Welkom thuis Jan van Halst Afscheid van een ambassadeur Vier Ajacieden bij Africa Cup Van der Gun bij WK Darts deBOUD'S INN Aiax Life nummer 12 24 januari 2002 ALMANCIL - Van een wederopstanding is - wat hem betreft - geen sprake. Jan van Halst stond er altijd al. Maar niet op het juiste trainingsveld. En bovendien zat hij niet in de juiste kleedkamer. Van Halst deed wel zijn best bij Jong Ajax, want dat hoort nou eenmaal bij zijn karakter. Maar nu is Jan terug waar hij hoort. Ontspannen zittend op het terras achter het Ria Park Hotel kijkt hij terug op een minder plezierig halfjaar. En blikt voor uit: „We moeten op z'n minst één van de twee prijzen pakken." Door Erol Erdogan Het is één dag na het eerste oefenduel tegen SC Farense. Zonder zich overdreven te willen bewijzen, voetbalde Van Halst een prima helft. „Het ging niet gek. Ik zag duidelijk verschil met mijn eerste wedstrijd tegen Volendam. Toen speelde ik nog onzorgvuldig." Tegen de Portugezen stond Jan op een positie vóór de verdediging. „Dat is ook mijn beste plek. Daar stond ik al bij FC Twente. Van daaruit schuif ik - wanneer het kan - door naar het midden veld. We moeten proberen Van der Vaart zo veel mogelijk in balbezit te krijgen. Ik trek dan voor hem de gaatjes." TELEFOONTJE Tegen Farense oogde het, alsof Van Halst niet weg was geweest. Hij pikte de draad vrij mak kelijk op en bleek het niveau aan te kunnen. Terwijl de middenvelder - na één jaar Fortuna Sittard en een half seizoen Jong Ajax - verder weg was van een plaatsje in Ajax i dan, pak 'm beet, de afstand tussen Parijs en Dakar. Maar één telefoontje kan voor een persoon de we reld veranderen. Van Halst: „Officieel hoorde ik het de dag voor FC Utrecht - Ajax, toen Ro nald Koeman mij belde. We hadden eerder een babbeltje gemaakt op het trainingsveld, maar nü vertelde hij me dat ik me ep 7 janu- ari weer bij de eerste selectie moest melden." Jan van Halst reageerde gematigd op de plot selinge wending in zijn carrière. „Dat deed ik ook toen Adriaanse mij de slechte boodschap gaf, dat ik niet meer bij de groep hoorde. Maar dit is natuurlijk leuker. Ik ben er blij mee, al was het ook weer niet zo, dat ik juichend door de straten van Hengelo liep. Twee weken voor de winterstop schreven alle kranten dat er, dankzij de komst van Koeman, voor zowel mij als ook voor Bryan Roy misschien wel een plekje vrij zou komen in de selectie. Toen be gon ook ik te denken dat er misschien toch nog wel wat mogelijk was." IJZEREN KARAKTER Maar hoe is Jan van Halst de dagen voor zijn terugkeer doorgekomen? De voormalig aan voerder van FC Twente besteedde meeT aan dacht aan zijn thuishaven, het gezin. „Met de kinderen ging ik op stap en pakte ook met andere dingen de draad weer op. Ik ben een echte huismus; kan ook lekker in de tuin rom melen. Een beetje het grasmatje knippen, de heg snoeien, dat soort dingen. Ik ben heel zui nig op mijn huisje." Het ijzeren karakter van het 'voetbaldier'Van Halst had er voor gezorgd dat hij niet bij de pakken neer was gaan zit ten: „Ik wilde niet dat mijn problemen bij Ajax m'n gemoedstoestand zouden beïnvloe den, ook al was dat wel eens moeilijk. Het werk bij TV Oost (als journalist, red.) zorgde voor een leuke afleiding. De situatie was nou eenmaal Zo, dat ik bij Ajax geen wedstrijden speelde. Dus moest ik wat anders zoeken om plezier te hebben. Overigens waren de trai ningen bij Jan Olde Riekerink altijd prima; ik deed er vol enthousiasme aan mee. Ik wilde mezelf ook niet verloochenen; veertien jaar heb ik altijd voluit getraind. Ik bleef dus me zelf en deed gewoon m'n stinkende best. Het tweede is een fantastisch elftal. Ik had daar als enige een beetje de dissonant kunnen uit hangen, maar dat zou niet eerlijk zijn geweest ten opzichte van die jongens. En ook