Terugkeer Cruijff zou wenselijk zijn Nieuwjaarsreceptie DIRECTEUR VAN EIJDEN IN VOETBALMAANDBLAD ELF 24 JANUARI 2002 NUMMER 12 Ajax Life AMSTERDAM - In zijn laatste nieuw- jaarsspeech, die hij hield als voorzitter van Ajax, blikte Michael van Praag op zondag 13 januari terug op dertien jaar voorzitterschap. Het werd een indruk wekkend verhaal, vooral de manier waarop Van Praag de rol van de media hekelde. Want Ajax is, zo benadrukte hij, zo slecht nog niet. Voorafgaand aan de receptie werd op het kunstgrasveld van De Toekomst een wed strijd tussen Lucky Ajax en de Technische staf van Ajax gespeeld, waarin werd aange toond dat'het spelletje'fanatiek en met ple zier gespeeld kan worden; een traditie werd geboren. De receptie was een weerzien van Ajacieden die vanaf de winterstop tot aan deze zondag elkaar niet hadden gezien. En dat is voor een Ajacied lang. Drie weken lang niet meer ouwehoeren of lekker kri tisch zijn. De nieuwjaarsreceptie bracht daar verandering in. Freek de Jonge leverde tijdens de nieuwjaars wedstrijd een prima prestatie als rechtsback. Michael van Praag begon zijn speech duide lijk: „Wanneer je tegen iemand maar lang genoeg blijft zeggen dat hij er slecht uit ziet, gaat die persoon dat op het laatst zelf gelo ven. En wordt uiteindelijk nog echt ziek ook. Ik wil het daaT met u over hebben", zo liet de Ajax-voorzitter zijn toehoorders weten, „omdat ik zeker denk te weten, dat enkele individuen - zowel fans als journalisten - daar met betrekking tot onze club gewoon op uit zijn. Ik bespeur hier en daar zo lang zamerhand een bijna satanisch genoegen om Ajax - en enkele personen binnen de club - kapot te krijgen." Van Praag liet weten dat Ajax op alle niveaus actief - en vertegenwoordigd - is. „En dat komt onze club ten goede", aldus Van Praag die enkele voorbeelden gaf: Ajax maakt deel uit van het bestuur van de C-14; Ajax stond aan de wieg van de ENV; Ajax was de initiatiefnemer van het Cotass systeem, nuTicketbox; Ajax stond aan het graf van Sport 7; Ajax bezet een plaats in het sectiebestuur van de KNVB; Ajax heeft een plaats als onafhankelijk lid van de Raad van Toezicht bij de KNVB; Ajax is lid van het Administrative Comité van de UEFA (werkgroepen met betrek king tot het Europese voetbal); Ajax maakt deel uit van de Club Competi tions Comité van de UEFA Michael van Praag sloot zijn speech af met de woorden: „We zijn een bruisende en gezonde club. Wanneer we ons als team presenteren, kan het zelfbewuste 'wij zijn Ajax-gevoel' weer terugkomen. En vanuit historisch perspectief zullen we, volgens de sportieve cyclus, over vijfjaar weer hoogte punten gaan beleven." Elders tijdens zijn toespraak prikkelde Van Praag de pers. De krantenkoppen, een dag lateT, maakten duidelijk dat die boodschap hard was aangekomen: "Van Praag verbij stert", "Van Praag hekelt 'negatieve' beeld vorming", "Michael van Praag spuwt vuur" en "Voorzitter hekelt negativisme rond Ajax", waren enkele krantenkoppen, die de redactie Ajax Life een dag later in de dag bladen tegen kwam. AMSTERDAM - Volgens Algemeen Directeur Arie van Eijden is een terugkeer van Johan Cruijff bij Ajax wenselijk. Van Eijden zegt dit in een exclusief interview met het voetbalmaandblad ELF dat deze week verschijnt. Op de vraag Heeft u gebruik gemaakt van de adviezen van Johan Cruijff bij de aanstelling van Koemanantwoord Van Eijden letterlijk: „Nee, maar ik neem aan, dat deze keuze zijn goedkeuring