Glorie onzer Amstel-stad Ajax i èn Ajax 2 in kwartfinale beker Ajax Life nummer IV 20 december 2001 AMSTERDAM - Dat het een bijzondere avond zou worden, stond voor af al vast. Maar dat Ajax, voor de tweede maal in de clubhistorie met twèe elftallen de kwartfinale van het bekertoernooi (eerder in 1995) zou bereiken, was meer dan zelfs de fanatiekste supporter had durven hopen. Al verdiende de manier waarop de overwinning van Ajax 1 tot stand kwam, geen schoonheidsprijs; heffeest was niet minder groot. Ajax Life was de hele avond van de partij. Door Nathalie Nuiten Als om klokslag zes de wedstrijd van het tweede elftal - de spelers zijn gemiddeld negentien jaar oud - tegen FC Twente van start gaat, zitten ruim 11.000 mensen in de steenkoude Arena. En daarmee is de eerste nieuwe ervaring voor de meeste jongens direct al een feit. Vanaf de aftrap blijkt dat Jong Ajax tegen bekerhouder FC Twente - getraind door John van 't Schip - absoluut niet ten onder hoeft te gaan. Sterker nog: regelmatig bluf fen de jonge Ajacieden hun gelou terde tegenstanders helemaal af. De onzekerheid van de Tukkers, die voorlaatste staan in de competitie, komt misschien nog wel het best naar voren op het moment dat ze een 0-1 voorsprong nemen. Werke lijk de hele Twentse bank springt op, alsof zojuist de Europa-cup is gewonnen. Eindelijk, zo denken ze, kan Twente weer even Tustig ademhalen. Ze doen dat tot aan de 93ste minuut. Maar terwijl Van 't Schip en zijn mannen zich al rijk rekenen, gooit Jason Culina in de allerlaatste seconden van de wed strijd roet in het eten door met een prachtig afstandsschot de gelijk maker te scoren. Onmiddellijk barst een feest los in de Arena. Sjaaltjes komen tevoorschijn, er is enthousiast gezang; het is niet anders dan bij een wedstrijd van de hoofdmacht. VERMOEIDHEID Hoewel de jongens van Jan Olde Riekerink er compleet doorheen lij ken te zitten, zorgt het doelpunt er voor dat alle vermoeidheid wordt vergeten. Met de juiste spirit begint Ajax 2 aan de verlenging en al na vijf minuten komt de belo ning: Heubach maakt in het straf schopgebied een onbeholpen beweging en valt met zijn hand op de bal. Na overleg met zijn assis tent wijst scheidsrechter Bossen naaT de stip: strafschop! Spontaan staan alle Amsterdamse bankzit ters op en wachten - elkaar op Bra ziliaanse wijze omarmend en ondersteunend - op hèt moment. Even lateT ontploffen ze bijna van vreugde als de Braziliaanse Ajacied Walker de bal, zonder ook maar één moment van twijfel, achter penal- tykiller Boschker schiet. De jongere generatie heeft blijkbaar geen last van faalangst. "Kampioenen" klinkt het ogenblik kelijk vanaf de F-side en als een ware overwinnaar gaat coach Olde Riekerink op de schouders. Later - achter de schermen - worden assis tente Mary en fysiotherapeut Niels eveneens bij het feest betrokken. Zij worden van blijdschap door de Ajacieden het spelersbad ingekie- peTd. Hoewel Kiran Bechan vlak voor tijd geblesseerd is uitgevallen, laat hij de uitgebreide ereronde niet aan zich voorbij gaan, ook al kan hij - al hinkelend - zijn medespelers niet altijd bij houden. Na afloop legt hij - nog steeds glimmend van geluk - uit wat er precies gebeurde: „Ik kreeg een flinke trap op mijn Techter- enkel en ik durfde dit keer geen risico te nemen. Ik ben namelijk ooit eens een keertje doorgelopen met pijn in mijn linkerenkel en toen bleek later dat mijn banden waren gescheurd. Nu lijkt het ge lukkig mee te vallen, maar de ere ronde kon ik helaas niet bijhouden. Toch was deze avond nog mooier dan mijn debuut in het eerste!" JONGENSBOEK John van 't Schip maakt na afloop een aangeslagen indruk. Hij con stateert dat het duel precies past in de negatieve spiraal waarin FC Twente de laatste weken terecht was gekomen. Jan Olde Riekerink probeert - mogelijk uit medelijden met zijn voormalige collega - zijn vreugde wat in bedwang te hou den. Hij refereert aan jongensboek scenario's en aan dromen die uit komen. Ook Van 't Schip geeft aan dat hij vooraf zijn spelers had ver teld van de capaciteiten van de jonge Ajacieden: „Ik heb het geluk gehad met deze spelers te kunnen werken en ik ken hun talenten. Vandaag lieten ze zien hoe ver ze al zijn in hun ontwikkeling." Middenvelder Stefano Seedorf ver telt naderhand op welke manier Olde Riekerink zijn ploeg heeft voorbereid. „Hij zei eigenlijk alleen maar dat het de bedoeling was dat we van deze dag en deze wedstrijd zouden genieten. En ook dat het inderdaad al mooi was, dat we zo ver waren gekomen. Maar dat we desondanks wél moesten proberen het maximale eruit te halen. En dat hebben we gedaan, dacht ik zo." Doelpuntenmaker Jason Culina glimt na afloop bijna net zo hard als zijn oorbel, wanneer hem ge vraagd woTdt of dit het mooiste doelpunt uit z'n leven is: „Dat maakt toch helemaal niet uit, hij zat erin, dat is belangrijk. Tien minuten voor het einde had ik het. ook al met een schot geprobeerd, maar toen ging 'ie richting corner- vlag. Welke tegenstander ik nu het liefst krijg? Maakt eveneens niets uit; De Graafschap en FC Twente konden we ook aan." EÉN FOUTJE Ruud Kras had het tijdens de wed strijd één uur lang moeilijk. Hij voelde hoe hard het voetbal kan zijn, ook al zong de F-Side bij de achterstand nog vrolijk "Ze krijgen les van het tweede". „Ik maakte één foutje en dat werd meteen afge straft met een goal." Gelukkig kreeg Kras daama ook mee hoe zoet de smaak van de victorie kan zijn. „Ik heb echt tot de laatste seconde geloof in onze missie gehad. En terecht, zo is gebleken. We waren gewoon goed voorbereid, ook op eventuele penalties. Ja, ik zou er ook één genomen hebben, maar het was niet nodig." Terwijl er in de catacomben en op de tribunes nog uitgebreid feest gevierd wordt, begint Ajax 1 (in middels is het toeschouwersaantal gestegen tot ruim 20.000) met zijn wedstrijd tegen RBC Roosendaal. Vooraf, tijdens het eten, hadden Koeman en zijn manschappen de prestaties van Jong Ajax nauwlet tend in de gaten gehouden: „Ik heb de jongens meteen gezegd; het tweede heeft onverwacht gewon nen. Laten wij nu voorkomen dat RBC er in slaagt ons te verrassen. We moeten gewoon doen wat er van ons verwacht woTdt." Uiteraard was Ajax-trainer na afloop bijzondeT te spreken over het eindresultaat: twee ploegen in de kwartfinale van de beken Min der blij was hij met de manier waarop zijn eigen team had ge speeld. „Bij die 1-3 achterstand dacht ik al dat het over was. Uitein delijk moet ik de groep een compli ment maken omdat ze - ook in die uitzichtloze situatie - volop strijd zijn blijven leveren. Het had alleen nooit zover mogen komen, leder een moet beseffen dat Ajax er, elke wedstrijd weer, voor de volle hon derd procent tegen aan moet gaan; wij kunnen een wedstrijd niet op tachtig procent winnen." Uiteindelijk was die honderd pro cent er wel in de laatste fase van de tweede helft en in de verlenging. En toen ook troefde Ajax RBC op kwaliteit af en werd de felbestTe- den overwinning behaald. Na de winterstop krijgt het avon tuur in de Amstel Cup een passend vervolg. Eind januari of begin febrauri staat de fans in de Arena waarschijnlijk weer een lange voetbalavond te wachten. Ajax 2 lootte in de kwartfinales immers een thuiswedstrijd tegen Stormvo gels/Telstar, terwijl Ajax 1 - ook al in Amsterdam - FC Groningen zal ont moeten. Een nieuwe 'double header' staat op stapel, de datum is nog onbekend. De loting - en het spel van vooral Ajax 2 - betekent dat - voor het eeTst in de voetbalgeschiedenis - twee clubs van één vereniging in de halve finale kunnen staan. Het jeugdig enthousiasme van het tweede elftal in ogenschouw nemend, kan Koemans visie op de Amstel Cup wel eens waarheid worden: „Het bekertoernooi staat altijd bol van verrassingen, alles kan." En dus komt een finale: Ajax i - Ajax 2 in De Kuip weeT een stapje dich terbij. Vlak voor de verlenging had Koeman slechts enkele minuten de tijd om Ajax weer scherp te krijgen. Zlatan ibrahimovic had het moeilijk tegen RBC. Hij viel voortijdig uit met maag klachten. Ajax 2 neemt glunderend een ovatie van de F-side in ontvangst.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2001 | | pagina 9