Koeman:'Komst Van Basten een logische zaak' Danny Blind mist de hoogspanning Ajax Life nummer 12 24 januari 2002 vervolg van pagina i Koeman legt uit, Van der Cun en Knopper luisteren. Machlas is afgeleid. INVULLING Mentaliteit, routine, leiderschap. Het zijn kernwoorden voor Koeman. Daarom is de keuze voor Cristian Chivu als aanvoerder logisch. Hij is jong maar heeft een natuurlijk leiderschap. De terugkeer van karakterspe ler Jan van Halst is - in dat licht bezien - net zo begrijpelijk. Met de huidige groep moet de trainer-coach het in principe dit seizoen doen, buitenkansjes op de transfermarkt daargelaten. Over het eventueel terughalen van huudingen, zoals Witschge en Winter, heeft hij nog geen besluit genomen, wel over de gewenste tactiek. Een systeem met drie aanvallers heeft zijn voorkeur. „Maar ik besef wel dat de spitsen die ik heb, goed 4-4- 2 kunnen spelen", vervolgt Koeman. „En dat geldt ook voor mijn middenvelders. Zo staT hoef ik dus niet aan 4-3-3 vast te houden. Het gaat ook om de invulling. Ik wil met één bepaald systeem duidelijkheid creëren, maar tevens de vrijheid hebben te kunnen veran deren." ZWAKKE PUNTEN Het trainingskamp in de Algarve is voor de pas aangestelde trainer-coach een uitgelezen mogelijkheid om de zwakke punten van zijn selectie te verbeteren. Koeman noemt er des gevraagd een paar op: „Ik vind ons positiespel niet goed. In deze groep beheersen de Neder landse speleTs het positiespel beter dan de bui tenlanders. Die zijn meer gericht op lopen en op fysieke kracht. Wij doen vaak alles met de bal. Daarnaast vind ik het passen en het trap pen heel belangrijk. Een voetballer die een bal heeft verstand van voetbal. Zo iemand bij de club betrekken, vind ik een hele normale en logische zaak. En het is ook mijn manier van werken. Maar het is absoluut niet waar dat ik wekelijks contact heb met Cruijff over het reilen en zeilen binnen Ajax." Voot veel supporters zullen de woorden over de via Koeman aangehaalde banden met Cruijff en Van Basten waarschijnlijk als muziek in de oren klinken. En dat geldt ook voor Koeman's doelstelling tot de zomer stop: „De kans op het kampioenschap is zeker aanwezig, want ik zie niet dat de andere clubs veel beter zijn. Er is momenteel geen club die heel regelmatig presteert. Daarom is er nog van alles mogelijk. Ajax zal zeker mee doen voor de titel. Champions League is uiteraard iets dat ik graag wil halen. Het is een stap vooruit en dan komt de naam Ajax in een beter daglicht te staan. Die uitdaging is aan ons." niet eens van A naar B kan krijgen, heeft een groot pro bleem. Ook het goed aanne men van een bal - zodat je meteen kan doorspelen - is essentieel. Die handelings snelheid is te trainen; gewoon iedere dag herha len, net zolang totdat je er doodziek van wordt. Op de standaardsituaties oefen ik veel, er moet een gedachte achter zitten. Ajax heeft een paar goede koppers en men sen die een corner kunnen trappen. Ik zie dat onderdeel nu al beter worden. Het voetbal van Ajax is gebaseerd op balbezit. Hoe meer druk we zetten, hoe eerder we de bal weer vero veren. De spitsen zeggen dan tegen me, dat ze op die manier geen lucht meer hebben om koel te zijn voor S de goal. Dat vind ik onzin. In i het buitenland zie je bekende spitsen ook sjou wen en meeverdedigen. Dat hoort er gewoon bij." LEGENDEN In het kielzog van Koeman kwamen Ruud Krol en Tonny Bruins Slot als assistenten. De deur naar Johan Cruijff en Marco van Basten, levende legenden uit de clubhistorie, zou daarmee weer op een kier staan. Koeman: „Ik ken Johan Cruijff toevallig goed, omdat ik heel lang met hem gewerkt heb in Barcelona. Ik ben best geïnteresseerd in zijn mening over Ajax. DaaT kan de club alleen maar voor deel uit halen. Maar ik zal het ook wel eens met hem oneens zijn. Dat geldt ook voor Van Basten. Als hij tijdens zijn cursus voor trainer- coach Betaald Voetbal ergens stage moet lopen, zou het fantastisch zijn als hij dat bij Ajax doet. Hij is geliefd binnen de club en hij AMSTERDAM - In zijn tweede seizoen als trainer van de Ai van Ajax, voelt Danny Blind (40) zich nog steeds als een vis in het water. Toch komt het moment dat hij als hoofdtrainer aan de slag gaat steeds dichterbij. En dat blijkt nogal wat beroering te wekken. Door Martin van Zaanen „Ik ben er nog niet achter wat nou lekkerder is: werken onder de druk die komt kijken bij het hoofdtrainerschap van een BVO. Öf wat ik nu doe: in de luwte talenten beter maken. Beide hebben hun charme. Een ding is me inmiddels duidelijk: ik mis de hoogspanning. Een voorbeeldje? De laatste wedstrijd van de Ai voor de winterstop. We staan 2-0 voor bij FC Utrecht, missen een penalty en Utrecht weet - nota bene in de laatste seconde - nog op 2-2 te komen. Doodziek was ik. Maar de ochtend erna bleek ik het alweer kwijt te zijn; een wezenlijk verschil met wat ik gewend was.Toen was ik dagen ziek!" „Zit ik er dan zo om verlegen om iedere week mijn kop in die strop te hangen? Blijkbaar. Door mijn ambities uit te spreken, geef ik zelf het antwoord: ik ga voor die spanning. Maar dat neemt niet weg dat ik het bij de Ai heerlijk werken vind. De faciliteiten zijn prima, de jongens willen graag, we hebben mooie buitenlandse toernooien, winnen vaak en mijn werktijden zijn per fect." KRITISCH „Omdat ik het zo naar m'n zin heb, zal ik me ook kritisch opstellen met betrekking tot een eventuele volgende werkgever. Maar er spe len nog andere factoren mee. Bijvoorbeeld wat ik nog wil bereiken als trainer. Ik ben financieel onafhankelijk, dus moeten is er niet bij. Ik wil er voor waken m'n ambities blind achterna te lopen. Als ik zeg dat ik selec tief ben, betekent dat niet dat ik per se naar een club wil die meedoet om Europees voet bal. Het gaat meer om de positionering van de club. Is het een gezonde vereniging, met mogelijkheden. Is er stabili teit en is de speelstijl aan trekkelijk. Kijk, in een trainerscarrière wordt iedereen onherroepe lijk een keer ontslagen. Hoort erbij. Maak ik wil voorkomen dat ik door een verkeerde keuze bij een ontstabiele club terecht kom en daardoor tegen een valse start oploop." RODE DRAAD „Als Ajax er na het ontslag van Co Adriaanse met Ronald Koeman en Vitesse niet was uit gekomen, had ik er eerlijk gezegd niet op zit ten wachten om een half seizoen lang Ajax 1 over te nemen. Maar als ik de oplossing zou zijn geweest, had ik het zeker in overweging genomen." „Een belangrijk onderdeel van het trainersvak is de manier waarop iemand zich presen teert. De basis is altijd het vakmanschap. Maar iemand die eerlijk, stabiel en gericht naar buiten treedt, is bij tegenvallende resul taten wel kredietwaardiger." Blind reageert verbaasd op berichten dat het al vast zou staan dat hij bij Ajax gaat vertek- ken: „Man, die mededeling is er nog helemaal niet geweest. Buiten de diverse Ajax-media om heb ik driekwart jaar geen enkel inter view gegeven, dus verbaasde het me dat in De Telegraaf het bericht verscheen dat ik na dit seizoen vertrek. Ook in een interview met Het Parool heb ik dat niet expliciet gezegd en toch lijkt het ineens van: Danny Blind maakt bekend dat hij vertTekt. Dat is dus niet zo." „Tegen Technisch Directeur Leo Beenhakker heb ik wel gezegd: "Houd er rekening mee dat het mogelijk is dat ik mijn derde contractjaar niet uitdien". Da's iets anders dan: "Ik ver trek". Met Beenhakker heb ik de afspraak dat ik medio maart uitsluitsel geef of ik mijn driejarig contract zal gaan uitdienen. Al die berichten zijn dus nog een beetje prematuur, al maakt het mij verder niet uit - het is onschuldig." „Ja, misschien is dit wel een voorproefje van wat me te wachten staat als ik straks ergens als hoofdtrainer aan de slag ga. De media- aandacht voor voetbal is de afgelopen zes, zeven jaar - denk ik - vertienvoudigd. De onderlinge concurrentie is ook steviger, waar door iedereen steeds eerder nieuws wil bren gen. Een gerucht wordt daardoor al snel een bericht, een suggestie al snel een aanname. Daar moet je mee kunnen omgaan." BEWUSTE KEUZE „De afgelopen anderhalf jaar bij de Ai hebben mij helemaal gebracht wat ik er vooraf van had verwacht. Het is een hele bewuste keuze geweest. Ik wilde gaan werken op de manier waarop ik van plan ben dat in de toekomst bij een eerste elftal te gaan doen. Bij benadering natuurlijk, want nu heb ik natuurlijk wel met junioren te maken. Ik moet daardoor bijvoor beeld veel genuanceerder met kritiek omgaan." „Op zich was het logisch dat ik, na mijn loop baan, trainer zou worden. Vooral als je kijkt naar de laatste vijf, zes jaar. Ik wil niet zeggen dat ik in het veld al als trainer dacht, maar ik was wel bezig met vooruitdenken, organise ren en het inspelen op situaties. Ik vroeg me steeds af: 'waaróm doen we dit?" „Dat is ook iets wat ik mijn jongens pTobeer bij te brengen. Ik hoop te bereiken dat ze uit eindelijk de gedachte achter de oefening zien. Het is mijn streven er voor te zorgen dat spelers in het veld zélf de oplossingen zien. Onlangs gebeurde het in een wedstrijd bij voorbeeld dat onze tegenstander telkens een Ajax-verdediger vrij liet in de opbouw. Dan verwacht ik dat de jongens zelf bedenken wat ze daar tegenover kunnen stellen en hoe ze profijt van die situatie kunnen tTekken. Het geven van trainingen vind ik leuk, het coachen tijdens de wedstrijd ook. Maar zien dat 'het kwartje gevallen is', is uiteindelijk het allermooiste."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 5