kan wegdragen. Ik heb Johan voor het laatst kort gesproken tijdens de vis- avond op De Toekomst. Bij die gelegenheid stonden de vrouwen van Arnold Mühren en Wim Kwakman vis te bakken. We hebben het toen niet over zijn invloed bij Ajax gehad. Zijn vaderland is toch Spanje geworden. Cruijff zou een uitste kende adviseursfunctie bij Ajax kunnen vervul len en ook is hij zeer geschikt om als ambas sadeur voor de club op te treden. Misschien kan hij zitting nemen in de Raad van Commissa rissen, maar dat is nog zeer prematuur." Arie van Eijden heft het glas op het adviseurschap van Cruijff. Adriaanse Later in het vraaggesprek draait de directeur van Ajax er tegenover ELF niet omheen als hij aangeeft wat de redenen zijn geweest voor het ontslag van Adriaanse. De aanleiding was niet alleen de neerwaartse sportieve spiraal die zich openbaarde in de maanden voor de winterstop. Het waren ook zijn uitspraken in de media én zijn handelswijze binnen de club, die steeds meer tegen Adriaanse gingen werken. Van Eijden in ELF: „Op een gegeven moment knapt het touwtje. Zoiets groeit als je regelmatig met elkaar rond de tafel zit en een verschil van mening hebt. Er was door Co steeds meer sprake van een 'eilandje betaald voetbal' binnen Ajax." In zijn presentatie richting media, die hij ove rigens nooit wilde bedienen met interviews, deed Adriaanse - volgens Van Eijden - vaker ongelukkige uitspraken. Zo gaf hij halver wege vorig seizoen aan, dat hij met Ajax lie ver geen derde wilde worden omdat het spe len van voorronden in de Champions League zijn voorbereiding op de nieuwe competitie in de war zou schoppen. „Het was voor ieder een wel duidelijk, dat bij dit soort zaken onze grote problemen lagen", bekent Van Eijden. „Ik heb vaak genoeg gezegd: "Jongens, we komen niet goed naar buiten". Co is duidelijk gemaakt dat hij bij een club als Ajax anders met de media moet omgaan dan bij Willem II of ADO Den Haag. Het ontslag van Adriaanse verdient niet de schoonheidsprijs. Als je iemand aan de kant moet zetten, is dat één van de vervelendste dingen in je leven." Zondag 8 januari 'Alleen Swart vindt opening in defensie' kopt De Telegraaf over N AC-Ajax. Daardoor eindigt de ontmoeting in Breda in 0-1. Dat de wed strijd doorgaat, is überhaupt een wonder. Scheidsrechter Van Gemert is al een dag eer der naar het flink besneeuwde terrein gaan kijken en ook op de wedstrijddag zelf reist hij extra vroeg af. De consul, die geen bindend advies kan afgeven, heeft het veld inmiddels afgekeurd. Maar er wordt gevoetbald. De 17.000 toeschouwers zien Ajax voor het eerst in de historie aantreden in vleeskleurige maillots en bovendien dragen ze een rood tenue, dat wel erg veel overeenkomsten ver toont met het Liverpool-shirt. Door de nipte overwinning bouwt koploper Ajax haar voor sprong uit tot vier punten. Dinsdag 10 januari Om stadgenoot De Volewijckers, dat in grote financiële problemen verkeert, te helpen, hebben de spelers hun shirt afgestaan dat ze droegen tijdens Liverpool-Ajax. Een sympat hisant heeft al duizend gulden geboden. Er wordt nog een hoger bod verwacht. Vrijdag 13 januari De Amsterdamse centrale recherche, afdeling Oplichting, arresteert een man die vele kaart jes Liverpool-Ajax heeft verkocht zonder dat hij ooit de toegangsbewijzen leverde aan de desbetreffende personen. Zondag 15 januari Ajax vernedert FC Twente met 6-1. „De eerste helft is de beste voetbalperiode die een