niet naar de trainer toe; Jan Olde Riekerink heeft mij heel goed opgevangen." VOLDOENING Ook in de nieuwe situatie trekt Jan gewoon de lijn door. Hij heeft één grote doelstelling: een zo positief mogelijk rol spelen binnen de selectie. „Dat kan als basisspeler, maar ook op een andere manier. Bij Twente liepen jongens die niet altijd speelden en toch een bepaalde drive uitstraalden op de trainingen. Daardoor hadden ze veel waarde voor de club. Zoiets zou mij ook voldoening schenken. En we moeten één van de twee prijzen - de beker of de schaal - pakken. Ik ben al heel tevreden met wat ik heb bereikt als profvoetballer, maar een 'hoofd prijs'halen zou toch wel heel leuk zijn." Ajax 4 in het seizoen 1959-1960. Staand v.l.n.rJany van der Veen (trainer), Bert Helffer, Hennie Wiertz, E.Post, Lodewijk Dollee, Hannie Velder, Wim Verhoeven, Willem Schoevaart (elftalleider). Zittend v.l.n.r Klaas Veen, Rob Dükker, Dick Boering, Ab Post, A.J. Loman. Amsterdam - Onder grote belangstelling is dinsdagochtend 8 januari op De Toe komst afscheid genomen van Jany van der Veen. De voormalig speler, jeugd trainer en scout van Ajax overleed vorig jaar op 28 december. Van der Veen werd 84 jaar. Hij was 53 jaar lid van Ajax, de club die in hem 'een ambassadeur van en voor Ajax' verloor. Doot Jacob Bergsma Ze waren er zo goed als allemaal. Ruim twee honderd Ajacieden maakten van de gelegen heid gebruik afscheid te nemen van Adrianus W.H. van der Veen, die zijn lichaam aan de medische wetenschap beschikbaar stelde. Voot het bewijzen van de laatste eer was ken nelijk geen afstand te ver. Edgar Davids was speciaal vanuit Italië naar De Toekomst geko men. Maar ook Rinus Michels, Louis van Gaal, Sjaak Swart, Piet Keizer, Cor van der Hart, Ton Pronk en vele, zeer vele oud-Ajax-strijders, fier en koen.'Een echte Ajacied is niet meer' stond er op de rouwkaart. 'Jany van der Veen was voetbal, voetbal was Ajax, dus Jany van der Veen was Ajax', zoals de familie het in een toespraak uitdrukte. Ze repten ook van de kleine aantekeningenbriefjes die altijd door huize Van der Veen slingerenden, met opstel lingen, namen van opvallende spelers en an dere dingen die Jany van der Veen niet aan zijn aandacht mochten ontglippen. Hoe moei lijk waren dan ook zijn laatste jaren in het Sloten/aart Verpleeghuis, waar zijn oog voor detail vervaagde in zijn verloren strijd met de ziekte van Alzheimer. Juist in die briefjes, zo hield de familie de aanwezigen voor, klonk het wezen van Jany van der Veen door. Een neusje voor talent. Het briefje van de laatste pagina van het plakboek van Jany van der Veen was in dat kader heel veelzeggend. Met hun veelal amateurverenigingen keurig ver meld, had Jany van der Veen de talenten om in het oog te houden op io-bij-10 centimeter genoteerd: J. Bosman, M. Vink, gebroeders Witschge, A. Winter, S. Menzo, H. Meijer, E. Reg- top, E. Davids. TEAMBUILDING Dat Van der Veen een katalysator voor zijn carrière was, vulde Edgar Davids aan met: MALI - Ahmed 'Mido' Hossam (Egypte), Hatem Trabelsi (Tunesië), Aaron Mokoena (Zuid-Afrika) en Tijani Babangida (Nigeria) zijn de vier Ajacieden die deze weken in Mali verblijven. In dat land wordt momen teel het toernooi om de Africa Cup gespeeld. Mido speelde zondag met Egypte tegen WK- ganger Senegal en verloor met 0-1. Het Zuid- Afrika van Aaron Mokoena nam het op tegen Burkina Faso, 0-0. Zodra het land van één van de Ajacieden is uitgeschakeld, zal de speler zich direct weer bij de selectie van Ronald Koeman voegen. Het resterende programma van de Ajacieden: 24 januari Mali - Nigeria Zuid-Afrika - Ghana 25 januari Egypte - Tunesië 28 januari Liberia - Nigeria 29 januari Zuid-Afrika - Marokko 31 januari Egypte - Zambia Senegal - Tunesië FRIMLEY GREEN - Ajax Life berichtte al vaker