A in Portugal Perfecte voorbereiding De bewogen start van Ronald Koeman Ajax 2 hoopt op nieuwe stunt Van der Vaart Talent van het Jaar De Sponsor van De club ALMANCIL - Ter voorbereiding op de tweede competitiehelft belegde Ajax een trai ningskamp in het Portugese Faro. In een heerlijk winterzonnetje (twintig graden) bereidde Ronald Koeman zijn manschappen in alle rust voor op de beslissende fase van de competitie. Door EtoI Erdogan Tijdens de laatste training voor bet vertrek naar Portugal, op maandag 14 januari, was Fronio Americo Walker de meest opvallende Ajacied. De Braziliaanse verdedigende mid denvelder van Jong Ajax was tijdens de win terstop door Ronald Koeman bij de A-selectie gebaald en kreeg in de Algarve de kans aan te tonen van toegevoegde waarde te zijn voor de boofdmacbt. Pius Ikedia en Daniel Cruz reisden niet mee naar Faro. De Colombiaan ondervond nog te veel binder van een enkel blessure en werd vervangen door Steven Pie- naar,die op dinsdag arriveerde in bet Ria Park Hotel, de verblijfplaats van de Ajacieden in Almancil. Ook Hatem Trabelsi en Mido ont braken. Zij spelen momenteel met bun natio nale ploegen voor de African Nations Cup. Jan van Halst (spierverrekking) en Johnny Heitinga (knie) kampten met kleine onge makken tijdens de trainingsweek. Een grote domper was de zware knieblessure van de talentvolle keeper Maarten Stekelenburg. Nog tijdens bet trainingskamp, op vrijdag, werd daaTom de aan Haarlem verhuurde doelman Serge van den Ban bij de ploeg gebaald. Fred Grim is nog altijd niet heTsteld van zijn knieblessure, opgelopen in bet com- petitietreffen met Roda JC, zodat Joey Didu- lica voorlopig de kans krijgt zich als eerste doelman te bewijzen. Ronald Koeman benutte bet trainingskamp om zijn basiself te formeren voot de uitwed strijd in Den Bosch komende zondag. Ajax speelde in Portugal ook twee oefenwedstrij den. Zowel tegen SC Farense als tegen bet Duitse VfL Wolfsburg werd met 2-0 gewon nen. De ontmoetingen maakten veel duidelijk. Zo beeft de Australiër Didulica dus de beste papieren om te beginnen als keeper. Centraal in de verdediging gaan waarschijnlijk Bergdplmo en Chivu spelen met verder De Cler op links. Op rechts krijgt, indien fit, Hei tinga de voorkeur boven Trabelsi. Op bet mid denveld beeft Koeman meerdere opties, waarbij Van der Vaart op de positie van 'num mer tien' bijna zeker is. Galasek, Van Halst, O'Brien, Knopper en - verrassend - Maxwell vechten om de resterende posities. Van der Meyde en Wamberto zijn de meest logische vleugelaanvallers. Zlatan en Macblas maken beiden kans op de spitspositie, waarbij de Zweed voorlopig licht in bet voordeel is. Voor een dagboek over het trainingskamp van Ajax in de Algarve, zie pagina 8 en 9. AMSTERDAM - Donderdag 7 februari speelt Ajax 2 in de kwartfinale van de Amstel Cup tegen Stormvogels/Telstar. Het duel in de Amsterdam Arena begint om 18.00 uur. Later op de avond neemt de hoofdmacht van Ajax het op tegen FC Groningen. Mede dankzij de aanmoedigingen van bet fanatiek meelevende publiek, zorgde bet team van Jan Olde Riekerink in de achtste finale voor een enorme sensatie door FC Twente met 2-1 te verslaan. Olde Riekerink: „In de nabesprekingen hebben de jongens gezegd dat ze door de spreekkoren vanaf de tribunes nóg meer in bun eigen kans zijn gaan geloven. Het gezang begon al toen we nog met 0-1 achterstonden. Fantastisch. Ik hoop dat de fans ons tegen Telstar opnieuw een dergelijke steun geven." Als Ajax 2 de ploeg uit IJmuiden weet te ver slaan, zullen de jonge Ajacieden clubgeschie denis schrijven. Nog nooit baalde bet tweede elftal de halve finale van de nationale beker. Ajax 1 speelt later op de avond - om 20.45 UUT - tegen FC Groningen. De mannen van Ronald Koeman hervatten komende zondag de com petitie in Den Bosch. Een week later staat de uitwedstrijd tegen Willem II op bet pro gramma. 