elftal ooit in Nederland op de grasmat heeft gelegd," volgens de verslaggever van Het Parool. Vrijdag 20 januari In zijn sigarenwinkel zegt Sjaak Swart deze week slechts over één onderwerp te praten: de derby. „Vandaag heb ik ook alweer honder den mensen te woord gestaan. Komt ook doordat we hier kaarten verkopen voor de wedstrijd." DWS-spits Piet Kruiver kijkt ook uit naar de strijd in het Olympisch Stadion. „We willen revanche voor de 5-0 nederlaag eerder dit seizoen. Aanvallen is ons credo. Als we dan toch verliezen, maakt het niet of we met 1-0 of 8-0 om onze oren krijgen." Zondag 22 januari De stadsderby DWS-Ajax eindigt in i-i. Nadat Johan Cruijff via een razendsnelle actie in de dertiende minuut Ajax op voorsprong brengt, blijkt de stadsgenoot over een onge kende portie wilskracht te beschikken. Direct wordt Nieuwenhuys, speciaal belast met de bewaking van Cruijff, aanvallender ingezet en sinds die periode overheerst DWS. Met name de jonge linksbuiten Rob Rensenbrink is een ware plaag voor de defensie waarbij Wim Suurbier enkele keren wordt gedold. Onder het toeziend oog van bondscoach Georg Kessler kopt DWS-spits Kruiver in de 35ste minuut nog op de lat alvorens Waayen- berg voor 45.000 toeschouwers in een vol gende aanval gelijk maakt. „We mogen blij zijn met deze 1-1. Voor hetzelfde geld hadden we hier verloren," zegt trainer Rinus Michels na afloop. Uitblinker Rensenbrink zegt na afloop gehoord te hebben dat de Ajax-spelers voortdurend op elkaar scholden. Voorzitter Jaap van Praag zegt dat Ajax een officiële uitnodiging heeft ontvangen om in juni en juli deel te nemen aan een groot toer nooi in Zuid-Amerika. Tevens ligt er een aan bod van de voetbalbond van de Verenigde Staten om aan een imposant toernooi deel te nemen dat wordt afgewerkt in dertien ste den.Tegelijk is het haast zeker dat Ajax ingaat op een verzoek van de Engelse voetbalbond om volgende maand te oefenen. „En ik kreeg deze week nog een uitnodiging van Ander- lecht binnen. Dat wordt even afwegen." Maandag 23 januari Velibor Vasovic blijkt niet speelgerechtigd te zijn voor de Europa Cup l-confrontatie met Dukla Praag (1 en 8 maart). Een speler moet minstens een speelronde lang (ongeveer drie maanden) bij een club ondeT contract staan alvorens hij Europees mag spelen. Omdat voor de kwartfinale de periode 16 december- 20 maart is gereserveerd, is deelname van Vasovic sowieso uitgesloten. De Joegoslaaf lijkt zelfs een mogelijke halve finale (21 maart-6 mei) te moeten missen, omdat de transfer officieel pas op 19 december rond kwam. Drie dagen te laat. De KNVB zal Ajax helpen om hem bij een eventuele halve eind strijd speelgerechtigd te krijgen. In verband met het EK Schaatsen in het Finse Lahti lijken alle aanvangstijdstippen van de speeldag van komend weekeinde te worden aangepast. Alleen Ajax-MW is twijfelachtig. „Ik ben niet bang dat wij ook naar 12.00 uur moeten," vertelt voorzitter Jaap van PTaag. „Dan komt er sowieso minder publiek en dat lijkt me een vreselijk sfeerloze bedoeling." Dinsdag 24 januari Ajax-MVV blijft op 14.00 uur in de namiddag staan. Als compensatie zal de stadionspeaker tijdens het duel in De Meer de toeschouwers op de hoogte houden van de verrichtingen van de schaatsers. Ajax versloeg MW op 29 januari met 8-3. Sjaak Swart juicht na weer een Amsterdamse treffer. Klaas Nuninga ligt nog op doelman Frans Körver.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 4