goed mogelijk dat er spelers uit de A-selectie gaan meedoen. Maar alleen omdat zij speeltijd nodig hebben, want dat is een beleidsar- gument. We doen het dus niet om een zo sterk mogelijk elftal op de been te brengen. Dat zal nooit een argument zijn. In overleg met-Ronald Koeman stel ik het elftal samen." MOTIVATIE De tegenstander uit IJmuiden kwam in de kwartfinale na zeges op ATgon, DordTecht'90 en Fortuna Sittard. In de competitie staat de ploeg van interim-traineT Toon Beijer in de middenmoot van de Gouden Gids Divisie. Oud-Ajacied Laurens ten Heuvel is de gevaarlijkste man. Hij maakte dit seizoen reeds elf treffers; zes daarvan maakte hij in de beker. Voor liefst zes Telstarspelers is de ontmoeting met Ajax een hele spe ciale wedstrijd. Richard van Heulen, Danny Schenkel, Sjaak Lettinga, Ardon de Waard, Laurens ten Heuvel en Meivin Holwijn speelden allen in de jeugd van Ajax. Tegen Stormvogels/Telstar is club geschiedenis te schrijven. En dat is ook de doelstelling van Ajax 2. Nog nooit haalde een tweede elftal van Ajax de halve finale van de Amstel Cup. Een mooiere sportieve moti vatie bestaat er niet. VOLENDAM/FARENSE - Ajax speelde tijdens de winterstop drie oefenwedstrijden. De benefietwedstrijd tegen FC Volendam werd met 1-5 gewonnen. Opmerkelijk was dat Cedric van der Gun, acht seconden na zijn rentree, Ajax'derde treffer maakte. De buitenspeler is helemaal hersteld van zijn knieblessure. In Portugal speelde Ajax twee vriendschappelijke duels die beide met 2-0 werden gewonnen. 12 januari: FC Volendam - Ajax 1-5 (0-2) 6. Van der Meyde 0-1; 42.Wamberto 0-2; 62. Van der Gun 0-3; 79. Machlaso-4; 80. Esajas 1-4; 82. Knopper 1-5 Toeschouwers: 3.480 Scheidsrechter: Van Egmond Ajax, ie helft: Didulica; Heitinga, Bergdplmo, Chivu, De Cler; Yakubu, Galasek, Pienaar; Van der Meyde, Ibrahimovic, Wamberto Ajax, 2e helft: Stekelenburg; Vier- klau, Pasanen, Walker, Maxwell; Van Halst, Knopper, O'BTien; Van der Meyde (62. Van der Gun) Mach- las, Piqué 15 januari: Sporting FaTense - Ajax 0-2 (0-0) 60. Knopper 0-1; 88. Wamberto 0-2 Toeschouwers: 1.000 Ajax: Stekelenburg; Heitinga, Berg- dplmo, Chivu, De Cler; Van Halst (46. Galasek), Van der Vaart (46. Knopper), O'Brien; Van der Meyde (61. Pienaar), Ibrahimovic, Wam berto 18 januari: Ajax - VfL Wolfsburg 2-0 (o-o) 48. Wamberto 1-0; 68. Knopper 2-0 Toeschouwers: 250 Ajax: Didulica; Vierklau (63. O'Brien), Bergdolmo, Chivu, De Cler; Galasek, Van der Vaart, Max well (52. Knopper);Van der Meyde (73. Pienaar), Machlas, Wamberto Steven Pienaar was invaller tegen Wolfsburg.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 7