24 JANUARI 2002 9£ JAARGANG ALMANCIL - In het milde winterklimaat van de Portugese Algarve neemt Ronald Koeman de tijd om bij te praten over zijn nieuwe functie als trainer-coach van Ajax. De afgelopen weken en dagen waren - zelfs voor iemand die als voetballer meer meemaakte, dan de meeste mensen in een heel leven - enorm hectisch: het plotse afscheid van Vitesse, de kennismaking met het Ajax anno 2002 en alle perikelen rond zijn persoonlijke leven. Ga er maar aan staan! Desondanks kan Koeman tijdens het intensieve trainingskamp van Ajax weloverwogen en rustig over zijn plannen met de Amsterdamse club vertellen: „De kans op het kampioenschap is zeker aanwezig." Doot: EtoI Erdogan Over bet gedoe rond een vermeende minna res van Ronald Koeman is de trainer-coach zelf duidelijk: „Het vreet aan me. Ik was net van club gewisseld en wilde me daar volle dig op richten." Weekend kwam met bet ver baal, Ronald spande een kort geding aan en er volgde een rectificatie. Koeman: „Je hebt nooit bet gevoel dat bet honderd procent goed is wat je doet. Als ik dit van die bladen accepteer, welke kant gaan we dan op? Ik vond dat we moesten reageren. De enige manier was juridisch iets richting zo'n weekblad te ondernemen. Ik win er niets mee, want ze moesten een kleine rectifica tie plaatsen. Daar leest iedereen overheen. Het leed is al geschied." Voetbal en Ajax, daar wil Koeman zich op concentreren. Op de club die hem als twintig jarig talent baalde. Wat viel Koeman op bij zijn temgkeer in Amsterdam? „Ik trof een groep aan die zoekende was, door alle kritiek die zij over zich been bad gekregen. Een heel jonge selectie, ook. De jeugd beeft wel de toe komst, maar bet ontbreekt deze groep aan ervaring. De buitenlandse Ajacieden kunnen bun wel aanwezige ervaring - vanwege de taal of vanwege bun achtergrond - niet over brengen. Maar qua gedrag en mentaliteit is bet overigens allemaal perfect. Alleen gaat er weinig initiatief vanuit; ik moet ze alles aan reiken. Verder zijn ze te lief. Ook naar elkaar. Ze accepteren te veel fouten van medespe lers. Het ontbreekt aan hiërarchie, niemand staat boven de groep. Rafael van der Vaart is achttien jaar en een fantastische speler, maar moet andeTe, meer ervaren, voetballers naast zich hebben die hem duidelijk maken wat alles inhoudt. Ik vind dat er in een wedstrijd - of op een training - wel een aantal GVD's mogen vallen." Lees verder op pagina 3 ZEIST - Rafael van der Vaart is met overgrote meerderheid door zijn collega's gekozen tot Talent van het Jaar 2001. Arie van Eijden nam de prijs op het VVCS-gala in ontvangst. Van der Vaart was op dat moment nog met Ajax in het Portugese trainingskamp. Vanuit de Algarve reageerde de middenvelder ver heugd toen het goede nieuws hem bekend werd gemaakt: „Dit is een trofee waar ik trots op ben. Vooraf had ik wel gehoopt dat ik het zou worden, maar je weet het nooit zeker Het is een hele mooie prijs."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2002 | | pagina 1