van de dartsinteresse van Cedric van der Gun en Tim de Cler. Omdat het eerste weekend van de Embassy, het WK-darts, samenviel met het laatste vrije weekeinde van de Ajax-selec- tie, besloten beide heren naar het Engelse Frimley Green af te reizen. Helaas, pech voot De Cler; er moest nog even wat ijzer uit zijn kaak verwijderd worden. En ja, dat moest juist in dat weekeinde gebeuren. Dus ging Cedric met een drietal vrienden naar de dart stempel 'The Lakeside Country Club' en werd daar warm onthaald door Raymond en Silvia van Bameveld. „Jany van der Veen èn mevrouw Kluivert. Die hebben mij ook altijd heel erg gestimuleerd. Ik herinner me nog dat Jany van der Veen en zijn vrouw later, toen ik eenmaal bij Ajax speelde, altijd naar mij toekwamen. Meneer Van der Veen vroeg dan of alles goed ging en of ik het wel naar mijn zin had bij Ajax." Arie van Eijden speelde onder Jany van der Veen, die zelf 116 keer voor Ajax 1 uitkwam, en kwam in zijn toespraak uitvoerig terug op het roem ruchte juniorenseizoen 1964-1965. Johan Cruijff, hoogstpersoonlijk door Jany van der Veen bij Ajax gelanceerd, Rolf Grootenboer, Barry Hulshoff,hij en andere sterke jeugdspe lers werden in dat jaar kampioen. Maar op Van Eijdens netvlies staat gegrift hoe Jany van deT Veen invulling gaf aan het begrip teambuilding. Van Eijden: „Dan moesten we op vrijdagavond naaT de Hogeweg. Werden we keurig langs de wanden opgesteld en dan gingen de schuifdeuren dicht. De dochters van Jany mochten niets horen. Alleen zijn vrouw Loes mocht binnen om nog wat fris drank te schenken. En dan kregen we er van langs. Maar hij gaf ons ook de gelegenheid om te zeggen:'Maar meneer Van der Veen, wij zien dat toch zus of zo.' Ook daarvoor stond hij open. Zo was hij ook weer." EENVOUD Rinus Michels benadrukte vooral de eenvoud van Jany van der Veen. Michels: „Ik maakte hem voor het eerst mee op een trip naaT IJs land. Dat was mijn eerste buitenlandse trip (in juli 1949, red.). Daar heb ik heel veel aan hem gehad. Hij was goudeerlijk. Een man waar je altijd op kon bouwen. Waarin Jany voor Ajax belangrijk is geweest? Ajax is een enorme club met veel verschillende groepen van taken. Hij heeft van alles gedaan en hij is in al die groepen belangrijk geweest. Hij was altijd in dienst van Ajax bezig." Maar de beste herinnering bewaart Rinus Michels aan die ene avond die hij ooit met zijn vrouw in huize Van der Veen doorbracht. „Eigenlijk helemaal niks bijzonders. Het was gezellig, sober, sim pel. Maar op die momenten, buiten het voet bal, leer je iemand pas echt kennen. Daarom bewaar ik daar de beste herinneringen aan." Van der Cun friends op de kamer bij Bamey. Na de wedstrijd tussen Bamey en Bobby George, Cedric kreeg een ereplaats naast Sil via, ging het hele stel naar de hotelkamer van de familie Van Bameveld om nog even wat na te praten. Van der Gun: „Eigenlijk zou Koeman hier het trainingskamp moeten houden. Nee, gek heid. Dit is al heel lang een droom van me geweest. Dat die nu uitkomt is onvoorstel baar. Dit is zo gaaf om mee te maken. En dan die darters, zo aardig allemaal. Co Stompé spreek ik wel eens, want die is, net als Vin cent van deT Voort, Ajax-fan. Maar Raymond is voor mij de man. Met twee Embassy-titels op zak is hij natuurlijk een levende legende. Het is leuk dat ik Silvia en hem nu wat beteT ken. Als het even kan, zou ik hier graag vol gend jaaT weer een dagje naaT toe gaan. Langer mag natuurlijk ook, maar voor mij blijft 'Let's play football' het belangrijkste." Aanbieding: aï&X'Aiax spijkerjack 7 vanaf maat 8,10,12,14,16 SIMP enSt/mXXL van€jS3^T voor €18,00 Verzending door heel Nederland. Oosterdiep westzijde 5, 7881 GK EMMER-COMPASCUUM Telefoon: (0591) 35 10 41 http://www.bouds-inn.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 3